عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من 50 ساله هستم و چند سالی هست که هنگام خروج منی اگر آلت تناسلی رو به جلو حرکت بدهم انزال اتفاق نمی افتد و باید قدری آلت را به عقب بکشم تا منی خارج شود . و منی هم به طور کامل خارج نمیشود و احساس میکنم پمپاژ منی به عقب صورت میگیرد نه به بیرون . لطفا منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   موقع انزال به ألت دست نزنيد

 • تصویر کاربر شایان دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقتی هست که متوجه شدم انزال و ارگاسم برام صورت نمیگیره در زمان خود ارضایی؟؟؟؟ نمیدونم باید چه کنم ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   جنبه فكري ،، روحي واسترس و اضطراب دارد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت و تشکر بابت پاسخ دهی به سوالات
  جوانی 21 ساله هستم در طی 9 ماه گذشته فقط دو سه بار منی هنگام خواب خارج شده که مقدار مایع غلیظش نیز کمتر مقدار آن در چند سال گذشته است. نه الکل مصرف میکنم و نه خودارضایی، آیا ممکن است بعد از ازدواج بچه دار نشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   طبيعي است بچه دار هم مي شويد

 • تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من با یک نفر کلا رابطه دارم و خیلی از این که اول رابطه در هنگام تحریک شدن اولا قبل از شروع رابطه کم‌کم ازم منی خارج میشه یا زود انزالی دارم خیلی ناراحتم یا در رابطه بعد از چند دقیقه به صورت متقاطع ازم اسپرم خارج میشه نمیخوام اینجوری باشه و می‌خوام یه رابطه طولانی و با ارامش بدون انزال زود و متقاطع وسط رابطه داشته باشم من ۲۸ سالمه بیماری خاصی هم ندارم خداروشکر فقط این مشکل رو دارم اگه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم اگر دارویی هم هست راهنمایی کنیم پارتنرم ۱ ماه دیگه میاد پیشم می‌خوام خوب شده باشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   روزي يكعدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر د دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر سه ماهه که مشخص شده پروستات خوش خیم دارم دیابتم 200 داروی تامسولوسین و پروستاتان می خورم ایا خارج نشدن منی از التم درمان میشه اگر درمان میشه چه دارویی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   خارج نشدن مني يا به علت تامسولوزين يا ديابت است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۱سال سنمه الان یک ماهی میشه میل جنسیم خیلی کم شده و بعد رابطه ارضا نمیشم الکل هفته ای۲بار استفاده میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   الكل را قطع كنيد

 • تصویر کاربر شایان دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  دکتر من ۱۹ سالمه چند وقته پس از خود ارضایی منی خارج نمیشه باید چی کارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   زود گذر است خود به خود خوب مي شويد

 • تصویر کاربر Nader جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  دکتر ۲۲ سالمه هنگام شهوت یا خود ارضایی آب منی خارج نمیشه الان رفتم پیش دکتر قرص ایمی پرامین برام تجویز کرده گفتم راهنمای بکنی د یه داروی به من معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   زود گذر است خود به خود خوب مي شويد 

 • تصویر کاربر قادر سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتز این یک ماه منی کم خیلی کم شوده وحس میکنم تو مسانه برگشت میخوره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   رابطه جنسي داشته باشيد و أزمايش ادرار جهت اسپرم در ادرار در أزمايشگاه انجام شود

 • تصویر کاربر هدایت شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز من 60 ساله هستم مورخه بیستم دی ماه نودهشتیا عمل پرستاد انجام دادم الان بابت نزدیکی مشگل دارم هم نعوذ شده دیر هنگام وبد منی بیرون نمیاد مدت 4 ماه است ارضا نمی‌شوم ازشما خوا هوشمند راهنمای نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   خارج نشدن مني به علت عمل پروستات است كه درمان ندارد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد طولاني مدت

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر