عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اینجانب آقایی ۵۸ ساله با تشخیص ازواسپرمی و واریکوسل گرید دو اقدام به جراحی واریکوسل کردم،پس از چند بار آزمایش تشخیص همان ازواسپرمی بود ودر سونی انجام شده کوچک شدن بیضه ها تشخیص داده شده،سابقه مصرف الکل و سیگار و بیمار زمینه ای(دیابت نوع دو که تحت کنترل می‌باشد)ندارم،آیا امکان باروری با دارو یا عمل جراحی وجود دارد(دو فرزند دارم) ولی مجددا تصمیم به بچه دار شدن داریم
  با سپاس فراوان
  مدارک ضمیمه شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر فراز یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.من قبل از اینکه میخوام باخانمم همبستر بشم از اسپری تاخیری استفاده میکنم و موقعی که آب منی میخواد خارج بشه ازش جلوگیری میکنم برای اینکه زمان بیشتری با خانمم رابطه جنسی داشته باشم میخوام بدونم آیا این کار برام ضرری داره یا نه.اگه داره یه راه حل بهم بگید . ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   ضرري ندارد

 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر بنده 33سال سن دارم واز بچگی با مشکل نعوظ مواجه هستم وهیچ موقع آلتی صفت نداشتم با دستور پزشک آمپول پاپاورین نیز تزریق کردم اما هیچ تاثیر نداشته اما ازدواج کردم وخدا رو شکر بچه دار شدم و آدمی بسیار شهوتی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر نعیم جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوسال ازدواج کردم
  و الان چندماهه که همسرم سکس انجام میده کامل نعوذ داره ولی اصلا به هیچ وجه ارضا نمیشه و مایع منی ازش خارج نمیشه دائم بحث داریم لطفا پاسخم بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   بعد از رابطه جنسي أزمايش ادرار براي وجود اسپرم در ادرار انجام شود

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام.مدت سه سال است گرفتار تکررادرار و کم فشاری جریان ادرارودوشاخه بودن ادرارهستم با تجویزدکترحدود ۲ماه است کپسول تامسولوسین و قطره پرستاتان استفاده میکنم درنتیجه تکرروفشارنسبتا.....نسبتا خوب کلیک رفتار عوارض آن شدم(اشکال عدم خروج منی درموقع نزدیکی وکمی درد خفیف دربین پایین شکم والت )بنده۷۵ سال دارم وازمایش psa عدد3/75hمیباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ٢٠ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . وقتتون بخیر . من دو هفته پیش دچار درد کلیه شدم و بعد از سونوگرافی متوجه شدم در هر دو کلیه ام سنگ دارم . از زمانی که داروهای سنگ کلیه رو مصرف میکنم در رابطه جنسی آب منی ازم خارج نمیشه باید چیکار کنم ؟ آیا نیاز به ویزیت حضوری دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   دارو ها قطع شود

 • تصویر کاربر ثمین دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  من یه دختر35 ساله هات هستم.الان مدت 2 هفته هست که در رابطه جنسی تحریک نمیشیم و هیچ حسی ندارم. در صورتیکه تا قبل این مدت اگر هر روز هم سکس داشتم باز تشنه تر از قبل میشدم.لطفا مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   احتمالا مشكل فكري مي باشد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  امروز سمت راستم سمت کلیه ام خیلی درد گرفت رفتم سونو کردم
  جوابش رو براتون ارسال می کنم لطفا برام جوابش رو ارسال کنید
  بعد اینکه خط یکی مونده به آخر یعنی چی جناب دکتر؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   ادرار زود به زود تخليه شود و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبل این که سنگ کلیه بگیر آب منی من میومد آما الان نمیاد چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر mohammad جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر متاسفانه من یک دفه بشدت تحت تاثیر افگار جنسی قرار گرفتم و به مدت حدود یک ساعت شایدم بیشتر شروع به خود ارضایی کردم و شاید بیش از ۳۰ یا ۴۰ بار حالت ارضا بهم دست داد گرچه که همون دفعات اول مایع منیم تخلیه شده بود و دیگ نمی یومد ولی به یه حالت که خون در رگهای التم جمع میشه خودمو ارضا میکردم و اون عصبم هی به اوج تحریگ رسید
  امروز تقریبا دو روز گذشته و من یکبار خودرارضایی کردم و طبیعی ارضا شدم ولی هیچ مایعی منی بیرون نیومد غیر از یه مایع خ کم بیرنگ اونم خ کم بود و بشدت الان پشیمان و افسرده شدم چون فک میکنم عقیم کردم خودمو
  اقای دکتر من خ پشت سرهم ارضا کردم خودمو این ممکنه باعث از بین رفتن عصب یا انسداد مجرایی شده باشه؟ من الان فقط دلم میخواد زمان زود بگذره تا یبار دیگه خودارضایی کنم بیینم سالمم یا نه😖
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   زود گذر است نگران نباشيد خوب مي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر