عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

33+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.۴۰ سالمه و ۲ سال پیش تصادفی داشتم که باعث شد مچ پا و لگنم از ناحیه غضروف شرمگاهی بشکنه و ۱ سانت جابجا بشه.حالا بعد از انزال حجم منی بسیار کاهش داره که به ۱.۵ سی سی رسیده قبلا خیلی بیشتر بود و ارگاسم با لذت.در آزمایشات منی و عکس لگن و مجاری ادراری و سونوگرافی از پروستات چیزی نبود.چکار کنم که برگرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر بهرام یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک جواب ۲۵یاله هستم که از سه روز پیش متوجه سنگ کلییه شدم به اندازه ۶میل که به علت درد زیاد قرص مصرف میکنم الان بااین که خوب شدم ولی متوجه شدم شدم که به هنگام رابطه جنسی یا خود انزالی با این که با لذت میشود ولی منی خارج نمیشود لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک جواب ۲۵یاله هستم که از سه روز پیش متوجه سنگ کلییه شدم به اندازه ۶میل که به علت درد زیاد قرص مصرف میکنم الان بااین که خوب شدم ولی متوجه شدم شدم که به هنگام رابطه جنسی یا خود انزالی با این که با لذت میشود ولی منی خارج نمیشود لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر fa جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،
  تحریک شدن در فاصله قبل از آزمایش اسپرم، بر روی آزمایش تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من عمل روده (دیورکولیت) انجام دادم و به انزال میرسم ولی الان بعد از 4ماه مایع منی از من خارج نمیشود البته قبل از عمل خیلی انتی بیوتیکهای قوی به من تزریق شد علت خارج نشدن رو میشه بفرمایید خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه شود

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده 41 سال دارم و ميخاستم از شما بپرسم چرا در هنگام نزديكي آلت كه در حال نعوظ هست، يكدفعه شل و سست مي شود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   فكرت منحرف مي شود

 • تصویر کاربر تیمور جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن ازکجابفهمم که اختلال نعوظ جسمی یاعصبی که خیالم راحت بشه ولی خطری برام نداشته باش آیاموقع خودارضایی نعوظ کامل دارم آیاخودارضایی باعث نشت وریدی میشودبعدکسی نشت وریدی داشته باشه بعدازچنددقیق نعوظ ازدست میده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   باعث نشت وريدي نمي شود و فورا شل مي شود

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آب منی من خیلی کم به اندازه یک قطره وبدون رنگ است. سنم 14سال ونیم هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   بيشتر خواهد شد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آب منی من خیلی کم به اندازه یک قطره وبدون رنگ است. سنم 14سال ونیم هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر بیژن جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من دو/2بار هست ارضا میشوم ولی منی از آلت من به بیرون نمیریزد و خروج ندارد البته من یک سنگ هشت میل در دهانه حالب در فاصله سه میلی مثانه داشته ام و قرص میخورم تا دهانه حالب باز شود و سنگ درون مثانه بافتد و این چهار شب هست که این کپسول را میخورم و نمیدونم سنگم کجاست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   عدم خروج مني خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر