درمان زود انزالی

در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی زود انزالی گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی)، موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد. در این مقاله قصد داریم به معرفی داروی زود انزالی بپردازیم.


اورولوژیست درمان زود انزالی

در چند دهه گذشته درمان زود انزالی مشخصا توسط روانپزشکان و سکسولوژیستها صورت می‌گرفت و در اوایل سال ۱۹۷۰ به صورت رفتار درمانی توسط دو نفر روانپزشک زن و مرد به نام‌های مسترز و جانسون انجام می‌ شد.

این درمان در چند دهه توسط این دو نفر روانپزشک به روش رفتار درمانی که مستلزم رابطه اجرایی توسط بیمار بود. دوره درمانی طولانی مدت بود و بیمار از ادامه آن خودداری می‌نمود و آن دسته از بیمارانی که تن به این روش درمانی می‌دادند، نتیجه‌ای مطلوب نمی‌گرفتند.

در همان زمان روانپزشکان دیگری مسئله درمان طبی- دارویی را پیشنهاد می‌کردند ولی متاسفانه توسط این دو پزشک مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گرفتند. در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر مطالعات بیشماری در زمینه درمان دارویی با داروهای مختلف گزارش شده که به طور مرکزی (مغز) یا محیطی (دستگاه تناسلی) موجب کنترل و به تاخیر انداختن انزال می‌‌گردد.

امروزه برای درمان زود انزالی، اورولوژیست ها قادر به تشخیص مسئله و ارائه راه درمان به خصوص می باشند.

داروی درمان زود انزالی

داروهای درمان زود انزالی

داروی زود انزالی در اصل برای افزایش مدت یا حجم انزال در مردان استفاده می شود. داروهایی که در حال حاضر در سطح جهان برای درمان این بیماری جنسی به کار می‌رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل سیتالوپرام، پاروکستین، فلوکستین، سرترالین می‌باشند. نتیجه درمانی این داروها در طول درمان ۱۲ هفته ، ۸۰ درصد می‌باشد.

قابل ذکر است که یک دارو ممکن است در فردی درمان مناسب ایجاد کند در حالی که همین دارو در فرد دیگر اثر مناسب درمانی نداشته باشد، لذا بیمار پس از ۵ روز مصرف دارو چنانچه نتیجه‌ای نگرفت باید برای تغییر دارو مراجعه کند.

سروتونین زود انزالی

مطالعات تجربی نشان داده که سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می‌کنند. به علاوه بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به یک انزال سریع‌تر می‌گردد. دو روش درمانی با داروهای فوق وجود دارد.

چون استفاده مداوم و طولانی مدت دارو ممکن است بیمار را از استفاده دراز مدت آن باز دارد، لذا استفاده دارو ۳ ساعت قبل از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته چندان تفاوتی ندارد. این نوع روش درمانی در سال ۱۹۷۹ توسط Alilenious گزارش شد.

درمان زود انزالی

کلومی پرامین

طی مطالعاتی گزارش شده کلومی پرامین، در درمان زود انزالی موثر است ولی به علت عوارض ۵ الی ۱۵ درصدی آن مانند اختلال دید، خشکی دهان و سایر عوارض کولینرژیک مصرف آن محدود گردیده است. داروی ذکر شده با مختل کردن بازجذب سروتونین در مغز باعث افزایش سروتونین شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

داروهای فوق به طور گسترده‌ای در درمان افسردگی استفاده می‌شوند و به علت عارضه به تاخیر انداختن انزال و بعضا قطع انزال، برای درمان زود انزالی در انسان استفاده می‌شوند.

داروهای نامبرده  دارای مکانیسم و اثر مشابهی هستند و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد که سیتالوپرام و فلوواکستین اثرات کمتری نسبت به داروهای پاروکستین، سرترالین و فلوکستین در به تاخیر انداختن انزال دارند. با کشف اثر و مکانیسم این داروها، راهی به سوی درمان زود انزالی را پیش روی ما قرار داد.

فلوکستین

داروی فلوکستین بعد از قطع درمان ۳ تا ۶ ماه بهبودی گزارش گردیده و نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد. این دارو به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده و عوارض دارو، اضطراب، بی ‌خوابی  به مقدار کم، کاهش میل جنسی و گاهی عدم انزال می‌باشد. عدم دفع انزال ممکن است تا چند هفته پس از قطع دارو باقی بماند که گمان می‌رود به علت دفع آهسته متابولیت‌های آن باشد.

عوارض جانبی فلوکستین

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به فلوکستین(کهیر، دشواری در تنفس، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی(تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش، تاول و لایه برداری) سریعا به پزشک مراجعه کنید.

هرگونه علائم جدید یا وخیم را به پزشک خود گزارش دهید، از جمله: تغییرات روحی و رفتاری، اضطراب، حملات پانیک، اشکال در خواب، یا احساس تحریک، آشفتگی، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی(ذهنی یا جسمی)، افسردگی، یا فکرهایی در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود.

در صورت وجود علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تاری دید، درد چشم یا تورم یا دیدن حفره در اطراف چراغ.
 • ضربان قلب سریع یا تپش قلب، ضربان در قفسه سینه، تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی.
 • سطح پایین سدیم در بدن- سردرد، سردرگمی، گفتار سریع، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن هماهنگی، احساس عدم ثبات.
 • واکنش شدید سیستم عصبی- عضلات بسیار سفت و سخت، تب بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا ناهموار، لرزش، غش.

در صورت بروز علائم سندروم سره تونین، سریعا به اورژانس مراجعه کنید، مانند: آشفتگی، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان قلب تند، سفتی عضلات، از بین رفتن تعادل، تهوع، استفراغ یا اسهال.

عوارض جانبی شایع فلوکستین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات خواب(بی خوابی)، رویاهای عجیب و غریب
 • سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، تغییر در دید
 • لرزش، احساس اضطراب یا عصبی بودن
 • درد، ضعف، خمیازه، احساس خستگی
 • ناراحتی معده، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، اسهال
 • خشکی دهان، تعریق، گرگرفتگی
 • تغییر در وزن یا اشتها
 • آبریزش بینی، درد سینوسی، گلو درد، علائم آنفولانزا
 • کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی یا اشکال در ارگاسم

فلوکستین برای درمان زود انزالی

سرترالین

سرترالین علاوه بر مهار انتخابی باز جذب مجدد سروتونین دارای مهار گیرنده های دوپامین نیز می‌باشد و شایع‌ترین عارضه آن اختلالات گوارشی است. مقدار مصرفی دارو به میزان ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم روزانه می‌باشد.

قرص پاروکستین برای زود انزالی

در داروی پاروکستین، مصرف روزانه یک قرص کافی می‌باشد، اثر این دارو به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است. این دارو همزمان با داروهایی نظیر دیلانتین و وارفارین نباید خورده شود.

پاروکستین انزال زودرس

عارضه دارو بی‌خوابی شدید است  و مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی می‌باشد. پاروکستین-سرترالین و فلوکستین به نظر می‌رسد دارای اثرات مشابه باشند. این داروها به خوبی قابل تحمل هستند، عوارض کمی دارند و باعث سرگیجه و ناراحتی گوارش می‌شوند که سه الی چهار هفته پس از درمان از بین می‌روند.

عوارض پاروکستین

گاهی ممکن است عدم انزال به علت شروع درمان با دادن مقدار زیاد دارو یا پس از قطع دارو اتفاق افتد. اضطراب غالبا به شکل عارضه حاد زودگذر دیده می‌شود. تجویز این دارو در مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنی حاد جایز نمی‌باشد.

افراد مبتلا به زود انزالی اولیه به طور یکسان نسبت به داروهای نامبرده پاسخ نمی‌دهند، در حالیکه در افراد زود انزال نوع ثانوی، این حالت دیده نمی‌شود. در افراد زود انزال اولیه در مقایسه با بیماران مبتلا به زود انزالی ثانوی پاسخ درمانی کمتر است.

تمرینات کف لگن ( کگل ) برای بهبود زود انزالی

عضلات ضعیف کف لگن ممکن است توانایی شما در تأخیر در انزال را مختل کنند. تمرینات کف لگن(تمرینات کگل) می توانند به تقویت این عضلات کمک کنند. برای انجام این تمرینات اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- عضلات مناسب را پیدا کنید. برای شناسایی عضلات کف لگن، ادرار کردن را در وسط کار متوقف کنید یا ماهیچه هایی را که مانع عبور گاز می شوند، سفت کنید. این مانورها از عضلات کف لگن شما استفاده می کنند. پس از شناسایی عضلات کف لگن، می توانید تمرینات را در هر موقعیتی انجام دهید، اگرچه انجام آن ها در حالت دراز کشیده راحت تر است.

۲- تکنیک خود را کامل کنید. عضلات کف لگن را سفت کنید، انقباض را به مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس به مدت سه ثانیه استراحت کنید. چند بار پشت سر هم آن را تکرار کنید. با قوی شدن عضلات، سعی کنید تمرینات کگل را هنگام نشستن، ایستادن یا راه رفتن انجام دهید.

۳- تمرکز خود را حفظ کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، فقط روی عضلات کف لگن تمرکز کنید. مراقب باشید که عضلات شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید. از نگه داشتن نفس خودداری کنید. درعوض، در طول تمرینات راحت نفس بکشید.

۴- روزانه ۳ بار تکرار کنید. حداقل سه مجموعه از ۱۰ تکرار در روز را هدف قرار دهید.

تمرینات کگل برای درمان ناتوانی جنسی

استفاده از تکنیک مکث

پزشک ممکن است به شما و شریک جنسی شما استفاده از روشی به نام تکنیک مکث را توصیه کند. این روش به شرح زیر است:

 • فعالیت جنسی را طبق معمول از جمله تحریک آلت تناسلی شروع کنید، تا زمانی که احساس آمادگی تقریبی برای انزال کنید.
 • انتهای آلت تناسلی شریک جنسی خود را فشار دهید، در نقطه ای که سر آلت به تنه می پیوندد، و فشار را برای چند ثانیه حفظ کنید، تا زمانی که میل به انزال بگذرد.
 • فشار را در صورت لزوم تکرار کنید.

با تکرار هر چند بار که لازم باشد می توانید به نقطه ورود شریک خود بدون انزال برسید. بعد از چند جلسه تمرین، دانستن چگونگی تأخیر در انزال ممکن است به عادت تبدیل شود که دیگر نیازی به تکنیک مکث ندارد.

اگر تکنیک مکث باعث ایجاد درد یا ناراحتی می شود، تکنیک دیگر متوقف کردن تحریک جنسی درست قبل از انزال است. صبر کنید تا سطح برانگیختگی کاهش پیدا کند و دوباره شروع کنید. این روش به عنوان تکنیک توقف شروع شناخته می شود.

استفاده از کاندوم

کاندوم ممکن است حساسیت آلت تناسلی را کاهش دهد، که می تواند به تأخیر در انزال کمک کند. کاندوم های “کنترل اوج” از بدون نسخه در دسترس هستند. این کاندوم ها حاوی مواد بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین هستند یا از لاتکس ضخیم تر برای تأخیر در انزال ساخته شده اند.

آمپول درمان زود انزالی

همین جا صراحتا بگوییم: به هیچ وجه از آمپول درمان زود انزالی استفاده نکنید! این امر بسیار خطرناک است و ممکن است باعث از دست رفتن قوای جنسی فرد شود.

زود انزالی ثانوی

در افراد مبتلا به زود انزالی ثانوی وقتی درمان از داروی پاروکستین و رفتار درمانی به صورت قطع و وصل انزال به مدت ۱۲ هفته صورت گیرد، فقط ۷۰ درصد بیماران قادر به حفظ و نگهداری و کنترل انزال خواهند بود و دوره درمان به طور متوسط ۳ ماه می‌باشد.

عود سریع در ۳۰ درصد مبتلایان به انزال اولیه بعد از درمان بوجود می آید. درصد بهبودی انزال زودرس بعد از درمان بستگی به این دارد که آیا عامل انزال اظطراب بوده  یا التهاب پروستات یا ژنتیک باعث آن شده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

96+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر موسی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  جناب من 28سالمه و مجردم 4 سالی هست که رابطه نامنظم داشتم و با قرص بوده (تاخیری)
  ولی دیگه خسته شدم کمتر از یک دقیقه به انزال میرسم لطفاً منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ...جناب دکتر ببخشید که سوالم رو واضح مطرح میکنم ...چون اولا شما پزشک هستید ..وثانیا واقعا به مرز خستگی رسیدم و نمیدونم چه کار کنم...مشکل من بدین قرار است که بنده پس از ادرار کردن ،مدتی هم مکث و صبر میکنم برای تخلیه کامل ادرار، استبراء هم انجام میدم با دست جهت تخلیه مجرای آلت از باقیمانده ادرار ....سپس آلت رو میشورم ...اما همیشه مشاهده میکنم که مقدار بسیار کمی...تاکید میکنم مقدار بسیار کمی ادرار (یا به هر حال مایعی شبیه ادرار مثل آب)از من خارج میشه ...مقدار این مایع ادرار مانند بسیار کم هست به طوری که به یک قطره نمیرسه...و شاید اگر بخواهم تشبیه کنم به اندازه نقطه ای هست که با سر خودکار روی یک کاغذ سفید ایجاد کنیم یا مثلا سر یک مورچه...در واقع سوراخ سر آلت کمی تر میشه ...این حالت شاید تا یک ساعت پس از ادرار کردن هم وجود داشته باشه البته نه اینکه دائمی باشه بلکه نامنظم هست شاید هر ده دقیقه یا بیست دقیقه اتفاق بیفته...و نکته دیگر اینکه حتی اصلا ارتباطی با ادرار کردن نداره و شاید هنگامی که چند ساعت از ادرار کردنم گذشته باشه ممکنه رخ بده و البته مقدارش اصلا به یک قطره هم نمیرسه و خیلی کم هست ...حتی من اغلب بار ها و بارها مجرای آلت رو با دست فشار میدم که همون استبرا هست و این کار رو بعضی مواقع تا نیم ساعت ادامه میدم اما باز هم ممکنه خارج بشه البته عرض کردم مقدارش بسیار کم هست همیشه ...حالا عرضم خدمتتون اینه که این مایع که خیلی هم ک هست و به حد یک قطره نمیرسه آیا همون ادراره؟ البته من میدونم که آبهایی مثل منی و مایعات دیگری هم ممکنه خارج بشه که در فقه اسلامی به اون اشاره شده اما من مطمئنم که این مایع منی نیست و همچنین اون ابهایی که هنگام تحریک جنسی و یا پس از ادرا از انسان خارج میشه هم نیست چون کاملا شبیه آب و ادرا هست و چسبناک نیست و ... حال آیا این مایع ادراره ؟اگر ادراه چرا انقدر کم هست و راه درمانی داره ؟اگر با دقت به سوالم پلاسخ بدین بنده رو از یک مشکل بزرگ چندین ساله نجات دادین چون من نماز میخونم و در اثر این مسئله به یک وسواس واقعا شدید و فرساینده رسیدم که جای شرحش نیست...بنده حاضرم حق معاینه و ویزیت شما رو هم با کمال میل تقدیم کنم فقط نجاتم بدین ...با تشکر از توجه و لطفتون...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر سام دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب قوامی
  من از سن بلوغ و تا ب الان ک ۲۸ سال سن دارم بعد از انزال درد شدیدی در ناحیه پروستاتم حس میکنم دردش بطوری ک اگه در خواب جنب شم از دردش از خواب بیدار میشم در ضمن مشکل زود انزالیم دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠  به مدت سه ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود بيست روز

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب و احترام بنده زود انزالی دارم لطفا راهنمایی فرمائید چگونه میتوانم مداوا شوم،می توانید دارویی را معرفی فرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر ابی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من 45سالمه هیچ نوع موادمخدری مصرف نمیکنم 18ساله ازدواج کردم وازهمون اول انزال زود رس داشتم ولی دربرخی مواردخوب بودم اما الان اگه دست به بدنم بخوره یالمس بشه بعداز50ثانیه انزال میشوم به یک دکتر متخص کلیه مراجعه کردم ایشون قرص کلومیپرامین صبح یکی وقرص فلوکستین20 شب یکی وقرص تقویتی دیلی نهاریکی برام تجویزکرده مسیرم ازشما دوره میخوام تازه شروع کنم آیانظرشماهم همین است یاخیر؟آلتم یک ذره کج هم است ازبچگی ولی مشکلی ندارم .هیچ مشکل دیگه ای ازجمله قند وغیره ندارم فقط همیشه ادرارم میسوزه هرآزمایشی کردم چیزی نگفتن پزشکها.ممنونم اگرپاسخ ونظرشماهم بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   فلوكستين روزي يك عدد سه ماه

 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بنده ۳۰سالمه و زود انزال هستم بار اول ک هنوز رابطه انجام نگرفته ارضا میشم ولی بار دوم بهترم یکم ن زیاد میشه بهم بگین چیکار کنم هیچگونه بیماری هم ندارم فقط لذت چشیدن ی رابطه خوب مونده ب دلم
  1. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   چ دارویی تو ایران میتونم استفاده کنم و در دسترس هست
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جوانی هستم ۲۵ ساله که در هفته ۴ و ۵ بار خود ارضایی میکردم.اعلان هنگام نزدیکی زود به انزال میرسم.
  چه دارویی مصرف کنم و به چه مدت که انزال رو رو به تاخیر بیندازد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر Arj پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من ۱۴ سال ازدواج کردم دو تا بچه دارم
  وخیلی مشکل زود انزالی دارم در حد ثانیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، بنده مدت ۱۰ سال است که ازدواج کرده ام، و دارای استرس شدید هستم که متاسفانه باعث شده زود انزالی شدید پیدا کنم،و باعث اختلاف شدید بین من و همسرم شده، از طرفی هم خجالت میکشم به دکتر مراجعه کنم، بفرمایید چکار باید کنم یا چه دارویی رو مصرف کنم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر روح سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب آقای دکتر.ببخشید یازده سال ازدواج کرده ام.مدتی است سی ثانیه بعد از دخول انزال بهم دست میده.چه دارویی استفاده کنم .آیا دارو بدون نسخه میشه داروخانه گرفت.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر