عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

50+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Imankh2000 شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشی بنده کاملا خوب ارضا میشدم با منی ولی الان سنگ کلیه گرفتم از فرداش ارضای بنده بدون منی است به دلیل دارو ها است یا این مشکل را همیشه دیگر به همراه دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   از دارو و مسايل روحي و رواني است

 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر - من مشکل انزال دارم و آب منی من موقع انزال خارج نمیشه - فقط یکی دو قطره آب بی رنگی بیرون میاد اونم خیلی کم - گاهی وقتا همونم خارج نمیشه - آیا درمان یا داروی خاصی هست که من تهیه کنم و خوب بشم ؟ ممنون از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   درماني ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   درماني ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . پسری 19ساله هستم آب منی از من خارج نمی شود ن با خودارضایی و ن با نزدیکی فقط آب مذی که سفید رنگ است و مقدار آن هم بسیار کم است خارج می شود تو رو خدا راهنمایی بفرمایید مشکل چیست خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   استرس،، اضطراب ،،نگراني است

 • تصویر کاربر علیزاده پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مدت چندماه پیش وقتی با یکی که واقعا دوستش داشتم رابطه جنسی داشتم دیدم حالت ارضابهم دست میده ولی هیچ آبی ازم خارج نمیشه گفتم شاید بخاطر استرس و..بوده تا اینکه دیدم توی خواب هم خارج نمیشه وحتی خودارضایی حالت دست میده ولی به نهایت میرسم نه داخل مجراآبی هست نه اینکه خارج میشه چیزی عرض کنم که من چهارپنج سال پیش باشگاه میرفتم یه قرصی بود بنام دکورت استفاده میکردم وبعدهاکم‌ پیدا میشد و گفتند نمونه ایرانی دگزامتازون و حجم دهنده عضلات خواستم ترکش کنم نتونستم هرکار کردم درد سردرد ضعف قالب میشد بهم حدود دوسال که قرص ومتادون هم مصرف میکنم ولی مواد مخدر استفاده نمی کردم هیچوقت ومدت یک سال پیش تقریبا یک سال الکلی جات هم خوردم براترک متادون که الکل رو ول کردم دوباره ومتادون مصرف میکنم روزی یه قرص ونصف دگزامتازون هم هرروز واینکه پشتم بین کمر وباسن یه کیست هم هست که الان حدود ده سال عفونت میکنه و خوب میشه و عمل نکردم گفتم شاید این قرص هاو این ضایعه هم تاثیر داشته باشه ومتادون رو می ذارم کنار ولی این دگزا سخته واقعا من سی وسه سالمه و میخوام ازدواج کنم ولی خب دیگه فکر کنم نشه خیلی این یه ماهی داغونم آرزوی مرگ فقط دارم از خدا سر نماز فقط دعا میکنم بمیرم چون واقعا دوست دارم بابا بشم ولی این شرایط اصلا خوب ممکنه بشم چیکارکنم دوکتر من اهل ساری ام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   ممكن است مني به داخل مثانه مي رود نزديكي داشته باشيد و سپس ادرار را به أزمايشگاه بدهيد جهت بررسي وجود اسپرم در ادرار

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،مصطفی محبی هستم،یکی از دوستام میگه که قبلا بیماریی نادر ناشی از تجمع اسپرم داشته که درد میکشیده،میگه که‌ دکتر بهش گفته راه درمانش ، انزاله،یا خود ارضایی یا سکس، که دکتر بهش گفته سکس مناسب تره.به نظر شما چنین چیزی حقیقت داره یا نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   چنين بيماري وجود ندارد

 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،مصطفی محبی هستم،یکی از دوستام میگه که قبلا بیماریی نادر ناشی از تجمع اسپرم داشته که درد میکشیده،میگه که‌ دکتر بهش گفته راه درمانش ، انزاله،یا خود ارضایی یا سکس، که دکتر بهش گفته سکس مناسب تره.به نظر شما چنین چیزی حقیقت داره یا نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   حقيقت نداره

 • تصویر کاربر مهسا جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  میخواستم ببینم آیا مردی که مایع شفاف قبل از انزال را نداشته باشد ولی نزدیکی کند و در واقع جلوگیری طبیعی هم انجام دهد میتواند بیماریهای جنسی مثل زگیل ها یا حتی ایدز را منتقل کند اگر منتقل میشود چگونه این اتفاق می افتد این در حالی است که ترشحات از او خارج نشده که حاوی ویروس باشد در واقع دخول و خروجی اتفاق افتاده بدون اینکه ترشحی از مرد وارد واژن زن شده باشد ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   منتقل نمي شود

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  من سی سالمه حدود ۱۷ -۱۸ ساله که سابقه خود ارضایی دارم بطور متوسط هفته ای دو مرتبه تا حالا رابطه جنسی نداشتم . ولی حدود دوهفتس هیچگونه میل جنسی ندارم و هیچ علاقه ایی به خود ارضایی ندارم .بطور طبیعی مایع منی از من خارج نشده . فقط گاهی اوقات درد خیلی خفیفی از ناحیه پروستات دارم ولی هیچگونه مشکلی مثل درد یا سوزش ادارار و یا مشکل تو خروج ادرار ندارم . این مشکل ناگهانی برام پیش اومد ایا مشکل حاد و مهمیه ؟ احساس میکنم که مایع منی دز بدنم دیگر تولید نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   كاهش ميل جنسي علت أن فكري ،،. روحي و استرس است

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  خواستم بدونم که این قرص های افزایش طول و قطر آلت تناسلی که در تبلیغات میشن مثل قرص وایمکس آیا واقعیت دارند یا خیر؟طبق ادعای شرکت های فروشنده با مصرف این قرص ها در طول مدت ۲ ماه تا ۳ ماه میتونه مشکلات مربوط به اختلال نعوظ و زود انزالی و افزایش طول و قطر آلت تناسلی رو مرتفع کنیم می خواستم بدونم آیا واقعیت دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   خير واقعيت ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   خير واقعيت ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دچار پروستات خوش خیم هستم که بعد از یه سری آزمایش‌ها و مراجعه به متخصص کلیه قرص دادن ولی بعد از چند روز متوجه شدم منی از من بعد از امضا شدن دفع نمیشه آیا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   ممكن است به علت دارو باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر