درمان زود انزالی

در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی زود انزالی گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی)، موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد. در این مقاله قصد داریم به معرفی داروی زود انزالی بپردازیم.

اورولوژیست درمان زود انزالی

در چند دهه گذشته درمان زود انزالی مشخصا توسط روانپزشکان و سکسولوژیستها صورت می‌گرفت و در اوایل سال ۱۹۷۰ به صورت رفتار درمانی توسط دو نفر روانپزشک زن و مرد به نام‌های مسترز و جانسون انجام می‌ شد.

این درمان در چند دهه توسط این دو نفر روانپزشک به روش رفتار درمانی که مستلزم رابطه اجرایی توسط بیمار بود. دوره درمانی طولانی مدت بود و بیمار از ادامه آن خودداری می‌نمود و آن دسته از بیمارانی که تن به این روش درمانی می‌دادند، نتیجه‌ای مطلوب نمی‌گرفتند.

در همان زمان روانپزشکان دیگری مسئله درمان طبی- دارویی را پیشنهاد می‌کردند ولی متاسفانه توسط این دو پزشک مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گرفتند. در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی با داروهای مختلف گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

امروزه برای درمان زود انزالی، اورولوژیست ها قادر به تشخیص مسئله و ارائه راه درمان به خصوص می باشند.

داروی درمان زود انزالی

داروهای درمان زود انزالی

داروی زود انزالی در اصل برای افزایش مدت یا حجم انزال در مردان استفاده می شود. داروهایی که در حال حاضر در سطح جهان برای درمان این بیماری جنسی به کار می‌رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل سیتالوپرام، پاروکستین، فلوکستین، سرترالین می‌باشند. نتیجه درمانی این داروها در طول درمان ۱۲ هفته ، ۸۰ درصد می‌باشد.

قابل ذکر است که یک دارو ممکن است در فردی درمان مناسب ایجاد کند در حالی که همین دارو در فرد دیگر اثر مناسب درمانی نداشته باشد، لذا بیمار پس از ۵ روز مصرف دارو چنانچه نتیجه‌ای نگرفت باید برای تغییر دارو مراجعه کند.

سروتونین زود انزالی

مطالعات تجربی نشان داده که سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می‌کنند. به علاوه بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به یک انزال سریع‌تر می‌گردد. دو روش درمانی با داروهای فوق وجود دارد.

چون استفاده مداوم و طولانی مدت دارو ممکن است بیمار را از استفاده دراز مدت آن باز دارد، لذا استفاده دارو ۳ ساعت قبل از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته چندان تفاوتی ندارد. این نوع روش درمانی در سال ۱۹۷۹ توسط Alilenious گزارش شد.

درمان زود انزالی

کلومی پرامین

طی مطالعاتی گزارش شده کلومی پرامین، در درمان زود انزالی موثر است ولی به علت عوارض ۵ الی ۱۵ درصدی آن مانند اختلال دید، خشکی دهان و سایر عوارض کولینرژیک مصرف آن محدود گردیده است. داروی ذکر شده با مختل کردن بازجذب سروتونین در مغز باعث افزایش سروتونین شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

داروهای فوق به طور گسترده‌ای در درمان افسردگی استفاده می‌شوند و به علت عارضه به تاخیر انداختن انزال و بعضا قطع انزال، برای درمان زود انزالی در انسان استفاده می‌شوند.

داروهای نامبرده  دارای مکانیسم و اثر مشابهی هستند و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد که سیتالوپرام و فلوواکستین اثرات کمتری نسبت به داروهای پاروکستین، سرترالین و فلوکستین در به تاخیر انداختن انزال دارند. با کشف اثر و مکانیسم این داروها، راهی به سوی درمان زود انزالی را پیش روی ما قرار داد.

فلوکستین

داروی فلوکستین بعد از قطع درمان ۳ تا ۶ ماه بهبودی گزارش گردیده و نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد. این دارو به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده و عوارض دارو، اضطراب، بی ‌خوابی  به مقدار کم، کاهش میل جنسی و گاهی عدم انزال می‌باشد. عدم دفع انزال ممکن است تا چند هفته پس از قطع دارو باقی بماند که گمان می‌رود به علت دفع آهسته متابولیت‌های آن باشد.

سرترالین

سرترالین علاوه بر مهار انتخابی باز جذب مجدد سروتونین دارای مهار گیرنده های دوپامین نیز می‌باشد و شایع‌ترین عارضه آن اختلالات گوارشی است. مقدار مصرفی دارو به میزان ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد.

قرص پاروکستین برای زود انزالی

در داروی پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی می‌باشد، اثر این دارو به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است. این دارو همزمان با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین نباید خورده شود.

پاروکستین انزال زودرس

عارضه دارو بی‌خوابی شدید است  و مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی می‌باشد. پاروکستین-سرترالین و فلوکستین به نظر می‌رسد دارای اثرات مشابه باشند. این داروها به خوبی قابل تحمل هستند، عوارض کمی دارند و باعث سرگیجه و ناراحتی گوارش می‌شوند که سه الی چهار هفته پس از درمان از بین می‌روند.

عوارض پاروکستین

گاهی ممکن است عدم انزال به علت شروع درمان با دادن مقدار زیاد دارو یا پس از قطع دارو اتفاق افتد. اضطراب غالبا به شکل عارضه حاد زودگذر دیده می‌شود. تجویز این دارو در مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنی حاد جایز نمی‌باشد.

افراد مبتلا به زود انزالی اولیه به طور یکسان نسبت به داروهای نامبرده پاسخ نمی‌دهند، در حالیکه در افراد زود انزال نوع ثانوی، این حالت دیده نمی‌شود. در افراد زود انزال اولیه در مقایسه با بیماران مبتلا به زود انزالی ثانوی پاسخ درمانی کمتر است.

آمپول درمان زود انزالی

همین جا صراحتا بگوییم: به هیچ وجه از آمپول درمان زود انزالی استفاده نکنید! این امر بسیار خطرناک است و ممکن است باعث از دست رفتن قوای جنسی فرد شود.

زود انزالی ثانوی

در افراد مبتلا به زود انزالی ثانوی وقتی درمان از داروی پاروکستین و رفتار درمانی به صورت قطع و وصل انزال به مدت ۱۲ هفته صورت گیرد، فقط ۷۰ درصد بیماران قادر به حفظ و نگهداری و کنترل انزال خواهند بود و دوره درمان به طور متوسط ۳ ماه می‌باشد.

عود سریع در ۳۰ درصد مبتلایان به انزال اولیه بعد از درمان بوجود می آید. درصد بهبودی انزال زودرس بعد از درمان بستگی به این دارد که آیا عامل انزال اظطراب بوده  یا التهاب پروستات یا ژنتیک باعث آن شده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

77+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر بنده 42 ساله هستم. مشکل زود انزالی دارم. علاوه بر این مشکل، اسپرم خارج شده مثل قبل سفید و غلیظ نیست، و بیشتر به رنگ تقریبا آب بینی ( سبز کم رنگ) و رقیق می باشد. مشکل بعدی من این هست که خروج اسپرم مثل گذشته با جهش همراه نیست و مسیر خروج اسپرم بنظر گرفتی داره که باعث میشه اسپرم با کندی و بدون جهش خارج بشه و به بدنم فشار بیاد
  اینم عرض کنم که 4 سال قبل عمل واریکوسل انجام دادم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   براي مواردي كه ذكر كرديد درماني وجود ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  برای زود انزالی به دکتر رفتم اول سونوگرافی کرد وبعد از آزمایش ادرار با دستگاه که نمیدونم اسمش چی بود (نتیجه آزمایش این بود که به خاطر اینکه ادرارت قطع و وصل میشه پروستات متورم شده)بهم قرص پرازوسین داد و برای زود انزالی سرترالین
  یکی دو روز که این صرقا رو میخورم سر گیجه وزوزه گوش دارم به نظر شما ادامه بدم یا قرصا رو باید تعویض کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   ادامه دهيد

 • تصویر کاربر امیرعلی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یه جوون 30 ساله هستم که مشکل زود انزالی شدید دارم(زیر 30 ثانیه)
  همه ی سوالات قبلی و جوابای شما رو مطالعه کردم
  اما متاسفانه متوجه نشدم که باید 3ماه هر روز صبح یک عدد پاروکستین مصرف کنم؟

  یا اینکه به مدت 2ماه، 3ساعت قبل از هر رابطه یک عدد قرص داپوکستین مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   هفته اول روزي نصف قرص پاروكستين و سپس روزي يك عدد سه ماه

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام
  متاسفانه بنده برای دیرانزالی از ترامادول استفاده کردم از ابتدای ازدواجم و نزدیک به سه ساله مصرف میکنم متاسفانه اگر مصرف نکنم دچار زود انزالی شدید میشم و اینکه چون دوز مصرفم بالا رفته در حال ترک هستم و دوز رو پایین میارم .آیا داپوکستین مصرف کنم درحالی که ترامادول مصرف کردم یا بعدش مصرف کنم تداخل دارویی پیش میاد؟ اگر تداخل دارویی داره همزمان با اینکه روزانه باید ترامادول مصرف کنم تا زمان ترک کامل چه قرصی رو پیشنهاد میدین که تاثیر ترک ترامادول بر انزالم کم بشه.
  خیلی حیاطیه خواهش میکنم جوابمو بدین.خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   داپوكستين هم مي توانيد ميل كنيد

  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   ببخشید آقای دکتر الان حدود یک سال هست که مایع منی خیلی کم شده میشه گفت نسبت به قبل یک سوم شده و همچنین در هنگام ارضا شدن با خروج منی سوزش و درد دارم و اذیت میشم و این مسئله باعث شده یه جورایی میل جنسیم کم بشه.ناگفته نمونه بعضی و قتا که چند روزی سکس نداشته باشم در انتهای ادرار مایع منی خارج میشود همراه با سوزش.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر قوامی و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما به درگاه ایزد یکتا ؛ بنده سالیان زیادی هست که دچار انزال زودرس هستم ، قبل از ازدواج هم خودارضایی داشتم ؛ 36 ساله و دارای یک فرزند میباشم ؛ متاسفانه خجالت میکشم به پزشک مراجعه کنم . فرمایشات شما را دنبال کردم و 3 ماه قرص پارکستین 20 میلی گرم مصرف کردم ، بسیار عالی بود و کاملا زود انزالی ام کنترل شده بود . پس از گذشت این 3 ماه برای ترک این دارو هر شب نصف قرص مصرف میکنم ولی احساس میکنم دوباره دچار انزال زود رس شده و خیلی زود مجددا ارضا میشوم . میخواستم بپرسم در حال حاضر چه کاری باید انجام بدهم که این مشکل من برای همیشه حل شود ؟ من میخواهم فرزند دیگری بیاورم آیا خوردن این قرص های پاروکستین زیانی برای بچه دار شدن ندارد ؟ و اینکه ویتامین های تقویت قوای جنسی چه پیشنهادی میدهید ؟ قبلا ول من کانسپشن مصرف کردم و خیلی خوب بود ولی الان ناموجود است . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   با سلام ، آیا خوردن قرص پاروکستین و یا داپوکستین زیانی برای بچه دار شدن ندارد ؟
   و اینکه ویتامین های تقویت قوای جنسی چه پیشنهادی میدهید ؟ قبلا ول من کانسپشن مصرف کردم و خیلی خوب بود ولی الان ناموجود است . با تشکر فراوان
  3. تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   با سلام ، آیا خوردن قرص پاروکستین و یا داپوکستین زیانی برای بچه دار شدن ندارد ؟
   و اینکه ویتامین های تقویت قوای جنسی چه پیشنهادی میدهید ؟ قبلا ول من کانسپشن مصرف کردم و خیلی خوب بود ولی الان ناموجود است . با تشکر فراوان
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   روي باروري اثري ندارد ويتاميت هم از داروخانه تهيه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده زود انزالی شدیدی دارم که در حین معاشقه یا سکس بعد چن ثانیه ارضا میشم
  لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين 20 ميلي گرم به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قرص داپوکسیتین هرروز مصرف شود یا فقط قبل نزدیکی. ضمنا التم نعوذ ندارد و سفت نمی‌شود ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   قبل از نزديكي

 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر بنده پسری ۲۶ سالمه و از اواخر دوران راهنمایی و دبیرستان دچار خودارضایی شدم
  اقای دکتر کلا پشت کنکور بودم به جای درس و عدم کنترل خود با خودارضایی به درس نمیرسیدم ونتیجه نگرفتم و... رشته دلخواهم نرفتم و...
  الان که ۲۶ سالمه
  ازتون میخوام دارویی بهم تجویز کنید میل جنسیم صفر بشه یادم بره که چنین نیازی دارم و مداخله ای در زندگیم نکنه عادی و راحت زندگی کنم برای هر چیز الکی و... تحریک نشم
  واقعا تو این مرحله از زندگی نیاز دارم میل جنسیم صفر بشه اصلا متوجه نشم واذیت نشم چون نه شرایط ازدواج و.... هیچی ندارم
  خودم داروخونه کار میکنم
  قرص سیپترون استات میگن خوبه مصرف کنم ؟
  اقای دکتر هردارویی لطفا صلاح میدونید برام بگید اونطور مصرف کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   هيچ دارويي وجود ندارد

 • تصویر کاربر عارف دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من ۲۸سالمه مجردم رابطه جنسی زیاد دارم ولی مشکلم اینه که زود ارضا میشم در یک دقیقه ،روزی هم میشه من پنج ،شش بار رابطه نزدیکی دارم مثلا تعداد رابطه ام میره بالا تایمش زیاد میشه لطفا راهنماییم کنید چطور از این مخمصه بیام بیرون ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيدموقع نزديكي

 • تصویر کاربر اسفند دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  درود وادب اقای دکتر
  باتشکر ازحضرتعالی
  من ۳ماه پیش جهت درمان زود انزالی به حضرتعالی مراجعه کردم وشما برای دوره ۳ماهه قرص لوکسیم۲۰تجویز کردین واستفاده کردم وراضی هستم اخرشه وداره تموم میشه چکارکنم درمان ادامه بدم یاقطع کنم وایا نیاز به مراجعه مجدد هستم یانه ممنون راهنمایی بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   فقط سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر