همه چیز درباره آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک زوج جوان سالم در هردوره قاعدگی زن ۲۰ تا ۲۵ درصد، شانس حاملگی وجود دارد. به زوجی نابارور اطلاق می گردد که با داشتن رابطه جنسی طبیعی ۳ بار در هفته در سال اول حاملگی صورت نگیرد. اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه است.

شانس حاملگی در ۶ ماه اول ازدواج ۶۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ۹۲ درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود.  در ۵۰ سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.

معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در ۵۰ درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است. برخی از علل ناباروری در ادامه آمده است.

علل ناباروری

 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط

۱۳ تا ۱۵ درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

در انگلستان از هر ۶ زوج ۱ زوج دچارناباروری می شود. نقش مرد در ناباروری ۵۰ درصد می باشد. بنابراین یک بررسی جامع و مفید ممکن است باعث تشخیص عوامل قابل درمان و غیر علاج در مرد گردد. بررسی معمولا بصورت انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و انجام آزمایشات هورمونی و ژنتیکی از مرد است. در ۱ درصد افراد ممکن است ناباروری نشان دهنده بیماری های جدی و مرگ آور نظیر سرطان بیضه، سرطان مغز، سرطان نخاع، اختلالات هورمونی، ناهنجاری های سیستم دستگاه تناسلی و بیماری ژنتیک باشد. بنابراین اورولوژیست باید درنظر داشته باشد که ناباروری ممکن است با وضعیت بسیار جدی پزشکی همراه باشد.

در یک بررسی صورت گرفته در کلینیک ناباروری در برزیل، عوامل مهم در ایجاد ناباروری، واریکوسل، عفونت ها، اختلال هورمون های خون، عوامل ناشناخته، عوامل ایمنی(ایمونولوژیک)، انسداد، سرطان، ژنتیک و نارسائی بیضه بوده است.

آزمایش اسپرم یا نطفه

اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه می باشد. هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و بیضه ها بطور منسجم با هم در تولید هورمون های مردانه و تولید نطفه سازی دخالت دارند. بیضه ها برای تحریک و ایجاد نطفه یا اسپرم نیاز به ترشح LH  و FSH از هیپوفیز دارند که ترشح این دو هورمون نیز تحت تاثیر ترشح  GNRH از هیپوتالاموس می باشند. LH با اثر روی سلولهای لیدیگ(LEYDIG CELL) باعث ترشح هورمون جنسی(تستوسترون) می شود و این موجب تولید نطفه (اسپرم) در بیضه و همچنین باعث صفات ثانویه در فرد می گردد. FSH،  با تحریک سلول های سرتولی موجب تقویت و حمایت در تولید اسپرم در بیضه می گردد.

تولید اسپرم

تولید اسپرم زمانی صورت می گیرد که غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها سالم باشند. هرگونه بیماری یا اختلال در عمل این محور وجود داشته باشد، نطفه ساخته نمی شود. اگر بیضه دچار اختلال باشد با وجود ترشح هورمون ها، نطفه ساخته نمی شود و در نتیجه مقدار LH و FSH در خون بالا می رود و چنانچه هیپوتالاموس یا هیپوفیز دچار اختلال و بیماری باشند مقدارLH و FSH درخون کاهش می یابد یا ممکن است وجود نداشته باشد.

تولید روزانه نطفه (اسپرم) ۴۰ میلیون می باشد که با افزایش سن مقدار تولید آن کاهش می یابد. محل ذخیره نطفه ها یا اسپرم ها در اپیدیدیم (زائده ای روی بیضه) می باشد و در همین جا نطفه ها به حالت نرمال و طبیعی درمی آیند. نطفه ها پس از ۱۲ روز از این قسمت خارج می گردندو از طریق لوله های دو طرفه برنده نطفه ها که واز(VAS) نامیده می شود، وارد کیسه های منی می شوند.

ناباروری در مردان اسپرم

چه زمانی باید آزمایش اسپرم صورت گیرد؟

برای بررسی یک زوج نابارور، مرد باید دو بار بلافاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم بدهد و آزمایش باید ۲ یا ۳ روز بعد از عمل جنسی انجام شود. اگر این فاصله طولانی تر شود، حجم منی زیاد خواهد بود و معمولا حرکت نطفه ها کم می شود و آزمایش صحیح نخواهد بود. اگر منی درآزمایشگاه داده شود، بهتر است و اگر در منزل تهیه می گردد، سریعا بمدت ۳۰ دقیقه نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود.

بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک آزمایش اسپرم یا نطفه موارد ذیل باید توسط آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد:

 1. رنگ، بو، PH و غلظت
 2. حجم منی
 3. حرکت اسپرم و سرعت آن
 4. شکل نطفه
 5. تعداد گلبول های سفید
 6. اندازه گیری فروکتوز، بخصوص اگر حجم منی کمتر از یک سی سی باشد.

اعداد طبیعی آزمایش اسپرم

طبق گزارش بهداشت جهانی یک آزمایش، در صورتی که اعداد آن به شرح زیر باشد طبیعی خواهد بود:

 1. حجم ۵/۱ سی سی
 2. غلظت نطفه ۱۵ میلیون در یک سی سی
 3. کل غلظت نطفه ۴۰ میلیون
 4. حرکت کل ۴۰ درصد
 5. حرکت سریع ۳۲ درصد
 6. نطفه های باحرکت یا زنده ۵۸ درصد
 7. شکل نطفه ۴ درصد
 8. تعداد گلبول های سفید زیر ۱۰ عدد

این نتیجه بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه در ۸ کشور جهان است که از هر کشور قسمتی از جمعیت بارور آن کشور در آن شرکت داشته اند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

14+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر واریکوسل سمت چپ شدید دارم رفتم دکتر برا عمل گفت ۱ ماه باید دارو بخوری کوکیوتن قرمز و ویتامین ای بعد دوباره ازمایش اسپرم بده و بیار اگه با دارو وضعت بهتر شد نیازی به عمل جراحی نیس.اقای دکتر قوامی ینی این دارودرمانی میتونه وضعبت منو به حالت عادی برسونه از لحاظ کمیت و کیفیت اسپرم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   عمل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   عمل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مانيا پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، آقاي دكتر جواب آزمايش اسپرم همسرم رو فرستادم، ايا ايشون مشكوك به واريكوسل هستن؟؟؟ ايا حركت اسپرم و عفونت و virtuality ايشون مشكل داره وايا با اين روند ميتونن لچه زار بشن طبيعي ، ضمنا ايشون سيگار ميكشن و ٣١ سالشون هست، سپاس از توجهتون
  1. تصویر کاربر مانيا پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   چرا جواب نميديد
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   حركت اسپرم كم است اگر واريكوسل دارند عمل كنند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهان پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من سال ۸۴ عمل واریکوسل کردم.و یک پسر ۹ ساله دارم الان برای بچه دوم اقدام کردم نشد.آزمایش اسپرم دادم و تعدادش ۷۰۰ هزار بود.ولی بقیه فاکتورها طبیعی بود.دکتر گفت اصلا نمیتونی طبیعی بچه دار بشی و باید ivf کنی.درسته حرفشون.یعنی اصلا نمیشه تقویتش کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)

   بله ivf  باید انجام شود

  2. تصویر کاربر فرهان شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 هفته پیش)
   آقای دکتر دوباره آزمایش اسپرم رو تکرار کردم تعدادش ۷۷ میلیون شد.وطبیعی بود.به نظرتون باید بار سوم هم آزمایش بدم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   بله أزمايش سوم انجام شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده باخانمم 37 ساله هستیم ویک دخترده ساله داریم جهت فرزنددوم که دوست داریم پسربشه یک ساله اقدام کردیمه وتمامی ازمایشات خودم وخانمم هم مشکلی نداشتیم ولی تاالان زنم باردارنشده خانمم زیرنظردکترزنان هم بود یه بارهم ای یوای کردیم بی فایده هزینه ای وی اف هم ندارم دیگه خسته ونامیدشدمه .چکارکنم زنم این ماه باردارشه .ممنون ازراهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم داده شود

 • تصویر کاربر m-sh شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقا ی دکتر در آزمایش اسپرم بنده برای liquifaction time عدد H90 اعلام شده . آیا این نتیجه باعث و دلیلی بر ناباروری میشود؟
  چگونه این مشکل برطرف میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   دليلي بر ناباروري نمي شود

 • تصویر کاربر حسني شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقاي دكتر جناب دكتر من قرص لوزارتان ٢٥ مصرف مي كنم براي فشارخون اكثروقتها در هنگام نزديكي استرس مي گيرم نعوذ كامل ندارم شل مي باشد خواهشا باتوجه به مصرف قرص فشار خون چه راهكار يا قرصي رابراي بنده پيشنهاد مي كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسني دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من موقع ازمایش اسپرم استرس میگیرم نعوذم کامل نیست ایا این موضوع در کیفیت جهش وباروری تاثیر گذار هست چون نعوذ کامل نیست احساس میکنم اسپرم من حجمش نسبت به موقعی که نعوذ دارم کمتر هست ممنون میشم پاسخ بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   اثري روي كيفيت و ناباروري ندارد

 • تصویر کاربر محمدمهدی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام خدمت جنابعالی. بنده 33 سال سن دارم، ساکن قم و حدود 8 سال هست که ازدواج کردم واز 3 سال پیش (سال 95) متوجه شدم که اسپرم من صفر هست . مشکل واریکوسل داشتم و خرداد 96 عمل کردم و هنوز تحرک اسپرم صفر می باشد. قرص دبل بول و اسیدفولیک 5 و پودر ویتامین C هم با نظر دکتر مصرف کردم ولی متاسفانه تا کنون تأثیر نداشته است و تجویز نهایی را IUI و IVF میدانند. میخواستم از جنابعالی خواهش کنم که بفرمایید که آیا امکان مصرف دارو و یا انجام کارخاصی و مصرف تغذیه مناسبی برای حل مشکل تحرک اسپرم جهت بارداری وجود دارد؟ چرا که واقعاً من و همسرم تحمل IVF را نداریم. پیشاپیش از لطف شما کمال تشکر و سپاسگزاری را می نمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  با توجه به اینکه سونوگرافی : تستیس داده ام بیضه چپ به حجم 5 سی سی و بیضه راست به حجم تقریبی 5/2 سی سی دارای اکوی پارانشیمال کورس . ضخامت اسکروتوم طبیعی . هیدروسل یا واریکوسل مشهود نیست.
  tsh 2.72 fsh 12.20 lh 2.41 prolactin 6.76
  total sperm count 1750000
  سوال: آیا ابعاد بیضه نرمال هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.لطفا آزمایش وسونو من را مشاهده بفرمایید.آیا طبیعی است یا باید عمل شود.بنده 38 سالمه وما دو سال که برای بارداری اقدام کردیم ونتیجه نگرفتیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   عمل واريكوسل دو طرفه انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر