علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما من 31 سالمه و سابقه جراحی واریکوسل هم دارم سال گذشته بدلیل درد زیاد در بیضه چپ و برگشتن به حالت قبل عمل به پزشک مراجعه کردم که ایشان احتمال عفونت دادند وبا تجویز چند قرص مشکل حل شد ولی مجدد چند روزی هست همون حالت برام پیش آمد و احساس سوزش زیادی هنگام ادرار داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام، من الان دو روز میشه که از ناحیه بیضه سمت چپ دچار درد خفیف هستم، لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد به مدت ده روز

 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر جوان ۲۳ ساله هستم یک هفته پیش رابطه جنسی داشتم الان بعد یک هفته مایع زرد رنگ از مجرای ادرای ام خارج میشه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   خود به خود خوب مي شود روزي دو بار هم هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر سروش دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  باسلام
  من ۳۲ سال سن دارم ، حدود ۹-۱۰ ماه پیش مشکل شروع ادرار و خارش مجاری ادرار و بوی بد ادرار داشتم با مراجعه به ارولوژیست ، تشخیص عفونت ادراری و التهاب پروستات دادند ، طی دو مراجعه مجموعا دوره آنتی بیوتیک بصورت : ۴ هفته سیپروفلوکساسین ۵۰۰ ، سه هفته افلوکساسین ۳۰۰ و ۵ عدد لووفلوکساسین ۵۰۰ مصرف شد . مشکل شروع ادرار کاملا برطرف شده ، اما گاها احساس ناخوشایند در مقعد داشتم و دوبار درد مختصر در بیضه سمت راست .
  در چند ماه اخیر به دلیل شرایط مطالعه کنکوری که دارم روزانه ساعتها روی شکم دراز میکشم و دچار درد بیضه سمت راست شده ام که در ارتباط مجدد با متخصص فرمودند رفع میشه و موقتی هستش اما چند روز اخیر بسیار حالت مزمن داره و همراه با همون احساس ناخوشایند در مقعد هستش ، وقتی به دنبال منشا درد میگردم ، درد از ناحیه اپیدیدیم بیضه سمت راست شروع و داخل شکم ادامه داره .
  آیا عفونت یا التهاب پروستات من رفع نشده و عفونت اپیدیدیم هم هست یا نه ؟ نیاز به آنتی بیوتیک و ضد التهاب دارم ؟

  ضمنا هیچ گونه رابطه پرخطری نداشته ام ولی در هفته چند بار خودارضایی میکنم
  در حال حاظر امکان سونوگرافی و پیگیری ندارم ، ممنون بابت پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   با سلام شما مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر سروش یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   با سلام ،
   طی ۵ روز گذشته مه پاسخ ندادید ، درد کم شد و از بین رفت .
   همچنان منتظر پاسخگویی شما هستم !.😐
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   با سلام التهاب پروستات و اپيديديم برطرف نشده روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Alireza دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من 19 سالمه و سه روزه که متوجه شدم در بیضه سمت راستم فقط وقتی بهش دست میزنم درد عجیبی احساس میکنم و هیچ علامتی از تب و سوزش و تورم ندارم
  دقیقا احساس میکنم یک نقطه از اپیدیدیمیت باشه که این دردو ایجاد کرده لطفا کمکم کنید ممنون از لطفتون🙏
  در عکس ارسالی نقطه درد رو مشخص کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   التهاب اپيديديم است روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر Mahdi سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال سن دارم و بیضه سمته راستم اپیدیدیم متورم و سفت شده گاهی هم درد میگیره قبلا دکتر عمومی رفتم و قرص ایندومتاسین ۲۵ و سیپروفلوکساسین ۵۰۰ دادن ب مدت خوب شده بود ولی بعدش کار سنگین انجام دادم و وسیله سنگین بلند کردم. سونو گرافی هم رفتم مشکلی نداشت عکسشو براتون میفرستم چی کار کنم برای بهبودی کامل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از انجام كارهاي سنگين خود داري شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي گرم اسنعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده چند وقته که درد بیضه قسمت چپ بدن دارم با انجام سنوگرافی میخواستم تحت درمان قرار بگیرم
  اندازه بیضه سمت راست 37*19میلیمتر بیضه چپ 36*21میلیمتر میباشد
  هر دو بیضه دارای جدار منظم و صاف و اکوژنیسیته هموژن و نرمال بنظر میرسد سر و تنه اپیدیدیم دو طرف دارای اندازه و ابعاد و اکوپاترن نرمال است مایع هیدروسل در فضای اسکروتال مشاهده نشده دیواره اسکروتال بیضه ها دارای جدار منظم وضخامت نرمال میباشد در مانور و السالوا علائم واریکوسل مشاهده نشده قطر وریدی های شبکه پامپینی فرم در طرف چپ حداکثر 2mmمیباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام.سال نومبارک باشه
  من ۴۳ سالمه
  بیضه م درد شدیدی داره و خیلی کوچکتراز حدطبیعی هست آب منی خیلی کمه واصلا اسپرم نداره وپرتاب نمیشه
  بچه دار نمیشم و قلبم۱۷درصده و آی سی دی شوک داره و آمیودارون الان ۹ساله استفاده میکنم لوزارتان.کاروادیول.مگسی لیتین.سپروفلاکسین هم استفاده میکنم
  سونوگرافی هم انجام دادم که واریکوسل خفیف
  داره و روی کشاله رانم یه غده ای برآمده شده.
  بیضه هاخیلی این درد داره
  ازتون خواهش میکنم کمکم کنید.ممنونم ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف اندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام حودا سه سال است که هر چهار یا پنج ماه درگیر همین مشکل میشم بیضه چپ متورم ودرد وحشتناک داره وعفونت ادراری منی خونی دارم. پزشک عمومی رفتم ومسکن کترولاک گرفتم وچندتا کپسول اموکسی سیلین چون داروی دیگری پزشک نداشت چندتا ازمایش وسونو نوشته انجام ندادم درضمن حدود دوماهی هست که غذا از پنج لقمه بیشر بخورم حالت تهوع میگیرم. مجرد هتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   مني خوني خود به خود خوب مي شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر بنده با درد بیضه راست مواجه هستم و با مصرف شیاف ایندومتاسین و قرص سفیکسیم ۴۰۰ درد بیضه ام رفع میشود و این رو هم بگم خدمتتون که بیضه راستم موقع درد آویزان و قرمز میشود و رگهای بیضه یکم سیاه میشود که با مصرف داروهای بالا خوب میشود اما بعد از خود ارضایی دو یا سه بار در هفته دوباره درد شروع میشود در ضمن بنده تیر ۹۹ آز اسپرم دادم که جهش اسپرم و حرکت غیر عادی بود ولی بعد از اون دیگه آز اسپرم ندادم به نظر شما احتمال داره بنده دچار التهاب اپیدمی بیضه باشم در ضمن بنده عمل فتق اینگوئنال و هیدروسل راست انجام دادم که با مراجعه به دکتر تشخیص عدم عود دادن با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   ممكن است التهاب اپيديديم باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ استعمال كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر