اورکیت يا عفونت بیضه چیست؟

عفونت بیضه یا اورکیت، التهاب یک یا هر دو بیضه است که معمولا به علت ویروس یا عفونت میکروبی رخ می دهد. در این مقاله به بررسی کامل این بیماری می پردازیم.


علائم عفونت بیضه

علائم مربوط به عفونت بیضه می توانند خفیف یا شدید باشند. علائم عفونت بیضه شامل:

❇ تورم بیضه

❇ قرمزی بیضه

❇ درد بیضه

❇ تب و لرز

❇ تهوع

❇ ضعف و خستگی

❇ سردرد

❇ درد بدن

⚠ توجه: افرادی که از درد بیضه، قرمزی و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) شکایت دارند، فورا باید جهت مراقبت پزشکی و بررسی به پزشک مراجعه نماید.

علل عفونت بیضه

✳ در بیشتر موارد علت عفونت بیضه ویروسی است.

✳ عفونت بیضه (اورکیت) بعضی اوقات عفونت میکروبی بوده و بطور شایع و زیاد از پیشرفت عفونت اپیدیدیم، به بیضه سرایت می کند.

✳ بیشتر مبتلایان به اورکیت ویروسی، قبل از سن ۱۰ سالگی مبتلا به این بیماری می شوند، در حالی که عفونت بیضه ناشی از میکروب، بیشتر در افرادی که از نظر جنسی فعال بوده و یا بالای ۵۰ سال سن دارند و مبتلا به بزرگی پروستات هستند، دیده می شود.

✳ ویروسی که باعث اوریون می شود، بطور شایع باعث عفونت بیضه نیز می شود.

✳ ۱/۳ بچه هایی که مبتلا به اوریون هستند، دچار عفونت ویروسی بیضه نیز می شوند.

✳ اوریون بطور شایع و فراوان در بچه ها دیده می شود و التهاب بیضه ۴ تا ۶ روز بعد از حمله اوریون به وجود می آید.

✳ بعضی اوقات بطور نادر ممکن است، ویروس آبله باعث عفونت ویروسی بیضه (اورکیت) شود.

✳ بیشتر فرم‌های عفونی بیضه از بزرگی پروستات، عفونت ادراری دستگاه ادراری و یا عفونت اپی دیدیم ناشی می شوند.

✳ میکروب ایجادکننده بیماری مقاربتی مثل سوزاک، سیفلیس یا کلامیدیا می توانند باعث اورکیت عفونی در مردانی که از نظر جنسی فعال هستند و سن آنها بین ۲۰ تا ۳۵ می باشد، شوند.

افرادی که بالای ۴۵ سال هستند یا سوند در مجرا دارند و یا علیه اوریون واکسن نزده اند یا عفونت های سیستم دستگاه ادراری دارند، در معرض ابتلا به اورکیت غیرعفونی قرار دارند.

افرادی که با تشخیص عفونت بیضه درمان می شوند، باید توسط پزشک پی گیری شوند که از بهبودی کامل اطمینان حاصل شود و چنانچه عارضه ای پیش آمد، آن را درمان کنند.

راه های جلوگیری از عفونت بیضه

✅واکسیناسیون علیه اوریون برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ویروسی بیضه

✅جلوگیری از عمل جنسی با افرادی که در معرض بیماری های مقاربتی (STD) قرار گرفته اند. استفاده از کاندوم شانس ابتلا را کاهش می دهد.

✅مردان بالای ۵۰ سال باید سالیانه مورد بررسی بزرگی پروستات قرار گیرند.

عفونت بیضه

پیش آگهی عفونت بیضه

بطور کلی بیشتر بیماران مبتلا به اورکیت ویروسی با درمان داروئی بدون هیچگونه عارضه بهبود می یابند، بعضی عوارض ممکن است بوجود آیند که شامل:

✔ بعضی بیماران مبتلا به عفونت بیضه ممکن است دچار کوچک شدن بیضه (آتروفی) شوند.

✔ ناباروری

✔ ابتلا مجدد به عفونت اپی دیدیم

✔ چرک و ابسه در کیسه بیضه (اسکروتوم)

✔ عدم درمان بطود نادر منجر به از بین رفتن بیضه می شود.

تشخیص عفونت بیضه (اورکیت)

تشخیص بر اساس معاینه و گرفتن شرح حال از بیمار می باشد. انجام آزمایشات برای بررسی و رد کردن بیماری هائی است که علائم آنها شبیه به عفونت بیضه است.

✴ انجام سونوگرافی برای تشخیص عفونت بیضه ، پیچ خوردگی بیضه و اپی دیدیمیت

✴ معاینه پروستات برای تشخیص عفونت پروستات ، در صورت عفونت، درمان طولانی مدت خواهد بود.

✴ کشت ترشح مجرا، برای تشخیص عفونت مقاربتی (STD)

✴ آزمایش خون و آزمایش ادرار

درمان عفونت بیضه

درمان بر اساس بیماری ایجادکننده عفونت بیضه است. بستگی دارد علت عفونت بیضه ویروس است یا میکروب. اگر میکروب بوده درمان داروئی ضد میکروب ضروری است.

بیشتر مردان با ۱۰ تا ۱۴ روز با درمان داروئی ضد میکروب خوب می شوند. اگر پروستات علت عفونت بیضه باشد، دوره درمان باید طولانی تر باشد. اگر بیمار تهوع، استفراغ و تب داشته باشد، باید گفت که فرد مبتلا، سخت بیمار است و ممکن است خطر یا عارضه پیش آید و نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

داروی ضد میکروب بر حسب سن بیمار و علت زمینه ای که باعث بیماری شده، باید انتخاب شود. اگر علت بیماری، مقاربتی باشد باید همسر بیمار هم درمان شود.

اگر علت، ویروس اوریون باشد، نیازی به دادن داروی ضد میکروب نمی باشد و بهبودی بعد از ۱ تا ۲ هفته حاصل می شود. تجویز داروی ضد التهاب، بالا نگه داشتن بیضه و گذاشتن کیسه یخ روی بیضه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سه بار در روز برای ۱ تا ۲ روز می تواند به درمان عفونت بیضه ویروسی کمک کند.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده باشد، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه، بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری شده و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

اختلالات جنسی

چه کسی نیاز به مراقبت پزشکی برای عفونت بیضه دارد؟

افرادی که از درد بیضه، قرمزی و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) شکایت دارند، فورا باید جهت مراقبت پزشکی و بررسی به پزشک مراجعه نماید. بیمار هرگز نباید از گرفتن مراقبت پزشکی در مواردی مثل پیچ خوردگی بیضه  امتناع  ورزد، چون این امر می تواند منجر به مرگ بافت بیضه های او شود.  اگر دسترسی به پزشک وجود ندارد، باید به اورژانس مراجعه شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

17+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . در انجام سونوگرافی کیست در ناحیه اپیدیدیم بیضه راست مشهود بوده که با قرص ویتامین e و سیکلوفکسیب 100 درد آن ساکن شده اما بعضی موقعها دردی همراه با سوزش در ناحیه بالای بیضه و محدوده زیر شکمی سمت راست همراه با کشیدگی احساس میشود آیا دارو را ادامه دهم یا از داروی دیگری استفاده کنم ؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   ادامه دهيد تا ده روز

 • تصویر کاربر AGH پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  لطفا اگر تلفن مبایلی دارید که بنده بتونم از طریق واتس آپ با دکتر و یا دستیار ایشون تماس بگیرم و سوال خودم را در مورد پروتز یکی از بیضه های از دست رفته بپرسم .
  لطفا شماره تلفن را برام ایمیل کنید و چون شماره مبایل ایران نداشتم از یک شماره تلفن به صورت راندوم در بالا استفاده کردم
  قبلا از همکاری شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   مقدور نيست

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر ، ببخشید من چند ساله تقریبا درد گنگ و مبهمی از زیر بیضه راستم به سمت زیر شکمم (منظور زیر شکم سمت راستمه) به وسط پشتم تیر میکشه، البته بیشتر موقع دراز کشیدنه، اینم عرض کنم که من چند سال پیش پارگی دیسک کمر داشتم که عمل نکردم و با رعایت کردن تقریبا بهترم ، میخواستم بدونم این درد ممکنه مربوط به کمرم باشه یا ربطی به بیضه ام داره ؟ اینم بگم مواقعی که پا میشم درد کمتر میشه ، و درد همیشگی نیست گاهی اوقات اینطوری میشم ، ممنون میشم که جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   مربوط به كمر است

 • تصویر کاربر سام چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من الان ۳روزه به اندازه یک تخم مرغ کوچک در بیضه راستم به شکل یک توده به وجود اومده ، دارای سوزش خفیفی هست و کمی درد احساس می کنم تورمش به بالای آلت تناسلی رسیده ، پوست اون ناحیه هم قرمز شده است ، سنم ۴۰ سال است و مهر ماه سال گذشته عمل وازکتومی انجام دادم کمکم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه انجام شود و به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من قبل از یک ماه درد وورم دربیضه داشتم بعد از یک هفته درد از بین رفت و دوباره بحالت طبیعی برگشت الان هم دوباره درد و ورم در دوبیضه هام گرفتم در ضمن من مشکل معده عصبی و حصبه در روده دارم ولی قبل از مدتی درمانشون کردم الان از نظر معده وروده مشکل ندارم فقط یدفعه درد ورم در بیضه ها گرفتم بیضهام هم در موقع گرما شل ودر سرما سفت میشن خواهش میکنم ی راهحلی بم‌میگید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. به بیضه ی سمت راست من دیروز یه ضربه خیلی خفیف با توپ خورد و احساس می کنم بعد از اون چند دقیقه درد شکم داشتم و بعد یه روز درد کم تر شد چه کاری باید انجام بدم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   كاري لازم نيست

 • تصویر کاربر سينا دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من سه روزه بيضه راستم يكم درد ميكنه و دردش منتقل ميشه به زير شكمم سمت راست،اون قسمت شكمم رو فشار ميدم درد خفيف شكمم رو احساس ميكنم ، هيچ تورم و مشكل خاصي هم رو بيضم مشاهده نميشه ،دردش قابل تحمله اما رو اعصابه خواستم راهنماييم كنيد چكاركنم!!!!؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عددكپسول تامسولوزين ميل كنيد عمل جنسي ذاشته باشيد ، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود و روزي يك شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عددكپسول تامسولوزين ميل كنيد عمل جنسي ذاشته باشيد ، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود و روزي يك شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر erfan پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من حدود ۳ هفته پیش با یک شلوار تنگ حدود ۴ ساعت پیاده روی نسبتا تندی داشتم و از همان روز بیضه چپم درد نسبتا شدیدی گرفت و بعد از ان روز شدت درد کمتر ولی تا الان هنوز ادامه دارد.به متخصص مراجه کردم گفت مشکل خاصی نیست و خود به خود بعد از چند روز خوب میشه و تشخیص واریکوسل هم ندادند ولی هنوز درد خفیف رو حس میکنم مخصوصا هنگام لمس بیضه و تا الان هیچ دارویی هم مصرف نکردم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال شود ده روز

 • تصویر کاربر Karim پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 18 ساله هستم و حدود 1 سال است که با مراجعه به دکتر متوجه شدم کیست بیضه دارم و الان بعد از گذشت یک سال کیست داخل بیضه من همراه با درد شدید بزرگ تر گشته است میخواستم علت آن را بدانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   علت نا مشخص است

 • تصویر کاربر amirreza یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر عزیز من چند روز هست بیضه سمت راستم درد میکنه اول کمر تو ورزش گرفت و بیضه سمت راستم درد داست رفتم دکتر ارولوژی آزمایش سونوگرافی داد کلیه بیضه سالم بود آقای دکتر هنگام دفع ادرار خیلی بیضه سمت راستم درد میگیره یک جوری میشه واقعا نمی دونم از چیه چیکار کنم عفونت هم در آزمایش ادارا نبود دکتر میگه از بیضه تحریک شده باید ارضا بشید خوب بشه به نظر تون چه مشکلی هست من تا حالا اینقدر درد نداشتم مخصوصا زمان زور زدن و دفع ادرار لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر amirreza پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام خدمت شما من الان ۲ روز وسط ما ران درد میکنه نمی دونم بهش میگن کشاله ران درد میگیره روی پام همینطور مواردی که گفتید بخورم خوب میشه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   بله

  4. تصویر کاربر amirreza پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   میخوام خیالم راحت باشه مشکل خاصی که نیست تشکر بابت راهنمایی تون جناب دکتر خدا بهتون سلامتی بده
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   خير

  6. تصویر کاربر amirreza پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام خدمت دکتر عزیز من ۲۶ سال دارم داروخانه رفتم برای قرص تامسولوسین هیدورکراید 0.4خارجی بهم داد این همون تامسولوزین که گفتید درست بعد برای من مشکلی که نداره همین دارو استفاده کنم
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   بله درست است

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر