ناتوانی جنسی در نارسایی کلیه – اختلال جنسی

نارسایی کلیه ها بیماری نسبتا شایعی می‌باشد، که در سراسر دنیا همه گیر می‌باشد. سالیانه هزینه‌های هنگفتی را برای بیمار و دولت به همراه دارد. علت‌های مختلفی باعث نارسایی کلیه‌ ها می‌باشد، ولی به طور شایع دیابت از علل شایع پیوند کلیه در دنیا می‌باشد. اختلالات جنسی که در نارسایی مزمن کلیه در مردان و زنان دیده می‌شود به فاکتورهای متعددی ارتباط دارد.

در مردان به صورت اختلال نعوظ و کاهش تمایلات جنسی می‌باشد. در زنان ضمن ایجاد اختلال جنسی، که معمولا به صورت کاهش تمایلات جنسی می باشد، اختلال سیکل قاعده‌گی و نازائی به وجود می‌آورد.

علل ایجاد کننده اختلال جنسی 

۱- به علت خاموش شدن کلیه‌ ها ، هورمون پرولاکتین که از هیپوفیز ترشح می‌شود و توسط کلیه‌ ها باید دفع شود، در سرم خون افزایش می‌یابد و باعث اختلال جنسی می‌گردد.

۲- در ۷۵ درصد افراد مبتلا به نارسایی کلیه‌ ها پرولاکتین سرم خون بالا می‌باشد.

۳- پرکاری تیروئید که در نارسایی کلیه‌ ها به وجود می‌آید اختلال جنسی را تشدید می‌کند.

۴- علت اختلال قاعده‌گی کاهش و کم شدن اثر هورمون‌های LH و FSH بر روی تخمدان‌ها می‌باشد.

۵- هورمون جنسی به نام تستوسترون در مردان کاهش می‌یابد که علت آن کاهش عملکرد سلول‌های تولید کننده تستوسترون در بیضه‌ها می‌باشد، و در این حالت سلول‌های تولید کننده تستوسترون به هورمون LH پاسخ نمی‌دهند.

در افرادی که تحت درمان دیالیز هستند، کاهش سطح تستوسترون سرم بیشتر دیده می‌شود. کاهش عملکرد و ترشح کننده هورمون تستوسترون ممکن است به علت مهار هورمون LH که تحریک کننده تستوسترون است می‌باشد. از طرفی در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه‌ ها ترشح ماده‌ای به نام iNHiBIN-B که از بیضه‌ها ترشح می‌شود و در تولید مثل نقش اساسی دارد کاهش می‌یابد.

۷۰ درصد مبتلایان به نارسایی کلیه دچار اختلالات نعوظ هستند، که عوارضی نظیر فشار خون بالا، دیابت، آترواسکلروز، اضطراب و افسردگی نیز در به وجود آوردن آن دخیل باشند. پیوند کلیه موفقیت‌آمیز، کیفیت خوب زندگی را به وجود می‌آورد، ولی فقط ۵۰ تا ۸۰ درصد بعد از پیوند کلیه اختلال نعوظ به حالت قبل از عمل باز می‌گردد.

افسردگی، اختلال خواب و پوکی استخوان از عوارض نارسایی کلیه می‌باشند. افراد مبتلا به ESRD (نارسایی مزمن کلیه) به علت گرفتاری‌های پیوند کلیه از طرح اختلالات جنسی خودداری می‌نمایند، به طوری که آمار صحیح مبتلایان به اختلال جنسی در دسترس نمی‌باشد.

شایع‌ ترین اختلال جنسی در مردان، اختلال نعوظ بوده که در افراد بالای ۴۰ تا ۴۵ سال بیشتر است. چنانچه بیماری‌های اورگانیک با نارسایی کلیه همراه باشند، برگشت اختلالات جنسی بعد از عمل کمتر خواهد بود. در یک مطالعه انجام شده بر روی تعدادی از مبتلایان به نارسایی کلیه، مشاهده شده که ۷۵ درصد، دلیل اختلال جنسی آنها به علت انسداد عروق کاورنوز بوده است.

نارسایی کلیه

در یک مطالعه دیگر ۹۰ درصد علت لیک وریدی گزارش شده است، بنابراین دیابت، کاهش تستوسترون، پرولاکتین بالا، افسردگی و استرس، مصرف داروهای فراوان از عوامل شایع دیگر اختلال جنسی در این افراد می‌باشد.

مدت زمان دیالیز به طور قطع در بروز اختلال جنسی موثر است. داروهای ضد ایمنی که بعد از پیوند کلیه بیماران استفاده می‌کنند، باعث کاهش ترشح تستوسترون و اختلال جنسی می‌شود.

نیتریک اوکساید هورمونی می‌باشد که در حالت طبیعی باعث شلی شریان آلت و ورود خون به آلت می‌گردد. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه این هورمون مهار گردیده و در نتیجه گردش خون آلت مختل می‌شود. نوع انتخاب تکنیک جراحی (پیوند کلیه) و استفاده از عروق ایلیاک اصلی یا ایلیاک  داخلی، اختلال جنسی را افزایش می‌دهد.

درمان اختلالات نعوظ در نارسایی مزمن کلیه

قطع مصرف سیگار و الکل

کنترل ریسک فاکتورهای آترواسکلروز عروق مثل دیابت

درمان افسردگی

درمان فشارخون با داروهای مناسب

عدم استفاده بیمار از داروهای رانیتیدین، سایمتدین

درمان آنمی

استفاده از داروهای خوراکی سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تزریق داروهای وازواکتیو (پاپاورین، پروستاگلندین E1) به داخل آلت، شیاف آلپروستادیل به داخل مجرا و جراحی پروتز آلت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

12+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراھیم شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده به علت رابطه جنسی فراوان دچار درد و سردی در هر دو کلیه شدم آزمایش دادم سنگ کلیه ندارم ودچار ناتوانی جنسی شدم به طوری که کمرم منی ندارد کلیه هایم خیلی درد می کند همینطکر مثانه ام درد می کند ودچار خارش پوست هستم میزان سدیم وپتاسیم خونم هم نرمال است لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 روز پیش)

   هر ٨ساعت يك عدد قرص ناپروكسين :٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،هفته پیش رفتم سونوگرافی،گفت کلیه سمت چپ ۴mm سنگ داره،رفتم پیش دکتر و قرص Rowatinex را تجویز کرد،گفت هر ۶ ساعت،لطفا راهنمایی بفرمایید،متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   دارو قطع شود سنگ دفع مي شود

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ارادت
  انجام سونو وجود یک سنگ به ابعاد تقریبی ۶ mm در قسمت تحتانی کلیه سمت چپ اینجانب نشون داده که البته تا کنون هیچ عوارضی نداشته از نظر جنابعالی بهترین راه درمان چیست؟ ممنون او سپاسگزار از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   يخوردن مايعات فراوان

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، من 33 سال دارم(آقا)، چندوقت پیش آزامیش خون دادم و متوجه شدم کراتین خونم 1.12 mg/dL می باشد. چقدر باید نگران باشم؟
  درضمن سونوگرافی کلیه هم چیز خاصی نشان نداد و همه چی نرمال بود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   كراتنين طبيعي است

 • تصویر کاربر Nil پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من۲۱سالمه و۱۰ای هفته باردارم از۵هفتگی بارداری متوجه سنگ کلیه شدم اکنون با انجام سونو وسیستوسکوپی دکتر لوله ای درحالب بنده گذاشتن تاگشاد بشه و سنگ رو دربیاورند الان مدت۱۰روزه گذشته ومن درد و خونریزی ام همچنان ادامه داره میخواستم بدونم تاکی باید صبر کنم که حالب گشاد بشه؟واینکه بااین روش من از سنگ راحت میشوم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش)

   تا أخر حاملگي

 • تصویر کاربر مونا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر مادرم در جواب سي تي اسكن كاهش ضخامت پارانشيم سمت راست داشتند و سنگ به ابعاد ٧/١٢ در حالب لطفا راه درمان را راهنمايي ميفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش)

   سنگ شكن سنگ حالب

 • تصویر کاربر عبدمحمد جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  راهنمایی بفرماییدجهت درمان بیماردوقطبی هستم داروهام کلروپرومازین تریفن کاربامازپین گاباپنتین لورازپام سونوکلیه ببینیدونظرتون بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   ارتباطي به رشته من ندارد

 • تصویر کاربر قادر جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بعد از سه روز یه سنگ کلیه دفع کردم
  یعد از ۱۲ ساعت رابطه جنسی داشتم که متوجه شدم منی ازم خارج نمیشه
  ایا مشکلی برام پیش اومده یا طبیعیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشین آقای دکتر من سنگ کلیه دارم اما ریزه در مثانه ام کلیه و بیضه هام یکم درد راحس میکنم در رابطه جنسی که قرار میگرفتم حسش رو داشتم اما مایع منی خارج نمیشد اگه هم خارج میشد مقدارش بسیار کم بود از روزی از بیمارستان اومدم این حس رو دارم آیا این امر طبیعیست یا نه خوب میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر سیداکبر پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید من 2روز پیش سنگ حالب 4میل رادفع کردم رنگ آن سیاه میباشد .وآیا احتیاج به آنالیز آن توسط آزمایشگاه میباشد .لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   بله

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر