علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از عزیزان سوال پیش می آید که پروستات چیست و چرا بزرگ شدن پروستات به این اندازه برای جامعه سلامت کشور مهم است. پروستات مایعی ترشح می کند که باعث تغذیه و محافظت اسپرم می شود. در طول انزال، پروستات این مایع را به مجرای ادرار فشار می دهد و با اسپرم به عنوان اسپرم دفع می شود.

پروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه ی گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و همچنین منبع تغذیه اسپرم ها نیز هست.

پروستات چیست

پروستات کجاست؟

پروستات در شکم، جلوی راست روده و مابین آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجرای ادراری، لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد و همچنین از پروستات عبور می کند. این غده در باروری مردان نقش دارد و مایع پروستات را که بخشی از مایع منی است ، می سازد و ترشح می کند.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

بعد از 40 سالگی به دلایل مختلفی در مردان شاهد بزرگ شدن پروستات هستیم که می تواند بر مسیر ادرار و همچنین باروری مردان موثر باشد.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای 40 سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش­خیم می باشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علت بزرگ شدن پروستات تاکنون مشخص نشده ولی دلیل مبتلا شدن به پروستات در آن دخیل هستند:

✳ سابقه فامیلی

✳ چاقی

✳ بیماری دیابت

✳ عدم فعالیت

درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. زمانی که بیماری تظاهر به درد و ناراحتی می کند و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می کند در واقع همان درد پروستات است. در این مواقع دفع مدفوع همراه با درد است و درد در بیضه‌ها منتقل می شود.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود 20 سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. محدوده اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی 30 cc سی سی یا همان 30 سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است.

پس از 40 سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد.

محدوده وزنی پروستات در منابع مختلف اعداد متفاوتی ذکر شده است. ولی می توان گفت پروستات بالغ در جوانی بین 7 تا 20 گرم وزن دارد. این محدوده وزنی در میان سالی به 60 گرم می رسد.

اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

محاسبه اندازه پروستات

هنگام تصویر برداری از پروستات می توان طول و عرض و ارتفاع آن را در تصویر حاصله از MRI به دست آورد.

حجم پروستات = طول * عرض * ارتفاع * 0.52

همان طور که بالاتر گفته شد، متناسب با سن، حجم پروستات ممکن است افزایش پیدا کند و حجم بیش از 30 سانتیمتر مکعب، بزرگی پروستات محسوب می شود.

هیدروسل نیز یکی از اختلالاتی است که ممکن است باعث ناباروری گردد. برای آگاهی بیشتر درباره این بیماری روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل چیست؟

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات

✅ تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار

✅ شروع ادرار کردن با ناراحتی

✅ کاهش فشار ادرار

✅ عدم توانایی در ادرار

✅ عدم کنترل ادرار

✅ شب بیدار شدن برای ادرار

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته مبتلا به همین علائم ادراری هستند، بنابراین پزشک باید دقت کافی داشته باشد که این دو بیماری را از هم تشخیص بدهد.

تکرر ادرار

علائم خطرناک پروستات

☑ تکرر ادرار

☑ شب ادراری

☑ برای تخلیه ادرار به سرعت به توالت رفتن

بی اختیاری ادرار

☑ شروع شدن ادرار با تاخیر صورت می گیرد.

☑ قطع و وصل شدن جریان ادرار

☑ کم شدن فشار ادرار

☑ زور زدن برای خروج ادرار

☑ احساس عدم تخلیه کامل مثانه

☑ ادرار قطره قطره

☑ درد مثانه یا درد موقع ادرار کردن

در بعضی موارد، سرطان پروستات موجب ایجاد خون در ادرار مردان می گردد. خون در ادرار نشان دهنده عوامل دیگری نیز میباشد. برای اطلاع از این موضوع بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

علت خون در ادرار مردان

وقتی پروستات بزرگ می شود، راه خروجی ادرار از مثانه که گردن مثانه می­ باشد بسته می­ شود و باعث علائمی نظیر شکم درد یا احساس دائم پری مثانه، تکرر ادرار و بند آمدن ادرار می ­شود. هیپرپلازی خوش­خیم پروستات یک بیماری پیشرونده می ­باشد و اگر درمان نشود ادرار از مثانه کامل خارج نمی­ شود و ادرار باقیمانده باعث عفونت ادراری می ­شود.

دلایل مبتلا شدن به پروستات

بیماری پروستات، بیماری مردان بعد از 40 سالگی است. دو عدد ماده در پروستات وجود دارد که با بالا رفتن سن مقدار آن­ها نیز افزایش می­ یابد. این دو ماده باعث می شوند که هورمون­ جنسی مردانه را که  تستوسترون می باشد آن را به استروژن و DHT تبدیل کند و در نتیجه باعث بزرگی پروستات شوند.

پروستات از چند قسمت تشکیل شده است، به­ طوری که بزرگی خوش­خیم در یک قسمت از پروستات و سرطان پروستات در قسمت دیگر پروستات بوجود آید.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

✔ علائم ادراری در بیمار

✔ معاینه مقعدی از بیمار

✔ آزمایش ادرار

✔ انجام آزمایش PSA  برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد.

بزرگی پروستات

آزمایشات پروستات

معاینه رکتال دیجیتال (DRE): پزشک انگشت خود را به راست روده وارد کرده و پروستات را احساس می کند. این معاینه می تواند گاهی اوقات بزرگ شدن پروستات، توده ها یا ندول های سرطان پروستات یا حساسیت به لمس ناشی از پروستاتیت را تشخیص دهد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): پروستات پروتئینی به نام PSA تولید می کند که با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. اگر PSA زیاد باشد، احتمال سرطان پروستات بیشتر است، اما بزرگ شدن پروستات نیز می تواند باعث PSA بالا شود.

سونوگرافی پروستات (سونوگرافی ترانس رکتال): یک پروب سونوگرافی به راست روده وارد می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی اغلب با نمونه برداری برای آزمایش سرطان پروستات انجام می شود.

بیوپسی پروستات: سوزنی به پروستات وارد می شود و اندکی از بافت خارج می شود تا سرطان پروستات بررسی شود. این کار معمولاً از طریق راست روده انجام می شود.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

وقتی مرد به حدود 25 سالگی می رسد، پروستات او رشد می کند. این رشد طبیعی، هیپرپلازی خوش خیم پروستات نامیده می شود و شایعترین علت بزرگ شدن پروستات است و یک بیماری خوش خیم است که منجر به سرطان پروستات نمی شود.

یکی از علت های بزرگ شدن پروستات در جوانان می تواند تغییر هورمون جنسی مردانه باشد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد. بزرگی پروستات تاثیری در کاهش توان جنسی ندارد و فعالیت جنسی هم تاثیری در کوچک یا بزرگ شدن پروستات ندارد.

برخی از علائم بزرگ شدن پروستات در جوانان شامل موارد زیر است:

 • بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار
 • باریک آمدن ادرار
 • تکرر ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • قطع و وصل شدن ادرار

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات با توجه به شدت علائم ادراری تفاوت دارد. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد.

اگر بیمار مبتلا به علائم ادراری متوسط باشد با استفاده از دارو تا 40 درصد بهبودی حاصل می ­شود. یعنی 40 نفر از 100 نفر و اگر علائم شدید باشد روش درمانی جراحی می­ باشد.

تغییر روش زندگی روزانه شامل کاهش وزن، ورزش و ممانعت از خوردن کافئین می ­باشد. داروهایی که برای درمان متوسط استفاده می ­شوند شامل امنیک و فنتراید می ­باشند.

حدود 210 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بزرگی خوش­خیم پروستات هستند. علائم ادراری معمولاً بعد از 40 سالگی ظاهر می­ شوند. بیش از نیمی از افراد بالا 50 سال به این بیماری مبتلا هستند. بعد از 80 سالگی بیش از 90 درصد مردان مبتلا به این بیماری هستند.

درمان پروستات بزرگ شده عبار اند از:

✔ آلفا بلاکرها: آلفا بلاکرها در مردان با علائم بزرگ شدن پروستات، عضلات اطراف مجرای ادرار را شل می کنند. سپس ادرار آزادتر خارج می شود.

✔ مهار کننده های آلفا ردوکتاز: این داروها سطح یک نوع تستوسترون (DHT) را کاهش می دهند. وقتی DHT کمتری وجود داشته باشد، پروستات کوچک می شود و جریان ادرار را بهبود می بخشد.

✔ جراحی برای بزرگ شدن پروستات: معمولاً داروها علائم بزرگ شدن پروستات را برطرف می کنند، اما برخی از مردان برای بهبود علائم و جلوگیری از عوارض به جراحی نیاز دارند.

درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات بر خلاف بسیاری از سرطان­ ها از سرعت کمی برخوردار است. اگر سرطان پروستات به کندی رشد کند و محدود به پروستات باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد و برعکس در مواردی که سرعت رشد آن سریع باشد، نیاز به درمان الزامی می باشد و باید هر چه سریعتر انجام شود. در این حالت درمان سرطان پروستات با جراحی باز انجام می شود که نتیجه ی آن معمولا بسیار موفقیت آمیز است.

✔ پروستاتکتومی: جراحی سرطان پروستات که پروستاتکتومی نامیده می شود، پروستات را با هدف از بین بردن تمام سرطان ها خارج می کند.

✔ پرتودرمانی: پرتودهی سلولهای سرطانی پروستات را از بین می برد در حالی که آسیب سلولهای سالم را به حداقل می رساند.

✔ کاشت بذر رادیواکتیو: بجای تابش پرتوی از خارج بدن به پروستات، می توان بذرهای رادیواکتیو را در پروستات کاشت تا سلولهای سرطانی را از بین ببرد.

✔ کرایوتراپی: کرایوتراپی شامل از بین بردن سلولهای سرطانی پروستات با انجماد آنها است.

✔ هورمون درمانی: سلولهای سرطانی پروستات در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند. هورمون درمانی به جلوگیری از این اثر کمک می کند.

✔ شیمی درمانی: وقتی سرطان پروستات پیشرفت کند، شیمی درمانی ممکن است به کاهش شیوع سرطان کمک کند.

✔ آزمایشات بالینی: از طریق آزمایشات بالینی سرطان پروستات، محققان اثرات داروهای جدید را بر روی گروهی از داوطلبان مبتلا به سرطان پروستات آزمایش می کنند.

✔ پروستاتیت حاد و مزمن: بسته به نوع پروستاتیت ، درمان شامل آنتی بیوتیک ، سایر داروها و یا جراحی است.

درمان سرطان پروستات

جلوگیری از بزرگ شدن پروستات

در صورت رعایت موارد زیر می توانید خطر ابتلا به بزرگ شدن پروستات را کاهش دهید:

یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات انتخاب کنید. از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری هستند که می توانند به سلامتی شما کمک کنند.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، به شما در حفظ وزن کمک می کند و روحیه شما را بهبود می بخشد. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

وزن سالم داشته باشید. اگر وزن فعلی شما سالم است، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر روزهای هفته برای حفظ آن تلاش کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن در تهیه برنامه ای برای کاهش وزن سالم از پزشک خود کمک بخواهید.

چه بیمارهایی با برزگی پروستات اشتباه گرفته می شوند؟

✳ فلج عصبی مثانه

✳ بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

✳ بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

✳ عفونت ادراری

✳ بیماری التهاب و عفونت پروستات

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر غلامرضا دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت من 6ماه پیش پروستاتم را چک کردم و اندازه آن بود 20سی سی و الان که مجددا رفتم سونوگرافی شده 25 سی سی آیا احتیاج به پیگیری بیشتر دارم یا بزارم 6 ماه دیگه چک کنم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و ٦ ماه بعد سونوگرافي انجام شود

 • تصویر کاربر عادل دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳۴ سالمه الان تقریبا ۲ سالی میشه با التهاب پروستات درگیرم و تکرر ادرار دارم و تو این مدت طبق نظر پزشک درمان شدم ولی ن بصورت کامل پروستات ۲۸ سی سی بزرگ و ی کیست ۷ میلی متری دارم ، گاه خوبم گاه باز همنجوریم ، دارم ی جورایی کنترلش میکنم
  آیا نیاز به جراحی دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید دارم کم کم افسردگی هم میگیرم ، چند وقت پیش هم سوال پرسیدم ولی جوابی نگرفتم ، الان هیچ قرصی هم مصرف نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   جراحي لازم نيست روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد يك ماه و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی .۲۲سالمه .تقریبا ۴ساله ک مشکل در تخلیه مدفوع و ادرار دارم آزمایش سونوگرافی دادم .کلیه ها سالم .مثانه هم سالم میباشد.حجم پروستات ۱۷میلیمتر میباشد.ک مشکلی نداشتم .ولی تقریبا ۲ ساله ک کاهش میل جنسی شدید ومشکل در نعوظ دارم .مقدار منی خیلی کم شده .تو ازمایشات حجم تستسترون ۲.۵بود .دکتر فرمودند پایینه.فقط در بیضه چپ واریکسل خفیف دارم .ممنون میشم راهنمایی کنید چ مشکلی دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   يك عدد أمپول تستسترون٢٥٠ ميلي گرم تزريق كنيد و يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص ويزارسين٥٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  بنده گاهي احساس سوزش ودرد دو مجراي ادراري و در نوك آلت تناسلي دارم ولي هنگام ادرار اين حس وجود ندارد
  خواستم لطف كنيد وراهنمايي بفرماييد
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  باسلام سن بنده ۳۳ سال بوده و حجم پروستات ۳۸ می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   نسبت به سن پروستات طبيعي است

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  با عرض سلام، من ۳۶ سال دارم و یک سال پیش پس از مصرف پماد مقعدی با اپلیکاتور احساس کردم پماد به پروستاتم برخورد کرد و روز بعد احساس درد در ناحیه رکتوم پیدا کردم که به پاها منتشر شده بود، سونو و psa عادی بود و دکتر برای من لووفلوکساسین و پروستاتان تجویز کرد که ابتدا احساس کردم درد رکتوم و پروستات آروم شد ولی مجددا برگشت و تحمل کردم تا اینکه یک ماه پیش احساس تیر کشیدن خیلی خفیف هم سمت پروستات اضافه شد و مشکل نعوظ و انزال سخت هم اضافه شد، به اضافه درد و خشکی مفاصل بدن، این دفعه که به دکتر رفتم هم psa نرمال بود و همچنین مشکلی در ادرار کردن هم ندارم.دکتر برای من پرگابالین و باکلوفن تجویز کرد که تا الان تغییری ایجاد نشده، لطفا رهنمایی بفرمایید. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز  و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام استاد گلم من 45سالمه سال قبل رفتم سونوگرافی پروستات 37بود حالا بعد از یکسال امروز سونوگرافی رفتم 39بود بعضی مواقع اطراف مثانه احساس درد دارم بی زحمت کمکم کنید و مرا راهنمایی فرمایید با تشکر فراوان از شما استاد بزرگوار و گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   اندازه ٣٩ طبيعي مي باشد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر حامدنوبهاري سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  من 38 سال سن دارم هميشه بعد ازاتمام ادرار كردن وخروج ازدستشويي بازهم چند قطره ادرار ازمن خارج ميشدوبازبه دستشويي ميرفتم به پزشك مراجعه كردم ازطريق سونوگرافي متوجه شدم پروستاتم التهاب پيداكرده به مدت
  يك ماه قرص سيپروفلوكساسين 500مصرف كردم ودوهفته هم قرص كوتريموكسازول اما هيچ بهبودي دروضعيت من حاصل نشده گه گاهي هم درد خفيفي واحساس سنگيني دربيضه چپ دارم
  علي رغم اينكه چندين بار به ارولوژيست مراجعه كردم هنوزمشكلاتم پابرجاست
  آزمايش ادرار هم دادم دكترگفت همه چيزنرماله
  دكترجان اگرراهنمايي بفرمائيد ممنون ميشم(الان اورتيدين وباريج پروستا مصرف ميكنم)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر م شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  احتراما دو سال پیش همسرم بخاطر بروز فشار خون و ضعف اعصاب ، عملا از نزدیکی با بنده، خودداری کرده و بعد از اصرارهای بنده که ازشون درخواست میکردم، اعتنائی نمی‌کردند. چندین بار ایشان را به دکتر بردم تا مشکلشان حل شود که نشد. تا اینکه بتازگی دو بار آنهم بدون میل با بنده همبستر شدند و من بعد از دوسال که محتلم نشده بودم، بسختی محتلم شدم. بدنبال این جریانات، دو سه ماهیه که در قسمت پایین شکمم احساس درد میکردم. که از این بابت نگران شده به پزشک عمومی مراجه کردم. ایشون صلاح دیدند تا از من سونو بعمل بیاد. نتیجه ی سونو را که دیدند، فرمودند که پروستات کمی بزرگ شده و دو تا دارو بنامهای Protral 0.4 و Prostahealth تجویز کردند و اعلام کردند که با اینها، ناراحتی برطرف می‌شود. میخواستم بدانم جناب آقای دکتر، این حالت، نگران کننده هست یا نه؟
  از بذل توجهتان، بی نهایت سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  پدر بنده 68 سال سن دارد. مقداری پروستات ایشان بزرگ شده (65 سی سی طبق سونوگرافی) و دکتر برای ایشان کپسول تامسولوسین و فیناستراید تجویز کرد. قرص فیناستراید روی یکی از سینه ها تاثیر گذاشت و متورم کرد، به توصیه دکتر قطع کردیم. الان مشکل اصلی درد و سوزش در ناحیه پنیس هست که در همه مواقع وجود داره و فقط مختص به زمان ادرار نیست. عکس برداری هم کردیم و تنگی مجرای ادرار نداشت. توی آزمایش ادرار هم عفونت دیده نشد. تا الان به 3 دکتر مراجعه کردیم متاسفانه هیچ فایده نداشته، فقط قرص ضد التهاب میدن و مسکن و میگن پروستات نیاز به عمل نداره. ممنون مبشم راهنمایی بفرمایید.
  آزمایش ها رو هم پیوست کردم. قند خون نداره و چربیش فقط یه مقدار کم بالاست.
  1. تصویر کاربر حسن جمعه ۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   در ضمن به دکتر دیگه ای مراجعه کردیم ایشان گفت که عفونت پروستاتیت است و قرص تاوانکس تجویز نمود. مقدار PSA طبق آزمایش عدد 1.5 هست. ضمن راهنمایی ممنون میشم بفرمایید کدوم قرص ها رو مصرف کنه و کدوم قطع کنه
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   التهاب مزمن پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز ،، عمل لازم نيست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر