کجی آلت مادرزادی چیست؟

درجاتی از کجی آلات تناسلی بطور طبیعی ممکن است وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد، آلت بهنگام نعوظ بطور خفیف بطرف راست یا چپ خم یا کج می رود.

کجی آلت تناسلی زمانی مشکل ساز است که باعث درد شود و رابطه جنسی را بعلت کجی زیاد غیر ممکن سازد، بدین معنی که دخول به دستگاه تناسلی زن صورت نمی گیرد.

کجی آلت مادر زادی

انحنای آلت تناسلی مادرزادی ، که به آن “آکوردی” نیز گفته می شود، بیماری است که در بدو تولد پسر وجود دارد. والدین ممکن است در اوایل زندگی کودک خود در هنگام پوشک کردن متوجه انحنا شوند. بعضی از پسران تا پس از بلوغ متوجه مشکل نمی شوند. انحنا معمولاً فقط با نعوظ قابل مشاهده است.

انحنای مادرزادی (انحنای آلت تناسلی مرد از بدو تولد) بسیار نادر است. کمتر از حدود 1٪ از مردان بدون بیماری Peyronie انحنای آلت را تجربه می کنند.

در کجی مادرزادی، کجی به هنگام تولد دیده می شود. بعضی کجی ها بهنگام تولد قابل توجه بوده، بطوری که در همان دوره اولیه زندگی عمل و اصلاح می شود. سایر کجی ها ممکن است بعد از دوران بلوغ خود را نشان دهند و فرد متوجه آن شود. بطور معمول کجی آلت به هنگام نعوظ ، مشخص می شود.

علت کجی آلت نامشخص است ولی عقیده بر اینست که رشد حفره های آلت یکسان نبوده و باعث کجی می شود.

بیماری پیرونی با کجی آلت مادرزادی چه تفاوتی دارد؟

بیماری پیرونی که با کجی الت همراه می باشد، به علت ناشناخته با ایجاد نسج یا بافت غیرطبیعی در یکی از لایه های پوشاننده آلت، باعث کجی آلت می گردد. این بیماری بعد از سن 40 سالگی بعلت نامعلومی که تاکنون مشخص نشده بوجود می آید، اکثر اوقات آلت به طرف پایین کج و خمیده می گردد. این بیماری با گذشت زمان روند پیشرونده ای دارد و در معاینه بالینی بیمار یک نسج سفت (SCAR TISSUE) در یک قسمت از آلت قابل لمس می باشد. در کجی مادرزادی آلت هرگز پلاک غیرطبیعی وجود ندارد و نیز روند پیشرونده هم ندارد و آلت معمولا به طرف پایین و گاهی به طرف چپ و راست ممکن است کج شود.

این عارضه با ایجاد اسکارهایی (جای زخم) بر روی بافتی تشکیل می‌شود که بدنه جسم غاری آلت تناسلی را می‌پوشاند، ساختاری که tunica albuginea (سفید پرده) نام دارد علت بیماری پیرونی نامعلوم است.

 

سرطان بیضه

درمان کجی آلات تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی در اغلب افراد با روش جراحی است اما روش های غیر جراحی دیگری نیز وجود دارد. شرایط بیمار مهم ترین دلیل برای انتخاب روش درمان کجی آلت تناسلی است.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای آلت تناسلی آنها بیشتر از ۳۰ درجه است و افرادی که در روابط جنسی خود مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی برایشان خوشایند نیست، درمان جراحی انتخاب می شود که شامل چند نوع مختلف است:

 • بریدن و برداشتن قسمت هایی از پوشش اجسام غاری
 • استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی
 • چین دادن پوشش اجسام غاری

کجی مادرزادی نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه مرد قادر به رابطه جنسی رضایت بخش نباشد، در این حالت اصطلاح کجی توسط عمل جراحی ضرورت پیدا می کند. یکی دیگر از روشهای درمانی که صد درصد نمی باشد استفاده از محلول تستوسترون (DHT) روزانه به مدت 2 تا 3 ماه برروی آلت، باعث اصطلاح کجی آلت تناسلی می شود.

 • اورولوژیست ها تجربه زیادی در مورد روش های ترمیمی انحنای نعوظ مادرزادی دارند. اصلاح انحنای نعوظ مادرزادی با جراحی آلت تناسلی مرد، به منظور کوتاه شدن طرف آلت تناسلی مقابل خمیدگی و مطابقت با طرف دیگر، انجام می شود. این منجر به نعوظ صاف می شود. این روش موفقیت بالایی دارد و می تواند در شرایط سرپایی انجام شود.

انحنای آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما یک سابقه پزشکی و جنسی می گیرد که به طور معمول برای تشخیص خمیدگی آلت تناسلی مادرزادی کافی است. همچنین ممکن است برای پزشک مفید باشد که آلت تناسلی مرد شما را در حالت ایستاده معاینه کند. این کار را می توان پس از تزریق داروهای وازوکاتیو برای ایجاد نعوظ انجام داد.

آیا آلت تناسلی خمیده طبیعی است؟

درجه خاصی از خم شدن در آلت تناسلی مرد طبیعی دیده می شود. در بسیاری از موارد  آلت تناسلی مرد هنگام قائم می تواند کمی به چپ یا راست منحنی شود. آلت تناسلی مرد خمیده وقتی مشکل ایجاد می کند که باعث درد و یا جلوگیری از رابطه جنسی مرد شود.

شیوع و شانس گرفتاری کجی مادرزادی آلت (CPC)

مشکل است که کجی آلت تناسلی را پیش بینی و گزارش کرد. بعضی مطالعات بین المللی ، شیوع آنرا 10 درصد در جمعیت دنیا می دانند. بعضی محققین عقیده دارند کاهش هورمون جنسی (تستوسترون) در آلت، باعث کجی آلت می شود. گاهی کجی به طرف پایین در حدود 60 درجه می باشد که در چنین حالتی عمل جنسی ناراحت کننده و دخول به سختی امکان پذیر است.

انواع کجی آلت تناسلی

 1. نوع اول بسیار شدید بوده و بافت های پوشاننده آلت نظیر اسپونژیوم، فاشیای BUCKS و COLLS وجود ندارند.
 2. نوع دوم که کورپوس اسپونژیوم وجود دارد و فاشیای BUCKS وCOLLS وجود ندارد و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.
 3. در نوع سوم فقط لایه یا فاشیای دارتوس (DARTOS) وجود نداشته و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.

کج بودن اندام تناسلی در کودکان

برخی از کودکان پسر و نوجوانان، به دلیل عوامل ژنتیکی، با انحنای آلت تناسلی متولد می‌شوند، با این وجود، این عارضه تنها در دوران بلوغ، با رشد آلت و آغاز زندگی جنسی قابل مشاهده است. برای جلوگیری از عوارض ناشی از کجی آلت تناسلی، تشخیص زود هنگام آن حائز اهمیت است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  نوزاد ما عمل کجی آلت و هیپوسپادیس را انجام داده است که بعد از خارج کردن سوند برای ادرار کردن مشکل دارد مثل اینکه چسبندگی دارد .برای رفع این مشکل چه باید کرد...باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام قسمت فلزي تب گير را بعد از اينكه پماد بتامتازون روي أن گذاشتيد وارد مجرا كنيد روزي دو بار

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من ۳۳ سالم است و ۲ ماه پیش عمل اصلاح کوردی انجام دادم(به صورت مادرزادی این عارضه رو داشتم و همچنین هیپوسپادیاس خفیف که دکتر گفت سوراخ سر الت رو نمیشه سر جای خودش گذاشت احتمال داره عمل جواب نده ولی ترمیم شده)
  الان بعد از گذشت ۲ ماه ۲ نقطه زخم کوچک روی الت دارم و درد خیلی مختصر و اینکه هنگام نعوظ نصف الت با پوست پوشیده است.یکم نگرانم اقای دکتر،ایا این شرایط طبیعی است؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام عكس رويت شد طبيعي است

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام چند ماه پیش قسمت پایین دلم درد میکرد دکتر زنان رفتم گفتند مشکلی نداری چون شیر میدم دارویی نداد و گفتند آب زیاد بخورم الان دچار خشکی واژن شدم و هیچ حسی ندارم و صبح ها هم ادرارم بو میده و احساس میکنم چیزی تو مجاری اداری گیر کرده الان سوزش و درد ندارم ولی تو رابطه مشکل پیدا کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر میگل جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادری ۷۵ ساله دارم که ۱۰ سال اخیر گاه که از خونه بیرون می رفت تا برگرده گاهی خودش رو خیس می کرد یا صبح که از خواب پا می شد تا برسه به دستشویی ادرارش می ریخت .اما مدتیه این حالت بیشتر شده و امروز در حالیکه روی مبل نشسته بود خودش و خیس کرد.نگرانم چه کنم؟ ضمنا مادرم شهرستان هستن و امکان اومدن به تهران و ندارن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل كنند و نوار مثانه هم بايد گرفته شود

 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام پسری ۲۲ساله هستم دچار کجی آلت به سمت بالا هستم قابل درمان می‌باشد ؟؟؟الت بنده رشدی ندارد و چند سالی هست که در یک سایز مانده
  ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام اگر شديد باشد با عمل قابل اصلاح است اندازه ألت درماني ندارد

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۸ سالمه ۱۰ سال هست ازدواج کردم و دو بار عمل زیبایی واژن انجام دادم یه مدت زیادی عفونت داشتم رفتم دکتر ولی موقتی خوب میشم وبعد دوباره شروع میشه حالا هم درد پهلو دارم وتکرر ادرار وبی اختیاری ادرار اگه میشه راهنمایی بفرمایین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر عسگر پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درمجرای ادرار بنده بر اثر اعتیاد به استمناء گوشت اضافی در آمده سنم ۵۳ استوبیش از بیست سال است ازد اج کردم دو بجه دارم ودچار زود انزالی شدم آیا گوشت اضافی در مجاری ادرار همان سرطان پروستات است؟لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام خير سرطان پروستات نيست و روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  دختری سی وسه ساله ومجرد هستم مدت دوسال پیشروزانه بین پانزده تا بیست قرص مصرف میکردم به دلیل بی اثر بودن وعوارض بالا قطع کردم خواهش میکنم قرصی به من معرفی کنید تا هر چه سریعتر ادرارم کنترل شود
  ودرمان چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر فاطیما دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  در 6 ماه گذشته 2 بار دچار عفونت پنیری شدم به مدت دو هفته و با استفاده از پماد کلوتریمازول رفع شد. این بار دپار عفونت شدم و یکی دو روز بعد آن دچار سوزش و تکرر ادرار شده ام. بعد از گذشت 3 روز از سوزش و تکرر ادرار پهلوهایم درد میکنند و حس کوفتگی دارند.(شاید ناحیه کلیه باشد) چه دارویی را تجویز می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر دنیا جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خانم ۳۰ ساله هستم و متاهل
  چند وقتی هست سوزش ادرار دارم و تکرر ادرار هنگام لمس و رابطه جنسی هم قسمت مجاری ادراری سوزش میگیره. ازمایش دادم و عفونت ادرار نداشتم ، عفونت واژینال دارم و تحت درمان هستم، ایا سوزش ادرار از عفونت واژینال هست یا علت دیگه داره؟ سونو هم انجام دادم پیوست میشه واستوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام سوزش ادرار از واژينال است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر