عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

50+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۴ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ممنون از وقت گرانبهاتون که در اختیار بیماران قرار می دهید من مشکلم رو قبلا مطرح کرده بودم ولی چون جواب نگرفتم مجددا مزاحم شدم واز این بابت عذر خواهی میکنم :62 سال دارم با بیماری مزمن واریس در هر دو پا و بزرگی خوش خیم پروستات در حال حاضر هر شب از قرص ASA80استفاده میکنم مدت زیادی هست دچار زود انزالی شدید شدم واز این بابت خیلی اذیت میشم به سرعت تحریک میشم و کمتر از دقیفه خیلی خیلی زود به اوج میرسم حتی فبل از ذخول تقاضای راهنمایی دارم از لطف شما بی نهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   ك

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر hoda جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير،منو نامزدم ٧ ماهه كه رابطه داريم اوايل سكس نبود ولي چند ماهيه كه داريم،تا ٢ ماه پيش چه با سكس چه استمنا ارضاء ميشد البته دير،اما ٢ ماهيه بدليل حملات عصبي روانپزشك قرص تجويز كرده،چندين قرص در روز و هر وعده،تو اين مدت مصرف قرصا تمايل جنسيش بشدت كم شده و نعوضش ضعيف و عدم انزال،چيكار بايد كنيم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   به علت دارو ها مي باشد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنند 

 • تصویر کاربر روزبه جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر دکتر...من تقریبا دوماه پیش یه آنفولانزا گرفتم و به مدت 10 روز طب شدید داشتم تا اینکه رفع شد ولی بعد از اون تو رابطه های زناشوییم کاملا تحریک میشم مثل قبل و تا آستانه ی ارضاء شدن پیش میرم ولی تو لحظه ی آخر منی ازم خارج نمیشه...به جز چندبار که برای تست با دست اقدام به این کار کردم بدون فشار مثل قبل منی خارج شد ولی تو رابطه زناشوییم که فشار بهش واردمیشه از دو ماه پیش (بعد از آنفولانزا) دیگه هیچی خارج نمیشه...راه درمانش چیه؟ و در اثر چه عاملی هست؟
  1. تصویر کاربر روزبه سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش)
   دکتر چه زمان پاسخ میدن؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   ارتباطي به انفلولانزا نيست مشكل روحي ،، فكري است و زود گذر است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۲۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسری بیست ساله هستم قبلا هنگام احتلام در خواب از خروج منی جلوگیری میکردم الان دو هفته یکبار در خواب ارضا می شوم ولی فقط چند قطره منی خارج می شود و احساس می کنم منی هنوز بخوبی تخلیه نشده است، مشکل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   مشكلي نيست طبيعي است

  2. تصویر کاربر شهرام جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)
   هیچ فشار یا جهشی ندارد و خروج بسیار کم است. چگونه درمان می شود؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   درماني ندارد نگران نباشيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  حدودا یک هفته پیش من دچار شق درد شدید شدم و حدودا چند روز بیضه های و بالایه مثانم درد میکرد و در همین حین من شروع به استمنا کردم اما منی از من خارج نشد و هیچ اتفاقی نیافتاد الان بعد یک هفته ای از ان موضوع میگذرد وبازم من استمنا کردم اما منی بازم خارج نمیشود اما گاها که شق میکنم ابه منی میاد ولی هرکاری میکنم با استمنا نمیاید... چکاری باید انجام دهم؟ به دکتر بروم؟ چه دکتری مراجعه کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنین من 24 سالم هست و این موضوع خیلی فکرم رو مشغول کرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   به اورلوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرمن حدود۶۲سال سن داره ودرسال ۹۶عمل پروستات انجام داده وبطورکامل پروساتش روخارج کردن زمان که ارتباط جنسی داره وبه انزال میرسه منی خارج نمیشه وبه قول خودش اعصابش خوردمیشه وهمچنین بعضی موقع هاکه توی خواب جنوب میشه بازهمین مشکل رو داره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   بعد از عمل منی خادج نمی شود

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید آقای دکترمن۴۲سالمه مدتیه بعد از ارضا شدن مایع لزج از مقعدم بیرون میاد میخاستم دلیلشو بدونم وآیا این مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   مشكلي نيست

  2. تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر ممنون
   میشه دلیل خروج این مایع رو توضیح بدین خیلی ممنون میشم.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   مقعد هم تحريك مي شود و مايع خارج مي شود اشكالي ندارد

  4. تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام خیلی ممنون از لطفتون
   شرمنده آقای دکتر که وقتتون رو میگیرم من مدت زیادی است که در مسائل جنسی میل به مفعول شدن دارم ولی به لطف خدا دچار خطا نشده ام دارای 2فرزند میباشم، فوق لیسانس حسابداریم و ازکارو زندگیم بسیار راضیم.فقط خیلی وقتها این میل که به سراغم میاد خیلی اذیت میشم وافکارمو مختل میکنه که باعث میشه درست نتونم فکر کنم وبه زندگیم برسم خواهشمندم اگه امکان داره در این ضمینه کمکم کنید.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   به روانپزشک مراجعه کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید دکتر من 21 سالمه ۷ سالی میشه دیابت نوع 2 دارم قبلا ارضا میشدم ازم منی خارج میشد اما یه مدت خییلی سکس و خود ارضایی داشتم پشت سر هم ادامه دار بوده تا الان اما الان حدود ۴ ماه چه موقع سکس چه خود ارضایی هییچی ازم خالی نمیشه حتی یک قطره ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   به علت ديابت مني وارد مثانه مي شود و درماني هم ندارد

 • تصویر کاربر Pirooz یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده ۳۱ سال دارم و مدتی است که در خواب ارضا نمی‌شوم و آب منی هم کم است و انگار وسط راه به داخل برمیگردد.
  چکار مفیدی انجام دهم برای درمان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   نگران نباشيد درماني ندارد

  2. تصویر کاربر Pirooz شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)
   خوب میشه؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر قوامی
  سوال داشتم خدمتون
  چند وقتی هستش بفکر جنسی هستم
  شرمنده اینو میگم ولی ادبی منو ببخشید.
  هرچقدر آلت خودم را ماساژ میدم آب آلت همان. آب معنی بیاد اما بی نتیجه هستش آیا سیگار باعث خشک شدن آلت میشه ممنون میشم پاسخ بدید.
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   جنبه فكري ،، ذهني دارد خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر