درمان زود انزالی

در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی زود انزالی گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

در چند دهه گذشته درمان زود انزالی مشخصا توسط روانپزشکان و سکسولوژیستها صورت می‌گرفت و در اوایل سال ۱۹۷۰ به صورت رفتار درمانی توسط دو نفر روانپزشک زن و مرد به نام‌های مسترز و جانسون انجام می‌ شد. این درمان در چند دهه توسط این دو نفر روانپزشک به روش رفتار درمانی که مستلزم رابطه اجرایی توسط بیمار بود. دوره درمانی طولانی مدت بود و بیمار از ادامه آن خودداری می‌نمود و آن دسته از بیمارانی که تن به این روش درمانی می‌دادند، نتیجه‌ای مطلوب نمی‌گرفتند.

در همان زمان روانپزشکان دیگری مسئله درمان طبی- دارویی را پیشنهاد می‌کردند ولی متاسفانه توسط این دو پزشک مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گرفتند. در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی با داروهای مختلف گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

داروهای درمان زود انزالی

داروهایی که در حال حاضر در سطح جهان برای درمان این بیماری جنسی به کار می‌رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل سیتالوپرام، پاروکستین، فلوکستین، سرترالین و فلووکساتین می‌باشند. نتیجه درمانی این داروها در طول درمان ۱۲ هفته ، ۸۰ درصد می‌باشد.

قابل ذکر است که یک دارو ممکن است در فردی درمان مناسب ایجاد کند در حالی که همین دارو در فرد دیگر اثر مناسب درمانی نداشته باشد، لذا بیمار پس از ۵ روز مصرف دارو چنانچه نتیجه‌ای نگرفت باید برای تغییر دارو مراجعه کند.

مطالعات تجربی نشان داده که سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می‌کنند. به علاوه بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به یک انزال سریع‌تر می‌گردد. دو روش درمانی با داروهای فوق وجود دارد. چون استفاده مداوم و طولانی مدت دارو ممکن است بیمار را از استفاده دراز مدت آن باز دارد، لذا استفاده دارو ۳ ساعت قبل از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته چندان تفاوتی ندارد. این نوع روش درمانی در سال ۱۹۷۹ توسط Alilenious گزارش شد.

درمان زود انزالی

کلومی پرامین

طی مطالعاتی گزارش شده کلومی پرامین، در درمان زود انزالی موثر است ولی به علت عوارض ۵ الی ۱۵ درصدی آن مانند اختلال دید، خشکی دهان و سایر عوارض کولینرژیک مصرف آن محدود گردیده است. داروی ذکر شده با مختل کردن بازجذب سروتونین در مغز باعث افزایش سروتونین شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

داروهای فوق به طور گسترده‌ای در درمان افسردگی استفاده می‌شوند و به علت عارضه به تاخیر انداختن انزال و بعضا قطع انزال، برای درمان زود انزالی در انسان استفاده می‌شوند. داروهای نامبرده  دارای مکانیسم و اثر مشابهی هستند و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد که سیتالوپرام و فلوواکستین اثرات کمتری نسبت به داروهای پاروکستین، سرترالین و فلوکستین در به تاخیر انداختن انزال دارند. با کشف اثر و مکانیسم این داروها، راهی به سوی درمان زود انزالی را پیش روی ما قرار داد.

فلوکستین

داروی فلوکستین بعد از قطع درمان ۳ تا ۶ ماه بهبودی گزارش گردیده و نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد. این دارو به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده و عوارض دارو، اضطراب، بی ‌خوابی  به مقدار کم، کاهش میل جنسی و گاهی عدم انزال می‌باشد. عدم دفع انزال ممکن است تا چند هفته پس از قطع دارو باقی بماند که گمان می‌رود به علت دفع آهسته متابولیت‌های آن باشد.

سرترالین

سرترالین علاوه بر مهار انتخابی باز جذب مجدد سروتونین دارای مهار گیرنده های دوپامین نیز می‌باشد و شایع‌ترین عارضه آن اختلالات گوارشی است. مقدار مصرفی دارو به میزان ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد. در داروی پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی می‌باشد، اثر این دارو به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است. این دارو همزمان با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین نباید خورده شود.

عارضه دارو بی‌خوابی شدید است  و مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی می‌باشد. پاروکستین-سرترالین و فلوکستین به نظر می‌رسد دارای اثرات مشابه باشند. این داروها به خوبی قابل تحمل هستند، عوارض کمی دارند و باعث سرگیجه و ناراحتی گوارش می‌شوند که سه الی چهار هفته پس از درمان از بین می‌روند.

گاهی ممکن است عدم انزال به علت شروع درمان با دادن مقدار زیاد دارو یا پس از قطع دارو اتفاق افتد. اضطراب غالبا به شکل عارضه حاد زودگذر دیده می‌شود. تجویز این دارو در مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنی حاد جایز نمی‌باشد.

افراد مبتلا به زود انزالی اولیه به طور یکسان نسبت به داروهای نامبرده پاسخ نمی‌دهند، در حالیکه در افراد زود انزال نوع ثانوی، این حالت دیده نمی‌شود. در افراد زود انزال اولیه در مقایسه با بیماران مبتلا به زود انزالی ثانوی پاسخ درمانی کمتر است.

زود انزالی ثانوی

در افراد مبتلا به زود انزالی ثانوی وقتی درمان از داروی پاروکستین و رفتار درمانی به صورت قطع و وصل انزال به مدت ۱۲ هفته صورت گیرد، فقط ۷۰ درصد بیماران قادر به حفظ و نگهداری و کنترل انزال خواهند بود و دوره درمان به طور متوسط ۳ ماه می‌باشد. عود سریع در ۳۰ درصد مبتلایان به انزال اولیه بعد از درمان بوجود می آید. درصد بهبودی انزال زودرس بعد از درمان بستگی به این دارد که آیا عامل انزال اظطراب بوده  یا التهاب پروستات یا ژنتیک باعث آن شده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

22+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتب یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر عزیز بنده اززود انزالیشدیدی رنج میبرم پارسال عملواریکسل انجام داد بهمدت ۱۰ روز از قرص های پارکستین استفاده کردم ولی دچار یبوست شدی شده ام وداروراقطع کردم چاره چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 5 روز پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي ية عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.
  آقای دکتر من بیست سالمه مجرد هستم و دچار زود انزالی شدم خود ارضایی هم میکردم الانم کم و زیاد خود ارضایی میکنم وحتی رابطه هم داشته باشم زیر یک دقیقه انزال میشم میخواستم ببینم چه کار کنم که زود انزال نشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من بیست سالمه و دچار زود انزالی شدم خود ارضایی هم میکردم الانم کم و زیاد خود ارضایی میکنم وحتی رابطه هم داشته باشم زیر یک دقیقه انزال میشم میخواستم ببینم چه کار کنم که زود انزال نشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده ۳۵ سال سن دارم و درحدود ۱۶ سال دیابت دارم... و چند سالی که مشکل انزال زودرس بطور خیلی جدی دارم... بطوریکه رابطه در زیر ۱ دقیقه و یا شاید کمتر طول می کشه.. از درمان دارویی استفاده کردم ولی جوابی نگرفتم و حتی اخیرا اسپره هم جواب نمیده و تقریبا دچاره مشکل نعوظ هم شدم... آیا جراحی برای مشکل زود انزالی وجود دارد... چون سر آلتم بشدت حساس و برانگیخته میشود بطوریکه با کوچکترین تماس انزال صورت میگیره.... برای بیحسی دایمی سر آلتم روشی وجود دارد یا نه.... بازم.. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم براي مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر رامین جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۹سالمه مشکل زودانزالی زیریک دقیقه دارم بیماری دیابت وتیروئیددارم متاسفانه مصرف متادون روزانه ۱۵سیسی همراه قرص لوتروکسین مصرف میکنم بنظرشما ازطریق مصرف همزمان متادون وقرص تیروئید تداخل دارویی زودانزالی میتونه باشه لطفاراهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم براي مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من ۱۲ساله ازدواج کردم زودانزالی حتی گاها پیش ازدخول دارم. پیش متخصص اعصابو روان رفتم داروی فلوکستین سرترالین اسنترا کلومیپرامین وغیره استفاده کردم. به صورت مقطعی ازفلوکستین واسنترا جواب مثبت گرفتم. اگه دوباره بخوام درمان شروع کنم ازکدوم چه مقدار وچه مدت استفاده کنم؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   از فلوكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۸ سالمه ۸ ساله ازدواج کردم و از ابتدای ازدواج مشکل زود انزالی داشتم. در دوران مجردی خود ارضایی میکردم ولی نه زیاد.
  یکی دو بار به پزشک مراجعه کردم و اولی قرص اسنترا ۱۰۰ بهم داد که بعد از اولین مصرف دچار تپش قلب شدید و تعریق سرد و بی حالی مفرط شدم که مجبور شدم یک روز در بیمارستان بستری بشم. دفعه دوم هم دکتر دیگری قرص پاکسیل ۲۰ داد که بازهم همان تپش قلب و حالات دیگر ولی خفیف تر. به همین خاطر از مصرف این داروها هراس دارم.
  خواستم از شما بپرسم که آیا این مشکل قابل حله و داروهای که شما به بقیه توصیه می کنید مثل پاروکستین و فلوکستین هم همین مشکلات رو ایجاد می کنه یا با قرصهای فوق فرق می کنند؟ بعدش آیا این قرص‌ها رو بدون نسخه میشه از داروخانه ها تهیه کرد؟

  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص پاروكستين را سه ساعت قبل از رابطه ميل كنيد

 • تصویر کاربر عمار جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من 32 سالمه مجردم اوایل مجردی خود ارضایی میکردم الان میخوام ازدواج کنم ولی زیر یک دقیقه انزال میشم.کلی داروی گیاهی خوردم ولی افاقه نکرد.طول التم هم تقریبا کوچیکه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ميلي گرم به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Amin دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر
  من مشكل زودانزالى دارم و تا به حال هيچ دارويى مصرف نكردم، ضمنا قرص گاباپنتين و پروپرانولول و اس سيتاور ميخورم، خواهشمندم راهنمايى كنيد و اگر دارويى هست كه مشكلم رو حل كنه، بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر Amin یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
   مرسى از جوابتون، چه زمانى از روز بهتره بخورم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   شب

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روز بخیر من طول آلتم کوتاه و خیلی زود انزالم تمام داروها و دستگاهها و ژل ها و روشهای را امتحان کردم ولی تاثیری نداشته است حتی قبل از دخول انزال میشوم
  راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كني ٢٠ميلي گرم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر