عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

50+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده درحالت سکس از اومدن منی جلوگیری کردم و موقعی ک ارزاشدم آبی درداخل کاندوم ازمن خارج نشد میخوام بدونم عادیه یا آب به داخل ورژن ریخته شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر علي چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقاي دكتر دو سالي ميشه بيضه سمت چپم درد ميكنه و تير ميكشه يه زيد شكم و بغل پاهام دكتر رفتم سونو نوشت گفت كيست كوچيكي داره كه احتمالا به علت اينه كه مني رو موقع انزال نگه داشتي من چند باري اين كار رو كردم .و اينكه سكس ميكنم بعدش اين درد بيشتر ميشه و كم كم كاهش پيدا ميكنه ولي ب طور كلي نميره ضمنا در گزارش سونو فتق هم بود
  حالا نميدونم چيكار بايد بكنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك بار شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ٢٥٠ ميلي گرم

 • تصویر کاربر غلامرضل چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سوال۲۷۰۳۱ رو خدمتتون پرسیدم گفتین خارج نشدن منی بعلت مضرف کپسول کپسولپروترال هست ومصرفشو قطع کنم چیجایگزین کنم؟.قرص افلوکساسین۲۰۰رو ادامه بدم؟.جای کپسول پروترال چی بخورم.ممنون از شما.دکتر خواهشا داروی جایگزین معرفی کنین.اینجا دسترسی به پزشک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   همين دارو ها را بايد ميل كنيد

 • تصویر کاربر غلامرضل سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.سالنوی شما مبارک.دکتر من ۹روزپیش درد شدید پروستات وسوزش ادرار وتکرار ادرار گرفتم.سونوگرافی رفتم حجم پروستات۳۵بود وپروستاتیت تشخیص داده شد.دکتراورولژی رفتم وقرص پروترال وافلوکساسین دادن. دیشب بعداز نزدیکی وانزال اصلا هیچی از من خارج نشد وکمی پروستاتم درد گرفت.بنظرتون چیشده.خطرناکه یانه ممنون میشم جواب بدین.چون اصلا دسترسی به پزشک ندارم.بیماری خطرناک نباشه دکتر واقعا نگران شدم.ایا داروها رو ادامه بدم.توروخدا ج بدین.۴۷سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   به علت كپسول پروترال است قطع كنيد

  2. تصویر کاربر غلامرضل دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   کپسولپروترال رو قطع کنم چیجایگزین کنم.قرص افلوکساسین۲۰۰رو ادامه بدم؟.جای کپسول پوترال چی بخورم.ممنون از شما
  3. تصویر کاربر غلامرضل دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   جای کپسول چی استفاده کنم؟
   قرص افلوکساسین۲۰۰ رو ادامه بدم.ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   به جاي پروترال قرص٢ ميلي گرم ترازوسين ميل كنيد بيماري شما خطريرندارد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سلیمی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. سال جدید را بهتون تبریک عرض میکنم امیدوارم سال خیلی خوبی در کنار خانواده داشته باشید.
  من پسری ۳۲ ساله و متاهل هستم با کلیه سنگ ساز که هر چند یک بار سنگ دفع میکنم.
  هر چند وقت یکبار هم دچار عفونت پروستات میشوم و با خوردن سیپروفلوکساسین و کپسول پروترال بعد از یک دوره مصرف خوب میشوم و وقتی که عفونت شروع میشه دچار بی خوابی شبانه میشوم و چند شب اصلا خوابم نمیبره. از قبل از عید دچار عفونت پروستات شدم و همزمان سنگ کلیه هم از کلیه کنده شد و ناچار به تزریق مرفین شدم. دیشب برای اولین بار موقع ارضا شدن منی خارج نشد میخواستم بدونم ربطی به عفونت یا سنگ کلیه داره یا دلیل دیگه داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   ربطي نداره خود به خود مي شويد

 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دیراومدن آب منی مردان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر از سایت خوب شما
  پسرمن 22 سال داره دوسال قبل به علت درد در ناحیه بیضه سونو انجام داده که مشخص شد واریکوسل گرید یک داره دکتر براش سفکسیم تجویز کرد و گفت با مصرف این دارو مشکل حل میشه الان گاهی اوقات همون درد رو داره ،که مشخص شد خودارضایی میکرده از سه چهار سال قبل تا الان و زمانی که به هر دلیلی حس شهوت کنه حتی خیلی کم ولی خودارضایی نکنه بعد چند ساعت حس ادرار داره که در هنگام ادرار همراه اون هورمون های مردانه خارج میشه همونایی که داخل تستوسترون وجود داره مقدار ادرار چند قطره هست با کمی درد هنگام خروج همچنین وقتی تعداد دفعات خود ارضایی رو زیاد میکنه گرفتگی عضلات قلب رو حس میکنه، گاهی این گرفتگی زیاد میشه همراه با سرگیجه
  1-آیا این گرفتگی به خودارضایی ربط داره؟
  2-نظرتون در مورد خروج هرومون های مردانه چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   هيچ ارتباطي خود ارضايي ندارد

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من یه آقای ۳۲ساله هستم.۴ساله ازدواج کردم.الان دوهفتس سکس نکردم.چون در حال دفع سنگ کلیه و حالب هستم.البته زیر نظر پزشک.و اینکه دارو مصرف میکنم.امشب بعد از ارضا شدن مایع منی از الت خارج نشد.ممنون میشم راهنمایی کنید.واینکه خطرناک نیست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   خطري ندارد نگران نباشيد اگر دارو ميخوريد قطع كنيد

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من و همسرم شش ماهی هست اردواح کردیم اصلاسابقه خودارضایی نداره و داروهای ضد افسردگی حدود یکسال پیش مصرف میکرده الانم قرص میگرن میخوره از اول ازدواج گاهی در حال رابطه ناگهان عدم نعوظ پیدامیکرد امااین مشکل برطرف شده و به جاش عدم ارضا یاارضای خیلی دیررس گرفته چندبارپشت ر هم ایت اتفاق افتاد روحیه حساسی داره و این موضوع باعث شده کمی از رابطه دوری کنه بخاطر ترسی ک داره ایا مشکل چیه با دارو چیزی حل میشه بابد به پزشک مراجعه کنم?دلیل عدم انزال چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   مشكل روحي رواني و فكري ،، ذهني مي باشد

 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ایا رفع نکردن نیاز جنسی ضرردارد ؟
  من یه مشکل من یه مشکل دارم مجرد هستم 23سالمه من قدیم خ ود ارضایی انجام میدادم الان یه ماه ترک کردم احساس در درد بیضه و خروج خود به خودی منی با ادرار و مشکل جنسی اختلال عورت نمایی دارم مشاوره و دکتر رفتم میگن هفته ای یک بار کنترل شده خود ارضایی انجام بده ایا انجام بدم؟
  من بیماری ژنتیکی اتاکسی فردریش دارم سیستم عصبیم ضعیفه و روی التم تاثیر گزاشته قبلا که خودارضای میکردم دست متحرک انجام نمیدادم و بصورت دیگه ای خود ارضایی میکردم نه میتونم ازد.اج بکنم نه نیاز جنسیمو رفع کنم ایا مشکلی نیست هفته ای یکبار بنا به دستور مشاوره و زشک خودارضای کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   خير هفته اي يك بار اشكالي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر