درمان سرطان کلیه در صورت تشخیص زودهنگام

سرطان کلیه اگرچه یک بیماری جدی و خطرناک است، چنانچه در مراحل زودرس و اولیه اقدام درمانی صورت گیرد، بهبودی حاصل خواهد شد.


سرطان کلیه چیست؟

وقتی سرطان کلیه تشخیص داده می شود، با انجام بعضی دستورات علائم از بین خواهد رفت و در حین درمان احساس بهتر شدن ایجاد می شود. بیشتر افرادی که مبتلا به سرطان کلیه می شوند در سنین بالا هستند(معمولا پنجاه و هفتاد ساله). در این افراد سرطان اغلب به صورت یک توده و غده در کلیه ظاهر می شود، اما بعضی اوقات به صورت چند غده در کلیه شروع می شود و ممکن است در هر دو کلیه بوجود آید.

به این غده علاوه بر اصطلاح فوق سرطان هیپرنفروما، آدنوکارسینومای کلیه یا سرطان سلول کلیه گفته می شود. پزشکان راه های درمانی مختلفی برای درمان سرطان کلیه دارند. شما باید بیشتر در مورد بیماری خود بدانید و با پزشک خود هم یاری کنید تا یک درمان مناسب و خوب انتخاب کنید.

محققین به طور قطع نمی دانند سرطان کلیه به چه علت به وجود می آید. پزشکان می دانند که بیشتر سرطان‌ های کلیه موقعی بوجود می آید که یک عیبی در ژن و ژنتیک فرد وجود دارد ولی هیچ کس نمی تواند بگوید که چرا این اتفاق می افتد.

سرطانی که در میزراه یا لگنچه کلیه (قسمتی از کلیه می باشد که ادرار را جمع آوری می کند و به طرف میزراه به جلو میراند) به وجود می آید، کاملا با سرطان کلیه فرق دارد. هر چیزی که باعث شود که فرد شانس بیشتری پیدا کند که به یک بیماری مبتلا شود، به آن ریسک فاکتور می گویند.

داشتن ریسک فاکتور به معنای این نیست که شما سرطان می گیرید و نداشتن ریسک فاکتور نیز به معنای این نیست که شما سرطان نمی گیرید. چنانچه در معرض خطر و دارای ریسک فاکتور هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

عکس سرطان کلیه
این عکس مربوط به سرطان کلیه چپ در فرد ۵۵ ساله است که سرطان و قسمتی از کلیه خارج گردیده.

عوامل مساعد کننده ابتلا به این بیماری

1- استعمال دخانیات

2- چاقی بیش از حد

3- مصرف بعضی داروهای مسکن مثل:آسپرین،بروفن، استامینوفن به مدت طولانی

4- بعضی وضعیتهای خاص ژنتیکی مثل سرطان یا پیلری کلیه و سرطان دو طرفه کلیه VON HIPPEL

5-در معرض قرار گرفتن بعضی مواد مضر مثل CADMIUM

 درد کلیه

علائم سرطان کلیه

در مراحل اولیه و زودرس این سرطان علائمی ندارد ولی وقتی پیشرفت کرده و جدی می شود دارای علائم زیر خواهد بود:

 • وجود یک غده یا توده درپهلو
 • وجود خون در آزمایش یا ادرار خونی
 • درد پهلو یا پشت
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • بی اشتهایی
 • تب
 • افزایش کلسیم خون
 • فشار خون بالا

علت درد کلیه هنگام برخاستن از خواب چیست؟

تشخیص سرطان کلیه

پزشک شما مایل است بیشتر در مورد علائم شما بداند، تا بتواند بفهمد بیماری در چه وضعیتی است، لذا در ابتدا شما را مورد معاینه بالینی قرار می دهد و از شما سوالاتی می پرسد:

 • چه موقع متوجه اولین علامت خود شدید؟
 • هرگز درد داشته اید؟
 • آیا چیزی باعث بدتر شدن یا بهتر شدن شما شده است؟
 • آیا در فامیل کسانی را می شناسید که سرطان کلیه داشته باشند؟
 • آزمایش کامل ادرار
 • تست های خون
 • آزمایشاتی که وضعیت کار کبد را نشان می دهند
 • سونوگرافی ، برای تشخیص توده یا سرطان در بدن
 • سی تی اسکن که بسیار دقیق و جزئیات سرطان را نشان می دهد

وقتی که نتایج نشان می دهد، که شما مبتلا به سرطان کلیه هستید، پزشک باید بررسی کند که تومور چقدر به جاهای دیگر نفوذ کرده، سپس شما می توانید تصمیم بگیرید که بهترین درمان شما کدام است.

وقتی صحبت از دست اندازی و نفوذ تومور می شود، منظور اینست که سرطان چقدر بزرگ است و آیا سرطان به قسمتهای دیگر بدن دست اندازی یا همان متاستاز کرده است ؟ برای دست یابی به دست اندازی سرطان میتوان از رادیوگرافی های زیر کمک گرفت:

1- سی تی اسکن

2- عکس سینه

3- MRI شکم

4- اسکن استخوان

درمان کیست کلیه

درمان سرطان کلیه

چند راه وجود دارد، که پزشکان می توانند درمان سرطان کلیه را انجام دهند. بهترین راه برای انتخاب درمان بستگی به وضعیت سرطان و دست اندازی آن به اطراف و وضعیت سلامتی و جسمانی شما می باشد و همینطور بستگی به عوارض درمان دارد. به هر حال انتخاب درمان شامل:

 • عمل جراحی سرطان کلیه که تمام سرطان خارج می شود.
 • استفاده از بعضی داروها که مقاومت شما برای مبارزه با سرطان را بالا ببرد.
 • استفاده از بعضی درمان ها که نیازهای سرطان را هدف قرار دهد، مثل پروتئین و عروق خونی سرطان
 • از بین بردن تومور با امواج خنک کننده
 • بسیاری از انواع سرطان ها با اشعه یا شیمی درمانی یا هردو درمان می شوند که معمولا این روش درمانی مناسب نبوده ولی بعضی پزشکان هنوز با استفاده از این روش و از بین بردن علائم بیمار در صورتی که سایر درمان ها موثر قرار نگیرد به آن اکتفا می کنند. درمان موثر و رایج که جنبه درمانی دارد درآوردن کلیه سرطانی (نفرکتومی) می باشد، در صورتی که متاستازهای دوردست (ریه ،کبد، استخوان) وجود نداشته باشد.

شیمی درمانی سرطان کلیه

دارو درمانی های هدف مند بر ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی تمرکز دارند. با مسدود کردن این ناهنجاری ها، دارو درمانی هدف مند می تواند باعث مرگ سلول های سرطانی شود. پزشک شما ممکن است دستور آزمایش سلول های سرطانی شما را تجویز کند تا ببیند کدام داروهای هدف مند به احتمال زیاد موثر واقع خواهند شد.

پرتودرمانی

در پرتو درمانی از پرتوهای پرقدرت انرژی با منابعی مانند اشعه ایکس و پروتون ها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. از پرتو درمانی گاها برای کنترل یا کاهش علائم سرطان کلیوی که در دیگر مناطق بدن مانند استخوان ها و مغز گسترش یافته است استفاده می شود.

پرتودرمانی برای درمان سرطان کلیه

پیشگیری از ابتلا به سرطان کلیه

انجام اقداماتی برای بهبود و ارتقا سلامتی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کلیه کمک کند. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، سعی کنید:

1- از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

اگر سیگار می کشید، حتما ترک کنید. گزینه های بسیاری برای ترک سیگار و دیگر محصولات دخانیاتی وجود دارد، از جمله برنامه های حمایتی، انواع داروها و استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین.

به پزشک خود بگویید که قصد ترک کردن استعمال دخانیات را دارید و گزینه های موجود برای این کار را با هم مورد بررسی قرار دهید.

2- وزن سالم و ایده آل خود را حفظ کنید.

برای به دست آوردن و حفظ یک وزن سالم و ایده آل  تلاش کنید. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، تعداد کالری ای که هر روز مصرف می کنید را کاهش دهید و سعی کنید بیشتر روزهای هفته از نظر جسمی فعال باشید. از پزشک خود در مورد سایر راهکارهای کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل پرس و جو کنید تا اطلاعات مفیدی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهد.

3- کنترل کردن فشار خون بالا

در قرار ملاقات بعدی حتما از پزشک خود بخواهید تا فشار خون شما را بررسی کند. اگر فشار خون شما بالا بود، می توانید در مورد گزینه های چگونگی کاهش فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

ایجاد تغییر در سبک زندگی مانند ورزش کردن، کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. در برخی از موارد ممکن است برای کاهش فشار خون، فرد نیاز به مصرف دارو داشته باشد. در مورد انتخاب بهترین گزینه با پزشک خود مشورت کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام.دردی بسیار ریزی در کلیه چپ و سونو گرافی سنگ ۳ونیم میل رو گزارش کرده.با تو جه به اینکه خواهر بنده بر اثر سرطان کلیه فوت کردن ایا نیاز به پیگیری بیشتر مانند سی تی اسکن وجود دارد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   لازم نيست

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام من كراتين ٢/٦ دارم و تا بحال هم هيچ مشكلي نداشتم أيا خطر ناك است؟ چه كار بايد بكتم ؟ در ضمن من كم خوني هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   مصرف نمك و گوش را كم كنيد

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من چند وقتی است که سمت چپ پهلوی خودم زیر پوست احساس میکنم یه غده وجود دارد.ایا نشانه ای از سرطان است با غده چربی؟
  مشکلات دیگه ای مثل خون در ادرار و .... ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   1. غده چرپي است
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض تبریک سال نو. من روزی دو عدد کپسول امنیک ۴ استفاده میکنم ولی با گران شدن این دارو مشکل دارم. سنم هم ۶۱ میباشد. جایگزین این دارو تولید ایران چیست و وچگونه استفاده کنم. تشکر وسپاس. 09125119181
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول پروترال ميل كنيد

 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما اقای دکتر بنده ۲۰ سالمه وقتی که ادرار را از مثانه تخلیه میکنم ابتدا فشار ان خیلی زیاد امادر اخر قطره قطره می شود وهمیشه دو یا سه قطره در مجرا باقی می ماند وقتی از توالت بر میگردم ان چند قطره خارج میشود به یک متخصص داخلی مراجعه کردم وگفت بعد از ادرار با دست ان ادرار باقی مانده را خارج کن وبرایم قرص های تورلین ۱ سیپروتد۵۰۰ واکسی توتیین نوشت اما با مصرف قرص سیپروتد احساس بدتر شدن میکردم ولی بر خلاف با مصرف اکسی احساس بهتر شدن میکردم وانها را تا مدت ۹روز مصرف کردم ولی دوباره مثل قبل هستم لطفا مرا در برطرف کردن این مشکل کمک کنید حدود دوماهی میشود که این مشکل را دارم با تشکر فراوان از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك به مدت يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مرادي یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام و تبريك سال نو بنده مردي ٥٣ ساله هستم شش ماه پيش عمل مثانه سيستوسكوپي كردم به گفته دكتر تومور خوش خيم بوده كه برداشته شد بعد از سيستوسكوپي دكتر فرمود كه پروستات دارم ولي زياد بزرگ نيسك بهع از سه ماه مجددا سيستوسكپي كردم باز تومور ريزي به اندازه عدس داشتم با ليزر جراحي كردن حالا بعد از چهل روز تكرر ادرارم بر طرف نشده و موقع ادرار سوزش دارم و گاهي اوقات تكه هايه گوشت مانندي اندازه گندم مشاهده ميكنم متاسفانه بعلت كرونا قادر به بيمارستان نيستم بروم به نظر شما امكان دارد اين تكه هاي گوشت مانند ميتونه تومور باشه در ضمن من كپسول امنيك ٤/ و قرص ويسول ٥ هم ميخورم و اينكه بنده با عرض شرمنده گي سيگار و ترياك هم ميكشم البته سيگارمو خيلي كم كرده ام ممنون ميشوم راهنمائيم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   بله از تومور است

 • تصویر کاربر اسماعیل یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  بنده ۲۸ سالمه. همش احساس سوزش و درد و پر بودن مثانه دارم. دسشویی هم میرم با ۳۰-۴۰ ثانیه تاخیر چند قطره ادرار میکنم. اما ۲۰ دقیقه بعدش بازم همون حس سوزش و پر بودن بهم دست میده. بهم گفتید ۱۰ روز کپسول آمنیک مصرف کنم. اما فایده ای نداشت. و من احساس سوزشم بیشتر شده. الان موقع ادرار کردن هم توی آلتم احساس سوزش دارم که قبلا نداشتم. سونوگرافی هم کردم گفت کلیه هام مشکلی نداره. هیچ سنگی هم توی کلیه و مثانم نیست. اندازه پروستاتم ۲۰ هست. راهنمایی کنید که چیکار کنم.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ali یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من حدود یک ماه پیش ضربه پا به مثانم زده شد و من الان هر از گاهی سمت چپ و بالا و کنار مثانم درد متوسطی احساس میکنم و یه سک ربعی درد داره ایا مشکلی هست ؟ به بیضه هم صدمه وارد شده؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر Fateme یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین . یک توده به ابعاد ۱۳ *۱۵ در یک خانم ۵۵ ساله در کلیه راست توی سی تی اسکن مشاهده شده که در سمت راست در پهلو یک چیزی حس میشود.دکتر مربوطه گفته این توده برای مدت زمان خیلی قبل است هیچ چیزی انجام ندهید بعد از ۶ ماه دوباره سی تی شوند ببینیم اندازه اش فرق کرده یا نه اگه همان اندازه باش بماند. و گفتن اندازه ی توده خیلی کوچک است و مشکلی ندارد. نظرشما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   راديولوژي pet  گرفته شود

  2. تصویر کاربر Fateme جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   از سی تی اسکن چیزی نمیشه گفت ؟ فعلا تو این اوضاع تا خوب بشه.
   زیادی نگرانیم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   اسكن pet انجام شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sima یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  دکتر من چند روزه که اولاش یهو احساس ادرار شدید می کردم...بعدش ادرارم حس می کنم کامل خال نمیشه.‌
  فشارشم اولش کمه بعدش زیادتر میشه...تو پهلو ها و بیضه هام گرفتگی و درد خفیف دارم...الان زیاد دیگه تکرر ادرار ندارم ولی. یکم نگران درد پهلومم..سوزش هم روزای اول داشتم که الان حس نمی کنم...روی التم سوزن سوزن شدن هم دارم.
  می خواستم بدونم چی شده؟ 22 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر