چرا برخی مردان نابارورند؟

در پزشکی هرگاه زن و شوهر پس از ۱۲ ماه با انجام فعالیت جنسی بچه دار نشوند امکان دارد یکی از زوجین دچار ناباروری باشد. اگر ناباروری از طرف مرد باشد بدلیل واریکوسل یا آزواسپرمی هست و اگر منشا زنانه داشته باشد می تواند از سندرم ترنر ، آژنری تخمدان ، سندرم آشرمن باشد.

در صورت عدم موفقیت در بارداری در چند ماه نمی توانید خود را ناتوان در بارداری بدانید. با مراجعه به پزشک مردان (ارولوژیست) یا متخصص زنان می توانید نسبت به چکاپ خود اقدام کرده و دلیل قطعی ناباروری خود را پیدا کنید.

تاثیر مرد در ایجاد ناباروری بسیار قابل توجه و در حدود ۵۰ درصد است. بنابراین لزوم بررسی قانونی و عاقلانه در خصوص تاثیر مرد در ایجاد ناباروری ضروری است. بررسی مرد توسط متخصص ارولوژی و زن توسط متخصص زنان بطور هماهنگ مهمترین وسیله ای است که باعث تشخیص و در نتیجه درمان زوج نابارور می گردد.

بیضه­ ها مسئول تولید اسپرم هستند. هورمون­ های جنسی (تستوسترون و آندروس تندیون) نیز از سلول­ های بافت بینابینی بیضه تولید می­ شوند. گزارشات اخیر نشان می­ دهند که زمان تولید اسپرم کمتر از ۶۰ روز است. عوامل بیولوژیکی، مانند فاکتورهای فیزیکی و شغلی در دو ماه گذشته  روی اسپرم  و در نتیجه ناباروری ممکن است اثر منفی بگذارند. با افزایش سن تولید اسپرم کاهش می­ یابد.

علائم ناباروری

هرگونه پروسه منفی که تولید اسپرم و کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد، در باروری به طور فزآینده ای مضر خواهد بود.

اسپرم سالم 

باید تولید اسپرم یا نطفه سالم باشد. این مسئله بستگی به این دارد که سیستم و اورکانهای تولید اسپرم در دوران بلوغ به درستی و صحیح عمل کنند.

نطفه ها باید به مایع منی اضافه شوند

لوله های باریکی به نام واز VAS آنها را منتقل می کند تا به مایع منی اضافه شوند. اگر انسداد در مسیر وجود داشته باشد، نطفه در بیضه می ماند و به مایع منی اضافه نمی شوند.

تعداد اسپرم ها باید نرمال باشد

تعداد طبیعی اسپرم در مایع منی بالای ۱۵ میلیون باید باشد. تعداد ۱۵ میلیون در سی سی و ۴۰ میلیون در تمام مایع منی باید وجود داشته باشد.

واریکوسل 

تجمع خون در وریدهای بیضه که خون قادر نیست از بیضه خارج شود و ۹۸ درصد در بیضه چپ بوجود می آید. شایع ترین علت غیرقابل برگشت ناباروری مردان می باشد. علت واقعی ایجادکننده ناباروری بعلت واریکوسل ناشناخته است ولی عقیده بر اینستکه واریکوسل درجه حرارت بیضه را بالا می برد و باعث ناباروری می شود.

چاقی 

چاقی باعث کم کاری دو غده هیپوتالاموس و هیپوفیز که در مغز وجود دارند و نقش مهمی در نطفه سازی دارند می شود.

بیماری سیالیک

یک بیماری روده ای می باشد، اگر تشخیص و درمان نشود، باعث ناباروری مردان می شود. در مردان بیماری سیالیک باعث کاهش منی و باعث صفات ثانویه زودرس می شود. بیماری سیالیک نیز باعث  کم کاری بیضه ها می شود و در نتیجه توانائی جنسی و میل جنسی کاهش می یابد.

داروهای خاص

داروهائی که باعث اختلال در نطفه سازی (اسپرماتوژنز) و ناباروری مردان می شوند شامل: شیمی درمانی، استروئید، سایمتدین، اسپیرولاکتون می باشند. داروئی که FSH را که روی بیضه اثر می کند و باعث نطقه سازی می شود را کم می کند، داروی فنی توئین می باشد. داروهائی که حرکت نطفه را کاهش می دهد، نیتروفورانتوئین و سولفاسالازین هستند.

عفونت

بعضی عفونت ها در ساختن نطفه در بیضه دخالت کرده و یا باعث انسداد در مسیر خروج اسپرم از بیضه می شود. عفونت ها شامل عفونت اپی دیدیم می باشد، که یک بافت مستطیلی در بالا و پشت بیضه قرار دارد و یا عفونت بیضه (اورکیت)، بعضی عفونت های مقاربتی مثل سوزاک یا HIV

مشکلات انزال

برگشت انزال بداخل مثانه در بعضی مردان به دنبال مصرف بعضی داروها، بیماری دیابت، ضایعات نخاعی و بعد از عمل پروستات اتفاق می افتد.

بیضه های نزول نکرده

در ۳۶ درصد نوزادان بعد از تولد، بیضه ها نزول نمی کند و وارد محوطه اسکروتوم نمی شوند. چنانچه در ۹ تا ۱۲ ماهگی عمل جراحی بیضه های نزول نکرده انجام نشود، در آینده ممکن است دچار ناباروری بشوند.

اختلال هورمونی

اگر مشکلی در غده های هیپوفیز و هیپوتالاموس باشد، هورمون های لازم برای نطفه سازی را تولید نمی کنند و در نتیجه عمل بیضه دچار اختلال می شود و نطفه ساخته نمی شود.

انسداد

انسداد درمسیر خروج اسپرم در هر قسمتی ممکن است اتفاق بیافتد. انسداد بطور مادرزادی ممکن است در اپی دیدیم یا هر دو لوله های برنده نطفه (VAS)وجود داشته باشد. انسداد در VAS در بیماری فیبروزکیستیک دیده می شود.

تشخیص ناباروری

۱ درصد موارد بیماران مبتلا به ناباروری ممکن است تظاهرات کلینیکی خیلی جدی بیماری خطرناک نظیر: سرطان بیضه، سرطان مغز، سرطان نخاع، اندوکرینوپاتی، بیماری مالفورماسیون سیستم Gut  و سندروم­ های ژنتیک داشته باشند.

 سرطان بیضه تقریباً ۵۰ برابر در مردان نابارور بیشتر از مردان بارور دیده می­ شود، بنابراین یک اورولوژیست خوب باید توجه داشته باشد که ناباروری ممکن است تظاهر یک وضعیت جدی پزشکی در فرد باشد.

شرح حال بیمار

از بیمار یک شرح حال دقیق در ارتباط به حال و آینده برای بررسی ناباروری تهیه می گردد، سوالاتی پیرامون:

 • پیشینه ناباروری

سن بیمار، حاملگی قبلی، درمان­ های قبلی، درمان­ های فعلی، بررسی همسر نابارور، متدهای جایگزین و زمان آن

 • پیشینه جنسی

میل جنسی، توانایی جنسی، انزال، زمان­ های عمل جنسی

 • کودکی و دوران بلوغ

عدم نزول بیضه، هرنی (فتق)، ترومای بیضه، تورشن بیضه (پیچش بیضه)، اورکیت ( التهاب بیضه)، زمان بلوغ، رشد جنسی

 • پیشینه شخصی

بیماری های سیستمیک (دیابت، سیروز، فشارخون)، سل، بیماری­ های مقاربتی

 • جراحی های پیشین

هرنیورافی، اورکیکتومی، جراحی لگن و رتروپریتون، عمل پروستات و گردن مثانه

 • مواد اعتیادآور

الکل، کوکائین و ماری جوآنا

 • وضعیت سلامت کنونی

عفونت ریه، کالاکتوره، اختلال دید، چاقی، اختلال حس بویایی

معاینه بالینی برای تشخیص ناباروری

وضعیت ساختمان بدنی، بررسی رشد مناسب جنسی، نحوه توزیع مو، کاهش توده ­ی عضلانی و ژنیکوماستی ممکن است ناشی از کاهش تستوسترون باشد، در چنین مواردی اختلالات هورمونی و تاخیر رشد باید رد گردند سپس بررسی کجی آلت تناسلی باید انجام گیرد. اندازه بیضه اندازه­ گیری شود و چون ۸۵ درصد پارانشیسم بیضه در اسپرم سازی دخیل می­باشد، محدودیت حجم بیضه وجود اسپرم سازی را رد نمی­کند.

آتروفی بیضه “بیشتر بخوانید” ممکن است، اولیه یا ثانویه باشد، وقتی سطح تستوستــرون کم باشد، حجـم منی اغلب کاهـش می­ یابد. FSH غیر طبیعی بالا در حالیکه تستوسترون نرمال یا پایین باشد، نشان دهنده­ ی نارسایی اولیه بیـضه می ­باشد. اگر آتروفی دو طرفه بیضه وجود داشته باشد، در این حال LH سرم اغلب پایین است. این بیماران باید تحت بررسی رادیولوژیک مغز و تعیین مقدار پرولاکتین قرار گیرند.

فقدان یکطرفه یا دو طرفه Vas باعث الیگواسپرمی (زمانی که میزان اسپرم کم باشد الیگواسپرمی رخ می دهد) و یا آزواسپرمی می­گردد. آژنزی یا عدم وجود Vas با هیچ مطالعه­ی تصویری قابل تشخیص نیست.

ناباروری زوجین

بررسی نطفه برای ناباروری

تست اسپرموگرام (آزمایش اسپرم) اساس بررسی است،  اسپرموگرام دارای ارزش بسیار در بررسی اولیه و اغلب شاخصه ارزیابی باروری مرد و ریسک حاملگی می­باشد. فواصل آزمایشات و  ارزش­های پارامترهای نطفه از یک جمعیت بارور ممکن است اطلاعات و داده­ ای فراهم کند که بواسطه­ ی آن پیش­بینی باروری یا  تشخیص ناباروری را در عموم موارد ممکن سازد.

بنابراین توصیه می­شود که بررسی باید در آزمایشگاه آندرولوژی، توسط تکنسین­های مجرب و تربیت شده، تحت شرایط کنترل کیفیت استاندارد شدید انجام گیرد.  با این وجود ارزش پروگنوستیک ترکیبات نطفه (Semen) نظیر :

 • تعداد اسپرم
 • حرکت
 • مورفولوژی

بعنوان شاخص مارکرهای ناباروری در مواردی گیج­ کننده می­باشد: باروری بالقوه مرد تحت تاثیر، فعالیت جنسی، عملکرد و فونکسیون غدد ترشح جنسی و سایر موارد که تشخیص داده نشده است می باشد.

آزمایش روتین اسپرموگرام دارای محدودیت­های خود می­باشد، و در برگیرنده اختلالات نطفه قلمداد نمی­شود، مثل کروماتین نارس و یا Fragmented DNA ، ۲ یا ۳ آزمایش برای نتیجه­ گیری قطعی بعلت تنوع وسیع بیولوژیک که ممکن است در یک فرد وجود داشته باشد، باید گرفته شود.  فاصله بین انــجام دو آزمایش سلیقه­ا ی است ولی توصیه شده به فاصله­ ی ۲-۱ هفته باشد. چنانچه در دو آزمایش انجام شده، اختلاف در اعداد و ارقام پارامترها بیش از ۲۰ – ۱۰ درصد باشد، باید آزمایش سوم انجام گیرد. نمونه چنانچه در منزل گرفته شود، باید ظرف ۳۰ دقیقه در درجه حرارت بدن به آزمایشگاه رسانده شود.

اسپرموگرام روتین

 • مشخصات فیزیکی اسپرم شامل ویسکوزیتی، PH، رنگ و بود و Liqufaction
 • حجم نمونه
 • تعداد اسپرم
 • حرکت اسپرم
 • مورفولوژی
 • تعداد لکوسیت
 • تعیین مقدار فروکتوز زمانی که اسپرم وجود نداشته باشد، بخصوص وقتی حجم کل کمتر از ۱ سی­سی باشد.

تقریبا ۲۰۰۰ مرد از ۸ کشور جهان که همسر آنها زیر ۱۲ ماه حاملگی داشته ­اند بعنوان رفرنس و توزیع پارامترهای نطفه انتخاب شده ­اند. طبق موارد فوق who درسال ۲۰۱۰ اسپرموگرام با پارامترهای ذیل را طبیعی اعلام کرده است:

 • حجم ۵/۱ سی­سی
 • مورفولوژی ۴ درصد
 • موتولیتی توتال ۴۰ درصد
 • موتولیتی با حرکت (a+b) 32%
 • تعداد توتال اسپرم ۱۰۶ × ۳۹
 • اسپرم زنده ۵۸ درصد
 • تعداد لکوسیت ml/ 106 × ۱٫۰ یا زیر ۱۰ عدد

تفسیر آنها از مورد بالا اختصاصات نطفه افرادی بوده که پدر شده­ اند. هیچکدام از این ارزش­ها قادر نیست که بارور را از نابارور افتراق بگذارد، اگرچه گمان میرفته مورفولوژی مهم­ترین پارامتر است. تغییر و اختلال در دو پارامتر بطور افزاینده­ای ریسک ناباروری را افزایش می­دهد. ویژگی­ های نطفه لازم است، توأم با اطلاع کلینیکی فرد تفسیر شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ده روزه عمل فتق کشاله ران چپ انجام دادم و الان سمت چپم بالای کیسه بیضه کمی تورم داره ایا مشکل خاصی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير مشكلي نيست

 • تصویر کاربر شیرین دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ممنون از جواب قبلی. آزمایش اسپرم دادن .به خاطر واریکوسل اسپرم ها خیلی ضعیف شدن .خواستم ببینم بدون عمل یعنی با دارو حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   خير

 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من واریکوسل داشتم عمل کردم ولی هیچ تغیری نکرده باید عمل بشم دوباره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   عمل لازم نيست

  2. تصویر کاربر سجاد شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر من مشهد زندگی می کنم وبه دلیل مشکلات مالی نمی تونم بیام برای همین ممنون میشم اگه داروی داره بگین استفاده کنم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   باي صبر كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Reza دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من واریکوسل دوطرفه داشتم رفتم دکتر بعد از معاینه و آزمایش و سنو گفت که واریکوسل داری که چون مجردی میتونی بذاری تا متاهل شی بعد عمل کنی ولی من ۴ ماه پیش عمل کردم، قبل از عمل درد خفیف داشتم گاهی و مدتی بود در خواب جنب نمیشدم که ۱ماه بعد از عمل دوباره جنب شدم و خوب شد، دکتر گفت که دیگه نباید ورزش سنگین انجام بدی ولی من ۱ ماه پیش رفتم بدنسازی که الان دوباره باز جنب نمیشم ، الان مسافرتم یکم زیاد پیاده روی کردم حالا بیضه سمت چپم درد خفیفی داره و لمسش میکنم بیشتر میشه ، باید واسه جنب نشدن و این درد نگران باشم؟
  1. تصویر کاربر Reza جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   درضمن واریکوسل من دو طرفه بود
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   اصلا نگران نباشيد خود به خود خوب مي شود

  3. تصویر کاربر Reza شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   تشكر

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Reza چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر من ۱۵روز پیش عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم دکترم گفت بخیه ها جذبی هستند واز بیرون هم خوب جوش خورد رفتم پیش دکترم گفت عمل خوب بودپوست از بیرون جوش خورد بعد ۱۵روز من یک نخ بخیه معلوم بود رو کشیدم گفتم اضافه نخ بخیه شاید باشه تقریبا حدود پنج سانتی متر بود زیر محل برش که جوش خورده میخواستم بدونم اگه نخ بخیه جذبی بود این نخ چی بود ومشکلی برام نداره اگه بخیه داخلی بوده مشکل سازنیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشبد. سوال بنده این است
  آیا نمونه گیری از مایع مغزی نخاعی در دوران نوزادی جهت تشخیص مننژیت بر روی ناباروری تاثیر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   ندارد

 • تصویر کاربر آزاده چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من سوالم متفاوت هست . من خانومی هستم 38 ساله ، 5 سال پیش با آقایی ازدواج کردم ، متاسفانه دو بار عمل واریکوسل خود را قبل ازدواج از من پنهان کردند ، سه سال که پیش گیری داشتیم بعد هم که اقدام کردیم متاسفانه من دچار سقط مکرر شدم و چون از هر لحاظ کوچکترین مشکلی در من دیده نشد آقا را معاینه دقیق کردند و اسپرم فرگمنتیشین نزدیک 50 درصد طی دو بار آزمایش تشخیص داده شد . افسردگی بنده همانا و طلاق دادن بنده همانا .
  بنده جزو نخبگان کشور بودم مثلا . مهاجرت کردم استرالیا و اقامت و کار و درآمد .....
  ولی غریزه مادر شدن تقریبا زمین گیرم کرده .یه بنده خدایی حاضر شده با من ازدواج کنه ....اونم زیاد آزمایش اسپرمش جالب نیست بیماری تالاسمی هم داره .دنبال اسپرم اهدایی هستیم برای باردار شدن من . کآنال های قاچاق در تلگرام هستند .اعتماد نکردیم .هی نامزدم میگه تو اینترنت نوشته مراکز اساسپرم vip کجاست آخه . من میتونم برم استرالیا و قانونی انجام بدم . بدون خانواده و تنهایی سخته .
  من نامزدم باهام میاد رضایت میده . منو دوست داره واقعا و میخواد به من کمک کنه به آرزوی مادر شدن برسم . اگر واقعا میتونید کمکم کنید دریغ نکنید لطفا. خواهش میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   با پوزش از من كاري ساخته نيست

 • تصویر کاربر ستایش پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،اقای دکتر من و شوهرم5سال هست ازدواج کرده ایم شوهرم مشکل دیرانزالی،کجی آلت تناسلی،حجم منی بسیار پایین دارن.و4سال اقدام ب بچه دار شدن کرده ایم موفق نشده ایم ،من همه ازمایشات رو دادم مشکلی ندارم !ولی شوهرم راضی به ازمایش اسپرم نیست .علائم عقیم بودن رو هم دارن .من چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   أزمايش اسپرم بدهند

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  من الان 37 سالمه.من یه سال واسه بچه اقدام کردم چند وقت پیش ازمایش اسپرم دادم نمونه اسپرم صفر اومد. من قبلا تو سن حدودا بیست سالگی به بعد ببضه چپم چند بار تقریبی هر سال یه بار بزرگ شد همراه با درد. تقریبی شد اندازه یه تخم مرغ. تو بچگی زیر یه سال هم کشاله ران چپم هم عمل کردم فک کنم اونم مربوط به بیضه م بوده. رفتم ازمایش خون انجام دادم مشکلی ندارم ازمایش سونوگرافی دادم واریکوسل بیضه چپ دارم اما دکتر میگه واریکوسل ربطی به ازواسپرمی نداره حتما باید بری بیوبسی بیضه بگیری و از طریق ای وی اف بچه دار شی. به نظر شما راهی وجود داره. که طبیعی بچه دار شیم. ممنون اگه جواب بدی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   راهي نيست

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام نتیجه ازمایش اسپرم بنده پیوست است . همسرم یکبار بارداری پوچ تا هفته ششم داشته است. در ازمایش خون بنده هم میزان هورمون پرولاکتین 20 بوده و بالاتر از حد نرمال و قند 101 بوده و RDW هم بالاتر از حد نرمال بوده . لطفا راهنمایی در خصوص راهکار بهبود کیفیت اسپرم بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   حركت اسپرم غير طبيعي است ممكن است واريكوسل داشته باشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر