درمان بیماری پیرونی در مردان

بیماری پیرونی یک بیماری غیر سرطانی ناشی از بافت اسکار فیبروزیس می باشد که بر روی آلت تناسلی ایجاد می شود و باعث نعوظ دردناک و کج شدن آلت می شود. اندازه و شکل آلت ها با هم متفاوت است و داشتن یک نعوظ کج، ضرورتاً موجب نگرانی نمی شود. اما بیماری پیرونی باعث خم شدن یا درد قابل توجهی در برخی از مردان می شود.

این بیماری می تواند مانع برقراری رابطه جنسی شود و یا حتی دستیابی به نعوظ یا حفظ آن را سخت کند (اختلال نعوظ). برای بسیاری از مردان، بیماری پیرونی می تواند باعث استرس و اضطراب شود. کوتاه شدن آلت از دیگر عوارض شایع می باشد.

بیماری پیرونی، به ندرت خود به خود از بین می رود. در اکثر مردان مبتلا به بیماری پیرونی، شرایط به همان صورت باقی می ماند یا بدتر می شود. درمان زودهنگام پس از بروز بیماری ممکن است از بدتر شدن شرایط جلوگیری کند و یا حتی علائم را بهبود بخشد. حتی اگر شما مدت زمان زیادی است که به این بیماری مبتلا شده اید، درمان ممکن است به علائم آزاردهنده، همچون درد، کجی و یا کوتاه شدن آلت کمک کند.

بیماری پیرونی

علائم و نشانه های بیماری پیرونی ممکن است ناگهانی یا به تدریج ظاهر شوند. شایع ترین علائم و نشانه ها به این ترتیب می باشند.

بافت اسکار

 بافت اسکار مربوط به بیماری پیرونی – پلاک نامیده می شود اما با پلاکتی که در رگ های خونی جمع می شود متفاوت است – می تواند زیر پوست به صورت توده های صاف یا نواری از بافت های سفت احساس شود.

خم شدن قابل توجه آلت

 آلت شما ممکن روبه بالا، روبه پایین یا به یک طرف کج شود.

مشکلات نعوظ

 بیماری پیرونی ممکن است موجب مشکلاتی در دستیابی به نعوظ یا حفظ آن شود (اختلال نعوظ). اما اغلب مردان اختلال نعوظ را پیش از شروع علائم بیماری پیرونی گزارش می کنند.

کوتاه شدن آلت تناسلی

 آلت تناسلی شما ممکن است بر اثر بیماری پیرونی کوتاهتر شود. به عبارتی جمع شدن دستگاه تناسلی مردان می تواند یکی از علائم بیماری پیرونی است. 

درد در آلت تناسلی

 شما ممکن است در آلت خود چه با وجود نعوظ و چه بدون آن درد داشته باشید.

 

درمان قطعی میکروپنیس در کودکان

دیگر ناهنجاری آلت تناسلی

 در برخی از مردان مبتلا به بیماری پیرونی، یک آلت نعوظ یافته ممکن است باریک شدگی، تورفتگی یا حتی ظاهری شبیه به یک ساعت شنی با یک نوار باریک و محکم در اطراف تنه آلت داشته باشد.

دیگر علائمی که نشان دهنده ی بیماری پیرونی هستند عبارتند از:

 • آلت کج یا خمیده
 • توده هایی در آلت تناسلی
 • نعوظ های دردناک
 • نعوظ های نرم
 • داشتن مشکل در رابطه ی جنسی بعلت یک آلت خمیده یا کج

علائم و نشانه های بیماری پیرونی

بیماری پیرونی می تواند کیفیت زندگی شما را با مشکل مواجه کند. از هر 100 مرد مبتلا به بیماری پیرونی، بیش از 75 نفر دچار افسردگی و استرس ناشی از این بیماری هستند. متأسفانه، بسیاری از مردان مبتلا به بیماری پیرونی خجالتی هستند و ترجیح می دهند که در سکوت رنج ببرند به جای اینکه از کسی کمک بخواهند.

انحنا و کوتاه شدن آلت تناسلی مرتبط با بیماری پیرونی ممکن است به تدریج بدتر شود. گرچه این بیماری،  پس از 3 تا 12 ماه تا یک حد خاصی تثبیت می شود.

درد در طول نعوظ ها معمولاً در یک تا دو سال درمان می شود، اما بافت اسکار، کوتاه شدن آلت و انحنا معمولاً باقی می مانند. در برخی از مردان، هم انحنا و هم درد مرتبط با بیماری پیرونی بدون درمان بهبود می یابند.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

علل بیماری پیرونی

بیماری پیرونی احتمالاً ناشی از آسیب جزئی به آلت تناسلی می باشد. این نوع آسیب، اغلب ناشی از رابطه ی جنسی خشن (مانند کج شدن آلت در طول نزدیکی یک فشار از سوی استخوان شرمگاهی شریک جنسی)، می باشد، گرچه، این آسیب ممکن است ناشی از ورزش یا دیگر تصادفات باشد.

آسیب به تونیکا آلبوژینا (غشای سخت در رویه خارجی بیضه‌ها) ممکن است ناشی از بافت اسکار شکل گرفته در سلولها( فیبروزیس) باشد. این بافت اسکار پلاک های بیماری پیرونی را تشکیل می دهد. بیماری پیرونی ناشی از مشکل در نحوه بهبودی زخم ها توسط بدن می باشد.

علل بیماری پیرونی

مراحل بیماری پیرونی

بیماری پیرونی اغلب به 2 مرحله تقسیم بندی می شود: مرحله حاد و مرحله مزمن. در طول هر دو مرحله ، آلت کج شده/خم شده ممکن است باعث مشکلاتی در رابطه ی جنسی شود.

مرحله حاد

 مرحله حاد معمولاً 5 تا 7 ماه طول می کشد، اما در موارد نادر تا 18 ماه طول می کشد. در طول این مدت زمان، پلاک ها در آلت تناسلی تشکیل می شوند، خم شدن/کج شدن آلت تناسلی بدتر می شود و وقتی که آلت تناسلی شما سفت می شود ممکن است احساس درد داشته باشید.

مرحله مزمن

 مرحله مزمن در زمانی می باشد که رشد پلاک ها متوقف می شود و آلت تناسلی دیگر خم نمی شود. اگر در مرحله حاد، در حین نعوظ درد داشته باشید، این حالت، اغلب در مرحله مزمن تمام خواهد شد.

آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی می شود؟

مردانی با اختلالات بافت همبند و مردانی که یکی از خویشاوندان نزدیکش مبتلا به بیماری پیرونی بوده است، احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا شوند. بیماری های خاص، همچون فشار خون بالا، استفاده از تنباکو، یا آسیب به لگن در گذشته ممکن است منجر به مشکلات بهبود زخم شود و موجب بیماری پیرونی شود.

درمان بیماری پیرونی

درمان بیماری پیرونی

در موارد بسیار اندکی (تقریباً 13 نفر از هر 100 نفر)، بیماری پیرونی بدون درمان خود به خود رفع می شود. اکثر متخصصان عرصه سلامت درمان بیماری را بدون جراحی در 12 ماه اول بیماری توصیه می کنند. مردانی با پلاک های کوچک و خم شدگی اندک آلت، بدون درد و بدون وجود مشکلاتی در رابطه ی جنسی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اگر شما نیاز به درمان دارید، انتخاب های بسیاری وجود دارند.

داروهای خوراکی

درمان دارویی ممکن است به مردانی که به شدت تحت تأثیر این بیماری در طول مرحله حاد قرار گرفته اند کمک کند. اکثر پزشکان داروهای خوراکی را توصیه نمی کنند چرا که مطالعات طولانی مدت هیچ مزایای قانع کننده ای را دررابطه با مصرف این دارو نشان نداده اند.

ویتامین  E خوراکی

ویتامین  E یک آنتی اکسیدان است که بعلت عوارض جانبی خفیف و قیمت پایین، معروف است. مطالعات در سال 1948 نشان می دهند که مصرف ویتامین  Eممکن است پلاک ها را کوچکتر کند و به صاف شدن آلت تناسلی کمک کند. اما اکثر این مطالعات، افرادی را که از ویتامین  E استفاده کرده بودند و کسانی را که از ویتامین  E استفاده نکرده بودند (گروه کنترل)، مقایسه نکرده اند. مطالعات اندکی در رابطه با ویتامین  E که از گروه کنترل استفاده کرده بودند، نشان دادند که ویتامین  E بهتر از پلاسیبو عمل نمی کند (پلاسیبو قرصی است که هیچ دارویی در آن ندارد – یک “قرص قند”)

آمینو بنزوات پتاسیم

تحقیقات کمی در رابطه با کنترل های پلاسیبو نشان می دهند که این ویتامین  ب کمپلکس به کاهش اندازه پلاک کمک می کند، اما در انحنای آن تأثیری ندارد. متأسفانه این دارو بسیار گران قیمت است و بیماران باید به مدت 3 تا 6 ماه 24 قرص مصرف کنند. این دارو همچنین می تواند معده ی شما را ناراحت کند، بنابراین بسیاری از مردان مصرف آنها را قطع کرده اند.

تاموکسیفن

این یک داروی ضد استروژن غیر استروئیدی است که برای درمان تومورهای دسموئید می باشد که شبیه به پلاک ها در بیماری پیرونی هستند. پژوهش های کنترل شده اندکی در مورد این دارو وجود دارد و آنها نشان نداده اند که تاموکسیفن بهتر از پلاسیبو اثر می کند.

کلشی سین

کلشی سین یک ماده ضد تورم می باشد که تا حدی در درمان این بیماری مفید می باشد. بسیاری از بیمارانی که از کلشی سین استفاده می کنند، دچار مشکلات معده می شوند و این دارو را قطع می کنند. هنوز ثابت نشده است که این دارو بهتر از پلاسیبو عمل می کند.

کارنیتین

کارنیتین یک داروی آنتی اکسیدان می باشد که التهاب را پایین می آورد تا به بهبود زخم کمک کند. تحقیقات،  مزایای اندکی را نشان می دهند. اما تحقیقات کنترل شده ی اخیر نشان نمی دهند که این دارو اثر بیشتری نسبت به داروی پلاسیبو (دارونما دارد).

تزریقات آلت تناسلی

تزریق دارو مستقیماً به پلاک، نسبت به داروی خوراکی، دوزداروی بیشتری را به محل مورد نظر وارد می کند. تزریق پلاک اغلب برای مردانی استفاده می شود که بیماری پیرونی در آنها زود تشخیص داده شده یا مطمئن نیستند که می خواهند عمل جراحی انجام دهند. اغلب اوقات، پوست، پیش از تزریق بی حس می شود.

تزریقات وراپامیل

تزریقات وراپامیل اکثراً برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که تزریقات وراپامیل ممکن است برای درد آلت و کج شدن آن نیز تأثیر داشته باشند. وراپامیل، یک گزینه ی درمانی خوب و کم هزینه برای درمان بیماری پیرونی می باشند. تحقیقات کنترل شده بیشتری برای اثبات تأثیر این دارو مورد نیاز است.

تزریق کلاژناز

کلاژناز در بدن ساخته می شود و بافت های اسکار خاصی را می شکند. تحقیقات نشان داده اند که تزریق کلاژناز به پلاک ها به ترمیم بیماری پیرونی کمک می کند. این دارو توسط سازمان غذا و دارو در آمریکا برای درمان مردان مبتلا به کج شدگی آلت تناسلی بیشتر از 30 درجه تأیید شده است.

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

دیگر درمان ها

برخی از تحقیقات نشان می دهند که کشش آلت تناسلی روزانه حداقل به مدت 6 ماه ممکن است به بازیابی طول و حالت آلت تناسلی کمک کند. درمان آلت تناسلی با سونوگرافی، اشعه، امواج شوک و وراپامیل بر روی پوست نیز مورد بررسی قرار گرفته است. این موارد، ثابت نشده اند و توسط متخصصان در این زمینه ثابت نشده اند.

جراحی برای بیماری پیرونی

جراحی برای مردانی با مشکلات شدیدتر و ناهنجاری های آلت تناسلی که رابطه ی جنسی را برای آنها سخت می کند، انجام می شود. اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند که جراحی را زمانی انجام دهند که تشکیل پلاک ها و کجی آلت متوقف شده باشند و به مدت حداقل 9 تا 12 ماه شرایط بیمار بدتر نشود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مدت دو سال بیماری پریونی شدم.مدت ۴سال که بیمار اسکلرودرمی هستم.مدت دو سال که نعوظ ندارم.نه فشار خون دارم نه قند.۴۰سال دارم.ممنون میشم کمکم کنید.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکترخسته نباشید بنده ۵۲ سالمه ومدتی است که به اختلال در نعوظ دچار شدم ودر انجام ارتباط خیلیرسخت نعوذ میشه ولی میل جنسیم زیاده واسپرم هم جهشی است لطفا راهنمایی کنید ضمنا دارای دیابت نوع میباشم وقرص قند وشبی نصف قرص متورال ۵۰ میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   يك ساعت فبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ٥٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من به خاطر زود انزالی یک سال هست قبل از سکس ترامادول میخورم و جواب هم داده ولی الآن یک ماهه قرص که میخورم وسط سکس آلتم میخوابه و دیگه بلند نمیشه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام حدود10ماه پیش کجی الت یاپیرونی مبتلا شدم. دکتربلوریان درشاهرود تزریق 6 نوبت امپول راتوصیه کردند که انجام شد. کجی الت وترکیب بد ان از بین رفته ولی اصطلاحا ساعت شنی شده. گاهی موقع نعوذ درد خفیفی هم دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید درضمن 58 ساله ام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام هر ٦ ساعت يك عدد قرصpotaba به مدت يك سال ميل كنيد

 • تصویر کاربر فرامرز شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام .
  45 ساله هستم حدود 5 سال پیش پیرونی باعث انحراف حدود 30 درجه ای آلتم شد و با دستور پزشک تزریق در محل پلاک انجام دادم و کپسول پوباکا استفاده کردم ولی چندی بعد نقطه مقابل پلاک قبلی ، پلاک جدیدی شکل گرفت که باعث صاف شدن آلتم شد ولی بعد آن حدود 5 سانت از طول آلتم کم و دچار زود انزالی نیز گردیده ام .
  با سپاس از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر پویان جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۲۹ ساله و‌مجرد هستم مشکل نعوظ و زود انزالی دارم اما پس از مصرف قرصهای سیلدنافیل و وگادول لوزه هایم عفونت میکند آیا درمان دیگری برای زود انزالی و نعوظ کسانی که به این قرصها حساسیت دارند وجود دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكساتين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر نعمت سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.زود انزالی شدید دارم زیر یک دقیقه ارضا میشم متاسفانه دوران دبیرستان تا مدتها بعدش خود ارضایی داشتم.میخواستم بدونم درمان قطعی داره با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر بنده 23 سالمه و از چهارده سالگی درگیر بیماری خودارضایی هستم و الان زیر 30 ثانیه انزال صورت میگیره و حتی بصورت تلفنی یا چت با دوست دخترم صحبت میکنم ناخوداگاه تحریک و مقدار کمی منی از التم خارج میشه
  خیلی نگرانم کرده و میخوام درمان بشم
  حتی داروی خارجی و درجه یک یا روش های دیگه مدنظرتون هس ک درمان بشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  3. تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   دکتر قرص از کی تاثیر خودشو میزاره ؟
   و در حین رابطه برای اینکه دیر ارضا بشم راه حلی هس ؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   پس از ده روز راحلي وجود دارد با همين دارو

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب اقای دکتر 53 سال سن دارم اخیراً دچار مشکل شلی آلت شدم و دیابت نیز دارم از نوع 2 کمی اضافه وزن نیزدارم وزن فعلی 109 کیلو است روحیه خوب و شوخ تبعی دارم اگه مشکلات نباشه مریض میشم در پایان ضمن تشکر از وقتی که گذاشتید بفرمایید برای رفع شلی آلت و اینکه زمان بیشتری از این نعمت خدا دادی استفاده کنم چه تجویز میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام من بیمار تالاسمی ماژور هستم ۳۶ سالم هست چند ساله تحت درمان پزشک غدد هستم و امپول تستسترون تزریق میکنم هر یک و نیم ماه یک عدد ۵ ساله ازدواج کردم و یک بچه دارم
  از چند روز پیش نتوانستم با همسرم نزدیکی کنم فکر کردم از وقت امپولم هم گذشته بود ان را تزریق کردم و دو روز بعد مجدد سعی کردم نزدیکی کنم موفق شدم ولی التم زیاد در حالت نعوظ نمیماند دو روز بعد از ان شب دوباره سعی کردم ولی اصلا نتوانستم روزها التم نعوظ میکند ولی نه مثل قبل سفت ولی شب نمیتوانم لطفا راهنماییم کنید واقعا روزهای سختی رو سپری میکنم پر از استرس و ترس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين٥٠ ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر