ناتوانی جنسی در نارسایی کلیه – اختلال جنسی

نارسایی کلیه ها بیماری نسبتا شایعی می‌باشد، که در سراسر دنیا همه گیر می‌باشد. سالیانه هزینه‌های هنگفتی را برای بیمار و دولت به همراه دارد. علت‌های مختلفی باعث نارسایی کلیه‌ ها می‌باشد، ولی به طور شایع دیابت از علل شایع پیوند کلیه در دنیا می‌باشد. اختلالات جنسی که در نارسایی مزمن کلیه در مردان و زنان دیده می‌شود به فاکتورهای متعددی ارتباط دارد.

در مردان به صورت اختلال نعوظ و کاهش تمایلات جنسی می‌باشد. در زنان ضمن ایجاد اختلال جنسی، که معمولا به صورت کاهش تمایلات جنسی می باشد، اختلال سیکل قاعده‌گی و نازائی به وجود می‌آورد.

علل ایجاد کننده اختلال جنسی 

۱- به علت خاموش شدن کلیه‌ ها ، هورمون پرولاکتین که از هیپوفیز ترشح می‌شود و توسط کلیه‌ ها باید دفع شود، در سرم خون افزایش می‌یابد و باعث اختلال جنسی می‌گردد.

۲- در ۷۵ درصد افراد مبتلا به نارسایی کلیه‌ ها پرولاکتین سرم خون بالا می‌باشد.

۳- پرکاری تیروئید که در نارسایی کلیه‌ ها به وجود می‌آید اختلال جنسی را تشدید می‌کند.

۴- علت اختلال قاعده‌گی کاهش و کم شدن اثر هورمون‌های LH و FSH بر روی تخمدان‌ها می‌باشد.

۵- هورمون جنسی به نام تستوسترون در مردان کاهش می‌یابد که علت آن کاهش عملکرد سلول‌های تولید کننده تستوسترون در بیضه‌ها می‌باشد، و در این حالت سلول‌های تولید کننده تستوسترون به هورمون LH پاسخ نمی‌دهند.

در افرادی که تحت درمان دیالیز هستند، کاهش سطح تستوسترون سرم بیشتر دیده می‌شود. کاهش عملکرد و ترشح کننده هورمون تستوسترون ممکن است به علت مهار هورمون LH که تحریک کننده تستوسترون است می‌باشد. از طرفی در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه‌ ها ترشح ماده‌ای به نام iNHiBIN-B که از بیضه‌ها ترشح می‌شود و در تولید مثل نقش اساسی دارد کاهش می‌یابد.

۷۰ درصد مبتلایان به نارسایی کلیه دچار اختلالات نعوظ هستند، که عوارضی نظیر فشار خون بالا، دیابت، آترواسکلروز، اضطراب و افسردگی نیز در به وجود آوردن آن دخیل باشند. پیوند کلیه موفقیت‌آمیز، کیفیت خوب زندگی را به وجود می‌آورد، ولی فقط ۵۰ تا ۸۰ درصد بعد از پیوند کلیه اختلال نعوظ به حالت قبل از عمل باز می‌گردد.

افسردگی، اختلال خواب و پوکی استخوان از عوارض نارسایی کلیه می‌باشند. افراد مبتلا به ESRD (نارسایی مزمن کلیه) به علت گرفتاری‌های پیوند کلیه از طرح اختلالات جنسی خودداری می‌نمایند، به طوری که آمار صحیح مبتلایان به اختلال جنسی در دسترس نمی‌باشد.

شایع‌ ترین اختلال جنسی در مردان، اختلال نعوظ بوده که در افراد بالای ۴۰ تا ۴۵ سال بیشتر است. چنانچه بیماری‌های اورگانیک با نارسایی کلیه همراه باشند، برگشت اختلالات جنسی بعد از عمل کمتر خواهد بود. در یک مطالعه انجام شده بر روی تعدادی از مبتلایان به نارسایی کلیه، مشاهده شده که ۷۵ درصد، دلیل اختلال جنسی آنها به علت انسداد عروق کاورنوز بوده است.

نارسایی کلیه

در یک مطالعه دیگر ۹۰ درصد علت لیک وریدی گزارش شده است، بنابراین دیابت، کاهش تستوسترون، پرولاکتین بالا، افسردگی و استرس، مصرف داروهای فراوان از عوامل شایع دیگر اختلال جنسی در این افراد می‌باشد.

مدت زمان دیالیز به طور قطع در بروز اختلال جنسی موثر است. داروهای ضد ایمنی که بعد از پیوند کلیه بیماران استفاده می‌کنند، باعث کاهش ترشح تستوسترون و اختلال جنسی می‌شود.

نیتریک اوکساید هورمونی می‌باشد که در حالت طبیعی باعث شلی شریان آلت و ورود خون به آلت می‌گردد. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه این هورمون مهار گردیده و در نتیجه گردش خون آلت مختل می‌شود. نوع انتخاب تکنیک جراحی (پیوند کلیه) و استفاده از عروق ایلیاک اصلی یا ایلیاک  داخلی، اختلال جنسی را افزایش می‌دهد.

درمان اختلالات نعوظ در نارسایی مزمن کلیه

قطع مصرف سیگار و الکل

کنترل ریسک فاکتورهای آترواسکلروز عروق مثل دیابت

درمان افسردگی

درمان فشارخون با داروهای مناسب

عدم استفاده بیمار از داروهای رانیتیدین، سایمتدین

درمان آنمی

استفاده از داروهای خوراکی سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تزریق داروهای وازواکتیو (پاپاورین، پروستاگلندین E1) به داخل آلت، شیاف آلپروستادیل به داخل مجرا و جراحی پروتز آلت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فلالا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر کراتینین مادرم ۵۹ سال دارد حدود ۱.۳۳ است ولی اوره نرمال باید چه کار کند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر م جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی 37 ساله هستم سونو گرافی دادم یک سنگ 3میل در مثانه ویک سنگ 3میل باعث هیدرونفروز کلیه چپ شدهو نزدیک uvj ویک سنگ 3.3 در کلیه چپ دارم
  نوشته بود فوکوس 1.1میل در دو کلیه دیده میشه
  ودبری مثانه هم دیده شد ؟دبری یعنی چی ؟(مادرم سابقه سنگ اسید اوریکی دارد آای وراثت باعث ابتلای من به سنگ شده
  دکتر هم رفتم فقط گفت آب بخورم
  لطفا بفرمایید چه راهی برای دفع سنگ وجود دارد وایا میتونم روزه بگیرم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   كپسول تامسولوزين روزي يك عدد

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ۲۸ سال سن دارم و مجرد هستم.
  کلیه من سنگ ۷میلیمتری ساخته که هنوز دفع نشده و به گفته متخصص احتمال دفع به صورت طبیعی کمه و باید با جراحی آندوسکوپ سنگ شکسته بشه. به تازگی متوجه شدم که هنگام رابطه جنسی به صورت کامل به ارگاسم نمیرسم و مقدار منی خارج شده از من هم بسیار بسیار کم شده.همینطور احساس میکنم که تمایل جنسی من هم کاهش پیدا کرده.همه این مسائل در دو سه هفته اخیر اتفاق افتاده و قبل از اون هیچ شکلی نداشتم. سوالم اینه که آیا این مشکل بخاطر سنگ کلیست یا ممکنه مشکل دیگه‌ای باشه. با توجه به اینکه هیچوقت سابقه چنین مشکلی رو نداشتم.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش)

   ارتباطي به سنگ ندارد

 • تصویر کاربر صابر یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. پسری 31 ساله هستم. کلیه سمت راستم سنگ 3.5 mm داره که در فاصله 1cm مثانه در دیستال حالب قرار گرفته که خیلی درد داره. کلیه سمت چپم نوشته سیستم پیلوکالیسیل آن سنگ 3mm در زون تحتانی بدون هیدرونفروز مشهود است. خواستم بدونم یه تیکه بزرگتر از سرسوزن دفع شده همونی که نزدیک مثانه بوده اما کلیه سمت چپم خبری نیست و هیچ دردیم نداره ایا امکان داره خارج شده باشه من دردو متوجه نشده باشم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   ممكن است دفع شده باشد

 • تصویر کاربر یعقوی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  من ۱۱فروردین بادرد شدید کلیه به اوزانس بیمارستان مراجعه کردم که بعد از ازمایش و سونوگرافی مشخص گردید که سنگی به اندازه۴میلی در دهانه حالب دارم به علت نبود متخصص تا الان که ۱۶فروردین هست بادرد شدید تحمل میکنم وهر روز امپول کترولاک تزریق میکنم تا بعد تعطیلات به متخصص مراجعه کنم ودرمان بشم
  من اقا هستم ۳۹سالمه اولین بارم هست سنگ کلیه دارم حالا یه مشکلی هم برام ایجاد کرده در مسائل زناشویی هست تو رابطمون انزال میشم ولی متاسفانه مایع منی از من دفع نمیشود لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشین سوالی درباره کراتین داشتم بنده ۳۲ سالمه ۱۳۲ ک وزن و ۱۹۰ ق‌دمه در اخرین چکاب مقدار کراتین ۱.۵۱ بوده میخواستم بدونم نیاز به مراجعه به پزشک دارم یا این مقدار طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله لازم است

  2. تصویر کاربر جواد شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون از پاسخگویی
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده کلیه ی چپم هرزگاه معمولا سه ماه یکبار سنگ به اندازه 7الی 9 میل تولید می کند که هر سری با انجام سنگ شکن کمی از دردش خلاصی پیدا میکنم ولی بعد از مدتی دوباره ایجاد می شود تا الان 5 بار سنگ شکن کرده ام ضمنا 36 سال سن دارم مرد هستم و کارمند تحرک کافی ندارم داروی خاصی هم مصرف نمی کنم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   مايعات روزي سه ليتر خورده شود

 • تصویر کاربر توحید دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر اقایی هستم 33 ساله که درد پهلو و مثانه دارم سونو انجام دادم نوشته هیدرونفروز خفیف دو طرفه با ارجحیت سمت چپ ازمایش خون هم تازه دادم کراتین 1.25 اوره 35ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  در آزمایش سی تی اسکن مادر بنده یک توده آدنوم خوش خیم به اندازه 18میلی متر در غده فوق کلیوی چپ تشخیص داده شد که پس از مراجعه به پزشک آزمایشهای هورمون کورتیزول24 ساعته،vma ،متانفرین،نورمتانفرین،کراتیین،آلدسترون و رنین انجام شد(پیوست) و تمامی جوابها به جز رنین که کاهش یافته بود طبیعی بودند.از جنابعالی تقاضا دارم در این خصوص ارائه طریق بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر نسترن جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ببخشيد من 50 سالمه ازمايش creatinine كليه دادم ميزان طبيعي بين 0.6 تا 1.1 محاصبه شده و ميزان ازمايش من 0.85 هست ميخواستم بدونم مشكل كليه دارم؟
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   مشكلي نداريد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر