همه چیز درباره آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک زوج جوان سالم در هردوره قاعدگی زن ۲۰ تا ۲۵ درصد، شانس حاملگی وجود دارد. به زوجی نابارور اطلاق می گردد که با داشتن رابطه جنسی طبیعی ۳ بار در هفته در سال اول حاملگی صورت نگیرد. اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه است.

شانس حاملگی در ۶ ماه اول ازدواج ۶۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ۹۲ درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود.  در ۵۰ سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.

معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در ۵۰ درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است. برخی از علل ناباروری در ادامه آمده است.

علل ناباروری

 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط

۱۳ تا ۱۵ درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

در انگلستان از هر ۶ زوج ۱ زوج دچارناباروری می شود. نقش مرد در ناباروری ۵۰ درصد می باشد. بنابراین یک بررسی جامع و مفید ممکن است باعث تشخیص عوامل قابل درمان و غیر علاج در مرد گردد. بررسی معمولا بصورت انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و انجام آزمایشات هورمونی و ژنتیکی از مرد است. در ۱ درصد افراد ممکن است ناباروری نشان دهنده بیماری های جدی و مرگ آور نظیر سرطان بیضه، سرطان مغز، سرطان نخاع، اختلالات هورمونی، ناهنجاری های سیستم دستگاه تناسلی و بیماری ژنتیک باشد. بنابراین اورولوژیست باید درنظر داشته باشد که ناباروری ممکن است با وضعیت بسیار جدی پزشکی همراه باشد.

در یک بررسی صورت گرفته در کلینیک ناباروری در برزیل، عوامل مهم در ایجاد ناباروری، واریکوسل، عفونت ها، اختلال هورمون های خون، عوامل ناشناخته، عوامل ایمنی(ایمونولوژیک)، انسداد، سرطان، ژنتیک و نارسائی بیضه بوده است.

آزمایش اسپرم یا نطفه

اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه می باشد. هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و بیضه ها بطور منسجم با هم در تولید هورمون های مردانه و تولید نطفه سازی دخالت دارند. بیضه ها برای تحریک و ایجاد نطفه یا اسپرم نیاز به ترشح LH  و FSH از هیپوفیز دارند که ترشح این دو هورمون نیز تحت تاثیر ترشح  GNRH از هیپوتالاموس می باشند. LH با اثر روی سلولهای لیدیگ(LEYDIG CELL) باعث ترشح هورمون جنسی(تستوسترون) می شود و این موجب تولید نطفه (اسپرم) در بیضه و همچنین باعث صفات ثانویه در فرد می گردد. FSH،  با تحریک سلول های سرتولی موجب تقویت و حمایت در تولید اسپرم در بیضه می گردد.

تولید اسپرم

تولید اسپرم زمانی صورت می گیرد که غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها سالم باشند. هرگونه بیماری یا اختلال در عمل این محور وجود داشته باشد، نطفه ساخته نمی شود. اگر بیضه دچار اختلال باشد با وجود ترشح هورمون ها، نطفه ساخته نمی شود و در نتیجه مقدار LH و FSH در خون بالا می رود و چنانچه هیپوتالاموس یا هیپوفیز دچار اختلال و بیماری باشند مقدارLH و FSH درخون کاهش می یابد یا ممکن است وجود نداشته باشد.

تولید روزانه نطفه (اسپرم) ۴۰ میلیون می باشد که با افزایش سن مقدار تولید آن کاهش می یابد. محل ذخیره نطفه ها یا اسپرم ها در اپیدیدیم (زائده ای روی بیضه) می باشد و در همین جا نطفه ها به حالت نرمال و طبیعی درمی آیند. نطفه ها پس از ۱۲ روز از این قسمت خارج می گردندو از طریق لوله های دو طرفه برنده نطفه ها که واز(VAS) نامیده می شود، وارد کیسه های منی می شوند.

ناباروری در مردان اسپرم

چه زمانی باید آزمایش اسپرم صورت گیرد؟

برای بررسی یک زوج نابارور، مرد باید دو بار بلافاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم بدهد و آزمایش باید ۲ یا ۳ روز بعد از عمل جنسی انجام شود. اگر این فاصله طولانی تر شود، حجم منی زیاد خواهد بود و معمولا حرکت نطفه ها کم می شود و آزمایش صحیح نخواهد بود. اگر منی درآزمایشگاه داده شود، بهتر است و اگر در منزل تهیه می گردد، سریعا بمدت ۳۰ دقیقه نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود.

بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک آزمایش اسپرم یا نطفه موارد ذیل باید توسط آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد:

 1. رنگ، بو، PH و غلظت
 2. حجم منی
 3. حرکت اسپرم و سرعت آن
 4. شکل نطفه
 5. تعداد گلبول های سفید
 6. اندازه گیری فروکتوز، بخصوص اگر حجم منی کمتر از یک سی سی باشد.

اعداد طبیعی آزمایش اسپرم

طبق گزارش بهداشت جهانی یک آزمایش، در صورتی که اعداد آن به شرح زیر باشد طبیعی خواهد بود:

 1. حجم ۵/۱ سی سی
 2. غلظت نطفه ۱۵ میلیون در یک سی سی
 3. کل غلظت نطفه ۴۰ میلیون
 4. حرکت کل ۴۰ درصد
 5. حرکت سریع ۳۲ درصد
 6. نطفه های باحرکت یا زنده ۵۸ درصد
 7. شکل نطفه ۴ درصد
 8. تعداد گلبول های سفید زیر ۱۰ عدد

این نتیجه بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه در ۸ کشور جهان است که از هر کشور قسمتی از جمعیت بارور آن کشور در آن شرکت داشته اند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسني دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من موقع ازمایش اسپرم استرس میگیرم نعوذم کامل نیست ایا این موضوع در کیفیت جهش وباروری تاثیر گذار هست چون نعوذ کامل نیست احساس میکنم اسپرم من حجمش نسبت به موقعی که نعوذ دارم کمتر هست ممنون میشم پاسخ بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 6 روز پیش)

   اثري روي كيفيت و ناباروري ندارد

 • تصویر کاربر محمدمهدی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام خدمت جنابعالی. بنده 33 سال سن دارم، ساکن قم و حدود 8 سال هست که ازدواج کردم واز 3 سال پیش (سال 95) متوجه شدم که اسپرم من صفر هست . مشکل واریکوسل داشتم و خرداد 96 عمل کردم و هنوز تحرک اسپرم صفر می باشد. قرص دبل بول و اسیدفولیک 5 و پودر ویتامین C هم با نظر دکتر مصرف کردم ولی متاسفانه تا کنون تأثیر نداشته است و تجویز نهایی را IUI و IVF میدانند. میخواستم از جنابعالی خواهش کنم که بفرمایید که آیا امکان مصرف دارو و یا انجام کارخاصی و مصرف تغذیه مناسبی برای حل مشکل تحرک اسپرم جهت بارداری وجود دارد؟ چرا که واقعاً من و همسرم تحمل IVF را نداریم. پیشاپیش از لطف شما کمال تشکر و سپاسگزاری را می نمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  با توجه به اینکه سونوگرافی : تستیس داده ام بیضه چپ به حجم 5 سی سی و بیضه راست به حجم تقریبی 5/2 سی سی دارای اکوی پارانشیمال کورس . ضخامت اسکروتوم طبیعی . هیدروسل یا واریکوسل مشهود نیست.
  tsh 2.72 fsh 12.20 lh 2.41 prolactin 6.76
  total sperm count 1750000
  سوال: آیا ابعاد بیضه نرمال هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.لطفا آزمایش وسونو من را مشاهده بفرمایید.آیا طبیعی است یا باید عمل شود.بنده 38 سالمه وما دو سال که برای بارداری اقدام کردیم ونتیجه نگرفتیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   عمل واريكوسل دو طرفه انجام شود

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  جواب آزمایش رو میشه ملاحظه بفرمایید
  با این آزمایش آیا بصورت طبیعی میشه صاحب بچه شد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   بله مي شويد

 • تصویر کاربر سلام پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر قوامی عزیز-خداقوت
  لطفا آزمایش بنده رو مشاهده کنید و جوابشو بهم بگین و آیا نیاز هست مجددا آزمایش دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   حركت اسپرم كم است

 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبی خسته نباشی؟
  الان چهار سال هست که بچه دار نمیشم ازمایش چند بار دادم میگن سرعت کم میخواستم بدونم دارویی چیزی هم هست که استفاده کنم برگ ازمایش الان پطوست میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص زينك و روزي يك عدد قرص پنتوكسوفيلين ميل كنيد

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ما ۱۰ سال پیش بچه دار قبل بچه دار شدن آزمایش اسپرم دادم که گفتن چسبندگی دارد و با دارو حل شد و بچه دار شدیم ۴ سال پیش بدون مراجعه به پزشک اقدام به بچه دار شدن کردیم که در دوماه گفتن قلب تشکیل نشده و عمل سقط انجام شد الان هم دوباره اقدام کردیم آزمایش اسپرم دادم که گفتن صفر هستش من دوماه پیش آمپول تستسرون استفاده کردم حدود ۱۴ عدد برای ورزش بدنسازی آقای دکتر امیدی هست که دوباره بچه دار بشیم ممنونم اگه جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   يك ماه بعد مجددا أزمايش اسپرم انجام شود أگر صفر بود اميدي نخواهد بود

 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید مزاحم شدم من دو سالی هست متوجه شدم که مشکل ناباروری دارم رفتم دکتر آزمایش اسپرم دادم تعداد اسپرم صفر بود بهم گفتن واریکوسل داری باید عمل کنی عمل کردم گفتن بعد شش ماه احتمال داره خوب بشی ولی تاثیری نداشت رفتم دکتر از بیضه ام نمونه برداری کردن نمونه رو فرستادن پاتولوژی و جنین شناسی که بهم گفتن بدنت توانایی تکامل اسپرم نداره احتمالش هست با دارو مشکلت حل بشه ولی هر دکتری میرم میگن با دارو حل نمیشه آقای دکتر تو رو خدا کمکم کنید حتی آزمایش ژنتیک دادم هیچ مشکلی نداشتم آقای دکتر خواهش میکنم کمکم کن ممنون که متن سوالم خوندید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   به مركز ناباروري تهران بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند ماه قبل آزمایش اسپرم انجام دادم و تعداد و مورفولوژی اسپرم ها نرمال بود . اما هفته قبل باز آزمایش دادم که مورفولوژی صفر بود ! علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   أزمايش سوم انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر