درمان قطعی میکروپنیس در کودکان

میکروپنیس نوعی مشکل در اندازه آلت تناسلی مردان است که در این مشکل، آلت تناسلی معمولا کوچک تر از حد طبیعی است.

میکروپنیس چیست؟

میکروپنیس یک اصطلاح پزشکی برای شرایطی است که معمولاً در نوزادی از طریق معاینه نوزاد تشخیص داده می شود. همان طور که اصطلاح این بیماری نشان می دهد، میکروپنیس اشاره به آلت تناسلی دارد که از نظر ساختاری طبیعی است ولی اندازه آن به صورت غیر عادی کوچک می باشد. این شرایط ناشی از ناهنجاری های ژنتیکی یا هورمونی هستند.

چیزهای مهمی که باید در رابطه با میکروپنیس بدانیم:

✅ برخی از مردان ممکن است معتقد باشند که دارای میکروپنیس هستند، اما احتمالاً این طور نیست. این مورد بسیار نادر است.

✅ یک میکروپنیس دارای طول آلت تناسلی در حالت کشیده (SPL) زیر 2.5 انحراف معیار (SD) از میانگین برای محدوده ی طبیعی سن مردان می باشد.

✅ در مردان طول آلت تناسلی در حالت کشیده اینچ یا کمتر نشان دهنده ی میکروپنیس می باشد.  طول آلت تناسلی در حالت کشیده ی میانگین برای مردان بزرگسال 5.25 اینچ می باشد.

✅ ژنتیک (سابقه ی خانوادگی) ممکن است نقش مهمی در این شرایط داشته باشد.

✅ هیچ درمانی برای میکروپنیس وجود ندارد اما هورمون تراپی ممکن است برای کودکان انجام شود تا رشد آلت تناسلی را تحریک کند.

میکرو پنیس چقدر شایع است؟

میکروپنیس به ندرت اتفاق می افتد. آمار مختلف می باشد، اما تحقیقات نشان داده اند که  0.6 درصد از مردان در سرتاسر جهان مبتلا به این شرایط هستند. در سال های 1979-2000، 0.015 درصد از پسران (1.5 از هر 10000 تولد) در ایالات متحده با میکروپنیس متولد شده بودند.

علائم کوچک بودن اندام تناسلی کودکان

علامت اولیه میکروپنیس، یک آلت تناسلی می باشد که اندازه طول آن در نوزادی کمتر از 1.9 cm (0.75 اینچ) می باشد. طول میانگین آلت تناسلی در حالت کشیده برای یک نوزاد 3.5 سانت (1.4 اینچ) می باشد.

میکروپنیس در صورتی تشخیص داده می شود که طول آلت تناسلی زیر 2.5 انحراف معیار از میانگین باشد. در مردان بالغ، میکرو پنیس، یک آلت تناسلی با اندازه  اینچ یا کمتر تعریف می شود.

میکروپنیس ممکن است با مشکلات سلامتی دیگری ناشی از اختلالات هورمونی یا شرایط مادرزادی (موجود در زمان تولد) همراه باشد، که می تواند منجر به بروز علائم زیادی شود. علائم کودک شما بستگی به علت میکروپنیس دارد.

علت جمع شدن دستگاه تناسلی مردان چیست؟

علل میکروپنیس در کودکان

میکروپنیس معمولاً ناشی از کمبود تستوسترون در دوران جنینی می باشد که می تواند نتیجه ی شرایط مختلفی باشد. شایع ترین آنها هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک می باشد.

هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک، شرایطی می باشد که در زمانی رخ می دهد که هیپوتالاموس (بخشی از مغز که سیستم عصبی غیر ارادی و هیپوفیز را کنترل می کند) هورمون هایی را که موجب تولید هورمونهای ضروری (تستوسترون) برای بلوغ طبیعی و عملکرد تولید مثل می شوند، ترشح نمی کند.

میکروپنیس ممکن است همراه با سندرم های ژنتیکی یافت شود که می توانند باعث نقص های دیگری شوند. یا این شرایط ممکن است ایدیوپاتیک یا دارای علل ناشناخته باشد.

میکروپنیس چگونه تشخیص داده می شود؟

میکروپنیس از طریق معاینه پزشکی تشخیص داده می شود و معمولاً در دروان نوزادی یا خردسالی، میکرو پنیس از طریق اندازه گیری طول آلت تناسلی تشخیص داده می شود.

در صورتی که این مشکل در نوزادی تشخیص داده شود، احتمال درمان میکروپنیس بیشتر است. پزشک می تواند یک میکروپنیس واقعی را با کشیدن آلت تناسلی و اندازه گیری با خط کش، کولیس یا سرنگ یک بار مصرف  10 ml تشخیص دهد. این عدد با محدوده اندازه ی طبیعی سن نوزاد پسر مقایسه می شود.

برای تعیین نوع درمان، یک آزمایش تشخیصی برای تحریک رشد آلت تناسلی انجام می شود.

درمان کوچکی آلت تناسلی

درمان میکروپنیس بستگی به علت شرایط دارد و در هر کودک متفاوت است. بسیار مهم است که درمان در دوران نوزادی یا اوایل خردسالی آغاز شود.

تستوسترون تراپی

اولین درمان، تستوسترون تراپی می باشد. این درمان توانایی آلت تناسلی برای واکنش به هورمون رشد را آزمایش می کند. تستوسترون را می توان از طریق تزریق یا استعمال در ناحیه به صورت ژل یا پماد استفاده کرد. تحقیقات نشان می دهد که در بسیاری از نوزادان، رشد آلت تناسلی با درمان تستوترون طبیعی می شود، اما اینکه رشد آن تا دوران بلوغ ادامه پیدا می کند هنوز ناشناخته است.

در صورتی که درمان تستوسترون، موجب افزایش طول آلت تناسلی نشود، دیگر درمان های هورمونی نیز ممکن است امتحان شوند.

جراحی

جراحی برای میکروپنیس تنها در صورتی انجام می شود که درمان های پزشکی، دیگر اثری نداشته باشند. جراحی بازسازی آلت تناسلی (فالوپلاستی) میکروپنیس برای کودکان خردسال، پیچیده و خطرناک است اما ارزش انجام دادن دارد. جراحی برای افراد بالغ و افراد میانسال شایع تر است.

اگر شما مردی هستید که قرار است جراحی میکروپنیس بر روی شما انجام شود، در مورد تمام مزایا و خطرات احتمالی جراحی برای موقعیت خاص خود با پزشک صحبت کنید.

پزشکان مراقبت های اولیه، متخصص غدد کودکان و در صورت لزوم جراحان باید والدین را از تمام انتخاب ها و نتایج احتمالی آن ها آگاه کنند.

با درمان زودهنگام، چشم انداز برای پسران مبتلا به میکرو پنیس ناشی از نقص هورمونی خوب می باشد. آنها معمولاً به خوبی به تستوسترون درمانی پاسخ می دهند و به طول آلت تناسلی کافی (گرچه ممکن است پایین تر از اندازه میانگین باشد) دست پیدا می کنند و به عنوان افراد بالغ عملکردی طبیعی خواهند داشت.

 

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

عوارض احتمالی میکروپنیس در کودکان

اگر درمان زودهنگام میکروپنیس، موفقیت آمیز نباشد، کنار آمدن با این شرایط می تواند برای یک پسر و خانواده او دشوار باشد.

در تمام موارد، مشاوره ی پزشکی و خدمات اجتماعی می توانند از نظر احساسی به این فرد و خانواده اش کمک کنند.

میکرو پنیس یک شرایط نادر می باشد و آنچه که باید در مورد این شرایط انجام داد بستگی به عوامل زیادی دارد. پزشکان به شما در تصمیم گیری به عنوان یک والد یا یک بیمار کمک می کنند.

باروری

مهمترین نکته این است که مردانی با طول آلت تناسلی کمتر از 2 اینچ، احتمال باروری کمتری دارند. علاوه بر این، برخی از مردان با میکروپنیس، در نتیجه اختلال هیپوفیز زمینه ای، دارای تعداد اسپرم کمتری خواهند بود. در چنین مواردی، تکنیک های کمک باروری و تشخیص ناباروری مردان برای بهبود احتمال باروری فرد انجام می شوند.

احساسی

در حالی که درمان هایی وجود دارد که ممکن است اندازه آلت تناسلی را افزایش دهند، حقیقت این است که برخی از افراد دارای آلت تناسلی کوچکتر از حد معمول هستند. در حالیکه برخی از افراد تصور می کنند که این موضوع موجب آسیب روانی می شود، این اعتقادات بیشتر انعکاس دیدگاههای فرهنگی درباره ی آلت تناسلی می باشد تا اینکه تجربه ی شخصی خود فرد باشند.

جنسی

هنوز اثبات نشده است که میکروپنیس در میل جنسی، عملکرد جنسی، رضایت جنسی، توانایی برای دستیابی به نعوظ یا توانایی ایجاد روابط جنسی با رضایت متقابل، اختلال ایجاد می کند.

فرد از کجا بداند که دارای میکروپنیس است؟

میکروپنیس معمولاً در زمان تولد تشخیص داده می شود. بسیاری از افراد نگران اندازه آلت تناسلی هستند و به طور معمول فکر می کنند که اندازه آلت تناسلی آنها کوچکتر از حد میانگین می باشد حتی اگر واقعاً این طور نباشد.

اگر پزشکان به میکروپنیس مشکوک باشند، آنها طول آلت تناسلی نوزاد را در حالت کشیده اندازه گیری می کنند و دیگر علائم ناهنجاری های هورمونی را بررسی خواهند کرد.

علت بی حسی دستگاه تناسلی مردانه چیست؟

اگر آلت تناسلی نوزاد به صورت غیر طبیعی کوچک باشد، پزشک ممکن است برای ارزیابی علت، آزمایش هایی را انجام دهد:

معاینه ی فیزیکی

پزشک در کنار اندازه گیری آلت تناسلی ممکن است به دنبال علائم دیگری همچون توده های چربی غیر طبیعی باشد.

آزمایش خون

این آزمایشات می توانند به پزشک کمک کنند تا سطوح هورمون نوزاد را بررسی کنند. پزشکان ممکن است آزمایشات ژنتیکی را نیز برای تعیین جنسیت بیولوژیکی نوزاد انجام دهند. در موارد نادر، به نظر می رسد که نوزاد دارای میکروپنیس ممکن است بینا جنس (intersex) باشد یا دارای ناهنجاری کروموزوم جنسیتی باشد.

اسکن های تصویر برداری

یک پزشک ممکن است از تست های تصویر برداری مانند سونوگرافی لگن یا اسکن ام آر آی استفاده کند تا دستگاه تناسلی و ساختارهای اطراف آن را مشاهده کند.

چند شرایط دیگر نیز می توانند باعث شوند که آلت تناسلی کوچکتر از حد معمول به نظر برسد و ممکن است با میکروپنیس اشتباه گرفته شوند. برخی از این موارد می توانند بعد از ختنه کردن اتفاق بیفتند.

مواردی که به اشتباه میکروپنیس تشخیص داده می شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • آلت تناسلی دفن شده، که در آن پدهای چربی، اندازه واقعی آلت تناسلی را پنهان می کنند.
 • آلت تناسلی پرده دار (webbed) که یک پوست اضافه، کیسه بیضه و آلت تناسلی را به هم وصل می کند.
 • آلت تناسلی به دام افتاده، شرایطی است که پوست کافی در اطراف آلت تناسلی وجود نداشته باشد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  تنها کلاهت آلت پسرم دیده میشه و طولش خیلی کوچکتر از حد استاندارد هست.
  نگران وجود مشکل خاصی هستیم
  لطفا مرا راهنمایی کنین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام تا سن بلوغ بايد صبر كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر من ۸سالش.سندرم ویلیامز داره آلتش کوچیکه موقع ختنه بهم گفتن بخاطر چربی دور آلتشه بعد چندوقت درست میشه نیاز به درمان نیست بعد گذشت ۷ سال درست نشده اگه میتونید کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام متاسفانه درمانی ندارد

 • تصویر کاربر شیری دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام پسربنده 9سالش هست طول آلتش خیلی کوچک ودربین گوشت عانه گم شده وتابه حال حالت نعوض ندیده ایم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام معمولا بچه ها ناحيه عانه أنها چاق است و ألت در عانه فرو مي رود

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۵ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم ۱۹ ماه داره الت تناسلی کوچکی داره و خیلی از این بابت نگرانم همش داخل شکم فرو میرود وپوست الت دورشو میگیرن احساس کردم ختنه بدی شده و پیش دکترای زیادی بردم گفتن مشکلی نداره درحالت طبیعی اصلا دیده نمیشه آلت اش تا دست هر روز وازلین میزن چون بعد ختنه چسبندگی کوچکی داره میشه راهنمایی کنید چیکار کنم پیش چه دکتری ببرم ایا نگران کننده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام اندازه ألت طبيعي است

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۳ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  من کودک یکساله و نیمه دارم که حالت تناسلیش خیلی کوچیک هست آلت تناسلی دفن شده هست بیضه هاش هم بالا بود با جراحی اوردنش تو کیسه می خواستم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام بيضه كوچك درماني ندارد 

 • تصویر کاربر صادقی جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام فرزند من ۱۲ سال داره دوتا اورولوژیست و ی متخصص غدد بردیم گفتن التش کوچک هست ی اورولوژی گف فقط لاغر کنه یکی دیگ امپول داد تستسترون غدد هم گفت معلوم امپولا جواب بده چون دیر اقدام کردین هنوز امپولارو نزدیم چیکار کنیم بنظرتون درمان میشه🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام درماني ندارد

  2. تصویر کاربر صادقی جمعه ۳ دی ۰( 4 ماه پیش)
   پس باید چیکار کنیم ؟ همینجوری بمونه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام ٤٠ درصد بچه ها ممكن است ألت أنها گوچك باشد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر يگانه جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب،من يه كودك ١١ساله دارم از بدو تولد آلتش كوچك بوده الان هم همينطور، امكان داره در آينده مشكل ساز باشه يا بايد به پزشك مراجعه كنم،ممنون ميشم راهنمايم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر نویداسماعیلی سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام،من یه پسره ۱۴ ساله دارم که ازکوتاهی آلت تناسلی رنج میبره آلتش حدودا (۵ سانت) میباشد ونیز تکرر ادرار هم داره یعنی ادرارش قطره ،قطره،میاد بعد وسطش گیرداره میخواستم راهنماییم کنید واینکه چه کاری می تونم برای سلامتیش انجام بدم
  باکمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام سونوگرافي از كليه ها و مثانه پر و خالي انجام شود و أزمايش تستسترون خون انجام شود و گزارش سونو و أزمايش توسط اورولرژيست ديده شود

  2. تصویر کاربر نویداسماعیلی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   باسلام قبلا سنو گرافی با مثانه پر و خالی وآزمایش انجام شده است و به همکارنتان نشان داده ام ولی در جواب گفته اند مشکلی نداره و استرس را دلیل اعلام کردند ولی دلیل کوچکی آلتش چی می تونه باشه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام توسط متخصص غدد هم ويزيت شود

  4. تصویر کاربر نویداسماعیلی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   باسلام دکتر غدد هم رفتم آمپول تستسترون تجویز کرد ولی یک دفعه استفاده کردم چیزی دیگر تجویز نکرد ولی شفا پیدا نکرد بیشتر اصرار بنده به سایز آلتشه دستوری در این مورد ندارین
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام تستوسترون تزريق شود

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد‌زمان جمعه ۷ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قوامی
  پسر من در حال حاضر حدود ۱۳ سال داره
  آلت تناسلی و بیضه های خیلی کوچیک داره
  چند بار برای همین امر در دو سه سال قبل به اورولوژ مراجعه کردم دوبار گفتن طبیعیه
  و حساسیت من رو نسبت به موضوع دیدن،فرمودند که تستسترون تزریق کنیم که یکبار آمپول ۱۰۰ میلی تزریق کردیم ولی نتیجه نداشت
  ضمنا پسرم اضافه وزن زیادی داره
  و بافت چربی ناحیه اطراف آلتش زیاده
  ولی خیلی نگرانشون هستم
  ممنونم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام نيازي به درمان ندارد كوچكي ألت به علت چربي ناحيه ژنيتال است

 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۷ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من بیمار ۲۷ ساله میکروپنیس هستم قبلا سه بار عمل کردم که شامل بریدن لیگامانهای ساسپندر،پیوند پوست اسکروتوم به آلت و ی جراحی ترمیمی پوست بود و هیچ نتیجه ای حاصل نشد.چندین جا هم رفتم ولی متاسفانه ایران کسی جراحی های تهاجمی مثل فالوپلاستی و پیوند بافت رو انجام نمیده.میخواستم بدونم تو تهران کسی این جراحی ها رو انجام میده؟خودتون انجام میدین؟چه کسی رو پیشنهاد میکنین,لازم به ذکره که میکروپنیس من قطعیه و از اون نگرانی های بعضی افراد عادی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام هيچ جراحي روي ألت به علت عوارض جراحي نمي كنند در تهران هم جراحي وجود ندارد كه عمل جراحي كند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر