عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روز پیش خدمتتون پیام ارسال شد هنوز پاسخ داده نشده مجددا خدمت رسیدم
  ۵۰ سال سن دارم
  بعد از آزمایشات پروستات ۲۶ بود
  دارو استفاده کردم
  سیپروفلوکاسین
  پرستات فیلد
  ادار کامل تخلیه نمیشه
  عدم خارج شدن منی هم دارم نعوض ی وقتهای خوب و یه وقتهای نه ضعیف
  قدرت دفع منی ندارم
  قبل ارضا اگه وقت بزارم منی کم کم خارج میشه بعضی در زمان ادرار هم خارج میشه
  زمان مقاربت ۲ الی ۳ قطره خارج میشه
  مجبور میشم با دست خارج کنم بقیه منی رو
  دکتر دارو دادن
  Macavit m
  وایزارسیل
  ی مدت خوب شد مجددا بعد از اتمام دوره دارو مجددا به حالت سابق کم خارج شدن منی
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از ناهار ميل شود

 • تصویر کاربر میلاد۸۳۸ جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر
  بنده جوان ۳۸ساله هستم وبه دلیل بیماری کولیت عمل کولورکتال انجام دادم و ۲۰روز پیش عمل پوچ روده (پیوند راست روده)جهت حذف کلوستومی انجام دادم.
  ولی باوجود حس بالای جنسی ولی متوجه شدم که انزال خشک دارم و منی ازم خارج نمیشه.البته احساس جمع شدن منی توی کیسه و اسپاسم زیر شکمم رو حس میکنم توی کیسه های منی ولی خروج ندارم.
  خواستم بدونم که آیا میشه گفت عوارض عمل هست و آیا میتونه با گذر زمان با توجه به اینکه زمان کمی از جراحی گذشته و ترمیم موضع جراحی بهبود پیدا کنه.
  و درمان لازم رو لطفا بفرمایید.
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام ممكن است عارضه عمل باشد هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ١٠ ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر هوشنگ جمعه ۲۲ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من عمل دیسک کمرکردم وبعدازآن موقع نزدیکی آب ازم خارج نمیشه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ١٠ ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چرا منی خیلی کم و با قدرت ضعیف خارج میشود
  آزمایشات پروستات انجام دارم
  ابعاد ۲۶ با سنو و آزمایشگاهی
  از قرص پروستات فید هم تا پایان فروردین استفاده کردم
  بعد اتمام دوره درمان
  مجددا کم شده
  لطف راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ١٠ ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر اسی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام همسرم درماه شاید یکباراتفاق می افتاد که آب منی خارج نمیشدولی الان دوماه هست که اصلا تورابطه ارضا نمیشن درضمن قرص سیلدنافیل هم استفاده میکنن یه دختر۷ساله هم داریم برای بچه ی دوم می‌خواستیم اقدام کنیم ممنون میشم دکترجواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم يك ماه ميل كنند و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل شود

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۵ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مردی۴۹ ساله هستم امروز برای اولین بار بعد از نزدیکی انزال داشتم ولی آب منی از من خارج نشد میخواستم ببینم مشکلم چیه ممنون...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام مشكل بزرگي پروستات است هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم  يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.چند ساله که به دلیل اعتقادی و روحی سکس نداشتم و بااینکه خیلی نیاز داشتم اما میل جنسی و فقط با خودارضایی جبران کردم.حدود چند ماهه که موقع ارضا شدن منی بااینکه کم هم نیست به طور کامل خارج نمیشه و کامل به اوج لذت نمی‌رسم و احساس میکنم چیزی داخل محل خروج آلت وجود داره که مانع خروج کامل ادرار یا منی میشه نمی‌دونم چقدر ربط داره اما کلیه سنگ ساز داشتم این اتفاق تقریبا همزمان شده با سخت بیرون آمدن مدفوع.دقیق بخوام توضیح بدم اینه که در طول روز دوبار بدون مشکل مدفوع میکردم اما الان کمتر و سخت تر مدفوع میکنم اما دردی وجود ندارد میخواستم محبت کنین و راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام الهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام چندین سال است به علت تشخیص پروستات قرص ترازوسین 2شبی 1عدد استفاده می کنم .اولا زود انزالی رخ می دهد دوما موقع خروج منی .منی وارد مثانه می شود. نه من نه خانمم لذت نمی برند خانمم دوست داره زود انزالی انجام نگیرد تا لذت بیشتری ببره با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 9 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ١٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضاتقی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  من فردی هستم که از اول آب من خارج نمیشد درهنگام نزدیکی بعد ازآن خانمم پیش دکتر خودش رفت راجع به من صحبت کرد یه دارویی هایی داد استفاده می کنم درحال نزدیکی آب منی خارج میشد تا اسفند بعد ازآن دیگر آب منی خارج نشد چه باید کرد ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 10 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ١٠ ميلي گرم يك ماه ميل شود

 • تصویر کاربر دانش دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۸ سال دارم اخیرا قرص اعصاب میخورم که خیلی سبک است مانند آسنترا۵۰ یا آلپرازولام نیم
  رابطه ام با خانمم خیلی کم شده و اگه رابطه هم داشته باشم منی نمیاد یا به ندرت میاد و این باعث ناباروری شده لطفا راهنماییم بفرمایید واریکوسل چپ هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 11 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد واريكوسل هم بايد عمل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر