عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علي شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقاي دكتر قوامي
  بنده ١٠ ساله ازدواج كردم و يك دختر هم دارم اما تقريبا چند سالي است ديابت نوع ٢ دارم و اين ديابت باعث شده بافت آلت تناسلي من ضربه بخورد و دچار اختلال نعوظ شدم و آب مني از من بيرون نميايد
  الان هم الحمدالله قند ناشتام بين ٨٠ تا ١٣٠ است و قند پس از غذا از ١٨٠ بالا نرفته طبق توصيه آقاي دكتر شريفان در مشهد
  داروهاي گياهي مصرف كردم قرص تادالافيل قرص ويزارسين قرص گياهي جنسالين كپسول آرجنين قرص ايمي پرامين ولي هيچ نتيجه اي نگرفتم اگر راهنمايي كنيد ممنونتونم
  ديگه خسته شدم نميدونم چيكار كنم خود ارضايي هم زياد داشتم آلتم افتاده هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   از أمپول تزريقي پاپاورين در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر F دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰سالمه و از ۱۵سالگی شروع به خودارضایی کردم میشه گفت هرروز این کارو کردم اما این یک ماهه منی خارج نمیشه اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر بیوک پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من 61ساله ام تا دوسه ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم ولی ازاون موقع ببعدهیچگونه لذتی ویا هیجانی در ... به من رخ نداده وخودم وهمسرم ازاین بابت خیلی نگرانیم من دوپسرهم دارم که هردوازدواج کرده اند ضمنا من قرص اعصاب (پریمیدون- نورتوپرمدین -وسیتولاپرام مصرف میکنم لطفا مرا راهنمائی نمائید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام مدت یک ماه است دچار بیماری شده ام که بعد از عمل جنسی آب ازمن خارج نمشود ولی احساس خوشی بعد از عمل را دارم و مدت ده سال است دیابت نوع ۲ را دارم و قرص گلی بنکلا مید ۵ مصرف میکنم لطفا راهمنایی بفرماید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   علت ديابت است درماني ندارد

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  شصت ساله هستم چهار سال قبل عمل قلب باز انجام دادم،از پانزده سال قبل دچار عدم نعوظ شدم بعد از عمل واریکوسل در سال 82 این مشگل شدت یافت از قرصهای ویاگرا استفاده کردم، بعد از عمل قلب با توجه به استفاده از داروهایی چون متورال ،نیکو راندیل ،آسپرین، رزوواستاتین،بتالکو،مشگل جنسی بیشتری پیدا کردم ،لذا استفاده از ویاگرا یا مشابه انرا با ترس استفاده میکنم از حضور استاد گرامی خواهشمندم راهنمایی بفرمایند کم خطر ترین و موثرترین دارو برای عدم نعوظ با شرایط بیماری بنده چه دارویی میباشد
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   بايد از تزريق أمپول پاپاورين داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  دکتر همسرم ارگاسم میشه نزدیکی هم میکنه اما آبش نمیاد درحالت معمولی هم هیچ ترشحی نداره اسپرش هم تنبل هست وبارورنمیشه ممنون از توجهتون آیادرمانی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   گاهي اتفاق مي افتد طبيعي است

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من ۳۷دارم زودانزالی دارم قرص سلیدناوداپکستین 60مصرف میکنم وقتی قرصهارومیخورم حالت تهوع دارم وبالا میارم البته هردوقرص رو باهم میخورم دهانم خشک میشه سردردهم میشه چکاربایدبکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   ممكن است علت أن قرص داپوكستين باشد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۲ سال دارم ۱۲ سال اعتیاد پیدا کردم به خود ارضایی شدید اواخر کم شده بود ولی باز تشدید شده به یک روز درمیان سایقه نامزدی نا موفق هم داشتم و حدودا ۷ سال عست نعوض صبحگاهی ندارم ولی کاملا شهوت دارم
  سوال من این است که در زمان رابطه ارضا نمیشوم منی خارج نمیشود و فقط مایع شفاف و فقط با خود ارضایی منی خارج میشود در صورتی که در زمان خود ارضایی گاهی اوقات جلو آلت را میگیرم تا به سرویس بهداشتی بروم
  درمان ارضا نشدن بنده و عدم نعوض در چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   ارضا نشدن درماني ندارد ولي يك ساعت قبل از عمل جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید ۳۹ ساله هستم و انزال وارگاسمم طبیعی بوده تا حالا .برای سر درد هایی که داشتم به متخصص اعصاب و روان و تشخیص میگرن دادن و قرص برای درمان که شامل والپروات کوتد(رهاکین ۲۰۰) وهالوپریدول۰/۵ وآلپروزولام تجویز کرده الان بعد از گذشت حدود یک ماه مصرف در رابطه به انزال و ارگاسم نرسیدم.و منی خارج نشد.ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   ممكن است علت أن دارو هاي ميگرن باشد

 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخدا قوت خدمت شما من 43 سال سن دارم و میانگین هفته ای دو الی سه بار خود ارضایی داشتم الان حدود دو هفته ای هست که تغیراتی را در ادرار مشاهده میکنم مثل تکرر ادرار و تغیر رنگ و عرض کنم خدمتتون که الان هم مقدار مایع منی خیلی کم وغلظتشو از دست داده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر