کجی آلت مادرزادی چیست؟

درجاتی از کجی آلات تناسلی بطور طبیعی ممکن است وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد، آلت بهنگام نعوظ بطور خفیف بطرف راست یا چپ خم یا کج می رود.

کجی آلت تناسلی زمانی مشکل ساز است که باعث درد شود و رابطه جنسی را بعلت کجی زیاد غیر ممکن سازد، بدین معنی که دخول به دستگاه تناسلی زن صورت نمی گیرد.

کجی آلت مادر زادی

انحنای آلت تناسلی مادرزادی ، که به آن “آکوردی” نیز گفته می شود، بیماری است که در بدو تولد پسر وجود دارد. والدین ممکن است در اوایل زندگی کودک خود در هنگام پوشک کردن متوجه انحنا شوند. بعضی از پسران تا پس از بلوغ متوجه مشکل نمی شوند. انحنا معمولاً فقط با نعوظ قابل مشاهده است.

انحنای مادرزادی (انحنای آلت تناسلی مرد از بدو تولد) بسیار نادر است. کمتر از حدود 1٪ از مردان بدون بیماری Peyronie انحنای آلت را تجربه می کنند.

در کجی مادرزادی، کجی به هنگام تولد دیده می شود. بعضی کجی ها بهنگام تولد قابل توجه بوده، بطوری که در همان دوره اولیه زندگی عمل و اصلاح می شود. سایر کجی ها ممکن است بعد از دوران بلوغ خود را نشان دهند و فرد متوجه آن شود. بطور معمول کجی آلت به هنگام نعوظ ، مشخص می شود.

علت کجی آلت نامشخص است ولی عقیده بر اینست که رشد حفره های آلت یکسان نبوده و باعث کجی می شود.

بیماری پیرونی با کجی آلت مادرزادی چه تفاوتی دارد؟

بیماری پیرونی که با کجی الت همراه می باشد، به علت ناشناخته با ایجاد نسج یا بافت غیرطبیعی در یکی از لایه های پوشاننده آلت، باعث کجی آلت می گردد. این بیماری بعد از سن 40 سالگی بعلت نامعلومی که تاکنون مشخص نشده بوجود می آید، اکثر اوقات آلت به طرف پایین کج و خمیده می گردد. این بیماری با گذشت زمان روند پیشرونده ای دارد و در معاینه بالینی بیمار یک نسج سفت (SCAR TISSUE) در یک قسمت از آلت قابل لمس می باشد. در کجی مادرزادی آلت هرگز پلاک غیرطبیعی وجود ندارد و نیز روند پیشرونده هم ندارد و آلت معمولا به طرف پایین و گاهی به طرف چپ و راست ممکن است کج شود.

این عارضه با ایجاد اسکارهایی (جای زخم) بر روی بافتی تشکیل می‌شود که بدنه جسم غاری آلت تناسلی را می‌پوشاند، ساختاری که tunica albuginea (سفید پرده) نام دارد علت بیماری پیرونی نامعلوم است.

 

سرطان بیضه

درمان کجی آلات تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی در اغلب افراد با روش جراحی است اما روش های غیر جراحی دیگری نیز وجود دارد. شرایط بیمار مهم ترین دلیل برای انتخاب روش درمان کجی آلت تناسلی است.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای آلت تناسلی آنها بیشتر از ۳۰ درجه است و افرادی که در روابط جنسی خود مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی برایشان خوشایند نیست، درمان جراحی انتخاب می شود که شامل چند نوع مختلف است:

 • بریدن و برداشتن قسمت هایی از پوشش اجسام غاری
 • استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی
 • چین دادن پوشش اجسام غاری

کجی مادرزادی نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه مرد قادر به رابطه جنسی رضایت بخش نباشد، در این حالت اصطلاح کجی توسط عمل جراحی ضرورت پیدا می کند. یکی دیگر از روشهای درمانی که صد درصد نمی باشد استفاده از محلول تستوسترون (DHT) روزانه به مدت 2 تا 3 ماه برروی آلت، باعث اصطلاح کجی آلت تناسلی می شود.

 • اورولوژیست ها تجربه زیادی در مورد روش های ترمیمی انحنای نعوظ مادرزادی دارند. اصلاح انحنای نعوظ مادرزادی با جراحی آلت تناسلی مرد، به منظور کوتاه شدن طرف آلت تناسلی مقابل خمیدگی و مطابقت با طرف دیگر، انجام می شود. این منجر به نعوظ صاف می شود. این روش موفقیت بالایی دارد و می تواند در شرایط سرپایی انجام شود.

انحنای آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما یک سابقه پزشکی و جنسی می گیرد که به طور معمول برای تشخیص خمیدگی آلت تناسلی مادرزادی کافی است. همچنین ممکن است برای پزشک مفید باشد که آلت تناسلی مرد شما را در حالت ایستاده معاینه کند. این کار را می توان پس از تزریق داروهای وازوکاتیو برای ایجاد نعوظ انجام داد.

آیا آلت تناسلی خمیده طبیعی است؟

درجه خاصی از خم شدن در آلت تناسلی مرد طبیعی دیده می شود. در بسیاری از موارد  آلت تناسلی مرد هنگام قائم می تواند کمی به چپ یا راست منحنی شود. آلت تناسلی مرد خمیده وقتی مشکل ایجاد می کند که باعث درد و یا جلوگیری از رابطه جنسی مرد شود.

شیوع و شانس گرفتاری کجی مادرزادی آلت (CPC)

مشکل است که کجی آلت تناسلی را پیش بینی و گزارش کرد. بعضی مطالعات بین المللی ، شیوع آنرا 10 درصد در جمعیت دنیا می دانند. بعضی محققین عقیده دارند کاهش هورمون جنسی (تستوسترون) در آلت، باعث کجی آلت می شود. گاهی کجی به طرف پایین در حدود 60 درجه می باشد که در چنین حالتی عمل جنسی ناراحت کننده و دخول به سختی امکان پذیر است.

انواع کجی آلت تناسلی

 1. نوع اول بسیار شدید بوده و بافت های پوشاننده آلت نظیر اسپونژیوم، فاشیای BUCKS و COLLS وجود ندارند.
 2. نوع دوم که کورپوس اسپونژیوم وجود دارد و فاشیای BUCKS وCOLLS وجود ندارد و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.
 3. در نوع سوم فقط لایه یا فاشیای دارتوس (DARTOS) وجود نداشته و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.

کج بودن اندام تناسلی در کودکان

برخی از کودکان پسر و نوجوانان، به دلیل عوامل ژنتیکی، با انحنای آلت تناسلی متولد می‌شوند، با این وجود، این عارضه تنها در دوران بلوغ، با رشد آلت و آغاز زندگی جنسی قابل مشاهده است. برای جلوگیری از عوارض ناشی از کجی آلت تناسلی، تشخیص زود هنگام آن حائز اهمیت است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  چند وقتی هست تو مجرای احساس ادرار می‌کنم اذیتم کرده چیکار کنم تا خوب بشم اولا چیکه میکرد الان نمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   عمل جنسي داشته باشيد ودر آب گرم بنشينيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 455 مشاهده پرسش
  سلام. ۲۶ سالمه. تنگی شدید مجرا در قسمت آلت دارم. دو بار لیزر کردم و بعد از سه ماه عود کرده. این اولین بار که روش استنت گذاری رو میشنوم. آقای دکتر واقعا با این روش امید برای برطرف شدن کامل هست؟ آیا در طول یک سال با استنت محدودیت یا درد برای آدم ایجاد میشه؟ حول حوشا حداکثر هزینه چقدر میتوته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   هزينه استنت ٣/٥ ميليون مي باشد و هزينه بيمارستان چهار ميليون مي باشد مراجعه كنيد اميدوارم بدون استنت مشكل شما را حل كنم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1510 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  با عرض معذرت. اینجانب 34 ساله هستم و میخوام ازدواج کنم. ولی مشکل هیپوسپادیاس دارم. البته به نظر خفیف است و مجرای ادرار بلافاصله بعد از گودی سرآلت در پایین قرار گرفته است.بعد از انزال احساس درد و تورم در سر آلت را دارم. در حالت عادی نیز سر آلت نسبت به زبری ( مثلا موی ریز تیز ) حساس است و کمی در میکند چاره چیست؟ آیا درمانی هست؟ آیا بعد از ازدواج مشکلی از هر لحاظ چه به لحاظ ارتباط جنسی و چه به لحاظ بچه دار شدن بوجود می آید؟
  متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   براي باروري مشكلي نداريد براي در بايد در آب گرم بنشينيد واز شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم روزي يك عدد
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  بیضه گاهی درد و تورم بیضه و تکرر ادرار گاهی درد و تورم بیضه و تکرر ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   التهاب پروستات داريد .
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بچم پنجاه روزشه بردمش دکتر مشخص شد فتق داره من خیلی نگرانم لطفا راه های درمانش رو بگید و چطور میشه جاش انداخت من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   عمل فتق بچه فورا باید عمل شود
 • تصویر کاربر وحیدمحمودی چهارشنبه ۲۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 406 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید جناب اقای دکتر من پسری 26ساله ومجرد هستم که به تازگی دور کلاهک الت تناسلیم به شدت خارش پیدا کرده وقرمز رنگ شده است گاهی خارش از داخل مجرای ادرار هم حس میشه ولی بیشترالتهاب از خارج مجرا ودور کلاهک الت تناسلیم هستش ممنون میشم اگه راهنماییم کنین اگه جواب رو همینجا بزارین یا با اس ام اس برام بفرستین خیلی ممنوتون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   به متخصص پوست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ali دوشنبه ۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد بنده چند سال اين مشكل دارم و دكتر هم زياد رفتم و فايده نداشته.بنده وقتي ادرار ميكنم و بلند ميشم چند قطره مينونه كه با كوچكترين فشار به سر الت از من خارج ميشه و من واقعا كلافه ميكنه نميدونم چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   خبا سلام شبي يك عدد كپسول omnic ميل كنيد و عمل جنسي داشته باشيد ودر إب گرم روزي دو بار بنشيند
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  پدر بنده 53 ساله است چند روز هست ادرار خودش رو نمیتونه کنترل کنه تعداد ادرار زیاد شده از طرف دیگر هر از گاهی ترشحات چرکین و خون از الت تناسلیش خارج میشه.لازم به ذکر است سابقه سکته مغزی دارند.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام واحترام ايشان حتما بايد مطب مراجعه كنند كه سيستوسكوپي شونند و براساس سيستوسكوپي درمان مشخص شود ،
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من سنگ کلیه داشتم باندازه 10میلی دفعه اول سنگ شکن کردم چیزی دفع نشد دفعه دوم دیروز سنگ شکن کردم که چند تا تکه سنگ دفع شد الان التم خیلی درد میکنه احتمالش هست که بازم سنگ مونده باشه تو کلیه ام و سنگهایی که دفع شده رو ببرم ازمایش یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام واحترام سه بعد سونوگرافی کلیه ها انجام شود برای وجود سنگ وسنگ ها حتما باید در ازمایشگاه تجزیه شوند در صمن سنگی که از مثانه وارد مجرا می شود دفع میشود
 • تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام من دخترم یکسالشه دچاره تنگی مجرای ادار.وکلیه سمت راست هیدرونفروز می باشد.حالا جراحی به چه شکل است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام و احترام اگر منظورتان تنگی مجرای خروجی ادرار باشد که با یک عمل ساده دیلاتاسیون ( گشاد کردن مجرا) به مرور زمان هیدرونفروز برطرف خواهد شد. ولی اگر تنگی در ناحیه سوراخ حالب باشد که به آن میزراه گفته میشود و درجه هیدرونفروز یا گرد آن بالا باشد باید عمل جراحی حتما صورت گیرد و در ضمن ممکن است هیدرونفروز به علت برگشت ادرار به کلیه یا رفلاکس باشد و در صورت تمایل به مطب اینجانب بعد از ۱۸ تیر مراجعه کنید و در آخر اسکن DMSA و DTPA بیمار را همراه بیاورید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر