عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۱ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود دو هفته به علت درد در ناحیه چپ مثانه و سوزش ادار بعد از تخلیه، به پزشک مراجعه و ایشان پروستات خوش خیم و تشخیص دادند و داروهای(تاولکسن500، سفکسیم 400، تامسولسین، فنا پرین و فیناستراید وفلوکونازول) را تجویز کردن. در مدت یک هفته سوزش کمی بهتر شده و هنوز بعد از سرویس به خصوص شبها ادامه دار هست. مشکل دیگری که در طول مصرف داروها پیش آمده بعد از رابطه جنسی به انزال بدون مایع منی دچار شدم. لطفا ارشاد بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام عدم خروج مني به علت مصرف تامسولوزين است بايدعمل سيستوسكوپي انجام شود 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من ۱۸ سال دارم الان به مدت ۲ ماه است که از من بعد از ارضا شدن منی خارج نمیشود ولی دوهفته پیش بعد از ارضا شدن از من منی خارج شد ولی دوباره بعد چند وقت وقتی خود ارضایی کردم از من منی خارج نشد دلیلش رو نمیدونم ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام دليلش ذهني ،،،،فكري است و بعضي اوقات بطور طبيعي با عمل خود ارضايي مني خارج نمي شود

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال دارم الان به مدت ۲ ماه است که از من بعد از ارضا شدن منی خارج نمیشود دوهفته پیش بد از ارضا شدن منی خارج شد ولی دوباره بعد چند وقت وقتی خود ارضایی کردم از من منی خارج نشد دلیلش را هم نمیدانم ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام نگران نباشيد بعضي اوقات بعد از خود ارضايي مني خارج نمي شود

 • تصویر کاربر خشایار چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ۳۸ساله هستم یه بچه ۶ساله دارم
  یه مدتی خود ارضایی میکردم و با همسرم رابطه سکس نداشتم
  حدودا ۱ساله که مجدد سکس داریم مشکل نعوظ کمی دارم
  یعنی مثلا وسط سکس نعوظ از بین میره باید مجدد سعی کنیم و اینکه انزال اصلا اتفاق نمیافته مثلا ۶ماه پیش انزال داشتم الان ندارم و حس میکنم طول التم نسبت به قبل در حالت نعوظ کوتاه تر شده
  الان بچه دوم رو میخوایم
  قبلا این مشکل نعوظو عدم انزال رو نداشتم
  مگر اینکه دو یا سه بار سکس میکردیم عدم انزال بود
  سیگار میکشم
  و‌فکر میکنم منشا روحی و روانی داره
  ایمی پرامین نمیخوام مصرف کنم خواب اوره
  ممکنه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر خشایار سه شنبه ۱۴ آذر ۲( 2 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر جناب دکتر هنوز پاسخی به سوال بنده ندادید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 2 ماه پیش)

    با سلام  يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد درمان عدم خروج قرص ايمي پرامين است كه خواب أور است هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين  ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا پنجشنبه ۹ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بارها پیش امده من باهمسرم رابطه داشتم هربار به ایشان گفتم بعد از ارضا شدن مایع منی رادرداخل بریزد او ارضا میشود ولی من بعد از رفتن به حمام و شیتن متوجه میشوم نه تنها هیچ مایعی از واژنم خارج نمیشود بلکه حتی اگر مایعی درداخل مانده باشد با تست کردن بانکشتم احساس نیکنم داخل واژنم هیچ بویی از مایع منی ندارد شک دارم ایا همسرم ارضا شده ؟یا نمیخاهد داخل بریزد و وانمو میکند که ریخته چون هربار میخاد مایع رو خارج از واژن بریزه کلی مایع از بدنش خارج میشود یا قبلا که میریخت داخل کلی مایع از بدنم خارج میشد یا داخل بدنم بوی وایتکس میداد میشه راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام همسرتان بعد از ارضا شدن ألت را از واژن خارج نكند

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۵ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام ،من در یک حرکت بچگانه با تزریق سرنگ انسولین و آمپول حجم دهنده ماهیچه باعث خون مردگی در سمت راست الت خود شده ام پوست بقدری نازک شده که سفید و نازک است حالا احساس میکنم مشکلات عدم خروج کامل ادرار و منی در حالت نعوظ و در حالت معمولی ادرار بهتر خارج میشود این خون مردگی چگونه محو می‌شود ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  من ۵۷ ساله هستم مدتی هست که هنگام سکس پرتاب منی ندارم ویا موقع سکس لذت تخلیه منی ندارم یا دیر تخلیه میشه ویا خیلی کم منی تخلیه میشه.خیلی کم اوپیوم و الکل هم مصرف میکنم.
  قرص فشار خون والسارتان هشتاد صبح و امپلی پرس پنج شب مصرف میکنم ولی بدون قرص فشار خون فشارم سیزده یا چهارده هست.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام مشكل شما به علت مصرف الكل و اوپيوم است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر یحیا شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۲۰ سالمه موقع ارضا شدن یه ابم شفاف و جیوی خارج میشود ولی اسپرم نمی یاد چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم ده روز ميل شود 

 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۰روز قرص پاروکستین۲۰ خوردم الان آلت من هیچ حسی نداره و یکساعت هم رابطه داشته باشم منی از آلتم خارج نمیشه
  چکار کنم
  ازلحاظ عصبی روحیم خرابه
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام بي حسي ألت جنبه فكري ،،،،ذهني دارد هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سنگ کلیه دارم و خودارضایی کردم ولی مایع منی خارج نشد مشکل چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام ارتباطي به سنگ كليه ندارد جنبه فكري ،، ذهني دارد و عصبي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر