عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

34+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم چه پارامترهای فیزیولوژیکی یا هورمونی در مدت زمان انزال موثر هست چون انزال در افراد مختلف بسیار متغیر هست و اینکه چه نوع درمان طبیعی و دائمی جهت انزالی پیشنهاد میشه که کیفیت رابطه رو تحت شعاع قرار نده؟
  واینکه آلت تناسلی من حسب استانداردهای اعلام شده در رنج نرمال قرار میگیره ولی متاسفانه از لحاظ طولی و قطر رضایتمندی ایجاد نمیکنه نه برای خودم نه پارتنرم
  طول ۱۳
  قطر ۳/5
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   ألت طبيعي است

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۹ سالمه هنگام خو ارضایی اصلا اب خارج نمیشود تا به حال چند بار امتحان کردم حتی یه بار نیم ساعت سعی کردم ولی نشد اما خیلی جنب میشم هفته ای ۲ بار متوسط جنب میشم اما هنگا م خود ارضایی انزال ندارم ایا مشکلی میتواند باشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر ارمان سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید 7 سال است که به خود ارضایی مبتلا هستم ولی به صورت وسواس گونه نیست بار ها سعی کردم که این عادت شوم رو ترک کنم ولی فاقد اراده و ادمه ضعیفیم داروهای ssri و فیناستراید رو مصرف کردم تاثیری روی میل جنسیم نداشته و الان سیپروترون استات 50 میخورم که باعث شده به سمت خود ارضایی نرم میخواستم بدونم مصرف طولانی مدت این دارو عوارض مهمی داره مثله عقیمی دائمی و اینکه میتونم دوز مصرفی رو بالاتر ببرم مثلا دو یا سه قرص 50 در رو با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   خير نمي توانيد و ميل را كم نمي كند

 • تصویر کاربر غلامحسین دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .وقتتون بخیر .دکتر من ۲ هفته پیش عمل جراحی توده روده بزرگ داشتم .بعد از عمل آب منی از من خارج نمیشه لطفا راهنمایی بفرمایید به چه دلیل است و ایا خوب میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   احتمالا عصب قطع شده

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  پسری هستم متاهل و ۴۲ سالمه.
  مدت دو ساله که در اثر فتق دیسک دچار ضایعه نخاعی شدم.
  یکی از مشکلاتم عدم نعوظ و دیر انزالیه.
  با استفاده از داروی سیلدنافیل تا اندازه زیادی مشکل نعوظم برطرف شده، مثلا با نصف یک قرص ۵۰ میلی کارم راه میفته.
  مشکل اصلی من نبود احساس کافی در آلتمه، که با این که نعوظ دارم ولی تحریک نمیشم.
  البته با خودارضایی (اون هم دیدن فیلم جنسی نه حالت معمولی)انزال و ارگاسم پیدا میکنم، میخواستم بپرسم که مثل نعوظ، دیر انزالی یا تحریک بیشتر آلت درمان دارد یا خیر؟ اگر دارد باید چکار کنم؟
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   درمان ندارد

 • تصویر کاربر ali دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود اخيراً آزمايش اسپرم دادم نوشته اسپرم ديده نشد با ٤٩ سال سن علت اينكه بنده اسپرم ندارم چيست؟ متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   نمونه برداردي از بيضه

 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مردی ۳۵ ساله هستم کمی بیشتر از یک ماهه که خستگی و صعف شدید دارم و همچنین افت میل جنسی پیدا کردم و اب منی ازم خارج نمیشه تو آزمایشات تیروئید کم کار ودر سونوگرافی از بیضه واریکسول خفیف نشون داده میخوام علت عدم خروج منی و راه درمانش بدونم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   جنبه فكري ،،ذهني دارد

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم ارضاع بار دوم یا سوم آب منی یکم بره داخل واژن زن حامله میشه. یعنی قدرت حاملگی داره. دوبارهم عمل واریکوسل کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   بله قدرت باروري دارد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اینجانب حدود چهار سال هست که از قرص های ضد افسردگی استفاده میکنم در ابتدا میل جنسیم کاهش پیدا کرده بود ولی حدودا یکسالی هست که دچار عدم انزال شده ام لذت جنسی رو میبرم ولی به هیچ وجه منی خارج نمیشود فقط موقع ادرار اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم به چه دکتری مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   مراجعه به اورولوژيست

 • تصویر کاربر ... سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر اب منی به مقعد وارد بشه مشکلی پیش میاد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   مشكلي نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر