درمان زود انزالی

در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی زود انزالی گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

در چند دهه گذشته درمان زود انزالی مشخصا توسط روانپزشکان و سکسولوژیستها صورت می‌گرفت و در اوایل سال ۱۹۷۰ به صورت رفتار درمانی توسط دو نفر روانپزشک زن و مرد به نام‌های مسترز و جانسون انجام می‌ شد. این درمان در چند دهه توسط این دو نفر روانپزشک به روش رفتار درمانی که مستلزم رابطه اجرایی توسط بیمار بود. دوره درمانی طولانی مدت بود و بیمار از ادامه آن خودداری می‌نمود و آن دسته از بیمارانی که تن به این روش درمانی می‌دادند، نتیجه‌ای مطلوب نمی‌گرفتند.

در همان زمان روانپزشکان دیگری مسئله درمان طبی- دارویی را پیشنهاد می‌کردند ولی متاسفانه توسط این دو پزشک مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گرفتند. در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی با داروهای مختلف گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

داروهای درمان زود انزالی

داروهایی که در حال حاضر در سطح جهان برای درمان این بیماری جنسی به کار می‌رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل سیتالوپرام، پاروکستین، فلوکستین، سرترالین و فلووکساتین می‌باشند. نتیجه درمانی این داروها در طول درمان ۱۲ هفته ، ۸۰ درصد می‌باشد.

قابل ذکر است که یک دارو ممکن است در فردی درمان مناسب ایجاد کند در حالی که همین دارو در فرد دیگر اثر مناسب درمانی نداشته باشد، لذا بیمار پس از ۵ روز مصرف دارو چنانچه نتیجه‌ای نگرفت باید برای تغییر دارو مراجعه کند.

مطالعات تجربی نشان داده که سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می‌کنند. به علاوه بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به یک انزال سریع‌تر می‌گردد. دو روش درمانی با داروهای فوق وجود دارد. چون استفاده مداوم و طولانی مدت دارو ممکن است بیمار را از استفاده دراز مدت آن باز دارد، لذا استفاده دارو ۳ ساعت قبل از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته چندان تفاوتی ندارد. این نوع روش درمانی در سال ۱۹۷۹ توسط Alilenious گزارش شد.

درمان زود انزالی

کلومی پرامین

طی مطالعاتی گزارش شده کلومی پرامین، در درمان زود انزالی موثر است ولی به علت عوارض ۵ الی ۱۵ درصدی آن مانند اختلال دید، خشکی دهان و سایر عوارض کولینرژیک مصرف آن محدود گردیده است. داروی ذکر شده با مختل کردن بازجذب سروتونین در مغز باعث افزایش سروتونین شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

داروهای فوق به طور گسترده‌ای در درمان افسردگی استفاده می‌شوند و به علت عارضه به تاخیر انداختن انزال و بعضا قطع انزال، برای درمان زود انزالی در انسان استفاده می‌شوند. داروهای نامبرده  دارای مکانیسم و اثر مشابهی هستند و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد که سیتالوپرام و فلوواکستین اثرات کمتری نسبت به داروهای پاروکستین، سرترالین و فلوکستین در به تاخیر انداختن انزال دارند. با کشف اثر و مکانیسم این داروها، راهی به سوی درمان زود انزالی را پیش روی ما قرار داد.

فلوکستین

داروی فلوکستین بعد از قطع درمان ۳ تا ۶ ماه بهبودی گزارش گردیده و نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد. این دارو به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده و عوارض دارو، اضطراب، بی ‌خوابی  به مقدار کم، کاهش میل جنسی و گاهی عدم انزال می‌باشد. عدم دفع انزال ممکن است تا چند هفته پس از قطع دارو باقی بماند که گمان می‌رود به علت دفع آهسته متابولیت‌های آن باشد.

سرترالین

سرترالین علاوه بر مهار انتخابی باز جذب مجدد سروتونین دارای مهار گیرنده های دوپامین نیز می‌باشد و شایع‌ترین عارضه آن اختلالات گوارشی است. مقدار مصرفی دارو به میزان ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد. در داروی پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی می‌باشد، اثر این دارو به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است. این دارو همزمان با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین نباید خورده شود.

عارضه دارو بی‌خوابی شدید است  و مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی می‌باشد. پاروکستین-سرترالین و فلوکستین به نظر می‌رسد دارای اثرات مشابه باشند. این داروها به خوبی قابل تحمل هستند، عوارض کمی دارند و باعث سرگیجه و ناراحتی گوارش می‌شوند که سه الی چهار هفته پس از درمان از بین می‌روند.

گاهی ممکن است عدم انزال به علت شروع درمان با دادن مقدار زیاد دارو یا پس از قطع دارو اتفاق افتد. اضطراب غالبا به شکل عارضه حاد زودگذر دیده می‌شود. تجویز این دارو در مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنی حاد جایز نمی‌باشد.

افراد مبتلا به زود انزالی اولیه به طور یکسان نسبت به داروهای نامبرده پاسخ نمی‌دهند، در حالیکه در افراد زود انزال نوع ثانوی، این حالت دیده نمی‌شود. در افراد زود انزال اولیه در مقایسه با بیماران مبتلا به زود انزالی ثانوی پاسخ درمانی کمتر است.

زود انزالی ثانوی

در افراد مبتلا به زود انزالی ثانوی وقتی درمان از داروی پاروکستین و رفتار درمانی به صورت قطع و وصل انزال به مدت ۱۲ هفته صورت گیرد، فقط ۷۰ درصد بیماران قادر به حفظ و نگهداری و کنترل انزال خواهند بود و دوره درمان به طور متوسط ۳ ماه می‌باشد. عود سریع در ۳۰ درصد مبتلایان به انزال اولیه بعد از درمان بوجود می آید. درصد بهبودی انزال زودرس بعد از درمان بستگی به این دارد که آیا عامل انزال اظطراب بوده  یا التهاب پروستات یا ژنتیک باعث آن شده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

43+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۴ سالمه مجردم از زودانزالی رنج میبرم خیلی جنب میشم شاید تو هفته ای ۳بار بعضی وقت ها ناخواسته دست زدن به التم تو ۱۰ثانیه انزال میشم ممنون میشم راهنماییم کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر اسی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر بنده دچارزود انزالی هستم میخواستم بدونم چه چیزی مصرف نمایم اگه قرص داپوکستین 3ساعت قبل از رابطه استفاده نمایم تاثیردارد اگه تاثیرداشته باشد همیشه ازاین دارو استفاده کنم یا موقع رابطه جنسی. تاثیرات دارو طولانی مدت و جلوگیری کامل زودانزالی هست یا فقط همان رابطه جنسی است که بعدازان ازبین می‌رود. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 5 روز پیش)

   استفاده  كنيد درمان مي شويد به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۳۳ سالمه، ۵ساله ازدواج کردم. دوچار زودانزالی زیر یک دقیقه هستم از لحاظ نعوظ مشکلی ندارم زمان مجردی خودارضایی شدید داشتم و تا به حال هیچ دارویی هم استفاده نکردم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر اشكان شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ، من ٣ماهه كه ازدواج كردم ، ولي مشكل زود انزالي دارم ، بلافاصله بعد از دخول ارضا ميشم ! درمان وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر mahdi دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب خسته نباشی من ۱۸ سالمه شدید دارم از زود ارضایی رنج میبرم خیلی خیلی زود ارضا میشم خود ارضایی نمیکنم تو رابطه خیلی زود ارضا میشم لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دکتر،من به دستور شما پاروکستین مصرف کردم،تا ماهه دوم زودانزالی برطرف شد،اما الان که در ابتدای ماهه سوم مصرف هستم دوباره زودانزالی بنده برگشته!به نظرتون طبیعی هست؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   بله طبيعي است

 • تصویر کاربر mortezai دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت اقای دکتر
  من ۲۷سالمه و اینکه نزدیک به هشت نه سال خودارضاییی داشتم و یه عمل واریکوسل هم پنج شش سال قبل داشتم الان موقع رابطه جنسی خیلی زود ارضا میشم و اینکه عدم سفتی آلت دارم زودانزالی در کنارش هست و اینکه خیلی زود احساساتی میشم و آلتم بلند میشه با دیدن کوچکترین فیلم عکس و دیدن چیزای دیگه، و در رابطه جنسی هم مشکل دارم و حس میکنم سایز آلتم نسبت به گذشته کوچیکتر شده و موقع رابطه با کوچکترین نوازش ارضا میشم و آلتمم جوری که سفت باشه نیست دکترجان ممنون میشم کمکم کنین که چه کاری انجام بدم تا مشکلم حل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت يك ماه ميل كنيد و براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي يكعدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر mo پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید دکتر من مدت طولانی سرترالین ۵۰ مصرف میکنم الان دیگه روی زود انزالی تاثیر نداره ترکشم نمیتونم بکنم چون سرگیجه و کم اشتهایی شدید میگیرم.اگه میشه راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   قطع كنيد به جاي أن از قرص پاروكستين روزي يك عدد سه ماه ميل كنيد

    

 • تصویر کاربر Majid پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ده سال هست که ام اس دارم بیماریم مشکلی از نظر ظاهری برام ایجاد نکرده و صبح تا شب مشغول کار هستم ولی تو زندگی زناشویی مشکل عدم نعوظ آلت دارم فقط وقتی که سیندنافیل استفاده کنم نعوظ دارم و اگر قرص جنسینگ و ممورال و قرص آفرودیت بخورم نعوظ دارم در ضمن اصلا محبت بین منو همسرم نبود و تو طلاق گیری هستیم آیا این قرص ها برای بیمار ام اس مضر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   درمان با همين قرص ها مي باشد

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ب سلام ۵۰ سالمه مشکل نعوض ندارم خدارو شکر ولی زود انزالی دارم و نمیتونم کنترل کنم انزالم رو ولی گاهی صبح ها که نزدیکی میکنم مشکل زود انزالی ندارم البته همیشگی نیست
  چطور میتونم درمان کنم
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر