درمان بیماری پیرونی در مردان

بیماری پیرونی یک بیماری غیر سرطانی ناشی از بافت اسکار فیبروزیس می باشد که بر روی آلت تناسلی ایجاد می شود و باعث نعوظ دردناک و کج شدن آلت می شود. اندازه و شکل آلت ها با هم متفاوت است و داشتن یک نعوظ کج، ضرورتاً موجب نگرانی نمی شود. اما بیماری پیرونی باعث خم شدن یا درد قابل توجهی در برخی از مردان می شود.

این بیماری می تواند مانع برقراری رابطه جنسی شود و یا حتی دستیابی به نعوظ یا حفظ آن را سخت کند (اختلال نعوظ). برای بسیاری از مردان، بیماری پیرونی می تواند باعث استرس و اضطراب شود. کوتاه شدن آلت از دیگر عوارض شایع می باشد.

بیماری پیرونی، به ندرت خود به خود از بین می رود. در اکثر مردان مبتلا به بیماری پیرونی، شرایط به همان صورت باقی می ماند یا بدتر می شود. درمان زودهنگام پس از بروز بیماری ممکن است از بدتر شدن شرایط جلوگیری کند و یا حتی علائم را بهبود بخشد. حتی اگر شما مدت زمان زیادی است که به این بیماری مبتلا شده اید، درمان ممکن است به علائم آزاردهنده، همچون درد، کجی و یا کوتاه شدن آلت کمک کند.

بیماری پیرونی

علائم و نشانه های بیماری پیرونی ممکن است ناگهانی یا به تدریج ظاهر شوند. شایع ترین علائم و نشانه ها به این ترتیب می باشند.

بافت اسکار

 بافت اسکار مربوط به بیماری پیرونی – پلاک نامیده می شود اما با پلاکتی که در رگ های خونی جمع می شود متفاوت است – می تواند زیر پوست به صورت توده های صاف یا نواری از بافت های سفت احساس شود.

خم شدن قابل توجه آلت

 آلت شما ممکن روبه بالا، روبه پایین یا به یک طرف کج شود.

مشکلات نعوظ

 بیماری پیرونی ممکن است موجب مشکلاتی در دستیابی به نعوظ یا حفظ آن شود (اختلال نعوظ). اما اغلب مردان اختلال نعوظ را پیش از شروع علائم بیماری پیرونی گزارش می کنند.

کوتاه شدن آلت تناسلی

 آلت تناسلی شما ممکن است بر اثر بیماری پیرونی کوتاهتر شود. به عبارتی جمع شدن دستگاه تناسلی مردان می تواند یکی از علائم بیماری پیرونی است. 

درد در آلت تناسلی

 شما ممکن است در آلت خود چه با وجود نعوظ و چه بدون آن درد داشته باشید.

 

درمان قطعی میکروپنیس در کودکان

دیگر ناهنجاری آلت تناسلی

 در برخی از مردان مبتلا به بیماری پیرونی، یک آلت نعوظ یافته ممکن است باریک شدگی، تورفتگی یا حتی ظاهری شبیه به یک ساعت شنی با یک نوار باریک و محکم در اطراف تنه آلت داشته باشد.

دیگر علائمی که نشان دهنده ی بیماری پیرونی هستند عبارتند از:

 • آلت کج یا خمیده
 • توده هایی در آلت تناسلی
 • نعوظ های دردناک
 • نعوظ های نرم
 • داشتن مشکل در رابطه ی جنسی بعلت یک آلت خمیده یا کج

علائم و نشانه های بیماری پیرونی

بیماری پیرونی می تواند کیفیت زندگی شما را با مشکل مواجه کند. از هر 100 مرد مبتلا به بیماری پیرونی، بیش از 75 نفر دچار افسردگی و استرس ناشی از این بیماری هستند. متأسفانه، بسیاری از مردان مبتلا به بیماری پیرونی خجالتی هستند و ترجیح می دهند که در سکوت رنج ببرند به جای اینکه از کسی کمک بخواهند.

انحنا و کوتاه شدن آلت تناسلی مرتبط با بیماری پیرونی ممکن است به تدریج بدتر شود. گرچه این بیماری،  پس از 3 تا 12 ماه تا یک حد خاصی تثبیت می شود.

درد در طول نعوظ ها معمولاً در یک تا دو سال درمان می شود، اما بافت اسکار، کوتاه شدن آلت و انحنا معمولاً باقی می مانند. در برخی از مردان، هم انحنا و هم درد مرتبط با بیماری پیرونی بدون درمان بهبود می یابند.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

علل بیماری پیرونی

بیماری پیرونی احتمالاً ناشی از آسیب جزئی به آلت تناسلی می باشد. این نوع آسیب، اغلب ناشی از رابطه ی جنسی خشن (مانند کج شدن آلت در طول نزدیکی یک فشار از سوی استخوان شرمگاهی شریک جنسی)، می باشد، گرچه، این آسیب ممکن است ناشی از ورزش یا دیگر تصادفات باشد.

آسیب به تونیکا آلبوژینا (غشای سخت در رویه خارجی بیضه‌ها) ممکن است ناشی از بافت اسکار شکل گرفته در سلولها( فیبروزیس) باشد. این بافت اسکار پلاک های بیماری پیرونی را تشکیل می دهد. بیماری پیرونی ناشی از مشکل در نحوه بهبودی زخم ها توسط بدن می باشد.

علل بیماری پیرونی

مراحل بیماری پیرونی

بیماری پیرونی اغلب به 2 مرحله تقسیم بندی می شود: مرحله حاد و مرحله مزمن. در طول هر دو مرحله ، آلت کج شده/خم شده ممکن است باعث مشکلاتی در رابطه ی جنسی شود.

مرحله حاد

 مرحله حاد معمولاً 5 تا 7 ماه طول می کشد، اما در موارد نادر تا 18 ماه طول می کشد. در طول این مدت زمان، پلاک ها در آلت تناسلی تشکیل می شوند، خم شدن/کج شدن آلت تناسلی بدتر می شود و وقتی که آلت تناسلی شما سفت می شود ممکن است احساس درد داشته باشید.

مرحله مزمن

 مرحله مزمن در زمانی می باشد که رشد پلاک ها متوقف می شود و آلت تناسلی دیگر خم نمی شود. اگر در مرحله حاد، در حین نعوظ درد داشته باشید، این حالت، اغلب در مرحله مزمن تمام خواهد شد.

آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی می شود؟

مردانی با اختلالات بافت همبند و مردانی که یکی از خویشاوندان نزدیکش مبتلا به بیماری پیرونی بوده است، احتمال بیشتری دارد که به این بیماری مبتلا شوند. بیماری های خاص، همچون فشار خون بالا، استفاده از تنباکو، یا آسیب به لگن در گذشته ممکن است منجر به مشکلات بهبود زخم شود و موجب بیماری پیرونی شود.

درمان بیماری پیرونی

درمان بیماری پیرونی

در موارد بسیار اندکی (تقریباً 13 نفر از هر 100 نفر)، بیماری پیرونی بدون درمان خود به خود رفع می شود. اکثر متخصصان عرصه سلامت درمان بیماری را بدون جراحی در 12 ماه اول بیماری توصیه می کنند. مردانی با پلاک های کوچک و خم شدگی اندک آلت، بدون درد و بدون وجود مشکلاتی در رابطه ی جنسی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اگر شما نیاز به درمان دارید، انتخاب های بسیاری وجود دارند.

داروهای خوراکی

درمان دارویی ممکن است به مردانی که به شدت تحت تأثیر این بیماری در طول مرحله حاد قرار گرفته اند کمک کند. اکثر پزشکان داروهای خوراکی را توصیه نمی کنند چرا که مطالعات طولانی مدت هیچ مزایای قانع کننده ای را دررابطه با مصرف این دارو نشان نداده اند.

ویتامین  E خوراکی

ویتامین  E یک آنتی اکسیدان است که بعلت عوارض جانبی خفیف و قیمت پایین، معروف است. مطالعات در سال 1948 نشان می دهند که مصرف ویتامین  Eممکن است پلاک ها را کوچکتر کند و به صاف شدن آلت تناسلی کمک کند. اما اکثر این مطالعات، افرادی را که از ویتامین  E استفاده کرده بودند و کسانی را که از ویتامین  E استفاده نکرده بودند (گروه کنترل)، مقایسه نکرده اند. مطالعات اندکی در رابطه با ویتامین  E که از گروه کنترل استفاده کرده بودند، نشان دادند که ویتامین  E بهتر از پلاسیبو عمل نمی کند (پلاسیبو قرصی است که هیچ دارویی در آن ندارد – یک “قرص قند”)

آمینو بنزوات پتاسیم

تحقیقات کمی در رابطه با کنترل های پلاسیبو نشان می دهند که این ویتامین  ب کمپلکس به کاهش اندازه پلاک کمک می کند، اما در انحنای آن تأثیری ندارد. متأسفانه این دارو بسیار گران قیمت است و بیماران باید به مدت 3 تا 6 ماه 24 قرص مصرف کنند. این دارو همچنین می تواند معده ی شما را ناراحت کند، بنابراین بسیاری از مردان مصرف آنها را قطع کرده اند.

تاموکسیفن

این یک داروی ضد استروژن غیر استروئیدی است که برای درمان تومورهای دسموئید می باشد که شبیه به پلاک ها در بیماری پیرونی هستند. پژوهش های کنترل شده اندکی در مورد این دارو وجود دارد و آنها نشان نداده اند که تاموکسیفن بهتر از پلاسیبو اثر می کند.

کلشی سین

کلشی سین یک ماده ضد تورم می باشد که تا حدی در درمان این بیماری مفید می باشد. بسیاری از بیمارانی که از کلشی سین استفاده می کنند، دچار مشکلات معده می شوند و این دارو را قطع می کنند. هنوز ثابت نشده است که این دارو بهتر از پلاسیبو عمل می کند.

کارنیتین

کارنیتین یک داروی آنتی اکسیدان می باشد که التهاب را پایین می آورد تا به بهبود زخم کمک کند. تحقیقات،  مزایای اندکی را نشان می دهند. اما تحقیقات کنترل شده ی اخیر نشان نمی دهند که این دارو اثر بیشتری نسبت به داروی پلاسیبو (دارونما دارد).

تزریقات آلت تناسلی

تزریق دارو مستقیماً به پلاک، نسبت به داروی خوراکی، دوزداروی بیشتری را به محل مورد نظر وارد می کند. تزریق پلاک اغلب برای مردانی استفاده می شود که بیماری پیرونی در آنها زود تشخیص داده شده یا مطمئن نیستند که می خواهند عمل جراحی انجام دهند. اغلب اوقات، پوست، پیش از تزریق بی حس می شود.

تزریقات وراپامیل

تزریقات وراپامیل اکثراً برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که تزریقات وراپامیل ممکن است برای درد آلت و کج شدن آن نیز تأثیر داشته باشند. وراپامیل، یک گزینه ی درمانی خوب و کم هزینه برای درمان بیماری پیرونی می باشند. تحقیقات کنترل شده بیشتری برای اثبات تأثیر این دارو مورد نیاز است.

تزریق کلاژناز

کلاژناز در بدن ساخته می شود و بافت های اسکار خاصی را می شکند. تحقیقات نشان داده اند که تزریق کلاژناز به پلاک ها به ترمیم بیماری پیرونی کمک می کند. این دارو توسط سازمان غذا و دارو در آمریکا برای درمان مردان مبتلا به کج شدگی آلت تناسلی بیشتر از 30 درجه تأیید شده است.

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

دیگر درمان ها

برخی از تحقیقات نشان می دهند که کشش آلت تناسلی روزانه حداقل به مدت 6 ماه ممکن است به بازیابی طول و حالت آلت تناسلی کمک کند. درمان آلت تناسلی با سونوگرافی، اشعه، امواج شوک و وراپامیل بر روی پوست نیز مورد بررسی قرار گرفته است. این موارد، ثابت نشده اند و توسط متخصصان در این زمینه ثابت نشده اند.

جراحی برای بیماری پیرونی

جراحی برای مردانی با مشکلات شدیدتر و ناهنجاری های آلت تناسلی که رابطه ی جنسی را برای آنها سخت می کند، انجام می شود. اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند که جراحی را زمانی انجام دهند که تشکیل پلاک ها و کجی آلت متوقف شده باشند و به مدت حداقل 9 تا 12 ماه شرایط بیمار بدتر نشود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر باقری جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 359 مشاهده پرسش
  باسلا من حدود ۳ساله کجی آلت بالای ۳۰ درجه دارم که به درمانهای دارویی وتزریق جواب نداده میخوام از طریق برش پلاک وگرافت جراحی نمایم بنظر شما مشکلی پیش نمیاد که خدمت برسم وتحت عمل خودتان باشم ممنون میشم راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام من اين عمل را انجام نمي دهم

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من پدرم ۶۷سال سن دارند و دو سال هست مشکل نعوظ دارند پیش همکاران تون در شیراز مراجعه کردند و معاینه شده اند و سونوگرافی لگن و پروستات انجام داده اند مشکلی نداشتند .مدتی تحت فشار روحی بوده اند و استرس داشتند والان داروی آکسابین ۲۰و فوروزماید و اسپیرو نولاکتان زیر نظر متخصص داخلی مصرف می کنند بنظرتون برای مشکل نعوظ چه دارویی می‌توانند مصرف کنند.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنند

 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۷ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 331 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۰ سالمه و ۲ساله ک پیرونی دارم با اوایل کجی التم خیلی کم بود و با دارو خوردن صاف شده و پلاک از بین رفته سونوگرافی ک دادم ۳ماه پیش گفت ک پیرونی رفع شده نعوظ صبحم دارم و تحریکم میشع فقط بعضی وقتا اختلال داره میخاستم بدونم میتونم ازدواج کنم بیماری تثبیت شده دیگ بدتر نمیشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام با خيال راحت ازدواج كنيد

 • تصویر کاربر کریم چهارشنبه ۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر بنده 52سال سن دارم مدتی است مشکل نعوظ پیدا کردم بعد از مراجعه به پزشک معلوم شد بیماری پیرونی دارم حالا بعد از یکمال استفاده از دارو وتزریق آمپول وراپامیل هنوز مشکل در نعوظ دارم لطفا راهنمایی فرمایید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درمان پيروني جراحي است ولي چون جراحي عارضه دارد كسي عمل نمي كند شما از وسيله واكيوم استفاده كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 369 مشاهده پرسش
  سلام
  تقریبا یک سال هست که به پلاک پیرونی مبتلا شده ام. به پزشک مرجعه کردم و ایشان به من داروی خوراکی همراه با ویتامین e داددند. وچون جواب نداد سه بار هم تزریق وراپامیاپل انجام دادم که باز هم جواب نداد . هیچ گونه نعوظ ندارم و اصلا ارتباطی نمیتوانم با همسرم داشته باشم. سوالم این هست که ایا عمل جراحی نیاز هست و اگه جواب مثبت هست به کدامیک از پزشکان و بیمارستانها باید مراجعه کنم .
  من ساکن رفسنجان هستم در استان کرمان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اگر كجي به حدي باشد كه باعث عدم دخول شود بايد جراحي كنيد بيمارستان  شهدا در تجريش

 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۲۴ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من 49 سالم است و متوجه کجی آلت شدم ، بطوری که از وسط آلتم یک فرورفتگی ایجاد شده (مانند شکستگی) و به سمت چپ انحنا پیدا کرده
  خواستم ببینم بنظر شما این بیماری پیرونی است یا خیر ؟ و اگر پلاک پیرونی است درمان آن چیست ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۴ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ممكن است پيروني باشد بايد معاينه شويد درمان جراحي است

 • تصویر کاربر فری شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام.بنده ۴۸ سال سن دارم نزدیک به دوساله به پیرونی مبتلا شدم ودررابطه جنسی مشکل پیدا کردم وقتی راست میشه درد دارم والتم به سمت راست بدنم کج شده وقبل از سکس از قرص سیلد نافیل استفاده میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام پيروني درمان جراحي دارد ولي هيچ  جراحي اين بيماري را عمل نمي كنند شما بايد از دستگاه واكيوم استفاده كنيد

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر , وقت بخیر , مردی هستم 52 ساله و مجرد , که از سال 86 به این طرف هم خوابگی نداشته ام , مدتی دچار اعتیاد شدم و پس از ترک آن وارد یک برنامه ی عرفانی شدم و این چند سال را بدون خودارضایی و رابطه جنسی گذرانده ام , چندی پیش با دختر خانمی هم بستر شدم اما مشکل زودانزالی داشتم , در واقع انگار فعالیت تمام پایانه های عصبی آلتم هزاران برابر شده ,بی نهایت حساس , و با اولین تماس انزال داشتم , بعد از چند مرحله و استفاده از ویاگرا و اسپری لیدوکایین کمی بهتر شدم , و این رابطه تمام شد, ودرحال حاضر دوباره دارم وارد رابطه میشم و باز آلتم اینقدر حساس شده که تقریبا بدون تماس انزال صورت گرفت , ( داشتم وضعیتم رو کنترل میکردم که ببینم اصولا توانایی دارم یا خیر ) , اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید,
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر بیژن شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ، مدت کمتر ازدوسال است که آلتم کمی کجی وانحنا پیداکرده و رابطه جنسی را برایم مشکل زیادی ایجادکرده، البته از قرص سیلد نافیل هم استفاده میکنم. ضمنا کنار آلتم از جوانی یک خال وجود داشته که همراه باانحراف ایجاد شده بزرگترشده وشبیه زگیل گردیده به اندازه یک عدس بزرگتر.همچنین یک توده چربی روبیضه ام دارم دردی هم ندارد. سنم ۶۷ سال میباشد ودیسک کمرهم دارم لطفا راهنمایی فرمائیددراینباره چه کنم باتشکر وسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام كجي ألت درمان جراحي دارد و خال را ليزر كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سللام.51سال سن دارم نزدیک به یکسال است که دچارکجی آلت تناسلی شده ام.مدتی قبل بامراجعه به پزشک پیشنهادروش شوک تراپی دادند ولی مشکلم حل نشده.میشه راهنمایی کنیددتانسبت به درمان یاکم شدن مشکلم اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درمان دارويي دارد ولي در ايران موجود نيست و عمل جراحي را هم به علت دارا بودن عارضه جراح عمل نمي كند

  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   امکان داردنام دارورابفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ژل x

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر