کجی آلت مادرزادی چیست؟

درجاتی از کجی آلات تناسلی بطور طبیعی ممکن است وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد، آلت بهنگام نعوظ بطور خفیف بطرف راست یا چپ خم یا کج می رود.

کجی آلت تناسلی زمانی مشکل ساز است که باعث درد شود و رابطه جنسی را بعلت کجی زیاد غیر ممکن سازد، بدین معنی که دخول به دستگاه تناسلی زن صورت نمی گیرد.

کجی آلت مادر زادی

انحنای آلت تناسلی مادرزادی ، که به آن “آکوردی” نیز گفته می شود، بیماری است که در بدو تولد پسر وجود دارد. والدین ممکن است در اوایل زندگی کودک خود در هنگام پوشک کردن متوجه انحنا شوند. بعضی از پسران تا پس از بلوغ متوجه مشکل نمی شوند. انحنا معمولاً فقط با نعوظ قابل مشاهده است.

انحنای مادرزادی (انحنای آلت تناسلی مرد از بدو تولد) بسیار نادر است. کمتر از حدود 1٪ از مردان بدون بیماری Peyronie انحنای آلت را تجربه می کنند.

در کجی مادرزادی، کجی به هنگام تولد دیده می شود. بعضی کجی ها بهنگام تولد قابل توجه بوده، بطوری که در همان دوره اولیه زندگی عمل و اصلاح می شود. سایر کجی ها ممکن است بعد از دوران بلوغ خود را نشان دهند و فرد متوجه آن شود. بطور معمول کجی آلت به هنگام نعوظ ، مشخص می شود.

علت کجی آلت نامشخص است ولی عقیده بر اینست که رشد حفره های آلت یکسان نبوده و باعث کجی می شود.

بیماری پیرونی با کجی آلت مادرزادی چه تفاوتی دارد؟

بیماری پیرونی که با کجی الت همراه می باشد، به علت ناشناخته با ایجاد نسج یا بافت غیرطبیعی در یکی از لایه های پوشاننده آلت، باعث کجی آلت می گردد. این بیماری بعد از سن 40 سالگی بعلت نامعلومی که تاکنون مشخص نشده بوجود می آید، اکثر اوقات آلت به طرف پایین کج و خمیده می گردد. این بیماری با گذشت زمان روند پیشرونده ای دارد و در معاینه بالینی بیمار یک نسج سفت (SCAR TISSUE) در یک قسمت از آلت قابل لمس می باشد. در کجی مادرزادی آلت هرگز پلاک غیرطبیعی وجود ندارد و نیز روند پیشرونده هم ندارد و آلت معمولا به طرف پایین و گاهی به طرف چپ و راست ممکن است کج شود.

این عارضه با ایجاد اسکارهایی (جای زخم) بر روی بافتی تشکیل می‌شود که بدنه جسم غاری آلت تناسلی را می‌پوشاند، ساختاری که tunica albuginea (سفید پرده) نام دارد علت بیماری پیرونی نامعلوم است.

 

سرطان بیضه

درمان کجی آلات تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی در اغلب افراد با روش جراحی است اما روش های غیر جراحی دیگری نیز وجود دارد. شرایط بیمار مهم ترین دلیل برای انتخاب روش درمان کجی آلت تناسلی است.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای آلت تناسلی آنها بیشتر از ۳۰ درجه است و افرادی که در روابط جنسی خود مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی برایشان خوشایند نیست، درمان جراحی انتخاب می شود که شامل چند نوع مختلف است:

 • بریدن و برداشتن قسمت هایی از پوشش اجسام غاری
 • استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی
 • چین دادن پوشش اجسام غاری

کجی مادرزادی نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه مرد قادر به رابطه جنسی رضایت بخش نباشد، در این حالت اصطلاح کجی توسط عمل جراحی ضرورت پیدا می کند. یکی دیگر از روشهای درمانی که صد درصد نمی باشد استفاده از محلول تستوسترون (DHT) روزانه به مدت 2 تا 3 ماه برروی آلت، باعث اصطلاح کجی آلت تناسلی می شود.

 • اورولوژیست ها تجربه زیادی در مورد روش های ترمیمی انحنای نعوظ مادرزادی دارند. اصلاح انحنای نعوظ مادرزادی با جراحی آلت تناسلی مرد، به منظور کوتاه شدن طرف آلت تناسلی مقابل خمیدگی و مطابقت با طرف دیگر، انجام می شود. این منجر به نعوظ صاف می شود. این روش موفقیت بالایی دارد و می تواند در شرایط سرپایی انجام شود.

انحنای آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما یک سابقه پزشکی و جنسی می گیرد که به طور معمول برای تشخیص خمیدگی آلت تناسلی مادرزادی کافی است. همچنین ممکن است برای پزشک مفید باشد که آلت تناسلی مرد شما را در حالت ایستاده معاینه کند. این کار را می توان پس از تزریق داروهای وازوکاتیو برای ایجاد نعوظ انجام داد.

آیا آلت تناسلی خمیده طبیعی است؟

درجه خاصی از خم شدن در آلت تناسلی مرد طبیعی دیده می شود. در بسیاری از موارد  آلت تناسلی مرد هنگام قائم می تواند کمی به چپ یا راست منحنی شود. آلت تناسلی مرد خمیده وقتی مشکل ایجاد می کند که باعث درد و یا جلوگیری از رابطه جنسی مرد شود.

شیوع و شانس گرفتاری کجی مادرزادی آلت (CPC)

مشکل است که کجی آلت تناسلی را پیش بینی و گزارش کرد. بعضی مطالعات بین المللی ، شیوع آنرا 10 درصد در جمعیت دنیا می دانند. بعضی محققین عقیده دارند کاهش هورمون جنسی (تستوسترون) در آلت، باعث کجی آلت می شود. گاهی کجی به طرف پایین در حدود 60 درجه می باشد که در چنین حالتی عمل جنسی ناراحت کننده و دخول به سختی امکان پذیر است.

انواع کجی آلت تناسلی

 1. نوع اول بسیار شدید بوده و بافت های پوشاننده آلت نظیر اسپونژیوم، فاشیای BUCKS و COLLS وجود ندارند.
 2. نوع دوم که کورپوس اسپونژیوم وجود دارد و فاشیای BUCKS وCOLLS وجود ندارد و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.
 3. در نوع سوم فقط لایه یا فاشیای دارتوس (DARTOS) وجود نداشته و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.

کج بودن اندام تناسلی در کودکان

برخی از کودکان پسر و نوجوانان، به دلیل عوامل ژنتیکی، با انحنای آلت تناسلی متولد می‌شوند، با این وجود، این عارضه تنها در دوران بلوغ، با رشد آلت و آغاز زندگی جنسی قابل مشاهده است. برای جلوگیری از عوارض ناشی از کجی آلت تناسلی، تشخیص زود هنگام آن حائز اهمیت است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  دختری سی وسه ساله ومجرد هستم مدت دوسال پیشروزانه بین پانزده تا بیست قرص مصرف میکردم به دلیل بی اثر بودن وعوارض بالا قطع کردم خواهش میکنم قرصی به من معرفی کنید تا هر چه سریعتر ادرارم کنترل شود
  ودرمان چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر فاطیما دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  در 6 ماه گذشته 2 بار دچار عفونت پنیری شدم به مدت دو هفته و با استفاده از پماد کلوتریمازول رفع شد. این بار دپار عفونت شدم و یکی دو روز بعد آن دچار سوزش و تکرر ادرار شده ام. بعد از گذشت 3 روز از سوزش و تکرر ادرار پهلوهایم درد میکنند و حس کوفتگی دارند.(شاید ناحیه کلیه باشد) چه دارویی را تجویز می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر دنیا جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خانم ۳۰ ساله هستم و متاهل
  چند وقتی هست سوزش ادرار دارم و تکرر ادرار هنگام لمس و رابطه جنسی هم قسمت مجاری ادراری سوزش میگیره. ازمایش دادم و عفونت ادرار نداشتم ، عفونت واژینال دارم و تحت درمان هستم، ایا سوزش ادرار از عفونت واژینال هست یا علت دیگه داره؟ سونو هم انجام دادم پیوست میشه واستوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام سوزش ادرار از واژينال است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر k1 چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام
  بنده مرد 47 ساله. هر وقت آزمایش ادرار دادم مقدار + خون در ادرار بوده. در آخرین آزمایش که هفته پیش انجام دادم: W.B.C=1-2 , R.B.C=4-6 بوده.تا حالا چند بار سونو کردم که همه چیز عادی بوده. حدود 15 سال پیش در سونو سنگ کوچک و بی علامت در کلیه چپ دیده شد که با افزایش مصرف آب بطور کلی از بین رفت. الان سالهاست که روزی 3 تا 4 لیتر آب میخورم و هیچ مشکلی ندارم و دارویی مصرف نمیکنم. آخرین بار 4 سال پیش سونو کردم که مشکلی نبود. فقط علت خون در ادرار که همیشه در آزمایش بوده مشخص نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر آلبرت سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من پسری ۲۰ ساله هستم
  من در سن ۶ سالگی ختنه شدم و آلت تناسلی من تا سن ۱۵ سالگی فقط رشد کرد و رشدش متوقف شده الان اندازه آن ۱۳ سانتی متر هست آیا جای نگرانی هست یا درمانی برایش هست ؟
  و همچنین آلت تناسلی من به سمت چپ انحنا زیادی دارد آیا در رابطه جنسی در آینده برایم مشکل ساز خواهد بود و درمان نیاز دارد ؟
  با سپاس از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام طول ألت درمان ندارد  و انحراف ألت اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، آیا دچار کجی آلت تناسلی هستم ؟؟ و در رابطه جنسی مشکل ایجاد میکند ؟؟؟سپاس از پاسخ جنابعالی»»» فایل عکس ارسال شده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  آیاعمل کجی مادرزادی درسن ۴۸ سالگی امکان پذیرهست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام عمل قابل امكان است

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسری هستم 20 ساله ومجرد که تا حالا رابطه جنسی نداشتم که حدودا 3 ساله دچار زودانزالی هستم به طوری که صرفا با فکر کردن به مسایل جنسی بدون تحریک با دست انزال میشم.و اینکه بعد انزال هم ناحیه تناسلیم تا ماه ها درد و تندرنس داره و حساس میشه و رفته رفته کمتر میشه.فقط یه مشکلی هست که نمیدونم علتش چیه اینکه گاهی مثلا وقتی میشینم یا خم میشم و یا مثلا یک مسیله جنسی میاد به ذهنم یا خودبه خودی یه حالت پرش یا اسپاسم یا یک حالت ضربه در آلتم حس میکنم در حالی که نعوظ ندارم.ممنون میشم بگین که این اتفاق چیه و آیا به زودانزالیم مربوطه یا اون تندرنس ناحیه تناسلی؟
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   در ضمن این حالت بیشتر وقتی اتفاق میفته که نشسته ام یا دراز کشیده ام یا تغیر پوزیشن میدم و در حالت ایستاده معمولا نیست
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 64 سال دارم و تا به حال زندگی سالمی داشته ام. اهل ورزش هم هستم و تغذیه سالمی هم دارم.
  چند ماهی است که متوجه شده ام در سطح آلت من قشری سفت در ابعاد 40*10*2 میلیمتر وجود دارد. مضاف بر این آلت در هنگام نعوظ 10 درجه به سمت چپ متمایل شده، انگار در پایه قدری فشردگی و فرورفتگی یافته است که تغییر زاویه 10 درجه را ایجاد کرده است. در ضمن آلت در هنگام نعوظ به میزان کمی به طرف پایین حالت کمانی یافته است.
  از راهنمایی شما در این جهت متشکر و ممنون خواهم شد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   سفتي أن ناحيه از ألت درماني ندارد

 • تصویر کاربر ممد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲۴ سالم هست
  آلت تناسلی من انحنا دارد با عرض پوزش عکس پیوست ارسال کردم
  درد یا چیز غیرطبیعی و مشکل دیگه ای ندارم
  میخواستم ببینم نیاز به عمل جراحی دارد یا در آینده ممکن است انحنا بیشتر بشه؟ و ممکن در روابط زناشویی به مشکل بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   عمل لازم نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر