همه چیز درباره آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک زوج جوان سالم در هردوره قاعدگی زن ۲۰ تا ۲۵ درصد، شانس حاملگی وجود دارد. به زوجی نابارور اطلاق می گردد که با داشتن رابطه جنسی طبیعی ۳ بار در هفته در سال اول حاملگی صورت نگیرد. اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه است.

شانس حاملگی در ۶ ماه اول ازدواج ۶۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ۹۲ درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود.  در ۵۰ سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.

معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در ۵۰ درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است. برخی از علل ناباروری در ادامه آمده است.

علل ناباروری

 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط

۱۳ تا ۱۵ درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

در انگلستان از هر ۶ زوج ۱ زوج دچارناباروری می شود. نقش مرد در ناباروری ۵۰ درصد می باشد. بنابراین یک بررسی جامع و مفید ممکن است باعث تشخیص عوامل قابل درمان و غیر علاج در مرد گردد. بررسی معمولا بصورت انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و انجام آزمایشات هورمونی و ژنتیکی از مرد است. در ۱ درصد افراد ممکن است ناباروری نشان دهنده بیماری های جدی و مرگ آور نظیر سرطان بیضه، سرطان مغز، سرطان نخاع، اختلالات هورمونی، ناهنجاری های سیستم دستگاه تناسلی و بیماری ژنتیک باشد. بنابراین اورولوژیست باید درنظر داشته باشد که ناباروری ممکن است با وضعیت بسیار جدی پزشکی همراه باشد.

در یک بررسی صورت گرفته در کلینیک ناباروری در برزیل، عوامل مهم در ایجاد ناباروری، واریکوسل، عفونت ها، اختلال هورمون های خون، عوامل ناشناخته، عوامل ایمنی(ایمونولوژیک)، انسداد، سرطان، ژنتیک و نارسائی بیضه بوده است.

آزمایش اسپرم یا نطفه

اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه می باشد. هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و بیضه ها بطور منسجم با هم در تولید هورمون های مردانه و تولید نطفه سازی دخالت دارند. بیضه ها برای تحریک و ایجاد نطفه یا اسپرم نیاز به ترشح LH  و FSH از هیپوفیز دارند که ترشح این دو هورمون نیز تحت تاثیر ترشح  GNRH از هیپوتالاموس می باشند. LH با اثر روی سلولهای لیدیگ(LEYDIG CELL) باعث ترشح هورمون جنسی(تستوسترون) می شود و این موجب تولید نطفه (اسپرم) در بیضه و همچنین باعث صفات ثانویه در فرد می گردد. FSH،  با تحریک سلول های سرتولی موجب تقویت و حمایت در تولید اسپرم در بیضه می گردد.

تولید اسپرم

تولید اسپرم زمانی صورت می گیرد که غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها سالم باشند. هرگونه بیماری یا اختلال در عمل این محور وجود داشته باشد، نطفه ساخته نمی شود. اگر بیضه دچار اختلال باشد با وجود ترشح هورمون ها، نطفه ساخته نمی شود و در نتیجه مقدار LH و FSH در خون بالا می رود و چنانچه هیپوتالاموس یا هیپوفیز دچار اختلال و بیماری باشند مقدارLH و FSH درخون کاهش می یابد یا ممکن است وجود نداشته باشد.

تولید روزانه نطفه (اسپرم) ۴۰ میلیون می باشد که با افزایش سن مقدار تولید آن کاهش می یابد. محل ذخیره نطفه ها یا اسپرم ها در اپیدیدیم (زائده ای روی بیضه) می باشد و در همین جا نطفه ها به حالت نرمال و طبیعی درمی آیند. نطفه ها پس از ۱۲ روز از این قسمت خارج می گردندو از طریق لوله های دو طرفه برنده نطفه ها که واز(VAS) نامیده می شود، وارد کیسه های منی می شوند.

ناباروری در مردان اسپرم

چه زمانی باید آزمایش اسپرم صورت گیرد؟

برای بررسی یک زوج نابارور، مرد باید دو بار بلافاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم بدهد و آزمایش باید ۲ یا ۳ روز بعد از عمل جنسی انجام شود. اگر این فاصله طولانی تر شود، حجم منی زیاد خواهد بود و معمولا حرکت نطفه ها کم می شود و آزمایش صحیح نخواهد بود. اگر منی درآزمایشگاه داده شود، بهتر است و اگر در منزل تهیه می گردد، سریعا بمدت ۳۰ دقیقه نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود.

بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک آزمایش اسپرم یا نطفه موارد ذیل باید توسط آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد:

 1. رنگ، بو، PH و غلظت
 2. حجم منی
 3. حرکت اسپرم و سرعت آن
 4. شکل نطفه
 5. تعداد گلبول های سفید
 6. اندازه گیری فروکتوز، بخصوص اگر حجم منی کمتر از یک سی سی باشد.

اعداد طبیعی آزمایش اسپرم

طبق گزارش بهداشت جهانی یک آزمایش، در صورتی که اعداد آن به شرح زیر باشد طبیعی خواهد بود:

 1. حجم ۵/۱ سی سی
 2. غلظت نطفه ۱۵ میلیون در یک سی سی
 3. کل غلظت نطفه ۴۰ میلیون
 4. حرکت کل ۴۰ درصد
 5. حرکت سریع ۳۲ درصد
 6. نطفه های باحرکت یا زنده ۵۸ درصد
 7. شکل نطفه ۴ درصد
 8. تعداد گلبول های سفید زیر ۱۰ عدد

این نتیجه بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه در ۸ کشور جهان است که از هر کشور قسمتی از جمعیت بارور آن کشور در آن شرکت داشته اند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر...من 45 ساله هستم....مدت 6 ماه است ازدواج کردم.من از همسرم اولم یک پسر 16 اله دارم...همسرم برای چکاپ قبل بارداری به دکتر مراجعه و ازمایش نوشه به ایشان هم گفته باید شوهرتان هم ازمایش اسپرم انجام دهد خوب من با این تفاصیل باید ازمای انجام دهم. شکر خدا مشکلی از لحاظ برقرار ارتباط جنسی و تمایلات جنسی نداشتم...هیچ بیماری بیضه و ضربه و.....هم نداشتم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سوال چيه

  2. تصویر کاربر هادی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   عرض کردم دکتر من با این تواصیل باید ازمایش اسپرم بدهم یا احتیاجی نیست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   أزمايش بدهيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دوماهه اقدام به بارداری کردیم
  خانمم رفته دکتر گفته تخمدانهات ضعیفن
  برا خودم هم آزمایش نطفه نوشته
  بنظرتون نیازه که انجام بدم .؟ ضعف تخمدان ها مانع بارداری است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   بله انجام شود

 • تصویر کاربر مرادی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خسته نباشید بنده اقایی ۲۲ ساله چندین سال خودارضایی داشتم و الان بشدت زودانزال شدم و شلی آلت دارم طوری که حتی قرص سیلدنافیل صد خارجی انچنان روی نعوظم تاثیر نداره کمکم کنید میخام ازدواج کنم نمیدونم واقعا چیکار کنم با این وضعیت.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد سه ماه

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقاي دكتر ميخواستم بدونم مردي كه با خانمي عشقبازي دارد و يا خودارضايي ميكند و نه سكس كامل و مني خارج نميگردد مشكل دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   بيشتر جنبه فكري دارد وزود گذر است

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر اینجانب فردی هستم ۳۷ ساله بعد از مدتی اقدام برای بارداری همسرم که منفی بود با طازمایش اسپرم آزو اسپرم تشخیص داده شد با انجام بیوپسی نمونه ای یافت نشد جواب پاتولوژی مشخص کرد که هر کدام از بیضها تا مراحلی روبه جلو بوده متوقف میشود دکتر به ما گفت برای انجام مجدد بیوپسی با میکروسکوپ به رویان مرا جعه کنیم عکس جواب بیوپسی رو براتون میفرستم اگه امکان داره مطالعه کنید نظرتون رو بگید چون وقتی دکتر بهم گفت چنان شوکه شدم که اصلا نفهمید ایراد چیه میخوام ببینم راه درمان دارویی داره یا فقط عمل آیا امیدی هست با کمال تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   براي. بچه دار شدن بايد از روس

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   براي. بچه دار شدن بايد از روش tesa در رويان استفاده كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر بنده بعدعمل تسه بیضه مشخص شد که اسپرم پیدا نشده توی بافت بیضشون دکتر گفتن که باید میکرو تسه انجام بدن خواستم بدونم که شانس پیدا کردن اسپرم در این عمل چقدر هست و اینکه چه مدت باید بگذره از عمل قبلیشون که بتونن میکرو تسه انجام بدهند؟و اگه اسپرمی پیدا کردند میتونن اونو به مرکزی که مراجعه کردیم برای ناباروری انتقال بدن چون عملشون تو اون مرکز انجام نمیشه و شنیدم که فریز اسپرم خیلی موفقیت امیز نیست و اسپرمها کیفیت خوبی ندارند بعد اب شدن و میخواستم بدونم اگه اسپرمی پیدا شد میتونن همون روز با تخمک فریز شده من تلقیح بدن یا باید اسپرم فریز بشه و بعدا دوباره تو مرکز اصلی لقاح صورت بگیره؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   شانس باروري بسيار بالا مي باشد و براي انتقال اطلاعي ندارم

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دوساله اقدام ب بارداری داشتیم ولی موفق نبودیم.همسرم همه مراحل درمان طی کرده ومشکلی نداشته.خودمم چندین بار ازمایش اسپرم دادم که نرمال بوده.سونوی بیضه دادم که عکسشو براتون ضمیمه میکنم.دکتر سونوگرافی گفت واریکوسل درجه دو دارم.سوالم اینه که وقتی مشکلی در ازمایش اسپرم ندارم،داشتن یانداشتن واریکوسل مهمه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 7 ماه پیش)
   عمل بايد انجام شود
 • تصویر کاربر ناصر دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من ازمایش اسپرم دادم و ازواسپرمی تشخیص داده شد و نمونه برداری از بیضه راست انجام شد که فقط یک اسپرم زنده معلوم شد و دکرت گفتن انسدادی نیست و باید IVF انجام بدم به نظر شما اگر انجام بدم بچه دار میشم نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   بله ولي شانس كم است
 • تصویر کاربر aref پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ميخواستم بپرسم ايا هيدروسل باعث نازايي و عقيم شدن ميشه يا نه نامزدم نزديكه ٢ سال ميشه هيدروسل داشتن و تازگي عملش كردن ايا ممكنه عقيم بشه و نازايي صورت بگيره خييلي از اين بابت نگرانم ممنون ميشم جواب بدين
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   خير نمي شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام- بنده پس از آزمایشات مختلف متوجه شدم که دچار آزواسپرمی از نوع انسدادی می باشم می باشم - در بیضه بنده اسپرم وجود دارد ولی به گفته پزشک معالج قبلی لوله خروجی مسدود یا قطع می باشد - یکبار هم Ivf انجام داده ام و نمونه اسپرم گرفته شده از بیضه بنده کیفیت خوبی داشت ولی متاسفانه موفق به بچه دار شدن از این راه نشدم- همسر بنده هم بدلیل راه دشوار عمل ivfدیگر تمایلی به انجام ivf ندارد - می خواستم راهنمایی بفرمایید که من از راه عمل جراحی می توانم به طور طبیعی بچه دار بشوم یا نه ؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   شانس عمل رفع انسداد كم مي باشد ولي يك بار امتحان كنيد تلفن مطب ٨٨٥٠١٠٨٣
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر