عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

16+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حجت جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خدا قوت
  بنده ۲۹سال است دارای دیابت نوع یک و تزریق انسولین هستم. چندی است که دچار اختلال نعوظ شدم و بدون تجویز پزشک از قرص ویاگرا استفاده می کنم. مدتی است برای پیشگیری از بارداری، از کاندوم معمولی استفاده می کنم و در زمان رابطه علیرغم نعوظ کافی به انزال نمی رسم گرچه بدون کاندوم یا با استمنا انزال ایجاد می شود. ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   عدم انزال جنبه فكري دارد

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من در طول زندگی ماهی 1یا 2بار خودارضایی کردم فقط به خاطر اینکه منی خارج بشه چون میگن نباید منی زیاد تو کیسه پروستات باشه و ضرر داره الان حدود 2ماه بود که استمنا نکرده بودم و وقتی خودارضایی کردم رنگ منی زرد تیره بود به نظر شما بهتر نیست با خودارضایی ماهی 1یا 2بار این مشکل رو برطرف کرد یا کلا شما با خودترضایی موافق نیستین.
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ترك كنيد

 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 49 سالمه و حدود یکسالی هست که موقع انزال منی که خارج میشه خیلی کم و کم فشار هست و البته اون حس و لذت ریلکس شدن هنگام اورگاسم رو هم دیگه ندارم چند وقت پیش رفتم دکتر و سونوگرافی و آزمایش انجام دادم و بزرگی پروستات رو تشخیص دادن ولی دارویی ندادن فقط آترواستاتین 10 شبی یکی و آلوپورینول 100 هم روزی دوتا تجویز کردن .ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   قبل از نزديكي قرص وياگرا ميل. كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،بنده29ساله هستم و6سال هست که ازدواج کردم،من درهنگام نزدیکی زمانیکه آب منی خارج میشود اصلا جهش ندارد،بایدچه دارویی مصرف کنم تاجهش کافی داشته باشد واینکه هنگام نعوظ آب منی کامل تخلیه نمیشود ومقداری در داخل میماند راهنمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   لذت جنسي را زياد كن مشكل حل مي شود

 • تصویر کاربر مجيد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير خسته نباشيد .. ميخواستم بدونم وقتي مني داخل بيضه ميشود چه كاري بايد انجام شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيج كاري

 • تصویر کاربر دانیال چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسر ۱۶ ساله هستم. وقتی خودارضایی میکنم،هنگام ارضا شدن بلافاصله با دستانم کلاهک آلت تناسلی را سفت فشار میدهم و این باعث میشود منی خارج نشود و برگردد و همیشه اینکار را انجام میدهم. همچنین چند وقت هست که عفونت ادرار گرفتم و در دفع ادرار دچار سوزش و اختلال ادرار میشوم.
  ممنون میشم کمکم کنید، اگر این نوع خود ارضایی برای بدنم مضر و همین موجب اختلال ادرار شده لطفا بگید تا نحوه ارضا شدن را تصحیح کنم.
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   ترك كنيد

 • تصویر کاربر هیراد شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مشکل نعوظ هم دارم به اندازه کافی سفت نمیشه
  ممنون از کمک تان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   يك عدد قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من جوان ۲۵ ساله ای هستم ک به دلیل ورزشکار بودن و نیاز به حفظ امادگی و نیروی جسمانی در مواقعی که به انزال میرسم با منقبض کردن عضلات باسن از خروج منی جلوگیری میکنم. میخواستم ببینم ایا این عمل تاثیری روی حفظ توون جسمانی من داره؟ ایا اسپرم به جای خود برمیگردد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   روي توان جنسي اثر دارد

 • تصویر کاربر Nnn سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر ما نامزد هستیم و رابطه بدون دخول داریم ، شوهرم ارضا میشه اما منی از ایشون خارج نمیشه (قبل از ارضا پیش آب کمی خارج میشه)، به گفته خودشون که تو خواب این اتفاق براشون میوفته و مشکلی ندارن اما رابطه ای که باهم داریم اینطوری نیست! ایا مشکل نگران کننده ای هست؟ در ضمن مصرف قلیان تاثیر گذاره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   ذهني ،، فكري خوب مي شوند

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من شب گذشته یه رابطه داشتم و بعد از ارضا شدن به شریکم قرص اورژانس دادم.احتمال بارداریش وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بله 

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بله 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر