بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر الناز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  با سلام.من وقتی بچه بودم طی یک عمل اشتباه مثانه من دستکاری شد و کوچیک شد و طی عمل دوم عمل سیتوپلاست انجام دادم و مثانه من حس نداره و از سوند استفاده میکنم و الان که ۲۹ سالمه نزدیک ۲۱ سال از عمل من میگذره میخواهم باردار بشوم آیا مشکلی نداره؟آزمایش دادم رحمم سالمه.درضمن یکی از کلیه های من از نظره اندازه کوچیکتر از اونیکیه و کراتین کلیه ام هم یکم بالاس در حد خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   حاملگي خطري ندارد
 • تصویر کاربر ae پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 470 مشاهده پرسش
  من دختر 23 ساله هستم. هرچند وقت یکبار، درد شدیدی به مدت حدود 1 دقیقه در پهلو و در قسمت کلیه خود احساس می کنم. همراه با حال بسیار بد. آیا نشانه ی بدی است؟ هیچ علائم دیگری در ادرار و ظاهر خودم ندارم. آزمایش خون و ادرار هم نرمال می باشد. این درد اذیت کننده برای چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   سونوگرافي كليه ها انجام شود
 • تصویر کاربر ژینوس دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  [Forwarded from ɓ&ʀ]
  سلام خسته نباشید . من پیوند کلیه سال 90 میباشم . الان کراتین و اروه ام بخاطر سهل انگاری خودم زیاد شده بحدی که کم مونده بود پس بزنه . کراتینم شده بود 7 و اوره بالای 150 . الان بعد از بستری کراتینم شده 2.8 و اوره 76 . یه تغذیه مناسب میخام تا هم بتونم جلوی ضعف شدیدم رو بگیرم و هم اوره و کراتینم بالا نره .
  روزی 4 تا کورتن 5 میلی میخورم
  ساندیمون 25 میلی صب 25 میلی شب
  سل سپت 500 صب 500 شب
  راپامیون روزی 2 تا
  کلسیم . آهن . و یه تقویتی برای کلیه ( نفرو....) . در ضمن چربی خونم نزدیک 1000 شده که برا اونم قرص نوشتند . ببخشید من الان فقط یه تغذیه مناسب میخام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   به متخصص تغذيه مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 759 مشاهده پرسش
  حدود ۱۹ سال پیش زمانی که ۲۱ ساله بودم بصورت اتفاقی در آزمایش ساده متوجه مشکل کلیوی بدون درد مشخص شدم. جهت درمان تنگی مادرزادی حالبupjo عمل ترمیم و همزمان برداشتن سنگ ۱۵ میلی برای کلیه چپ انجام شد. تا چند سال پیش با چکاپ هر ساله مشکل خاصی نداشتم. در ۵ سال اخیر چکاپ نکردم تا اینکه اخیراً با درد پهلو با آزمایش و سونوگرافی مشخص شد هیدرونفروز نسبتاً شدید همان کلیه با سنگ ۱۰ میلی در کالیس تحتانی مواجه شدم. در عکس رنگی حتی پس از ۸ ساعت ترشح مشخصی در کلیه معیوب مشاهده نشد پیشنهاد اولیه سنگ شکن داده شد که به جهت عدم اطمینان از خروج کامل سنگ های خرد شده و عدم لزوم در درمان هیدرونفروز انجام نشد. جهت بررسی بیشتر و اطمینان از عملکرد کلیه پیشنهاداسکن داده شد و الان خیلی نگران در تشخیص و درمان بیماری هستم، لطفاً راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   بايد اسكن ايزوتوب كليه انجام شود اگر كليه كار نمي كند خارج شود ( نفركتومي)
 • تصویر کاربر محمدجوادی دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 447 مشاهده پرسش
  با سلام
  37سالمه تنگی حالب مادرزادی داشتم 7سال پیش سنگ شکن کردم سنگ 24میل بودالان داخل ماشین اذیت میشم کنترل ادرار هم برام مشکله مخصوصاً تو سرما پشت کمرم کلیه چپ خارش شدید دارم آیا دچار نارسایی کلیه شدم
  باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   جهت برسي كليه ها سونوگرافي انجام دهيد اگر غير طبيعي بود به متخصص مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر یعقوب دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 450 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده طبق آزمایشی ک دادم درصد اوره و کراتینه ام بالاتر از حد مجازش هست یعنی اوره ۵۷میلی گرم و کراتینه ۱/۲۱ هستش میخواستم بدونم ممکنه ک کلیه هام از کار افتاده باشن ،دلیل بالا رفتن اینا چیه چیکار باید بکم لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   هر دو آزمايش طبيعي هستند
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.... بنده 25ساال دارم
  چند وقت پیش با لیزر سنگ شکن کردم ولی الان موقع رابطه منی ازم خارج نمیشود
  میخوام بدونم مشکل از چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   ارتباطي به سنگ شكني ندارد موضوع مفصل است به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 493 مشاهده پرسش
  حدود 2 ماه است که در ناحیه ی زیر شکم و پشت در سمت چپ درد شروع شده است که پس از آزمایش ادرار بدون کشت چیزی مشخص نشد، چون سابقه ی سنگ دارم، سونوگرافی وجود یک سنگ 5 میلی رو در کلیه ی چپ نشون داد. داروی دفع سنگ تجویز شد که تاثیری نداشت، مجددا داروی آنتی بیوتیک لووفلوکساسین تجویز شد که منجر به درد شکمی و گوارش شد، پزشک کولونوسکپی دستور دادند که چیزی دیده نشد. الان درد زیر شکم و پشت و ادرار بدبو دارم. لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   ممكن است التهاب پروستات باشد پس در آب گرم بنشينيد ، عمل جنسي داشته باشيد ، شياف ايندومتاسين صد ميل گرم روزي يك عدد
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر
  تست خون برای کراتینین من 1/4 هست و قرص فشار خون والساراتان 80 دوتا در روز میخورم ایا خطرناک هست باید دیالیز بشم ؟ حمید 41 سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   كراتنين شما طبيعي است
 • تصویر کاربر رضااسماعیل جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 350 مشاهده پرسش
  درکلیه راست تحتانی سنگ ب سایز10میلی ودرکلیه چپ ب سایز5میلی باسونوگرافی نشون داده پزشک معالج من برای تشخیص منوب رادیولوژی فرستاده ک بمن نگفتن امادگی داشته باشی عکس گرفتن وگزارش دادن ک هیچ سنگی مشاهده نشد اما گاهی درکلیه راست درد ناگهانی دارم ک پزشک من میگه سنگ نداری سونوگرافی خطا کرده من الان پزشک معالج تغییر دادم گفتن سی تی اسکن دقیق تر هسش نیازی ب امادگی نیس گفتن اگ سنگ داشتی باید سنگ شکنی کلیه راست انجام بدی - هنوز نتیجه سی تی اسکن ندادن ولی سوالم اینه یا با دارو میشه سنگ را دفع کرد یا خیر منظورم 10میلی هسش؟دارو موردمصرف من قرص گیاهی سیستون هسش ک سنگ کلیه چپ از5 ب 4 میل رسیده سوالم اینه اگ این دارو مصرف کنم ایا سنگ 10میلی بدون سنگ شکنی قابل دفع هسش یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   داروي حل سنگ وجود ندارد ولي بعضي سنگ ها در بچه ها
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر