زود انزالی

درمان زود انزالی

در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی زود انزالی گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

در چند دهه گذشته درمان زود انزالی مشخصا توسط روانپزشکان و سکسولوژیستها صورت می‌گرفت و در اوایل سال ۱۹۷۰ به صورت رفتار درمانی توسط دو نفر روانپزشک زن و مرد به نام‌های مسترز و جانسون انجام می‌ شد. این درمان در چند دهه توسط این دو نفر روانپزشک به روش رفتار درمانی که مستلزم رابطه اجرایی توسط بیمار بود. دوره درمانی طولانی مدت بود و بیمار از ادامه آن خودداری می‌نمود و آن دسته از بیمارانی که تن به این روش درمانی می‌دادند، نتیجه‌ای مطلوب نمی‌گرفتند.

در همان زمان روانپزشکان دیگری مسئله درمان طبی- دارویی را پیشنهاد می‌کردند ولی متاسفانه توسط این دو پزشک مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گرفتند. در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی با داروهای مختلف گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

داروهای درمان زود انزالی

داروهایی که در حال حاضر در سطح جهان برای درمان این بیماری جنسی به کار می‌رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل سیتالوپرام، پاروکستین، فلوکستین، سرترالین و فلووکساتین می‌باشند. نتیجه درمانی این داروها در طول درمان ۱۲ هفته ، ۸۰ درصد می‌باشد.

قابل ذکر است که یک دارو ممکن است در فردی درمان مناسب ایجاد کند در حالی که همین دارو در فرد دیگر اثر مناسب درمانی نداشته باشد، لذا بیمار پس از ۵ روز مصرف دارو چنانچه نتیجه‌ای نگرفت باید برای تغییر دارو مراجعه کند.

مطالعات تجربی نشان داده که سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می‌کنند. به علاوه بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به یک انزال سریع‌تر می‌گردد. دو روش درمانی با داروهای فوق وجود دارد. چون استفاده مداوم و طولانی مدت دارو ممکن است بیمار را از استفاده دراز مدت آن باز دارد، لذا استفاده دارو ۳ ساعت قبل از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته چندان تفاوتی ندارد. این نوع روش درمانی در سال ۱۹۷۹ توسط Alilenious گزارش شد.

درمان زود انزالی

کلومی پرامین

طی مطالعاتی گزارش شده کلومی پرامین، در درمان زود انزالی موثر است ولی به علت عوارض ۵ الی ۱۵ درصدی آن مانند اختلال دید، خشکی دهان و سایر عوارض کولینرژیک مصرف آن محدود گردیده است. داروی ذکر شده با مختل کردن بازجذب سروتونین در مغز باعث افزایش سروتونین شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

داروهای فوق به طور گسترده‌ای در درمان افسردگی استفاده می‌شوند و به علت عارضه به تاخیر انداختن انزال و بعضا قطع انزال، برای درمان زود انزالی در انسان استفاده می‌شوند. داروهای نامبرده  دارای مکانیسم و اثر مشابهی هستند و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد که سیتالوپرام و فلوواکستین اثرات کمتری نسبت به داروهای پاروکستین، سرترالین و فلوکستین در به تاخیر انداختن انزال دارند. با کشف اثر و مکانیسم این داروها، راهی به سوی درمان زود انزالی را پیش روی ما قرار داد.

فلوکستین

داروی فلوکستین بعد از قطع درمان ۳ تا ۶ ماه بهبودی گزارش گردیده و نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد. این دارو به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده و عوارض دارو، اضطراب، بی ‌خوابی  به مقدار کم، کاهش میل جنسی و گاهی عدم انزال می‌باشد. عدم دفع انزال ممکن است تا چند هفته پس از قطع دارو باقی بماند که گمان می‌رود به علت دفع آهسته متابولیت‌های آن باشد.

سرترالین

سرترالین علاوه بر مهار انتخابی باز جذب مجدد سروتونین دارای مهار گیرنده های دوپامین نیز می‌باشد و شایع‌ترین عارضه آن اختلالات گوارشی است. مقدار مصرفی دارو به میزان ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد. در داروی پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی می‌باشد، اثر این دارو به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است. این دارو همزمان با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین نباید خورده شود.

عارضه دارو بی‌خوابی شدید است  و مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی می‌باشد. پاروکستین-سرترالین و فلوکستین به نظر می‌رسد دارای اثرات مشابه باشند. این داروها به خوبی قابل تحمل هستند، عوارض کمی دارند و باعث سرگیجه و ناراحتی گوارش می‌شوند که سه الی چهار هفته پس از درمان از بین می‌روند.

گاهی ممکن است عدم انزال به علت شروع درمان با دادن مقدار زیاد دارو یا پس از قطع دارو اتفاق افتد. اضطراب غالبا به شکل عارضه حاد زودگذر دیده می‌شود. تجویز این دارو در مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنی حاد جایز نمی‌باشد.

افراد مبتلا به زود انزالی اولیه به طور یکسان نسبت به داروهای نامبرده پاسخ نمی‌دهند، در حالیکه در افراد زود انزال نوع ثانوی، این حالت دیده نمی‌شود. در افراد زود انزال اولیه در مقایسه با بیماران مبتلا به زود انزالی ثانوی پاسخ درمانی کمتر است.

زود انزالی ثانوی

در افراد مبتلا به زود انزالی ثانوی وقتی درمان از داروی پاروکستین و رفتار درمانی به صورت قطع و وصل انزال به مدت ۱۲ هفته صورت گیرد، فقط ۷۰ درصد بیماران قادر به حفظ و نگهداری و کنترل انزال خواهند بود و دوره درمان به طور متوسط ۳ ماه می‌باشد. عود سریع در ۳۰ درصد مبتلایان به انزال اولیه بعد از درمان بوجود می آید. درصد بهبودی انزال زودرس بعد از درمان بستگی به این دارد که آیا عامل انزال اظطراب بوده  یا التهاب پروستات یا ژنتیک باعث آن شده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۰( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت استاد ارجمند آقای دکتر قوامی من مرد ۴۲ساله ام که باکد رهگیری w72hx810506ودر سئوال قبلی که پرسیده بودم شماجواب دادید که درگیری فکری دارید وبه روانپزشک مراجعه کنید من شش ماه زیر نظر روانپزشک دارای بورد تخصصی بودم ونتیجه ای هم نگرفتم وگفت که ازدست من کاری ساخته نیست ولی به فوق تخصص مراجعه نکردم لطفا مجدداراهنماییم بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۰( 3 هفته پیش)
   از دارو هاي تزريقي داخل أ
   لت بايد استفاده شود
 • تصویر کاربرمسعود پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود
  بنده هنگام نزدیکی نمیتونم نعوظ کامل رو تا پایان رابطه حفظ کنم و نعوظ کامل رو نهایتن تا 2 دقیقه میتونم حفظ کنم. این مشکل رو همیشه داشتم ولی این اواخر خیلی بیشتر شده. خیلی تحریک میشم اما متاسفانه نمیتونم نعوظم رو حفظ کنم. تنها پوزیشنی که میتونم نعوظم رو تا حدی حفظ کنم داگی هست و در پوزیشنهای دیگه به سرعت نعوظم رو از دست میدم. این موضوع به شدت روی روحیه‌م تاثیر گذاشته و افسرده‌م کرده.
  33سال دارم. ورزش خیلی کم میکنم، دچار پرولاپس دریچه‌ی میترال هستم و هنگام فعالیت های سریع دچار تپش قلب شدید میشم. اضافه وزن هم دارم، قدم 175 و وزنم 88 کیلو هست.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۲۱( 1 ماه پیش)
   به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمحسن جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده 22سال سن دارم ولی تازه متوجه شدم برعکس همه مردان مایع سفید رنگ به نام اسپرم تاحالا از من خارج نشده.با این ک عمل تحریک جنسی داشتم مانند خودارضایی یا تحریک طبیعی.خیلی نگرانم.چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۹( 1 ماه پیش)
   جنبه فكري رواني دارد
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.در رابطه خیلی خیلی زود ارضا میشم.به پیشنهاد شما دو ماه سرترالین مصرف کردم جواب نگرفتم بعد فرمودید داپوکستین مصرف کنم اونم جواب نداد با مصرف ترامادول نعوذم مشکل میشد تادالافیل همزمان مصرف میکنم که به نسبت خوبه میخواستم اگه میشه راهنماییم کنید که ترامادول مصرف نکنم.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴( 2 ماه پیش)
   ترامادول ميل نكنيد
 • تصویر کاربراحمدکریمی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام استاد عزیز.بنده متاهل هستم ومردی ۳۱ساله.مشکلم ارضاهای شبانه است که اخیر توهفته جاری هرشب شده حتی بوده تویک شب دوبار.چه دارویی پیشنهاد میکنیدممنون بخاطر وضع مالی نمی توانم پزشک بروم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۷( 2 ماه پیش)
   دارويي ندارد
 • تصویر کاربرمصطفي دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام براي افزايش سايز الت مردانه در سن ٢٢سالگي ميشه كاري كرد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹( 2 ماه پیش)
   خير
 • تصویر کاربرشایان دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۰( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر بنده دارای مشکل اختلال نعوظ هستم به این شکل که در هنگام رابطه جنسی آلت تناسلی مد واکنشی به تحریکات نشان نمی دهد و سفت نمی شود.همچنین بنده بیماری دیسک کمر دارم و فکر میکنم همین موضوع باعث ایجاد اختلال نعوظ شده.
  سوال من این هست که اختلال نعوظ ناشی از دیسک کمر قابل درمان است؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۰( 2 ماه پیش)
   بله قابل درمان است
 • تصویر کاربرایرج دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز.
  من مدت شش ماهی ست که به یکباره دچار عدم نعوظ شدم.
  قبلا اصلا سابقه نداشته.هیچ بیماری خاصی الان ندارم.
  یک سال پیش فرتین خونم 700 بود که با ورزش هم وزنم رو اوردم 78 کیلو از 85 کیلو و هم فرتین رو اوردم 130.
  پلاکت خونم تا حد 110 پایین اومده متاسفانه.
  اون موقع گفتن که کبدت کمی چربه که در ازمایش اهری دو ماه قبل اون هم درست شده.
  از لحاظ تمایل جنسی مثل قبل فعال هستم اما مشکل نعوظ وجود داره که با قرص سیلدنافیل درست میشه اکثرا.
  حالا نمی دونم اکه بدتر بشه که با قرص هم جواب نگیرم.
  ممنون که کمک می فرمائید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸( 3 ماه پیش)
   اگر به روانپزشك هم مراجعه كنيد بد نيست
 • تصویر کاربرمصطفی چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.ببخشید من چندسالی هست عادت به خودارضایی دارم ولی هربار از خروج منی جلوگیری میکنم.سوال من اینه آیا این جلوگیری باعث ایجاد اسپرماتوسل(کیست اپی دیدیم) میشود؟ممنون میشم اگر در مورد عوارض این نوع خود ارضایی بدون خروج منی توضیح مختصر بدید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۹( 3 ماه پیش)
   عارضه ندارد
 • تصویر کاربرمجید جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من جوانی ۲۵ ساله که تازه میخوام نامزد کنم اما به خاطر زود ارضایی می ترسم من قبلا خود ارضایی میکرد بعد حدود چند وقت بعدش برام لذت نداشت حدود دوماه پیش با یکی صیغه شدم در هین رابطه زود ارضا میشدم که نه لذت برای من داشت نه برای او ایا زود ارضایی کار به خودارضایی دارد خود ارضایی میکردم بعد دچار نعوظ میشم یا نه ایا درمانی دارد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱( 3 ماه پیش)
   به روانپزشك مراجعه شود
درحال دریافت اطلاعات