عمل بسته پروستات چگونه انجام می شود؟

تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادراری یا همان TURP یک عمل جراحی برای درمان مشکلات ادراری رخ داده به خاطر بزرگی پروستات است.


امروزه تقریبا تمام عمل های جراحی پروستات به روش TURP انجام میگیرد. یک دستگاه لوله مانند از طریق پیشابراه به محل پروستات فرستاده میشود. با استفاده از دوربینی که در این وسیله قرار دارد، جراح می تواند پروستات را دیده و آن را با استفاده از جریان الکتریسیته تراشیده و بیرون بیاورد. پزشک هر گونه خونریزی در آن محل را نیز با استفاده از همین جریان الکتریسیته بند می آورد.

بعد از حذف و برداشتن قسمت های بزرگ شده پروستات ، حفره ای در آن محل ایجاد میشود که ادرار میتواند به آسانی از آن عبور کند. گرچه عضله تنگ کننده ای که در اطراف قسمت خروجی مثانه قرار دارد با استفاده از این روش، بریده می شود، اما جراح تمام سعی خود را می کند که به عضله تنگ کنندها ی که در زیر پروستات قرار دارد آسیبی وارد نشود تا بعد از جراحی، بیمار بتواند کنترل ادراری خوبی داشته باشد. حفره ای که در محل جراحی ایجاد میشود، به زودی بعد از عمل جراحی با یک لایه حفاظتی بنام اپی تلیوم پر میشود.

تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادراری عموما برای آقایانی که مشکل ادراری معمولی یا شدید دارند و درمان دارویی به آنان کمکی نکرده است تجویز می‌شود. در گذشته عمل TURP به عنوان موثرترین راه درمان بزرگی پروستات در آقایان شناخته می شد.

با توجه به اینکه ریسک خون ریزی معمولا در TURP زیاد است، بنابراین پیشنهاد می‌شود آقایانی که قرار است این عمل را پشت سر بگذارند، تا مدتی از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنند.

عمل بسته پروستات به چه دلیل انجام می‌شود؟

عمل بسته پروستات یا همان TURP علائم آزاردهنده و دردناک ادراری که به خاطر بزرگی پروستات در آقایان (BPH) ایجاد می‌شوند را کاهش می‌دهد. از جمله  علائم بزرگی پروستات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ نیاز مداوم و ضروری به ادرار کردن

❇ مشکل در شروع ادرار

❇ آرام و طولانی بودن ادرار کردن در فرد

❇ افزایش نیاز به ادرار در شب

❇ قطع و وصلی ادرار

❇ عدم تخلیه کامل مثانه

❇ عفونت های ادراری در بیمار

عمل بسته پروستات (TURP) ممکن است برای حل مشکلاتی که به خاطر بسته شدن جریان ادرار به وجود آمده‌اند، انجام شود، از جمله:

✳ عفونت های متناوب ادراری

✳ آسیب به کلیه یا مثانه

✳ ناتوانی در کنترل ادرار و یا ناتوانی در ادرار کردن

✳ سنگ مثانه

✳ خون در ادرار فرد

ریسک های عمل TURP

از جمله ریسک های موجود در عمل TURP می‌توان به این موارد اشاره داشت:

❇ مشکل موقت در ادرار کردن

ممکن است برای چند روز پس از عمل در ادرار کردن مشکل داشته باشید. تا زمانی که خودتان بتوانید ادرار کنید، باید کاتتر مخصوص به آلت شما متصل باشد تا ادرار به وسیله آن از بدن خارج شود.

❇ عفونت مجاری ادراری

این نوع از عفونت یکی از عوارض احتمالی هرگونه عمل جراحی مربوط به پروستات است. هرچه بیشتر از کاتتر برای خروج ادرار از بدن استفاده شود، احتمال بروز عفونت در این ناحیه بیشتر خواهد بود. برخی افراد که عمل رزکسیون پروستات را انجام می‌دهند دچار عفونت مجاری ادراری می‌شوند.

❇ ارگاسم خشک

یکی از تاثیرات متداول و بلند مدت هر عملی که بر روی پروستات انجام می‌شود، خروج مایع منی در حین ارضا شدن به داخل مثانه است و دیگر منی از آلت مرد خارج نمی‌شود. ارگاسم خشک به فرد آسیبی نمی‌زند و عموما مشکلی برای لذت جنسی به وجود نمي‌آورد. ولی برای کسانی که می‌خواهند بچه دار شوند مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

❇ عدم نعوظ

این ریسک آنچنان متداول و زیاد نیست اما مشکل موقت عدم نعوظ ممکن است پس از درمان های مختلف پروستات به سراغ بیمار بیاید.

❇ خون ریزی شدید

این مورد خیلی کم گزارش شده است و بیمار در حین انجام جراحی بسته پروستات به قدری خون از دست می‌دهد که پزشکان به انتقال خون روی می‌آورند.

❇ مشکل در نگه داشتن ادرار

به ندرت یکی از تاثیرات منفی عمل پروستات، از دست دادن کنترل ادرار (بی اختیاری ادرار) برای بیمار است.

مطلب مرتبط: بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات

❇ سدیم پایین در خون

گاهی اوقات، بدن انسان حجم زیادی از مایع مورد استفاده جهت شستن بدن پس از عمل TURP را جذب می‌کند. این مورد که از آن با نام سندروم TURP یا رزاکسیون مجرای ادرار (TUR) یاد می‌شود، اگر مورد توجه قرار نگیرد ممکن است جان فرد را به خطر بیاندازد. یک تکنیک خاص با نام بیپولار TURP می‌تواند ریسک سندروم این عمل جراحی را از بین ببرد.

❇ نیاز به درمان دوباره

برخی از آقایان پس از انجام عمل جراحی پروستات، باز هم به مراحل درمانی بعدی نیاز دارند، چرا که ممکن است علائم بزرگی پروستات پس از مدتی دوباره برگردند و یا اینکه فرد بهبود نیابد. گاهی اوقات به دلیل اینکه پس از عمل رزکسیون پروستات مجرای ادرار باریک تر می‌شود، باز هم به عمل بیشتر نیاز است.

عمل بسته پروستات

چگونه برای عمل TUPR آماده شویم؟

❎ غذا و دارو

تا چند روز قبل از انجام عمل ممکن است دکتر از شما بخواهد داروهایی که ریسک خون ریزی را افزایش می‌دهند مصرف نکنید. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ رقیق کننده های خون نظیر وارفارین (کومادین) یا کلوپیدوگرل (پلوییس)

❇ مسکن های بدون نیاز به تجویز دکتر نظیر آسپیرین، ایبوپروفن (ادویل، مورترین آی بی و سایر) یا ناپروکسن سدیم (آلیوه و سایر)

احتمال دارد پزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک خاصی تجویز کند تا از عفونت مجاری ادراری جلوگیری شود.

❎ دیگر اقدامات احتیاطی

حتما وسیله خاصی جهت برگشت را هماهنگ کنید چرا که خودتون نمی‌توانید برای رفتن به خانه رانندگی کنید. ممکن است تا 6 هفته پس از عمل بسته پروستات قادر به کار کردن و یا فعالیت سنگین بدنی نباشید. از پزشک معالج پیرامون زمان مورد نیاز برای دوران نقاهت سوال کنید.

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

این عمل جراحی معمولا بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد. قبل از عمل ممکن است داروی بیهوشی عمومی به شما تزریق شود که در نتیجه در طول جریان عمل بی هوش خواهید بود و یا ممکن است بدن شما به صورت موضعی بی حس شود و در حین عمل بیدار باشید. همچنین یک دوز آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت به شما تجویز خواهد شد.

در حین عمل

رزکتوسکپ بر روی آلت مرد قرار می‌گیرد و به داخل مجرای ادراری فرستاده خواهد شد تا به ناحیه پروستات برسد. پزشک جراح نیازی به ایجاد برش در بخش بیرونی بدن شما نخواهد داشت.

پزشک جراح از این ابزار اختصاصی جهت جدا کردن قسمت های اضافی پروستات در داخل بدن استفاده می‌کند و هر بخش را به ترتیب و یکی یکی جدا خواهد کرد و مایع موجود در آن بخش، این قسمت ها را به سمت مثانه خواهد برد. در انتهای عمل این مواد از بدن خارج خواهند شد.

بعد از عمل

به احتمال زیاد به مدت یک تا دو روز در بیمارستان بستری خواهید بود. یک کاتتر ادرار به آلت متصل می‌شود تا به مدت 24 تا 48 ساعت ادرار از طریق آن خارج شود و تا زمانی که التهاب این بخش از بدن کاهش یابد کاتتر را قطع نخواهند کرد. همچنین ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

#خون در ادرار

دیده شدن خون در ادرار پس از عمل TURP کاملا عادی است. اما اگر خون در ادرار غلیظ و به شکل خاصی بود با پزشک معالج خود تماس بگیرید. همچنین در صورت زیاد شدن خون در ادرار و یا بسته شدن جریان ادراری به پزشک خود مراجعه داشته باشید. ممکن است لخته های خون، جریان ادرار را مسدود کرده باشند.

#علائم ادراری آزاردهنده

ممکن است ادرار تا مدتی دردناک باشد و یا اینکه به صورت مداوم نیاز به ادرار کردن داشته باشید. درد در حین ادرار معمولا پس از 6 تا 8 هفته از بین می‌رود. پزشک معالج به احتمال زیاد به شما پیشنهاد می‌دهد:

✅ مصرف مایعات را افزایش دهید تا مثانه را از مواد زائد تخلیه کند

✅ غذاهای با فیبر بالا بخورید تا یبوست جلوگیری کند.

✅ برای شروع دوباره مصرف داروهای رقیق کننده خون کمی صبر کنید و تا زمانی که اجازه پزشک صادر نشد این مواد دارویی را مصرف نکنید.

✅ از فعالیت های شدید خودداری کنید که از جمله آنها می‌توان به بلند کردن اجسام سنگین اشاره کرد. بهتر از بین 4 تا 6 هفته فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید.

✅ به مدت 4 تا 6 هفته فعالیت جنسی و نزدیکی نداشته باشید.

✅ تا زمانی که کاتتر آلت تناسلی به بدن شما متصل است از رانندگی کردن اجتناب کنید.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت بروز علائم زیر حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

✔ در ادرار کردن ناتوان هستید.

✔ متوجه خون قرمز روشن شدید و یا لخته خون در ادرار شما وجود داشت که حتی با خوردن مایعات زیاد و 24 ساعت پس از عمل نیز کماکان وجود داشتند.

✔ داشتن تب بالای 37.8 درجه

نتایج عمل

عمل بسته پروستات معمولا خیلی زود علائم بد بزرگی پروستات را از بین می‌برد. اکثر مردان پس از گذشت چند روز جریان ادرار خیلی خوبی خواهند داشت. درمان های بعدی جهت رفع علائم عمل نیز گاهی اوقات ضروری است که البته این درمان ها معمولا چندین سال بعد انجام می‌شوند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ابراهیمی شنبه ۲ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  مشکل پروستات دهرم یا نمیتونم نگه دارم یا نمیاد و درد میکنه مجبورم بدوشم تا بیاد فشار خون داشتم الان میگن فشارت خیلی پایینه
  86 ساله هستم
  1. تصویر کاربر ابراهیمی چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   عکسی نگرفتم.ک بفرستم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   شبي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 393 مشاهده پرسش
  لطفا آدرس و شماره تلفن مطبتون رو محبت میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   تلفن مطب ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربر رضاابراهیمی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  باسلام.بنده 30سال سن دارم وپروستاتم بزرگ شده است طوری که ادرارم دوشاخه ای میشود ایاباید عمل شوم دفترچه نیروهای مسلح دارم هزینه پروستات لیزر چقدر میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   در سن شما عمل جراحي نبايد انجام شود شما شبي يك عدد كپسول أمنيك ميل كنيد
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   طول بستري كوتاه است ، گذاشتن پروتز براي كلفت كردن آلت گذاشته نمي شود
  3. تصویر کاربر رضاابراهیمی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   باعرض پوزش اقای دکتر من تک کلیه ام .وهیپرتروفی میباشد . پروستات فشار به کلیه نمی اورد.الان فسفات الکلین خونم 400هست بالا رفته وواریس پا هایم هم تا کمر رسیده.لطفا راهنمایی کنید.
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   پروستات به كليه فشار نمي آورد و در يك كليه هيپرتروفي جبراني ايجاد مي شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 323 مشاهده پرسش
  من هیچگونه علامت خاص پروستات ندارم حتی یکبار نیز با مشکل تخلیه یا تکرر یا سوزش برخورد نکرده ام و بنا به اقتضای سن 56 داوطلبانه مراجعه و ازمایش برایم نوشته شده ولی با بزرگی ان به سایز 70 cc همراه هستم ضمنا psa=3 و freepsa=0.6 . کورتکس کلیه ها طبیعی . بدون سنگ کلیه و توده. مثانه طبیعی بدون باقیمانده ادراری پس از تخلیه . ایا به درمان با داروهایی نظیر تامسولین و فینوپروست نیازی هست یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   نيازي به درمان نيست
 • تصویر کاربر فریده جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  همسر من زیر دلش درد داره رفتیم‌ دکتر گفت پروستاتش ورم کرده و قطره پروستاتان داد اما آروم نشد باید چکار کنیم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   بايد مراجعه شود تا شرح حال ومعاينه شود وت شخيص داده شود
 • تصویر کاربر فیروزه جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 432 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرمن سه ماه پیش psa١٩بود با آنتی بیوتیک شد ١٣ولی بعداز یک ماه که دارو استفاده کرد دوباره شده ١٧الان دکتر براش نمونه برداری نوشته یعنی احتمال سرطان هست؟درضمت freepsaتوی سه تا آزمایش بین ٣تا ۴بود ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   بله بهتر است نمونه برداري شونند .
 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 359 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بنده ۴۴ سال سن دارم چند ماهی هست فشار ادرار و انزالم کم شده آیا مشکل پروستات هست ? ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   درمان پروستاتيت احتقاني بايد انجام شود .
 • تصویر کاربر اکبر سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  با سلام بنده مدتی درد در ناحیه مجرای ادرار و بیضه ها داشتم تا اینکه ی روز صبح با درد شدید بیدار شدم و بعد از ظهر ان تب شدید گرفتم سپس روز بعد تبم افتاد ولی درد کمی در ناحیه بیضه سمت راست و الت تناسلی باقی ماند ...دوباره چند روز بعد صبح با درد شدید بی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   توصيه مي شود به پزشك اورولوژيست مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر سلام، حدود سه ماه هست درد در ناحیه پهلوها و زیر ناف احساس میکنم،دکتر متخصص اورولوژی،پروستاتیت تشخیص داده است،حدود 40 سی سی ادرار تو مثانه میمونه، ایا به عمل فتق راست و چپم. ارتباط داره؟ سوال دیگه اینکه در طی روز و مخصوصا شب در حتی وقتی تخلیه میکنم باز هم در ناحیه پاها احساس سوزش میکنم وهمچنین پشتم و سرمم درد میگیره، ایا ارتباط با پروستات داره؟ قرص هم vesicare و تاوانکس استفاده میکنم، چند وقت دیگه این بیماری ادامه داره؟
  سپاس از راهنمایی اتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 7 سال پیش)
   درمان پروستاتیت مزمن احتقانی مصرف 4 هفته انتی بیوتیک می باشد عمل جنسی داشته باشید و شیاف ایندومتاسین روزی یک عدد بگذارید اصل درمان عدم نگرانی و ارامش فکری می باشد و مشکلات دیگر ارتباطی به پروستاتیت ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر