عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من مرد هستم 23 ساله الان چند وقتی هست که تکرر ادرار در روز دارم و به سختی میتونم ادرار و مدفوع کنم و موقع انزال هم منی به مقدار ناچیز بیرون میاد لطفا کمک کنید بظرتون مشکلم چیه آقای دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز التهاب پروستات است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز التهاب پروستات است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر انتظار سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من و همسرم قبل از ازدواج ۷ سال دوست بودیم و بدون رابطه جنسی مستقیم. اطلاع دارم که ایشون مشکل انزال نداشتند. بعد از ازدواج بدلیل واژینیسموس بنده استرس رابطه و مشکل نعوظ داشتند. که حل شد. اما انزال ندارند. درصورتیکه آزمایش که دادند مشکل انزال نداشتند و تونسته بودند ازمایش بدهند. اظهار میکنند که همیشه استرس این قضیه رو داشتند. ولی الان قصد بچه دار شدن داریم و این قضیه مشکل ساز شده. ایا درمانی هست واسش؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   ممكن است ترشحات وارد مثانه مي شود بعد از رابطه جنسي أزمايش ادرار براي وجود اسپرم در ادرار انجام شود

 • تصویر کاربر Mmd یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام جوان ۲۲ ساله ای هستم تا حالا رابطه جنسی نداشتم از طریق خود ارضایی منی خارج نمیشه و بعد از ادرار خارج میشه و در خواب خارج میشه ب تازگی عمل واریکوسل انجام دادم ولی قبل از این عملم همین وضعیت را داشتم مشکل دقیقا چیه امکان بسته بودن مسیر خارج شدن منی ب صورت مادر زایی وجود دارد ؟ ممنون مشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   خارج. نشدن مني زود گذر است نگران نباشيد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باوعرض سلام و خسته نباشید . دکتر من تغریبا۱۴/۷ماهمه یعنی چهارده سال ۷ماه تو خرداد سال ۱۴۰۰میشم پانزده ساله من تا ۱۲سالگی لاغر بودم اما از دوازده سال به اینور شکم اوردم الان التم در حالت شق ۵-۶هست ابمم نمیاد درضم ۲سال هم هست خود ارضایی میکنم رفتم دکتر برام سنو گرافی نوشت برا بیضه هام اونوقت تو ازمایش نوشته بود هر دو بیضه ها سالم هستند لطفا کمکم کنید حتی تو خواب ابم نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   علت أن خود ارضايي است نگران نباشيد خوب مي شويد

  2. تصویر کاربر مسعود جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   مرسی دکتر .ببخشید اونوقت کوچکی التم به خاطر شکمم هست
  3. تصویر کاربر مسعود جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   دکتر اونوقت اگر خود ارضایی رو ترک کنم مشکل ابم حل میشه؟؟ حس میکنم التم کوچکه یعنی در حالت راست۵-۶سانت هست اگر وزنمو کم کنم درست میشه
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   بله وزن را كم كنيد ولي طول ألت تغيير نمي كند

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، پسری ۳۵ ساله هستم که به مدت ۱ ماه داروی دپاپکس ۲۰ و آلپرازولام و پرانول مصرف می کنم که باعث شده میل جنسیم کاهش پیدا کنه و هنگام رابطه ارضا نشم ، آیا به این داروها ربط داره و باید به دکتر بگم داروهها رو عوض کنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   دارو ها عوض شوند

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من موقع رابطه با همسرم موقع انزال همیشه خروج منی داشتم ولی در اخرین رابطه موقع انزال هیچ منی خارج نشد و این منو خیلی نگران کرده هیچ نوع قرصی هم مصرف نمی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   گاهي اوقات پيش مي أيد نگران نباشيد

 • تصویر کاربر رامتیک چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام 70 ساله هستم و 15 سال قبل بدلیل بزرگی پروستات از نوع خوش خیم عمل کردم و داخل پروستات تخلیه که بقایای آن اغلب در سونو ها یی که میگیرم قابل رویت هست . بعد از عمل بنا به توصیه دکترم از قرص وایگرا ( سیلد نافیل ساخت هندوستان) در طول این سالها استفاده کردم و مشکلی نداشتم. بعد از عمل پروستات هم منی به مثانه ریخته میشود که در آزمایش های متعدد از ادرار ، نشانه اسپرم دیده میشود . دو ماهی است که در هنگام نزدیکی به ارگاسم و لذت آنی که در هنگام انزال قبلاً داشتم نمیرسم و هر چه مدت طولانی هم ادامه میدهم فایده ای ندارد و خسته شده و با از دست دادن نعوظ دیگر مجبور به ترک نزدیکی بدون لذت و ارگاسم میشوم . در اطلاعات پزشکی خواندم که به این بیماری آنورگاسمی میگویند. لطفا بنده را راهنمائی و اگر قابل درمان با دارو هست . مشکل روحی و روانی و استرس هم ندارم . قندناشتای من روی 108 و فشار خون هم قرص مصرف میکنم بین 13/5 روی 9 تا 9/5 هست. با تشکر /.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   براي اورگاسم دارويي وجود ندارد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

 • تصویر کاربر طهماسبی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسری 23 ساله هستم تا حالا رابطه نداشتم هنگام خود ارضایی منی ازم خارج نمیشه توی خوابم همینطو ولی وقتی روی شکم افتادم و به جنس مخالف فکر میکنم از من منی خارج میشه. من 2 ساله متوجه شدم واریکسل گرید سه دارم ولی قبل فهمیدن این موضوع هم همینجوری بودم ... ترو خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   مشكل زود گذر است نگران نباشيد خوب مي شويد

 • تصویر کاربر افشین دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام درود
  بنده 32سال سن دارم مشکل من اینه که خیلی دیر انزال میشم شاید بیش از یک ساعت و در آخر با استمناع انزال پیدا میکنم
  این خسته کننده و آزار دهنده هستش.. کلاف میشیم
  و در حین رابطه نیز گاهی نیز از شدت خستگی اختلال نعوظ نیز پیدا میکنم
  لطفاً راهنمایی کنید.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر مهران شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  ۱۳ آبان ۹۹
  سلام
  مهران هستم 37ساله. متاهل هستم با یه دختر 3ساله

  1 آبان من یه قرص ترامادول 100 برای سرحال شدن خوردم
  فردای اون روز بعد از اینکه به تکرار بالا آوردم و دیگه چیزی تو معده من نبود و فقط آب بالا میاوردم با حالت تهوع و سرگیجه شدید به بیمارستان رفتم و یه سرم گرفتم و حالم خوب شد با یکم سرگیجه...

  هفته بعدش با درد شدید شکم از خواب بیدار شدم یه دمنوش خوردم و با کیسه آب داغ دور شکمم رو حدود بیست دقیقه محکم ماساژ دادم بعد از اینکه شدت درد کمتر نشد به بیمارستان رفتم
  یه آمپول هیوسین و یه تهوع برام زد تا برم سونو برای آپاندیس
  بعد از انجام سونو و آزمایش خون دکتر گفت که چیزی نیست فقط یه خورده رسوب داری توی کلیه و دو تا دیگه هیوسین دوباره زدم و قرص هیوسین ،قطره سنکل و یه ...

  نمی‌دونم این پیش زمینه ای که گفتم آیا ربطی داره به این مشکلی که الان می‌خوام براتون بگم یا نه.
  بعد از اینکه از بیمارستان اومدم منزل درد شکم خیلی کم شده ولی حالت تهوع و سرگیجه تا الان که یک هفته گذشته با من همراهه ، مدفوعم کمی سبز رنگه یبوست هم ندارم...

  به تازگی متوجه شدم که موقعی که ارضا میشم آب منی دیده نمی شه
  فقط حس لذتی کوتاه به من دست میده
  یک با نزدیکی کردم
  یه بار هم استمنا .ولی موقع ارضا منی بیرون نمیومد.
  لطفا منو راهنمایی کنید .
  09123943803
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   خارج نشدن مني زود گذر است خوب مي شويد براي موارد ديگر به متخصص داخلي مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر