درمان زود انزالی

در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی زود انزالی گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

در چند دهه گذشته درمان زود انزالی مشخصا توسط روانپزشکان و سکسولوژیستها صورت می‌گرفت و در اوایل سال ۱۹۷۰ به صورت رفتار درمانی توسط دو نفر روانپزشک زن و مرد به نام‌های مسترز و جانسون انجام می‌ شد. این درمان در چند دهه توسط این دو نفر روانپزشک به روش رفتار درمانی که مستلزم رابطه اجرایی توسط بیمار بود. دوره درمانی طولانی مدت بود و بیمار از ادامه آن خودداری می‌نمود و آن دسته از بیمارانی که تن به این روش درمانی می‌دادند، نتیجه‌ای مطلوب نمی‌گرفتند.

در همان زمان روانپزشکان دیگری مسئله درمان طبی- دارویی را پیشنهاد می‌کردند ولی متاسفانه توسط این دو پزشک مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گرفتند. در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی با داروهای مختلف گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

داروهای درمان زود انزالی

داروهایی که در حال حاضر در سطح جهان برای درمان این بیماری جنسی به کار می‌رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل سیتالوپرام، پاروکستین، فلوکستین، سرترالین و فلووکساتین می‌باشند. نتیجه درمانی این داروها در طول درمان ۱۲ هفته ، ۸۰ درصد می‌باشد.

قابل ذکر است که یک دارو ممکن است در فردی درمان مناسب ایجاد کند در حالی که همین دارو در فرد دیگر اثر مناسب درمانی نداشته باشد، لذا بیمار پس از ۵ روز مصرف دارو چنانچه نتیجه‌ای نگرفت باید برای تغییر دارو مراجعه کند.

مطالعات تجربی نشان داده که سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می‌کنند. به علاوه بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به یک انزال سریع‌تر می‌گردد. دو روش درمانی با داروهای فوق وجود دارد. چون استفاده مداوم و طولانی مدت دارو ممکن است بیمار را از استفاده دراز مدت آن باز دارد، لذا استفاده دارو ۳ ساعت قبل از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته چندان تفاوتی ندارد. این نوع روش درمانی در سال ۱۹۷۹ توسط Alilenious گزارش شد.

درمان زود انزالی

کلومی پرامین

طی مطالعاتی گزارش شده کلومی پرامین، در درمان زود انزالی موثر است ولی به علت عوارض ۵ الی ۱۵ درصدی آن مانند اختلال دید، خشکی دهان و سایر عوارض کولینرژیک مصرف آن محدود گردیده است. داروی ذکر شده با مختل کردن بازجذب سروتونین در مغز باعث افزایش سروتونین شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

داروهای فوق به طور گسترده‌ای در درمان افسردگی استفاده می‌شوند و به علت عارضه به تاخیر انداختن انزال و بعضا قطع انزال، برای درمان زود انزالی در انسان استفاده می‌شوند. داروهای نامبرده  دارای مکانیسم و اثر مشابهی هستند و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد که سیتالوپرام و فلوواکستین اثرات کمتری نسبت به داروهای پاروکستین، سرترالین و فلوکستین در به تاخیر انداختن انزال دارند. با کشف اثر و مکانیسم این داروها، راهی به سوی درمان زود انزالی را پیش روی ما قرار داد.

فلوکستین

داروی فلوکستین بعد از قطع درمان ۳ تا ۶ ماه بهبودی گزارش گردیده و نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد. این دارو به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده و عوارض دارو، اضطراب، بی ‌خوابی  به مقدار کم، کاهش میل جنسی و گاهی عدم انزال می‌باشد. عدم دفع انزال ممکن است تا چند هفته پس از قطع دارو باقی بماند که گمان می‌رود به علت دفع آهسته متابولیت‌های آن باشد.

سرترالین

سرترالین علاوه بر مهار انتخابی باز جذب مجدد سروتونین دارای مهار گیرنده های دوپامین نیز می‌باشد و شایع‌ترین عارضه آن اختلالات گوارشی است. مقدار مصرفی دارو به میزان ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد. در داروی پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی می‌باشد، اثر این دارو به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است. این دارو همزمان با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین نباید خورده شود.

عارضه دارو بی‌خوابی شدید است  و مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی می‌باشد. پاروکستین-سرترالین و فلوکستین به نظر می‌رسد دارای اثرات مشابه باشند. این داروها به خوبی قابل تحمل هستند، عوارض کمی دارند و باعث سرگیجه و ناراحتی گوارش می‌شوند که سه الی چهار هفته پس از درمان از بین می‌روند.

گاهی ممکن است عدم انزال به علت شروع درمان با دادن مقدار زیاد دارو یا پس از قطع دارو اتفاق افتد. اضطراب غالبا به شکل عارضه حاد زودگذر دیده می‌شود. تجویز این دارو در مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنی حاد جایز نمی‌باشد.

افراد مبتلا به زود انزالی اولیه به طور یکسان نسبت به داروهای نامبرده پاسخ نمی‌دهند، در حالیکه در افراد زود انزال نوع ثانوی، این حالت دیده نمی‌شود. در افراد زود انزال اولیه در مقایسه با بیماران مبتلا به زود انزالی ثانوی پاسخ درمانی کمتر است.

زود انزالی ثانوی

در افراد مبتلا به زود انزالی ثانوی وقتی درمان از داروی پاروکستین و رفتار درمانی به صورت قطع و وصل انزال به مدت ۱۲ هفته صورت گیرد، فقط ۷۰ درصد بیماران قادر به حفظ و نگهداری و کنترل انزال خواهند بود و دوره درمان به طور متوسط ۳ ماه می‌باشد. عود سریع در ۳۰ درصد مبتلایان به انزال اولیه بعد از درمان بوجود می آید. درصد بهبودی انزال زودرس بعد از درمان بستگی به این دارد که آیا عامل انزال اظطراب بوده  یا التهاب پروستات یا ژنتیک باعث آن شده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرداد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ...وقت بخیر آقای دکتر...سوالی داشتم آیا برای کسی که کبد چرب گرید ۱ داره قرص داپوسکتین ضرر داره میتونه مصرف کنه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   ضرري ندارد

 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت آقای دکتر
  بنده یکساله ازدواج کردم از نوجوانی تا باحال مشکل زود انزالی شدید هستم طوری هستم ک با لمس یا ب محض دخول آنی ارضا میشوم از بی حسی یاقرصهای مختلف هم ک از داروخانه گرفتم استفاده کردم هیچ تاثیری آیا دارویی هست ک بطور دائم از این مشکل نجات پیدا کنم و نیازی ب بی حسی یا غیره نباشه
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر فرشاد سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر....آیا مصرف سیلدنافیل و داپوکستین در یکروز و با هم موجب افت شدید فشار خون نمیشود؟و بهترین زمان مصرف ایندو با هم چه فاصله ای باید باشد .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   أفت فشار وجود ندارد.

 • تصویر کاربر امير پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من دچار زود انزالي شده ام
  قرص سيتالوپرام و زلفت هم مصرف كردم و الان هم ترامادول ٢٠٠ ولي بازم انزال من زود هست و زير يك دقيقه
  لطفا با توجه به ترامادول كه داخل بدن من هست بفرماييد قرص داپوكستين استفاده كنم يا پروكستين بچه مقدار
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   داپوكستين مصرف كنيد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشیدخدمت شما آقای دکتر قوامی
  بنده 37 سال دارم و 7 ساله ازدواج کردم . در این یک سال اخیر گریبان گیر زود انزالی شدم . قبلا مدت 7 الی 8 دقیقه رابطه داشتم ولی الان کمتر شده.لطفا راهنمایی نمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود یک سالی هست دچار اختلال نعوظ و زود انزالی شدید شده ام و البته دیابت نوع 2 نیز دارم که در این چند سال مشکل نداشت ولی در این یکسال به شدت مشکل ساز شده لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكسين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكسين ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر rama پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر
  ۲۸سالمه متاهلم و ۱۱ ساله ms دارم، از استان فارس.
  از ۱۸سالگی زیر نظر دکتر اعصباب روان بودم تا مدت ۶ سال.
  در این مدت داروهای مختلفی در بازه های زمانی استفاده کردم (متن بالا که خوندم در این دورها سیلاتوپرام، فلوکستین، کلومی پاکرامین و غیره هم استفاده کردم اما هیچگاه اثری ندیدم، (داروها برای مشکلات دیگه استفاده میکردم)
  مشکلاتی که داشتم و با توصیه دکتر ms به اعصاب روان مراجع کردم: بی خوابی، حالت های دلشوره بی قراری اضطراب و همچنین ناشاد بودن! (به دلیل مشکلات زندگی شخصی از کودکی!)
  داروهایی که در حال حاضر استفاده میکنم باعث شدن که بیخوابی حل بشه و فقط حالت نگرانی باقی مونده در درونم!
  داروهای که استفاده میکنم: دنلوین (کنترل کننده ms هرشب ۱عدد)
  پیراستام ۸۰۰ روزی ۱عدد
  گاباپنتین ۱۰۰ روزی ۱عدد
  پرگابالین ۵۰ روزی ۱عدد
  ممانتین ۱۰ شبی ۱عدد
  امگا۳ یک روز درمیان
  ویتامین دی۵۰۰۰۰ هر۱۵روز یکبار
  (ورزشکارم کنار برنامه تغذیه روزانه جدیدا ولتی‌ویتامین+ب کمپلکس+ تقویتی های ترکیبی استفاده میکنم)

  پ.ن: از اولیل ازدواج همین مشکل رو‌ داشتم اگر بخوام زمان بندی کنم حدود ۳۰ ثانیه که حتی در دوره ای بدتر شد و خیلی سریعتر این اتفاق می افتاد.
  به دکترم هم گفتم گفت ربطی به ms نداره.
  با توجه به این توضیحات میخواستم بدونم ایا این مشکلم قابل درمانه؟ و چه دارویی و چه میزان استفاده کنم؟

  با سپاس از شما پزشک توانا و مهربان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   ٣ ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر امير شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت بخير
  بنده 36 سالمه متاهل ، مشكل زود انزالي شديد دارم . چند روز پيش دكتر مراجعه كردم قرص فلو كستين 20 تجويز كرد به مدت 1 ماه روزي 1 عدد بعد صبحانه ، روز نزديكي هم 2 عدد
  - به نظر حضرتعالي من اين قرص فلو كستين مصرف بكنم يا قرص پارو كستين مصرف كنم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش)

   فلوكستين هم خوب است

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مشکل زود انزالی دارم و مجرد هستم و ۲۹ ساله هستم ولی در هنگام لمس آلت توسط دوست دخترم خیلی زود انزال میشم..رفتن دکتر قرص سرترالین رو تجویز کردد. به نظرتون استفاده کنم؟؟ و آیا جواب میدهد عوارض خطرناکی نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   خوب است

 • تصویر کاربر فرشاد شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر..آیا مصرف سیلدنافیل با داپوکستیل یا پروکستین در یک روزبا هم عوارضی داره؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   خير

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر