علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب 40سالمه سه سال دچار دیر انزالی هستم این چند وقت هم دیگه خیلی بد ارضا میشوم یعنی دو الی سه روز باید سکس انجام دهم تایک بار ارضا شوم درد زیادی در ناحیه بیضه دارم گاهی ورم هم میکند اگر هم دو سه روز سکس انجام ندهم درد بیضه شروع میشود وقتی ارضا میشوم درد خیلی کم میشود مشکل چیست و دیگر اینکه آیا باعث التهاب غده بزاقی هم میشود یعنی ارتباطی باهم دارند چون این دو مشکل همزمان باهم شروع شدن .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام ارتباطي با هم ندارند روزي يك عددقرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 404 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود ۱۰ روز پیش ۲ بار از لیدوکائین ۱۰ درصد مقدار زیادی برای تاخیر در انزال استفاده کردم و به بیضه هام زدم، بعدش احساس داغی زیادی در بیضه ها کردم و از اون روز به بعد احساس میکنم بیضه سمت راستم به ویژه آویزون تر شده و رگ هاش متورم تر و قابل لمس تر، ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و بيضه ها به مرور زمان خوب مي شود

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از زحمات شما. تیرماه برای درد بیضه چپ و کلیه چپ به متخصص مراجعه کردم. تشخیص عفونت کلیه دادند(سونو کلیه: چند سنگ کوچک) و داروهایی برای دفع سنگ و سفکسیم400- 12 ساعته (دو ورق) و آن کپسول منتهی به انزال خشک(که نصفه کاره رهایش کردم). تا حدودی بهترم ولی ورم در روی بیضه کمی هست که گاها بعد از استراحت شبانه محو میشود ولی دوباره بر میگردد. یک ورق سفکسیم اضافه هم مصرف کردم. تغییر زیادی نکرد. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)
   سن 47 سال
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 439 مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا درد بیضه چپ بعد از عمل واریکوسل طبیعی است؟ اگر طبیعی است تا چه مدت پس از عمل واریکوسل ممکن است این درد وجود داشته باشد؟ البته درد همیشگی نیست و شدید هم نیست، گاه گاهی احساس درد خفیف وجود دارد.
  آیا عمل واریکوسل تأثیری در کم و زیاد شدن طول آلت جنسی دارد؟ آیا عمل واریکوسل تأثیری در میل جنسی دارد؟
  آیا بی حسی در قسمتی از زیر محل بخیه پس از عمل واریکوسل طبیعی است؟ اگر طبیعی است تا چه مدت پس از عمل واریکوسل ممکن است وجود داشته باشد؟اگر طبیعی نیست چه باید کرد؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام تاثيري روي ميل جنسي و طول ألت ندارد و بي حسي هم طبيعي است ممكن است دو ماه طول بكشد

 • تصویر کاربر جهان شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  با سلام.بیضه سمت چپ درد دارد و رنگ اسپرم ب زردی نزدیک است داخل اسپرم حباب های مشاهده شده همانند خلط چسبناک مثل ژله میماند .لطفأ راهنمایی کنید با تشکر از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد مني ژله ماند خود ب خود خوب مي شود دارو ندارد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ده سال پیش بیضه سمت چپم ضربه دیده و عمل واریکوسل کردم الان سونو دادم خوشبختانه مشکلی نداشتم ولی بیضه سمت چپم اغلب سوزش و درد مبهمی داره و در مواقعی از روز تشدید میشه ، چیکار کنم که خوب شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر ata جمعه ۲۵ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده حدودا ۸سال پیش به متخصص ارولوژی مراجعه کردم و ایشان گفتند که واریکوسل خفیف دارم‌که‌نیاز به جراحی ندارد
  تقریبا یک ماه پیش درد و تورم شدید در بیضه سمت راست احساس کردم که چند روزی ادامه داشت که بهتر شد و به همین علت به پزشک مراجعه نکردم
  الان فقط عامل نگرانی بنده این است که در قسمت بالای بیضه سمت راست غده ریزی که بالمس کردن قابل تشخیص است بسیار نگرانم کرده و همچنین بیضه سمت راستم کمی متورم تر و بالاتر از بیضه سمت چپ است و ناگفته نماند که بعد از انزال بیضه سمت راست درد خفیفی دارد و به قول معروف تیر میکشد
  خواهشا راهنمایی کنید چون بااستناد به مطالب اینترنت خدایی ناکرده احتمال سرطان بیضه نیز مطرح است
  بی نهایت تشکر و سپاس گذار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام غده كوچك بالاي بيضه راست اهميتي ندارد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید من بیضه سمت راستم وهمچنین زیرشکم در داشت رفتم دکتربرام سنونوشت انجام دادم ودکترگفت مشکلی نداری ومیخوام نظر شما رابدوم..... پروستات به ابعاد56*43*mm47 وباحجم58CCرویت شد.. وبیضه راست بانمای جابه جاشوند ه دردیستال کانال اینگوینال راست مشاهده شده.. وببخشید تصاویر نتونستم بفرستم.. وزودانزالی هم دارم زیر2دقیقه آقای دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر . نزدیک ۲ هفته اس که زیر بیضه هام احساس سوزش خارش و یه حالتی مثل سوزن فرو کردن دارم تورم و قرمزی و هیچی هم مشاهده نمیکنم اول فکر میکردم عرق سوز شدم ولی بعد ۲ هفته برطرف نشده گاهی خیلی اذیتم میکنه گاهی خوب میشه لطفا راهنمایی بفرمایید آقای دکتر ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار حمام كنيد و روزي يك عدد قرص سيتريزين ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته پیش یک رابطه سکسی داشتم و نکات بهداشتی مثل کاندوم و اینا رو مراعات کرده بودم اما بعد تموم شدن رابطه درد و تورم در بیضه راست و سخت شدن بیضه را شاهد هستم مشکل چیست اگر لطفا بگید چی باید بکنم و چی دارویی مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 سال پیش)

   التهاب بيضه مي باشد روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر