آلت تناسلی ناتوانی جنسی اختلال نعوظ

ناتوانی جنسی در نارسایی کلیه – اختلال جنسی

نارسایی کلیه ها بیماری نسبتا شایعی می‌باشد، که در سراسر دنیا همه گیر می‌باشد. سالیانه هزینه‌های هنگفتی را برای بیمار و دولت به همراه دارد. علت‌های مختلفی باعث نارسایی کلیه‌ ها می‌باشد، ولی به طور شایع دیابت از علل شایع پیوند کلیه در دنیا می‌باشد. اختلالات جنسی که در نارسایی مزمن کلیه در مردان و زنان دیده می‌شود به فاکتورهای متعددی ارتباط دارد.

در مردان به صورت اختلال نعوظ و کاهش تمایلات جنسی می‌باشد. در زنان ضمن ایجاد اختلال جنسی، که معمولا به صورت کاهش تمایلات جنسی می باشد، اختلال سیکل قاعده‌گی و نازائی به وجود می‌آورد.

علل ایجاد کننده اختلال جنسی 

۱- به علت خاموش شدن کلیه‌ ها ، هورمون پرولاکتین که از هیپوفیز ترشح می‌شود و توسط کلیه‌ ها باید دفع شود، در سرم خون افزایش می‌یابد و باعث اختلال جنسی می‌گردد.

۲- در ۷۵ درصد افراد مبتلا به نارسایی کلیه‌ ها پرولاکتین سرم خون بالا می‌باشد.

۳- پرکاری تیروئید که در نارسایی کلیه‌ ها به وجود می‌آید اختلال جنسی را تشدید می‌کند.

۴- علت اختلال قاعده‌گی کاهش و کم شدن اثر هورمون‌های LH و FSH بر روی تخمدان‌ها می‌باشد.

۵- هورمون جنسی به نام تستوسترون در مردان کاهش می‌یابد که علت آن کاهش عملکرد سلول‌های تولید کننده تستوسترون در بیضه‌ها می‌باشد، و در این حالت سلول‌های تولید کننده تستوسترون به هورمون LH پاسخ نمی‌دهند.

در افرادی که تحت درمان دیالیز هستند، کاهش سطح تستوسترون سرم بیشتر دیده می‌شود. کاهش عملکرد و ترشح کننده هورمون تستوسترون ممکن است به علت مهار هورمون LH که تحریک کننده تستوسترون است می‌باشد. از طرفی در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه‌ ها ترشح ماده‌ای به نام iNHiBIN-B که از بیضه‌ها ترشح می‌شود و در تولید مثل نقش اساسی دارد کاهش می‌یابد.

۷۰ درصد مبتلایان به نارسایی کلیه دچار اختلالات نعوظ هستند، که عوارضی نظیر فشار خون بالا، دیابت، آترواسکلروز، اضطراب و افسردگی نیز در به وجود آوردن آن دخیل باشند. پیوند کلیه موفقیت‌آمیز، کیفیت خوب زندگی را به وجود می‌آورد، ولی فقط ۵۰ تا ۸۰ درصد بعد از پیوند کلیه اختلال نعوظ به حالت قبل از عمل باز می‌گردد.

افسردگی، اختلال خواب و پوکی استخوان از عوارض نارسایی کلیه می‌باشند. افراد مبتلا به ESRD (نارسایی مزمن کلیه) به علت گرفتاری‌های پیوند کلیه از طرح اختلالات جنسی خودداری می‌نمایند، به طوری که آمار صحیح مبتلایان به اختلال جنسی در دسترس نمی‌باشد.

شایع‌ ترین اختلال جنسی در مردان، اختلال نعوظ بوده که در افراد بالای ۴۰ تا ۴۵ سال بیشتر است. چنانچه بیماری‌های اورگانیک با نارسایی کلیه همراه باشند، برگشت اختلالات جنسی بعد از عمل کمتر خواهد بود. در یک مطالعه انجام شده بر روی تعدادی از مبتلایان به نارسایی کلیه، مشاهده شده که ۷۵ درصد، دلیل اختلال جنسی آنها به علت انسداد عروق کاورنوز بوده است.

نارسایی کلیه

در یک مطالعه دیگر ۹۰ درصد علت لیک وریدی گزارش شده است، بنابراین دیابت، کاهش تستوسترون، پرولاکتین بالا، افسردگی و استرس، مصرف داروهای فراوان از عوامل شایع دیگر اختلال جنسی در این افراد می‌باشد.

مدت زمان دیالیز به طور قطع در بروز اختلال جنسی موثر است. داروهای ضد ایمنی که بعد از پیوند کلیه بیماران استفاده می‌کنند، باعث کاهش ترشح تستوسترون و اختلال جنسی می‌شود.

نیتریک اوکساید هورمونی می‌باشد که در حالت طبیعی باعث شلی شریان آلت و ورود خون به آلت می‌گردد. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه این هورمون مهار گردیده و در نتیجه گردش خون آلت مختل می‌شود. نوع انتخاب تکنیک جراحی (پیوند کلیه) و استفاده از عروق ایلیاک اصلی یا ایلیاک  داخلی، اختلال جنسی را افزایش می‌دهد.

درمان اختلالات نعوظ در نارسایی مزمن کلیه

قطع مصرف سیگار و الکل

کنترل ریسک فاکتورهای آترواسکلروز عروق مثل دیابت

درمان افسردگی

درمان فشارخون با داروهای مناسب

عدم استفاده بیمار از داروهای رانیتیدین، سایمتدین

درمان آنمی

استفاده از داروهای خوراکی سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تزریق داروهای وازواکتیو (پاپاورین، پروستاگلندین E1) به داخل آلت، شیاف آلپروستادیل به داخل مجرا و جراحی پروتز آلت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواستم بدونم کراتینین خونم 1.17 mg/dl هسش خوبه یه اینکه مشکل داره؟
  یه موضوع دیگه اینکه بعد فعالیت ورزشی بدنم خارش میگیره و قرص سیتریزین 10 میخورم حدود 2 سالی میشه که اینو دکتر تجویز کرده، راه درمان نداره؟ تا کی بایستی برا خارش شدید بدن سیتریزین10 بخورم. سنم 22 ساله.
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱( 3 هفته پیش)
   كراتينين ١/٣ طبيعي است براي درمان پوست
   به متخصص پوست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، وققتون بخیر، من (۲۴ ساله) حدود بیست روزه که برای درمان جوش صورت همزمان راکوتان دو روز در هفته و اسپیرونولاکتون هرروز مصرف میکنم. قبل از تجویز هم دکتر هیچ آزمایشی برام ننوشت و نوبت ویزیت بعدی هم حدود ۴۵ روز دیگست.
  بعد از مصرف این قرص ها مدتیه که احساس می کنم کلیه هام درد می کنه، بعضا تیر می کشه، درد شدید یا غیرقابل تحملی نیست ولی احساس گرفتگی و بعضا تیر کشیدن پهلو و کمر رو دارم. میخواستم بدونم طبیعیه یا باید زودتر آزمایش بدم یا مصرف قرص هارو قطع کنم؟
  (در هفت سالگی با اشتباه پزشکی برای سرماخوردگی حدود شیش یا هفتا آمپول جنتامایسین زدم که باعث کلیه درد شد و دیگه نزدم ولی از اون زمان هیچ پیگیری یا آزمایش خاصی هم انجام ندادم. ممکنه ارتباطی داشته باشه؟)
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲( 3 هفته پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربرسید یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۴( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  استاد محترم اقای دکتر قوامی سن من 80 شاحص creatinine برابر با 1/3است ایاازنظرجنابعالی قابل قبول است
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۴( 3 هفته پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربرسارا سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت به استاد گرامي.
  پدر بنده دو ماه پيش به دليل تومور بزرگ در يكي از كليه ها تحت عمل جراحي قرار گرفتن و كليش.ن رو خارج كردن.2 روز بعد عمل جراحي دچار ترومبوز كليه باقي مانده شدن و كراتين خونشون به 8 رسيد . بعد ار دو هفته تزريق هپارين و حل شدن لخته خون در كليه كراتين پدر به 4.6 رسيد و الان بعد از گذشت دو ماه كراتين پدر ثابت مانده روي عدد 4.6.آقاي دكتر سونو گرافي شدن و كليه در سونو نرمال و بود ه .دليل ثابت مانده كراتين خونشون چيه و آيا به مروز زمان كليشون بهبودي پيدا مي كنه؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱( 1 ماه پیش)
   خير برگشت پذير نيست
 • تصویر کاربراکرم یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم ۵۵ سال داردو ۱۸ سال است که دیابت دارد وانسولین مصرف میکند طبق اخرین ازمایش ش کراتین خون ۱.۴۲ واوره۲۹ دکتر غدد گفته طبیعی است لطفا راهنمایی کنید ایا به دکتر مراجعه کند یا با رژیم غذایی خوب میشود
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۲( 1 ماه پیش)
   با رژيم غذايي خوب مي شوند
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کراتینین 1.6چه باید کرد
  69سال دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۲( 1 ماه پیش)
   كاري نيست انجام شود براي اين سن طبيعي است
 • تصویر کاربرنیلوفر جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۲۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، سریعا سئوال را می نویسم ، کلیه سمت راست من اخیرا متوجه شدم لوله حالب در قسمتی که به کلیه وصل است باریک شده و بقولی تنبل است شاید 48 درصد داره کار می کنه ولی کاملا مسدود نشده کلیه سمت چپم دارای سنگی به اندازه 11 میلیمتر است . یک بار جراحی جراحی کردم اما متاسفانه نتوانستند سنگ را خارج کنند و داخل هر دو کلیه استنت قرار داده اند قرار است باز بروم برای جراحی اما اعتمادم نسبت به دکتر شکسته و نیاز به یاری و راهنمایی دارم در ضمن خارج از ایران هم ساکن هستم ... سئوالم این است اگر من با همین استنت بیایم ایران امکان داره جراحی را داشته باشم چون می ترسم الان خارجش کنم و سنگ وارد لوله حالب شود قصدم این است به ایران بیایم فقط جهت جراحی اگر خدایی می توانید کمکم کنید بفرمایید چه کنم اینجا دکتر جراح قراره یک بار دیگر مرا جراحی کند اما نمی دونم چرا به من می گه 30 درصد شانس دارم که سنگ را خارج کنند شاید باید از پشتم سوراخ ایجاد کنند و وارد کلیه شوند البته اینجا خود متخصص جراحی نمی کنه بلکه دانشجویان که رجستر شدند و اجازه جراحی دارند باید جراحی کنند و همین مرا می ترساند ایمیل من هم است شماره تلفن نوشته شده اشتباه است niloofar.niloofari@gmail.com
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۲۱( 1 ماه پیش)
   سوال طولاني جواب داده نمي شود
 • تصویر کاربرAe دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۱۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من سایز التم خیلی کوچک هست و واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم میخواستم بپرسم باید پیش چه متخصصی برم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۱۲( 2 ماه پیش)
   اورولوژيست
 • تصویر کاربرشیرکو دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  نتایج آزمایش مادر بزرگم که ۹۵سالشه اوره ۷۲/۶و کراتین 1/72همچنین کلسیم ۱۰/۸هستش باتوجه به نبود متخصص در منطقه ما وعدم توانایی بدلیل کهولت سن چه داروی بایستی مصرف کنه ضمنا فشارخون هم داره و چند سالی قرص مصرف میکنه
  متشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۸( 3 ماه پیش)
   براي اين سن طبيعي است
 • تصویر کاربرخدیجه دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما.من 34 سالمه.دوسال پیش یه سنگ 7 میل داشتم که خوشبختانه طناب زدم دفع شد.سال قبل قبل از ماه رمضون سونو دادم گفتند.سنگ نیست.ولی روز 6 ماه رمضون بازهم نشکیل شد کوچیک بود دفع شد.امسال با اینکه اصلا روزه هم نگرفتم.یه سنگ 7 میل دارم که الان 4 هفته ست ه کاری میکنم دفع نمیشه.سونو گفته 1 سانت به مثانه ست.سنکل میخورم آب زیادو طناب.حالا سوال من اینه.چکار کنم که دوباره سنگ نگیرم.و این سنگم دفع بشه.واینکه وقتی این سنگ من عود کرد رفتم بیمارستان .دکتر به من خیلی جدی گفت چرا روزه نمیگیرم من واقعا عذاب وجذان گرفتم.نظر شما چیه؟
  ممنون از پاسخگوییتون.
  خدا قوت
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۴( 3 ماه پیش)
   براي درمان سنگ موجود tul مي باشد
درحال دریافت اطلاعات