عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

50+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من ۲۸ سالمه و مجردم، اخیرا درد خیلی شدید پهلو، کشاله ران هر دو پا، پشت گردن (ناحیه حجامت عام بین دو کتف) و لگن داشتم به دکتر مراجعه کردم بعد از آزمایش خون و سونو گفتن هم عفونت داری و هم هر دو کلیه شن کلیه ۳/۵ میلی متری، برا درمان داروهای مسکن و ضد التهاب به اضافه اوفلوکساسین۲۰۰ و تامسولوسین تجویز کردن الان حدودا ۱۵ روزه که مصرف میکنم ولی خیلی میل جنسی م کم شده و پس از انزال یا اصلا اصلا آبم نمیاد یا خیلی خیلی کم در حد چند قطره ، خواستم محبت کنین راهنمایی کنین که بخاطر این داروهاست و اینکه دارو رو مصرف کنم یا نه و اینکه اگه باید مصرف کنم پس از اتمام دوره دارو به حالت طبیعی بر میگرده یا نه چون خیلی نگرانم و از ناباروری در آینده میترسم، چون اصلا از بابت انزال قبلا هیچ مشکلی نداشتم، خیلی ممنونم،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   كپسول تامسولوزين را قطع كنيد

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدوداً یک ماهه بعد از نزدیکی هم مایع منی وهم جهش کم شده وهیچ حسی نداره این موضوع منو نگران کرده درضمن4سال پیش عمل دیسک کمر داشتم وبه دلیل درد دیسک تریاک مصرف میکنم گاهی هم در همان انزال کوتاه وکم حس احساس درد در آلت دارم خواهشاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   عدم احساس به علت مصرف ترياك است

  2. تصویر کاربر جواد جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)
   هم مایع کم شده هم اون جهشی که بیشترین حس رو داره دیگه نمی یاد فقط اول یک جهش کوتاه باکمی حس داره دیگه هیچی خودش میکنم اگه داروی داره راهنمایی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   دارو ندارد به علت ترياك است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده به علت دیرآمدن ادراردرصبح وکم فشاری آن به پزشک مراجعه کردم وداروی پروترال4/. وپروستاباریج داده پس ازمصرف یک هفته مایع منی قطع شده علت آن وراهنمایی می خواستم ممنون ضمناسن بنده56سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   علت دارو مي باشد قطع كنيد

 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۲۲سال سن دارم بعد از سکس ارضا میشم ولی آبم خیلی کم میاد در حد دو سه قطره ب رنگ سفید ولی غلیظ نیس و مث ارداره ولی رنگش سفیده چیکار کنم دکتر راهنماییم کن
  درمانش چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   اگر لذت جنسي به اوج برسد ترشحات زياد مي شود

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده 43ساله هستم ومدت یکهفته هست که مدت زابطه جنسی حتی تا یکساعت هم باعث ارضاشدنم نمی‌شود وهیچ انزالی رخ نمی‌دهد، اما بعد از چند ساعت زمان ادرار کردن خروج منی را مشاهده میکنم و حتی با فشار دادن آلتم به سمت بیرون تا 3الی 4بار خارج شدن منی ادامه دارد، همچنین از شدت خارج شدن ادرار خیلی کاسته شده است ودرد خیلی خیلی ضعیفی را درانتهای آلت تناسلی احساس میکنم، خیلی نگرانم واحساس خجالت میکنم که ارضا نمی‌شوم، خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشكل شما زود گذر است بمرور زمان بهبودي زود حاصل مي شود

 • تصویر کاربر آرین سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کوتاه بودن مدت نزدیکی و شل شدن الت بعد از چند دقیق نزدیکی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر الان حدود 2هفته هست ک بانزدیکی ارزا نمیشوم و یکبار هم ک حس ارزا شدن بهم دست داد مایع منی خارج نشد ودرهنگام رابطه دهنم خشک میشود .چندروزهم مریض بوده ک ب دکتر مراجعه کردم و ازمایش فرستادنم ودرازمایش تسخیص اسید اوریک بالا وبه گفته خوشان غلظت خون داشتم ک پس از،خون دادن. حالم بهتر شد ولی الان حدود 2هفته ک از رابطه جنسی لنجام میدهم ارضا نمیشوم وبرام واقعا شوکه کننده بوده خواهشمند است راهنماییم کنید قبلا هم خیلی زود تحریک میشدم وقدرت ارضا بالای داشتم بنده تریاک هم اعتیاد دارم ک حدود 6سال میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   بيشتر جنبه ،،،فكري  ذهني دارد خوب مي شويد

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من هر وقت که سکس دارم از امدن اب منی جلوگیری میکنم یعنی بین بیضه و مقعد مو فشار میدم تا منی بیرون نیاد برای بدن مضر هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   بله مضر است

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بعد از یکبار نزدیکی و علی رغم نعوذ اب منی ام نمیاد و ارضا نمیشوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   زود گذر است خوب مي شود

  2. تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر لطفا یه قرص مکمل برای افزایش میل جنسی بفرمائید
   قرص سمنکس خوبه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   دارو وجود ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م. چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من 32 سالمه. من دوران مجردیم خیل خودارضایی داشتم. الان 3 ساله ازدواج کردم. زودانزالی دارم در حد 1 دقیقه. تمام راههای غیر دارویی رو امتحان کردم (پرت کردن هواس. پوزیشنای مختلف و هرچی که بوده....) فقط با کاندوم میتونم که واقعا هم من هم خانومم خسته شدیم. دیگه میخوام راه دارویی رو امتحان کنم. خواهش میکنم کمکم کنین. زندگیم بخاطر این خیلی بد شده. اعتماد بنفسم صفر شده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر