علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و 1 نفر در 4000 نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از 6 ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. 95 درصد افرادی که زیر 6 ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. 90 درصد اگر بعد از 48 یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Sa شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  دو روز پیش وقتی پوست بیضه ام شل بود، احساس کردم بیضه هایم از عمودی به حالت افقی در آمده اند. وقتی ایستادم به حالت قبلی برگشت. اما می ترسم یک دور پیچ خورده باشد. درد بسیار خفیف دارم که بیشتر اوقات قطع می شود. آیا دچار پیچش بیضه شده ام؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكلي نداريد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكلي نداريد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر س.ع شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشیدپسرم ۲۱ سالشه ودر ۱۳ سالگی دچار تورشن یکطرفه شد عمل شد وبعد از عمل بیضه خوب بود ولی بعد از دوسال بیضه خیلی کوچک شد ولی بیضه مقابل خوبه ایا وجود بیضه کوچک شده باعث سرطان بیضه و نا باروری نمیشه لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من قبلا دو بار سونو کرده بودم و در هر دو واریکوسل دو طرفه گرید 1 نشون داده بود. هفته پیش بخاطر درد بیضه چپ دوباره سونو کردم نوشته بود فقط واریکوسل گرید 1 چپ و راست هیچی نشون نداده بود.. دکتر وقتی معاینم کرد گفت واریکوسل چپت بین 1 و 2 هس.. میخاستم بپرسم آیا سونو آخری اشتباه بوده که راست رو نشون نداده؟ و اینکه ممکنه واریکوسل چپم گرید 2 باشه و نشون نداده باشه؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   واريكوسل گرد ٢ داريد ،،،. معاينه دقيق تر است

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من22سالمه بیضم فقط تخم سمت چپ داره سمت راس ندارم ولی در ارضا شدن مشکلی نیست میخواستم بدونم مشکلی پیش میاد یا باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكلي پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر دسپرادو جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من درد در بیضه داشتم و احساس یک توده در زیر بیضه راست نزدیک پشت میکردم که دکتر سونوگرافی نوشتن که انجام دادم که در جواب کیست با محتوای بدون اکو با قطر ۲.۵mmدر سر اپیدیدیم چپ ،کیست باقطر ۲.۲ mm در سر اپیدیدیم راست دیده شد، مایع مختر در ساک اکروتال راست دیده شد(هیدروسل خفیف)ابعاد و اکوپترون تستیس ها و اپیدیدیم دو طرف طبیعی است .ضایعه فضاگیر در تستیس ها دیده نمی شود.اتساع درشبکه وریدی و مایع در ساک اسکروتال چپ دیده نشد. به دکتر که نشان دادم گفتن مشکلی نیس ۶ ماه دیکر سونوگرافی و تکرار کن میخواستم ببینم با توجه به سونوگرافی ایا مشکلی هس که گفتن ۶ ماه دیگر سونوگرافی تکرار شود دلیل تکرار چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   براي پيگيري كيست سونوگرافي خواسته

  2. تصویر کاربر دسپرادو چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   یعنی وجود کیست خطرناکه آقای دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   خير خطري ندارد

  4. تصویر کاربر دسپرادو چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنون از پاسخگویی شما آقای دکتر🙏🙏
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   خواهش مي كنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  من 25 سال سن دارم. در دوران بچگی به دلیل بیضه نزول نکرده عمل کردم. ولی متاسفانه با درمان های انجام شده بیضه و آلت تناسلی من کوچک مانده است عملکرد خوبی ندارد. من چندین سال است که از آمپول تستسترون استفاده می کنم ولی متاسفانه جواب نداده است. می خواستم ببینم با شرایط موجود به علت آتروفی بیضه می توانم برای معافیت پزشکی اقدام کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   اطلاعي ندارم

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب . دکتر بنده مدتی در حال تقویت ماهیچه pc و فیزیوتراپی الت تناسلی با نعوظ فوقلعاده قوی همراه میشدم و کنارش گاه گاهی دستگاه وکیوم هم استفاده میکردم . این تاثیر روانی بزرگ نشان دادن الت باعث شده بودن من زیاد التم را در حالت نعوظ قرار بدم و گاها زیاد جلو میرفتم و مانع از خوروج منی میشدم و برگشت میدادم . تا اینکه چند مدت پیش دردی شدیدی در ناحیه بیضه چپ احساس کردم و فردایه ان روز بیضه چپ متورم شد و بعد از گذشت سه تا ۴ روز تورم از بین رفت و درد اندکی ماند . که الان بعد از گذشت یک ماهه بیضه من خیلی خفیف درد میکنه و بیشتر درد کشاله ران سمت چپ دارم و گاها این درد به پایه الت هم میزنه سمت چپ بالا ، و روزای هم که راه میرم حالا ب صورت عادی ، دردم بیشتر میشه درد کشاله ران و گاهی هم کشاله ران نیست احساس میکنم اونجای که جیب شلوار قرار میگیره تا اینجاها هم میاد . البته اوایل بعد از گذشت ۷ روز من به شما عرض کردم و گفتین دیکلوفناک مصرف کنید به مدت ۱۰ روز . و من مصرف کردم و نسبتا بهتر شدم . اما چون دیدم درد بعد از گذشت ۲۰ روز کمتر نشد معاینه حضوری اورولوزیس رفتم . و دکتر من را معاینه کردن بیضه هایم را گرفت و کمی فشار داد بعد با دو تا انگشت برد زیر بیضه داخل نمیدونم چیکار کرد خلاصه . چون من دردی احساس نکردم گفتند که شما اندام تناسلیتان مشکلی ندارد . سونو از کلیه و پروستات هم گرفت ک مشکلی نبود . و ازمایشی هم از بنده نگرفتند و گفتند شما مشکل التهاب تاندون شدید و بعد از گذشت چند ماه خوب میشین . خواستم بدونم نتیجه گیریشون درست بوده ؟ چون من بعد از گذشت ۱ ماه خوب شدم به مدت ۵تا ۶ روز اما چون رعایت راه رفتن و حالت نشستن و کلی پله سواری باز به حالت اول دچار شدم . و الان نزدیک به یک ماه و ده روز هست . از ابتدا تا الان . میشه راهنمایی کنید متشکرم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   بايد مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   جایه نگارانی داره دکتر جان ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   خير نگران نباشيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پ یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  بنده ۴۰ سال دارم و مجرد از ۲۱ روز پیش درد خفیف بدون دلیلی در بیضه چپ داشتم که به کشاله ران میزد راه میرم خوب میشم درد گاهی اوقات زمانی که دراز میکشم شروع میشه .متخصص اورولوژ گفت اسپاسم و سفکسیم و مترانیدازول و قرص دیکلوفناک دادند که خوب نشدم پیش ۲ تا فوق تخصص اورولوژ رفتم در سونوگرافی و آزمایش ادرار و خون چیزی مشاهده نشد. در حال حاضر سیکلوکسیب و گاباپنتن مصرف میکنم.به نظرتون واقعا درد عصبی و روانیه چون به شدت استرسی هستم یا نیاز به پیگیری دارم ؟ چون بعضی وقتها از بیضه چپ به بیضه راستم منتقل میشه ولی درد خفیفه البته من پودر پروتئین زیاد مصرف میکردم قبل آزمایش که اوره بالا رفته
  1. تصویر کاربر پ پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر فکر کنم ۲ صفحه از آزمایش خون و نفرستادم که مجددا ارسال کردم در ضمن صبحها که بیدار میشم هیچ دردی ندارم
  2. تصویر کاربر پ پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   جناب آقای دکتر امکان داره دکتر رادیواوژ چیزیو ندیده باشه و کار دستم بده؟ در ضمن آزمایش پروستات psa هم قبل عید دادم نرمال بود
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   درمان دارويي را ادامه دهيد به مدت يك ماه

  4. تصویر کاربر پ پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   پس به نظرتون مشکل‌جدی نیست آقای دکتر؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   خير جدي نيست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  چندروزی هست وقتی استبراءمیکنم یکی 2تاگره اندازه نخود درلوله ادرار لمس میکنم وکمی هم لوله پیچ خوردگی پیداکرده،هیچ گونه دردی حس نمیکنم ولی خیلی میترسم جناب دکتر،لطفاراهنمایی کنین،دعاتون میکنیم.
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   ل
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   جناب دکتر این گره ها داخله روی آلت جنسی نیست،فقط بافشاردادن دست قابل لمسه
  3. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   جناب دکتر این گره ها داخله روی آلت جنسی نیست،فقط بافشاردادن دست قابل لمسه
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   گره ها طبيعي است و مجرا پيچ نمي خوره

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام
  من صبح از خواب بیدار شدم و تلویزیون دیدم که ناگهان درد شدیدی در ناحیه راست بیضه ام حس کردم بهد از یک ساعت قطع شد اما الن کمتر هستش آیه پیچش بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد  صد ميلي گرم ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر