عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

10+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Maede جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام من تو سوالات دیگ خوندن ک گفته بودن ارضا میشن ولی مایع منی ازشون خارج نمیشه شما میگین جنبه فکری داره خب میشه لطفا ی مقدار بیشتر توضیح بدین یعنی چی جنبه فکری داره من خانمی 20 ساله هستم ک 5 ماهه ازدواج کردم قبلا خودارضایی داشتم و حالاهم هنگام رابطه جنسی ارضا میشم ولی هیچ مایعی از من خارج نمیشه میشه لطفا راهنماییم کنین دکتر میترسم تو سایت های دیگ خوندن ک یکی از عوامل باردار نشدنه یعنی ممکنه من دیگ باردار نشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه كنيد تا بررسي شويد

 • تصویر کاربر Maede جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک خانم 20 ساله هستم ک در گذشته خودارضایی داشتم 5 ماهه ک ازدواج کردم و هنگام رابطه جنسی ارضا میشم ولی هیچ مایعی از من خارج نمیشه و این موصوع منو خیلی نگران کرده و تو سایت های دیگ خوندم ک یکی از عوامل ناباروری هست دکتر لطفا راهنماییم کن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   به دكتر زنان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ارشاوین جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من موقع خودارضایی حجم منی نرمالی دارم اما موقع احتلام حجم ان کم میشود ب طوری که وقتی خواب هستم منی خارج میشود ولی از خواب میپرم انگار ی چیزی جلوی خروجشو میگیره مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد فرق هم داشته باشد

  2. تصویر کاربر ارشاوین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   چطور؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   نگران نباشيد مهم نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر خانم شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير ببخشيد من دچار يك مشكلي شدم! وقتي با همسرم نزديكي انجام ميدم هنگام ارگاسم هيچ آبي از من خارج نميشه همزماني ك من كاملا ب ارگاسم ميرسم ميخواستم راهنماييم كنين ك دليلش چيه خيلي نگرانم كرده!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه كنيد تا بررسي شويد

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده ۳۵ سالمه و متاهل چند سال پیش سابقه پروستاتیت داشتم که با درمان خوب شدم،در ایام عید سرماخوردگی(یا آنفلوانزا)گرفتم و تا یکماه درگیر تب و لرز بودم،بعد به دلایلی به پزشک داخلی مراجعه کردم که امکان وجود عفونت با مبدا داخلی رو دادن که با توجه به سونوگرافی انجام شده گفتن پروستاتت بزرگه و امکان پروستاتیت رو دادن،۵۰ سی سی از ادرارم باقی مونده بود.
  پزشک برام دارو شامل سیپرو فلوکساسین،اومنیک(تامسولوسین)،فیناستراید و پروزاسین تجویز کردن،سه بار اخیر بعد نزدیکی،ارگاسم شدم اما مایع خارج نشد
  خیلی نگرانم خواهش میکنم جوابمو بدین،
  چکار کنم،آیا داروهام رو ادامه بدم؟
  مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   امنيك را قطع كنيد

 • تصویر کاربر amir جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تو فاصله ۲ هفته استمنا انجام دادم و هیچ چیزی خارج نشد
  مشکل سنگ کلیه دارم و هنوز سنگ دفع نشده یه مدتم سوزش ادرار داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   زود گذر است

 • تصویر کاربر غریبه جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی 35 ساله متاهل و داری یک فرزند می باشم . از ابتدای حاملگی خانمم نزدیکی نداشته ایم و 3 ماه پس از تولد فرزندم اقدام به نزدیکی کردیم . به خاطر شرایط کاری و استرس از بیدار شدن بچه رابطمون تقریبا هر ماه یکبار بود.(اکنون فرزندم یکساله شده)
  در چهار بار اخیر نزدیکی به لذت میرسم اما انزال صورت نمی گیرد. چه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   زود گذر است

 • تصویر کاربر Hoda پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض احترام و ادب...نامزدم تو سکس خیلی هات هست اما اغلب اوقات خروجی منی نداری...تو سکس خشن میشه و از خشونت خودش لذت میبره...مدت زمان نزدیکی بالای۴۵ دقیقه طول میکشه که نهایتا خودش خسته میشه و میزاره کنار...باید از کدوم نقطه درمانش رو شروع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   عدم خروج مني جنبه فكري دارد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من نوجوانی ۱۷ساله هستم مدتی پیش بخاطر تنگی‌مجرا عمل کردم ولی از وقتی که عمل کردم اب منی ازم‌هنگام خودارزایی خارج نمیشه یادرحد خیسی سرش میشه
  درصورتی که قبل عمل مشکلی نداشتم
  خیلی نگرانم و میترسم لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   جنبه فكري دارد

  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   جنبه فکری‌دارد یعنی چی‌آقای دکتر؟
   اون‌مقدار منی هم‌ که خارج میشه درحد مثل اب‌میمونه و رنگی نداره.
   خیلی نگرانم
  3. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممکنه عقیم شده باشم؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   خير عقيم نشده ايد

  5. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممنون
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.
  من ۳۴ سالمه و مجرد هستم . حدود دو هفته پیش خودارضایی داشتم و یک هفته بعد در اثر قرار گرفتن در شرایط تحریک کننده ، بیضه و آلت تناسلی م درد شدید گرفت و حالت تورمی گرفت. خواستم خودارضایی کنم تا از درد بکاهم ولی هیچ گونه منی خارج نشد . حالا بعد از چهار روز دوباره همین کار را کردم دوباره منی خارج نشد. پیش سونوگرافی و ارولوژیست هم رفتم مشکل خاصی ندیدن. کلافه شدم خواهش میکنم راهنمایی و کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   زودگذر است خوب ميشويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر