همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه یکی از عارضه های ساده است که ممکن است در فعالیت های روزانه برای مردان رخ دهد ولی در صورت عدم رسیدگی می تواند خطر زا باشد.

تورشن بیضه چیست؟

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز 4 ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی پیچ خوردگی اتفاق بیفتد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد و در هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. عارضه پیچ خوردگی بیضه برای 1 نفر از هر 4000 نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که 1 نفر در 25000 نفر مرد درسال، قبل از 25 سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم پیچ خوردگی بیضه

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از 4 ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن 90 درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • پیچ خوردگی بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های 7 تا 14 ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری 2 تا 3 روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان 12 تا 18 ساله 65 درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

پیچ خوردگی می تواند عامل مشکلات دیگری برای مردان بشود که می توان موارد زیر را در این زمینه نام برد:

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپیدیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد.

اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر 6 ساعت، 90 درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به 12 ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه 50 درصد است و اگر به 24 ساعت برسد شانس حیات بیضه 10 درصد می شود. حدود 40 درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

هزینه عمل پیچ خوردگی بیضه بسته به شرایط بیمار و وخامت موقعیت متفاوت است ولی از درمان هایی است که معمولا تحت پوشش بیضه قرار می گیرد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ....
  من مدتیه در طول روز شاید یکبار دوبار وقتی راه میرم رگ بیضه راستم یک ثانیه درد میکنه سونوگرافی بیضه هم دادم گفت نه واریکوسل داری نه هیچی دیگه و اندازه و قوام هردو بیضه هم نرمال میباشد نمیدونم علت چیه دکتر رگ بالای بیضه یک ثانیه درد خفیف میگیره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی
  سیزده سال قبل عمل فتق انجام دادم بعدازعمل بیضه ام خیلی بزرگ شده و الان بعدازاین مدت هنوز به حالت طبیعی برنگشته تقریبا پنج برابر بیضه ام دیگرم است راه درمانش چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  اقای دکتر با عرض سلام میخواستم کمک بگیرم من ۶ ماه بیش به مدت ۱ ماه استرویید مصرف کردم وینسترول ۱۵ عدد با تمام مکملات ورزشی بعد ۱ ماه گذشت باز ۱۲ عدد بریمابولان استرویید مصرف کردم اول علام شدیدی از بیخوابی ضعیفی چشم خشک شدن تمام بدنم که حرکت دادنش ازارم میداد ریزش مو بزرگ شدن موهای بدنم کم شدن تحریکات جنسی حالم خیلی خراب بود بعد گذشت ۳ ماه من شب ها به هیچ عنوان خواب خوبی نداشتم یا نمیتونستم بخوابم بیش دکتر ارولوژی رفتم با انجام چند ازمایش متفاوت هیچ تشخیصی ندادن همینطور بیش دکتر غدد رفتم با تغذیه مناسب استراحت حجامت تونستم بیشتر مشکلات عضلانی درست کنم ولی تنها موردی که بعد ۶ ماه اذیتم میکنه برنگشتن بیضه نیروی جنسی وکیفیت نامناسب خوابمه که هنوز درست نشده بعلاوعه من بعد بایان مصرف استرویید ۲ عدد hcg زدم که تحریکات جنسیم و خوابم تا چند روز خوب بود ولی بعدش باز همونجوری میشدم بعد مصرف کلمفتن هم به مدت ۱ شب خوابم به حالت عادی برمیگشت کمک کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر A.s دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  آیا پس از جراحی بیضه میشه دوچرخه سواری کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   بله مي شود

 • تصویر کاربر Arya دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  بادرود،دکتر جان من ۳۲سال م هست مدتی مشکل درد در بیضه چپ دارم بعد از تست اسپرم و سونو و ازمایشات خون همچی نرمال بود ولی بیضه روبه بالا کشیده میشه و میچرخه و دکترم گفتن عمل کنم،دلیلش چیه بنظرتون!!؟و اینکه من مشکل اخلال نعوذ و زود انزالی دارم آیا راه کاری هست!؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   عمل لازم نيست ، درمان زود انزالي روزي يك قرص پاروكستين به مدت سه ماه و براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   عمل لازم نيست ، درمان زود انزالي روزي يك قرص پاروكستين به مدت سه ماه و براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Arya دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  بادرود،دکتر جان من ۳۲سال م هست مدتی مشکل درد در بیضه چپ دارم بعد از تست اسپرم و سونو و ازمایشات خون همچی نرمال بود ولی بیضه روبه بالا کشیده میشه و میچرخه و دکترم گفتن عمل کنم،دلیلش چیه بنظرتون!!؟و اینکه من مشکل اخلال نعوذ و زود انزالی دارم آیا راه کاری هست!؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر سهند جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام، در سونوگرافی بیضه ها، تشخیص داده شده که یک کیست اپی دیدمال به قطر ۸ میلیمتر در بیضه راست وجود دارد. آیا بزرگتر میشه و نیاز به جراحی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   اگر بزرگ شد عمل كنيد

 • تصویر کاربر سپهر جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. بیضه سمت راستم 2 ماه میشه درد میکنه. گاهی درد میگیره بعد چند دقیقه ول میکنه.دست میزنم احساس میکنم سفت تر از سمت چپه.هیچ بر آمدگی و تورمی هم نداره.میتونه از علائم سرطان بیضه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آتروفیک بیضه وهتروژن بیضه یعنی چی میشه توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   أتوفي يعني كوچك شدن و هتروژن يعني يك نوا خت

 • تصویر کاربر Ehsan_mo جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  ساام دكتر من يك هفته پيش عمل تورشن بيضه داشتم كه خداروشكر موفق بود ولى ميخواستم بدونم امكان اينكه دوباره تورشن بيضه بگيرم هست يا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   خير

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر