خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، در آزمایش ادرار من خون وجود دارد . لطفا آزمایش را بررسی کنید و محبت کنید ارائه راهکار بفرمایید . ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر V. شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من همسرم صبح که از خواب بیدار شد مقداری خون روی لباس زیرش بود و دفعه اول بود همچین چیزی دیده بود میخوام ببینم علتش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه كند

  2. تصویر کاربر V. شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   شوهرم هستن
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   ممكن است از پروستات باشد به پزشك مراجعه كند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  من حدود۲هفته هست سنگ کلیه دارم یکی ۴میلی ویکی دیگه۶میلی وچندروزبودپهلوم دردمیکردتادیروزکه ادرارکردم ادرادم خونی بودکاملارنگش مثل چای بودآیامشکلی داره الان که ادرارمیکنم سوزش دارم ولی قرمزنیست دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   ممكن است سنگ دفع شده

 • تصویر کاربر سیدمهدی شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  علت خون کم در ادرار چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   علت زياد است

  2. تصویر کاربر سیدمهدی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام یعنی چی هست که علت زیاد هست لطفا راهنمایی کنید. فوق تخصص کلیه ومجاری مراجعه کردم ونتیجه نگرفتم که دکتر گفت هیچی نیست نگران نباش
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   بايد سيستوسكوپي شود تا علت مشخص شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.دلیل درد کلیه و فشار بالا و ادرار خونی در مردان چی میتونه باشه .برای کسی که سرطان لوزه گرید 3 داشته ولی درمان و پیشگیری شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سنگ كليه

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ,من خارج از ایران زندگی میکنم ,امکان رفتن به پزشک را فعلا ندارم ,الان حدود ی هفته است ادرارم خونی شده ,سوزش دارم ,و حالت تکرر ادرار هم دارم ,البته خون بعد از ادرارم هست ,لخته خون هم وجود دارد,باتوجه به اینکه حساسیت دارویی دارم (استیون جانسون)،هر دازویی را هم نمیتوانم مصرف کنم ,لطفا راهنماییم کنید ,
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافي از مثانه بايد انجام شود

 • تصویر کاربر اسحاق جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام من اسحاق 21 ساله فقط دکتر من مصرف متادون حدود یک سال که حدود معمولا روزی ۱۰ الی ۲۰ سی سی هست و سیگار هم مصرف میکنم و یک ماه و نیم آینده در رابطه موقع ارضا در رابطه جنسی ، استمنا احساس سوزش و درد کردم و بعد در ادرارم لخته های کوچک خون دیده میشد که بعد از چند روز رفع شد و بعد مدت یک ماه نیم که البته خیلی کم پیش میآید من این همه روز رابطه جنسی یا استمنا نداشته باشم ولی بخواطر اون حالت نداشتم بعدش اون یک بار استمنا کردم و دوباره همون حالت پیش آمد و احساس میکنم یکم بیشتر شده یا شاید من بیشتر توجه‌میکنم نسبت به قبل ولی ترسیدم لطفا کمکم کنید و کسی از سیگار کشیدن و مصرف متادون من معطلع نیست و آیا بخواطر اونهاست با تشکر از اینکه وقت گذاشتین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   به علت سيگار و متادون است

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام بعد چندروز کار سنگین در انتهای ادرارچندقطره خون امد و نشتی هم داره هیچ دردوسوزشی هم ندارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر تقی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر خسته نباشین...
  اقایه دکتر من یه مشگل دارم که آبه معنی ام نمیاد مونم باید چیکار کنم ازماشگاه هم رفتم گفتن خوبه اما نمیاد نمیدونم چیکار کنم منو راهنمایی بکنین خواهشن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر قاسم شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سنگ کلیه دارم الانم خون تو ادرارم دیدم هردفعه ادرار میکنم خونی هستش ادرارم دلیل چیه چیکار باید انجام بدم کلیه از وقتی خون میاد درد میکنه قبل خون ریزی انقدر درد نداشتم بعد چند دقیقه که ادرار کردم زیر شکم درد شروع میشه تا دوباره ادرار کنم خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   بهتر است سيستوسكوپي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر