علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از عزیزان سوال پیش می آید که پروستات چیست و چرا بزرگ شدن پروستات به این اندازه برای جامعه سلامت کشور مهم است. پروستات مایعی ترشح می کند که باعث تغذیه و محافظت اسپرم می شود. در طول انزال، پروستات این مایع را به مجرای ادرار فشار می دهد و با اسپرم به عنوان اسپرم دفع می شود.

پروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه ی گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و همچنین منبع تغذیه اسپرم ها نیز هست.

پروستات چیست

پروستات کجاست؟

پروستات در شکم، جلوی راست روده و مابین آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجرای ادراری، لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد و همچنین از پروستات عبور می کند. این غده در باروری مردان نقش دارد و مایع پروستات را که بخشی از مایع منی است ، می سازد و ترشح می کند.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

بعد از 40 سالگی به دلایل مختلفی در مردان شاهد بزرگ شدن پروستات هستیم که می تواند بر مسیر ادرار و همچنین باروری مردان موثر باشد.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای 40 سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش­خیم می باشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علت بزرگ شدن پروستات تاکنون مشخص نشده ولی دلیل مبتلا شدن به پروستات در آن دخیل هستند:

✳ سابقه فامیلی

✳ چاقی

✳ بیماری دیابت

✳ عدم فعالیت

درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. زمانی که بیماری تظاهر به درد و ناراحتی می کند و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می کند در واقع همان درد پروستات است. در این مواقع دفع مدفوع همراه با درد است و درد در بیضه‌ها منتقل می شود.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود 20 سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. محدوده اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی 30 cc سی سی یا همان 30 سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است.

پس از 40 سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد.

محدوده وزنی پروستات در منابع مختلف اعداد متفاوتی ذکر شده است. ولی می توان گفت پروستات بالغ در جوانی بین 7 تا 20 گرم وزن دارد. این محدوده وزنی در میان سالی به 60 گرم می رسد.

اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

محاسبه اندازه پروستات

هنگام تصویر برداری از پروستات می توان طول و عرض و ارتفاع آن را در تصویر حاصله از MRI به دست آورد.

حجم پروستات = طول * عرض * ارتفاع * 0.52

همان طور که بالاتر گفته شد، متناسب با سن، حجم پروستات ممکن است افزایش پیدا کند و حجم بیش از 30 سانتیمتر مکعب، بزرگی پروستات محسوب می شود.

هیدروسل نیز یکی از اختلالاتی است که ممکن است باعث ناباروری گردد. برای آگاهی بیشتر درباره این بیماری روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل چیست؟

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات

✅ تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار

✅ شروع ادرار کردن با ناراحتی

✅ کاهش فشار ادرار

✅ عدم توانایی در ادرار

✅ عدم کنترل ادرار

✅ شب بیدار شدن برای ادرار

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته مبتلا به همین علائم ادراری هستند، بنابراین پزشک باید دقت کافی داشته باشد که این دو بیماری را از هم تشخیص بدهد.

تکرر ادرار

علائم خطرناک پروستات

☑ تکرر ادرار

☑ شب ادراری

☑ برای تخلیه ادرار به سرعت به توالت رفتن

بی اختیاری ادرار

☑ شروع شدن ادرار با تاخیر صورت می گیرد.

☑ قطع و وصل شدن جریان ادرار

☑ کم شدن فشار ادرار

☑ زور زدن برای خروج ادرار

☑ احساس عدم تخلیه کامل مثانه

☑ ادرار قطره قطره

☑ درد مثانه یا درد موقع ادرار کردن

در بعضی موارد، سرطان پروستات موجب ایجاد خون در ادرار مردان می گردد. خون در ادرار نشان دهنده عوامل دیگری نیز میباشد. برای اطلاع از این موضوع بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

علت خون در ادرار مردان

وقتی پروستات بزرگ می شود، راه خروجی ادرار از مثانه که گردن مثانه می­ باشد بسته می­ شود و باعث علائمی نظیر شکم درد یا احساس دائم پری مثانه، تکرر ادرار و بند آمدن ادرار می ­شود. هیپرپلازی خوش­خیم پروستات یک بیماری پیشرونده می ­باشد و اگر درمان نشود ادرار از مثانه کامل خارج نمی­ شود و ادرار باقیمانده باعث عفونت ادراری می ­شود.

دلایل مبتلا شدن به پروستات

بیماری پروستات، بیماری مردان بعد از 40 سالگی است. دو عدد ماده در پروستات وجود دارد که با بالا رفتن سن مقدار آن­ها نیز افزایش می­ یابد. این دو ماده باعث می شوند که هورمون­ جنسی مردانه را که  تستوسترون می باشد آن را به استروژن و DHT تبدیل کند و در نتیجه باعث بزرگی پروستات شوند.

پروستات از چند قسمت تشکیل شده است، به­ طوری که بزرگی خوش­خیم در یک قسمت از پروستات و سرطان پروستات در قسمت دیگر پروستات بوجود آید.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

✔ علائم ادراری در بیمار

✔ معاینه مقعدی از بیمار

✔ آزمایش ادرار

✔ انجام آزمایش PSA  برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد.

بزرگی پروستات

آزمایشات پروستات

معاینه رکتال دیجیتال (DRE): پزشک انگشت خود را به راست روده وارد کرده و پروستات را احساس می کند. این معاینه می تواند گاهی اوقات بزرگ شدن پروستات، توده ها یا ندول های سرطان پروستات یا حساسیت به لمس ناشی از پروستاتیت را تشخیص دهد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): پروستات پروتئینی به نام PSA تولید می کند که با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. اگر PSA زیاد باشد، احتمال سرطان پروستات بیشتر است، اما بزرگ شدن پروستات نیز می تواند باعث PSA بالا شود.

سونوگرافی پروستات (سونوگرافی ترانس رکتال): یک پروب سونوگرافی به راست روده وارد می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی اغلب با نمونه برداری برای آزمایش سرطان پروستات انجام می شود.

بیوپسی پروستات: سوزنی به پروستات وارد می شود و اندکی از بافت خارج می شود تا سرطان پروستات بررسی شود. این کار معمولاً از طریق راست روده انجام می شود.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

وقتی مرد به حدود 25 سالگی می رسد، پروستات او رشد می کند. این رشد طبیعی، هیپرپلازی خوش خیم پروستات نامیده می شود و شایعترین علت بزرگ شدن پروستات است و یک بیماری خوش خیم است که منجر به سرطان پروستات نمی شود.

یکی از علت های بزرگ شدن پروستات در جوانان می تواند تغییر هورمون جنسی مردانه باشد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد. بزرگی پروستات تاثیری در کاهش توان جنسی ندارد و فعالیت جنسی هم تاثیری در کوچک یا بزرگ شدن پروستات ندارد.

برخی از علائم بزرگ شدن پروستات در جوانان شامل موارد زیر است:

 • بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار
 • باریک آمدن ادرار
 • تکرر ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • قطع و وصل شدن ادرار

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات با توجه به شدت علائم ادراری تفاوت دارد. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد.

اگر بیمار مبتلا به علائم ادراری متوسط باشد با استفاده از دارو تا 40 درصد بهبودی حاصل می ­شود. یعنی 40 نفر از 100 نفر و اگر علائم شدید باشد روش درمانی جراحی می­ باشد.

تغییر روش زندگی روزانه شامل کاهش وزن، ورزش و ممانعت از خوردن کافئین می ­باشد. داروهایی که برای درمان متوسط استفاده می ­شوند شامل امنیک و فنتراید می ­باشند.

حدود 210 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بزرگی خوش­خیم پروستات هستند. علائم ادراری معمولاً بعد از 40 سالگی ظاهر می­ شوند. بیش از نیمی از افراد بالا 50 سال به این بیماری مبتلا هستند. بعد از 80 سالگی بیش از 90 درصد مردان مبتلا به این بیماری هستند.

درمان پروستات بزرگ شده عبار اند از:

✔ آلفا بلاکرها: آلفا بلاکرها در مردان با علائم بزرگ شدن پروستات، عضلات اطراف مجرای ادرار را شل می کنند. سپس ادرار آزادتر خارج می شود.

✔ مهار کننده های آلفا ردوکتاز: این داروها سطح یک نوع تستوسترون (DHT) را کاهش می دهند. وقتی DHT کمتری وجود داشته باشد، پروستات کوچک می شود و جریان ادرار را بهبود می بخشد.

✔ جراحی برای بزرگ شدن پروستات: معمولاً داروها علائم بزرگ شدن پروستات را برطرف می کنند، اما برخی از مردان برای بهبود علائم و جلوگیری از عوارض به جراحی نیاز دارند.

درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات بر خلاف بسیاری از سرطان­ ها از سرعت کمی برخوردار است. اگر سرطان پروستات به کندی رشد کند و محدود به پروستات باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد و برعکس در مواردی که سرعت رشد آن سریع باشد، نیاز به درمان الزامی می باشد و باید هر چه سریعتر انجام شود. در این حالت درمان سرطان پروستات با جراحی باز انجام می شود که نتیجه ی آن معمولا بسیار موفقیت آمیز است.

✔ پروستاتکتومی: جراحی سرطان پروستات که پروستاتکتومی نامیده می شود، پروستات را با هدف از بین بردن تمام سرطان ها خارج می کند.

✔ پرتودرمانی: پرتودهی سلولهای سرطانی پروستات را از بین می برد در حالی که آسیب سلولهای سالم را به حداقل می رساند.

✔ کاشت بذر رادیواکتیو: بجای تابش پرتوی از خارج بدن به پروستات، می توان بذرهای رادیواکتیو را در پروستات کاشت تا سلولهای سرطانی را از بین ببرد.

✔ کرایوتراپی: کرایوتراپی شامل از بین بردن سلولهای سرطانی پروستات با انجماد آنها است.

✔ هورمون درمانی: سلولهای سرطانی پروستات در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند. هورمون درمانی به جلوگیری از این اثر کمک می کند.

✔ شیمی درمانی: وقتی سرطان پروستات پیشرفت کند، شیمی درمانی ممکن است به کاهش شیوع سرطان کمک کند.

✔ آزمایشات بالینی: از طریق آزمایشات بالینی سرطان پروستات، محققان اثرات داروهای جدید را بر روی گروهی از داوطلبان مبتلا به سرطان پروستات آزمایش می کنند.

✔ پروستاتیت حاد و مزمن: بسته به نوع پروستاتیت ، درمان شامل آنتی بیوتیک ، سایر داروها و یا جراحی است.

درمان سرطان پروستات

جلوگیری از بزرگ شدن پروستات

در صورت رعایت موارد زیر می توانید خطر ابتلا به بزرگ شدن پروستات را کاهش دهید:

یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات انتخاب کنید. از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری هستند که می توانند به سلامتی شما کمک کنند.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، به شما در حفظ وزن کمک می کند و روحیه شما را بهبود می بخشد. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

وزن سالم داشته باشید. اگر وزن فعلی شما سالم است، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر روزهای هفته برای حفظ آن تلاش کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن در تهیه برنامه ای برای کاهش وزن سالم از پزشک خود کمک بخواهید.

چه بیمارهایی با برزگی پروستات اشتباه گرفته می شوند؟

✳ فلج عصبی مثانه

✳ بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

✳ بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

✳ عفونت ادراری

✳ بیماری التهاب و عفونت پروستات

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر پناهی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمتت دکتر عزیز. اقای دکتر من ۲۳ سال دارم و یک کیست ۱۰ میلی پروستات دارم ،در اوایل در دفع ادرار مشکل داشتم ،بطوری ک یکی دوقطره ار ادرار رو با دست خارج میکردم ، الان وقتی ک ادرار دفع میشه در اخر با فشار الت قطره های خیلی کوچیک دفع میشه ، نمیدونم وسواس شدم یا مشکلی هست، نیاز به پزشک یا ازمایش هست؟ راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  سلام با سابقه خوش خیمی پروستات تحت درمان هستم ۲۰ روز قبل بعلت عفونت و تب شدید تحت درمان داروی تاوانکس و سفیکسیم ۴۰۰ قرار گرفتم و پس آزمایش خون و کشت ادرار با نظر پزشک جهت دریافت دتروی منوپنم با دوز 1gr , IVBD بمدت ۵ روز . با نظر پزشک و داروهای فوق ترخیص شدم . لعد از اتمام دارو آزمایش خون و ادرار انجام شد که عفونت دیده نشد ولی متاسفانه PSA ,FREE PSA بالا رفت تماس با دکتر داروی های فوق را بمدت ۱۰ روز تجدید کردند . نگران هستم راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام سوال مرا پاسخ نداده اید اوضاع من اورژانس میباشد.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 سال پیش)

   Psa غير طبيعي است سه هفته هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكستين ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد و أزمايش تكرار شود أگر طبيعي نبود بايد نمونه برداري از پروستات بايد انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کاربر جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با عرض سلام تشکر به خاطر این امکان پرسش از راه دور؛
  مرد، متاهل، 36 ساله، فعالیت جنسی زیاد، فشار خون 16، اضافه وزن ، چربی خون و سابقه دفع سنگ کلیه(کلسیمی) 3 سال پیش هم دارم.
  چند ماهی هست با درد سمت چپ زیر مثانه درگیر هستم خیلی شدید نیست ولی بیشتر زمانی که دراز میکشم یا میخواهم بخوابم شروع میشه، گاهی هم به سمت راست زیر مثانه حرکت میکنه
  مشکلی در ادرار یا سوزش ندارم فقط گاهی در سر آلت احساس میکنم هنوز ادرار باقی مانده ولی حجم خروجی خوبه
  با تشکر فراروان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي استعمال كنيد و روزي يك عدد قرص ترازوسين ٢ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر Ami دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام. بنده حدود 40روز پیش میخواستم خود ارضایی کنم اما منصرف شدم و انجام ندادم. بعدش درد در زیر دل شروع شد بعد ی استراحت خوب شدم اما درد در کشاله ران و هنگام نشست و برخاست احساس ادرار میکردم. رفتم دکتر عمومی و کپسول آنتی بیوتیک دادن و خوب شدم. و احساس ادرار هم بعد از اینکه در خواب انزال داشتم خوب شدم و دیگر هیچ حسی نداشتم. تا انزال بعدی در خواب ک بعد از انزال درد در ناحیه مقعد داشتم و بعد از 5ثانیع‌ خوب شدم. و از خواب بیدار شدم. و انزال بعدی در خواب هیچ دردی حس نشد. و انزال بعدی دوباره درد داشتم و زیر شکمم درد گرفت و با داروی گیاهی خوب شدم و اینکه هنگام ورزش بعد از ۲ الی 3ساعت ورزش احساس ناراحتی در بیضه دارم و بعضی اوقات درد در کشاله ران دارم که بعد از حمام خوب میشود . سوزش در ادرار ندارم و مقدار ادرار هم فک میکنم متناسب هست. اما بعضی اوقات درد بسیار خفیفی در بیضه حس میشه.که ۱ثانیه هم حس نمیشود.
  اسهال طولانی مدت هم بعضی اوقات دارم نمیدانم ب خاطر این بیماری هست یا استرس و اضطرابی ک دارم.
  ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر Ami شنبه ۲۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   ممکنه اسهال از سرطان باشه؟
   لطفا کمک کنید.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد براي اسهال به متخصص داخلي مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خالد شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،۲۵ساله هستم پروستات به ابعاد ۴۲*۲۸*۴۶mm وبه حجم ۲۸cc است اداررم خیلی زیاد و فشار ادرار خیلی کم است وزود انزالی دارم برای کوچک کردن پروستات چکار کنم وبرای درمان زود انزالی چکار کنم،
  متاهل هستم و فرزند هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه 

 • تصویر کاربر Hamalid سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده 33سالم هست و مشکل پروستات دارم .
  داروهای زیادی ازجمله تاوانکس اومنیک داکسی سفرتاکس همچی خوردم
  حتی اسپکتریوماسین زدم خوب نشدم
  سفرتاکس زدم
  ۱۰تاپنسلین به مدت ۱۰روز زدم ولی هیچکدام جواب نداد.
  یک روز هم بیمارستان بستری شدم وبادوربین چک کردن گفتن التهاب پروستات دارم
  گاهی اوقات سوزش ادرار دارم و ارضا شدنم با درد هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)

    روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر س سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،،من ۳۵ ساله هستم و احساس میکنم مثانه ام خوب تخلیه نمیشود،،سابقه هیچ بیماریی هم نداشتم برای تخلیه کامل نیاز هست اندکی مثانه ام را فشار بدم و فشار ادرارم یه ذره کم است و شب هم آب میخورم میخوابم باید بیدار بشم و به دستشویی بروم،،چه باید کرد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  برای کوچکتر شدن سایز پروستات 47x39x51mm با حجم 50cc با شکل و اکوپترون طبیعی چه درمانی و یا کاری توصیه می فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فينسترايد ٥ ميلي گرم يك سال ميل كنيد

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  با توجه پرسشهای قبلی کاملا توضیح بدم
  نزدیک ۱ ساله سوزش ادرار دارم
  احساس میکنم ادرار و منی خوب دفع نمیشه
  باتوجه به مراجعه به پزشکان و آزمایشات که تشخیص دادن التهاب پروستاته
  متاهل هستم با ۳۸ سال سن احساس میکنم در بچه دار شدنم تاثیر گذاشت
  عمل نشستن در آب گرم و شیاف ایندومتاسینو یه هفته ست انجام میدم
  قبلا سیپروفلوکساسین مصرف کردم
  اگه نیاز به نوبت حضوری است بفرمائید
  راه حل درمانم چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   بهتر است مراجعه كند

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 350 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من ۵۰ سال سن دارم . به دلیل سوزش در مجرای ادرار و درد خفیف در بیضه ها و کشاله ران به دکتر مراجعه کردم . آزمایش ها همه خوب بود ، حتی کشت ادرار هم منفی بود . ولی سونوگرافی نشون داد که حدود ۲۰۰ سی سی از ادرار تخلیه نمیشه . اندازه پروستات ۲۰ بود .
  چون قبلا سابقه التهاب پروستات داشتم ، دکتر هم تشخیص پروستاتیت دادن . الان ۴ هفته هست که اومنیک و تاوانکس ۷۵۰ مصرف کردم . تخلیه ادرار به نظرم مشکلی نداره ، ولی علایم التهاب پروستات همچنان دارم .
  آقای دکتر ممکنه این آنتی بیوتیک موثر نبوده باشه؟ و اگر دکتر دوباره تجویز کنند ادامه بدم ؟
  ضد التهاب هم سلکوکسیب دادن آیا ادامه بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   بايد عمل پروستات انجام دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر