سنگ گیر کرده در حالب | درمان و تشخیص

سنگ گیر کرده در حالب ممکن است بسیار دردناک باشد. در این مقاله راه های درمان این نوع سنگ ها آورده شده است.

سنگ حالب چیست؟ احتمالاً در مورد سنگ کلیه چیزی شنیده اید، یا ممکن است کسی را که سنگ کلیه داشته است، بشناسید. حتی ممکن است خودتان آن را تجربه کرده باشید.

سنگ حالب، در اصل یک سنگ کلیه است که از کلیه به قسمت دیگری از دستگاه ادراری منتقل شده است.

حالب لوله ای است که کلیه را به مثانه متصل می کند و تقریباً هم عرض یک رگ کوچک است. حالب متداول ترین مکان برای گیر کردن سنگ کلیه و ایجاد درد است.

بسته به اندازه و محل سنگ، می تواند درد زیادی ایجاد کند و اگر از بین نرود، باعث درد یا استفراغ غیرقابل حل شود، یا اگر با تب یا عفونت همراه باشد، ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

سنگ های مجاری ادراری نسبتاً رایج هستند و طبق بررسی انجمن اورولوژی آمریکا، تقریباً 9 درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهند.

این مقاله از نزدیک به سنگ های حالب، از جمله علائم، علل و گزینه های درمانی نگاه می اندازد. اگر می خواهید بدانید که چگونه از این سنگ ها جلوگیری کنید، به آن پرداخته ایم.

سنگ حالب چیست؟

سنگ های کلیه خوشه هایی از کریستال هستند که به طور معمول در کلیه ها تشکیل می شوند. اما این توده ها می توانند در هر نقطه از دستگاه ادراری که شامل حالب، مجرای ادراری و مثانه می باشد، پیشرفت و حرکت کنند.

سنگ حالب، یک سنگ کلیه در داخل یکی از حالب ها است. حالب ها لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند. سنگ در کلیه تشکیل شده و با ادرار از یکی از کلیه ها به حالب منتقل می شود.

گاهی، این سنگ ها بسیار کوچک هستند. در این صورت، سنگ ها ممکن است از طریق حالب به مثانه منتقل شوند و در نهایت هنگام ادرار از بدن خارج شوند.

با این حال، گاهی اوقات، سنگ می تواند بیش از حد بزرگ باشد و بتواند در حالب قرار بگیرد. با این اتفاق ممکن است جریان ادرار را مسدود کند و بسیار دردناک باشد.

عکس سنگ حالب

علائم سنگ گیر کرده در حالب چیست؟

شایع ترین علامت سنگ کلیه یا حالب درد است. ممکن است در قسمت تحتانی شکم یا پهلو احساس درد کنید. درد می تواند خفیف و کند، یا ممکن است آزار دهنده باشد. همچنین ممکن است درد مداوم نباشد و به نواحی دیگر منتشر شود.

سایر علائم احتمالی عبارتند از:

انواع سنگ کلیه و تشخیص آن

این سنگ ها چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر در ناحیه زیر شکم خود درد دارید یا متوجه خون در ادرار شده اید، ممکن است پزشک یک تست تصویربرداری تشخیصی را برای جستجوی سنگ پیشنهاد کند.

دو مورد از رایج ترین تست های تصویربرداری برای سنگ شامل موارد زیر است:

1- اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT).

سی تی اسکن معمولاً بهترین گزینه برای تشخیص سنگ در مجاری ادراری است. از دستگاه های اشعه ایکس چرخشی برای ایجاد تصاویر مقطعی از قسمت داخلی شکم و لگن استفاده می کند.

2- سونوگرافی

بر خلاف سی تی اسکن، در سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود. در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر از داخل بدن استفاده می شود.

این تست ها می توانند به پزشک در تعیین اندازه و محل سنگ شما کمک کند. این که سنگ در کجا واقع شده و اندازه آن چقدر بزرگ است به پزشک کمک می کند تا درمان مناسب را توصیه کنند.

تشخیص سنگ حالب با سونوگرافی

سنگ های حالب چگونه درمان می شوند؟

تحقیقات نشان می دهد بسیاری از سنگ های ادراری بدون درمان برطرف می شوند.

ممکن است حین عبور سنگ ها درد احساس کنید، اما تا زمانی که تب یا عفونت نداشته باشید، ممکن است به غیر از نوشیدن مقدار زیادی آب برای عبور سنگ، کار دیگری انجام ندهید. 

سنگ های کوچک معمولاً راحت تر رد می شوند. با این حال، همانطور که در یکی از مطالعات سال 2017 ذکر شده، اندازه سنگ بسیار اهمیت دارد.

برخی از سنگ ها، به خصوص سنگ های بزرگ، در حالب گیر می کنند زیرا باریک ترین نقطه در دستگاه ادراری می باشد. این امر می تواند باعث درد شدید شود و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

اگر سنگ بزرگ دارید که بعید به نظر می رسد خود به خود دفع شود؛ احتمالاً پزشک گزینه های درمانی دیگر را با شما در میان بگذارد.

پزشک ممکن است یکی از روش های زیر را برای از بین بردن سنگ حالب بزرگ توصیه کند:

1- قرار دادن استنت در حالب

یک لوله پلاستیکی کوچک و نرم به داخل حالب اطراف سنگ منتقل می شود و به این ترتیب ادرار می تواند سنگ را دور بزند. این راه حل موقت یک روش جراحی است که تحت بیهوشی انجام می شود. ریسک آن کم است اما باید با روشی برای برداشتن یا شکستن سنگ پیگیری شود.

2- قرار دادن لوله نفروستومی

یک رادیولوژیست مداخله ای می تواند با قرار دادن این لوله مستقیماً در کلیه از طریق کمر، فقط با استفاده از آرام بخش و ترکیبی از سونوگرافی و اشعه ایکس درد را تسکین دهد. این کار معمولاً در صورت بروز تب یا عفونت با انسداد ادراری ناشی از سنگ استفاده می شود.

عمل جراحی سنگ حالب

3- سنگ شکنی با موج شوک

در این روش از امواج متمركز برای خرد کردن سنگ ها به قطعات كوچكتر استفاده می شود كه می توانند بدون كمك اضافی از دستگاه ادراری رد شده و از بدن خارج شوند.

4- یورتروسکوپی

متخصص اورولوژی یک لوله نازک با اسکوپ را داخل مجرای ادراری و حالب قرار خواهد داد. هنگامی که پزشک سنگ را ببیند، می تواند مستقیماً سنگ را بردارد یا با لیزر به قطعات کوچکتر تقسیم کند که بتوانند به تنهایی عبور کنند. 

قبل از این روش ممکن است با قرار دادن استنت در مجرای ادرار باعث می شود مجرای ادرار منبسط شود.

5- نفرولیتوتومی از راه پوست

این روش معمولاً در صورت وجود سنگ بسیار بزرگ یا سنگی غیرمعمول در کلیه استفاده می شود. پزشک شما یک برش کوچک در پشت شما ایجاد می کند و سنگ را از طریق برش با نفروسکوپ خارج می کند. اگرچه این روش کم تهاجمی است، شما به بیهوشی عمومی نیاز خواهید داشت.

6- درمان دارویی

این نوع درمان شامل استفاده از داروهای مسدود کننده آلفا برای کمک به دفع سنگ است. با این حال، طبق بررسی مطالعات سال 2018، باید خطرات و فواید آن را در نظر گرفت. 

آلفا بلاکرها به کاهش فشار خون کمک می کنند، که می تواند برای پاکسازی سنگ های کوچکتر موثر باشد، اما خطر وقایع منفی را نیز به همراه دارد.

دلایل ایجاد سنگ کلیه

علل ایجاد این سنگ ها چیست؟

سنگ های مجاری ادرار از بلورهای موجود در ادرار تشکیل شده اند که به هم می پیوندند. آن ها معمولاً قبل از ورود به حالب در کلیه ها تشکیل می شوند.

همه سنگ های حالب از یک کریستال تشکیل نشده اند. این سنگ ها می توانند از انواع مختلف بلورها تشکیل شوند مانند:

کلسیم. سنگ های ساخته شده از بلورهای اگزالات کلسیم متداول ترین آنها هستند. کمبود آب بدن و داشتن رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی اگزالات ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد.

اسید اوریک. این نوع سنگ در صورت اسیدی بودن ادرار ایجاد می شود که در مردان و افرادی که نقرس دارند بیشتر دیده می شود.

استروویت. این نوع سنگ ها اغلب با عفونت های مزمن کلیه در ارتباط هستند و بیشتر در زنانی مشاهده می شوند که به طور مکرر دچار عفونت ادراری می شوند.

سیستین. این نوع سنگ کم تر شایع است. سیستین در افرادی که به اختلال ژنتیکی سیستینوریا مبتلا هستند، وجود دارد. آن ها در صورت نشت سیستین، نوعی اسید آمینه، از کلیه به ادرار وارد می شوند.

برخی عوامل می توانند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهند. که عبارتند از:

1- سابقه خانوادگی

اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما سنگ کلیه یا حالب داشته باشد، احتمال ابتلا به آن ها در شما نیز وجود دارد.

2- کم آبی بدن

اگر به اندازه کافی آب نمی نوشید، مقدار کمتری ادرار غلیظ تولید می شود. شما باید مقدار بیشتری ادرار تولید کنید تا نمک ها به جای حل شدن در بلورها از بدن خارج شوند.

3- رژیم غذایی

یک رژیم غذایی حاوی سدیم (نمک)، پروتئین حیوانی و غذای دارای اگزالات زیاد ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد. غذاهای غنی از اگزالات شامل اسفناج، چای، شکلات و آجیل هستند. مصرف بیش از حد ویتامین C نیز ممکن است خطر ابتلای شما را افزایش دهد.

4- داروهای خاص

انواع مختلفی از داروها، از جمله برخی از داروهای ضد احتقان، داروهای ادرار آور، استروئیدها و ضد تشنج ها، می توانند احتمال ایجاد سنگ را افزایش دهند.

برخی شرایط خاص پزشکی نیز احتمال ابتلا به سنگ را افزایش می دهند از جمله:

درمان اورژانسی رنال کولیک
رنال کولیک، دردی است که به علت گرفتگی مجاری ادراری توسط سنگ های ادراری اتفاق می افتد. مجاری ادراری شامل کلیه، مثانه، میزنای و مجرای ادرار می شود. این سنگ ها می توانند در هر جایی از مجاری ادراری شما قرار بگیرند.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۷ فروردین فهمیدم سنگ باقطر ۵ میل ت حالبم هست توی چهار اردیبهشت ct دادم هنوز توحالب بود دکتر برای ۱۷ اردیبهشت برام ‌‌‌‌عمل tul .نوشته می خواستم بپرسم توی این تایم که گذشته و سنگ تو حال مونده خطری ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام خير خطري ندارد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من سونو دادم یک سنگ 6.3 میلیمتر در حالب میانی راست دارم و هیدرونفروز خفیف هم به واسطه این سنگ دارم

  آیا با دارو و ورزش و مایعات امکان دفع هستش ؟
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   نتیجه سونو
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام با مصرف روزانه يك عدد كپسول امنيك به مدت ده روز و خوردن مايعات و ورزش شانس دفع وجود دارد

  3. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   ببخشید دکتر ، دکترم به من سیترات پتاسیم و هیوسین و سنکل و سیپروفلوکساسین 750 دادن

   البته با داروی تامسولوسین من چون لاغر هستم مشکل دارم خروج منی مختل میشه و اختلال بوجود میاره
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام فقط كپسول امنيك را ده روز ميل كنيد

  5. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   تشکر ببخشید دکتر سردی بدن احساس سرما بخاطر سنگ کلیه هستش ؟
   همراه آمنیک ، سیپروفلوکساسین بخورم ؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)

   با سلام سردي بدن به علت سنگ نمي باشد استفاده سيپروفلوكستين بلامانع است

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام من ۵روز میشه درد ازسمت راست وعقب پهلو دارم رفتم سونوگرافی ولی سنگ رو نشون نداده ولی آزمایش ادرا خون نشون دادن ودکتر میکه صد درصد سنک دارید ..ودردم همیشه دارم میشه راهنمایی کنید چیکار کنم ..یکی میکه تو حالب گیر کرده نشون نمیده ایا درسته ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 1 سال پیش)

   با سلام CT اسكن بدون تزريق گرفته شود و روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز با مايعات زياد ميل شود

 • تصویر کاربر کریم جمعه ۱۲ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  باسلام.وخسته نباشیدسنگ با مشخصات۴*۶دقیقاچند میلی حساب میشود.با این اندازه امکان دفع هست.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اسفند ۱( 1 سال پیش)

   با سلام امكان دفع وجود دارد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد و مايعات فراوان ميل شود 

 • تصویر کاربر لیمار چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  با سلام مادر من کلبه اش سنگ سازه چند بار عمل شده الان دوباره دو سنگ ۶ و۱۳ میلی در حالب گیر کرده پزشکش ۴روز روز دیگه وقت عمل دارد آیا مشکلی براش پیش میاد یا باید یک دکتر دیگه عمل کند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام خير مشكلي پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر ارش سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید بنده ۴۰ ساله هستم و آقا حدود ۳ ماه پیش بعد از یک روز درد تشخیص سنگ ۶ میل در ۴ سانتی حالب دیده شد و هیدرونفروز خفیف بعد از آن دیگه هیچ گونه دردی نداشتم فقط خودم رفتم سونوگرافی بعد عز یک‌ماه کفتن سنگ در ۱ سانای دیستال حالب هست و بعد دوباره سه هفته بعد رفتم که کفتن ۵ میل تا مثانه فاصله داره و هیدرونفروز مدارم آیا ماندن این سنگ به مدت ۳ ماه خطرناکه؟ یا مشکلی برام به وجود نمیاره با توجه به اینمه اوره و کراتین خون هم خوب بوده و ورم کلیه هم از بین رفته
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام مشكلي پيش نمي أيد بايد سنگ شكني كنيد TUL انجام شود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  من در کلیه چپ یک سنگ 2/5 میلی در ابتدای حالب و یک سنگ 9 میلی در حالب چپ نزدیک مثانه داشتم که 3 ماه پیش عمل TUL انجام و استند گذاشتم. چند روز پیش مجدد احساس درد درکلیه چپ داشتم که سونو انجام ویک سنگ 5 میلی در 9 سانتی متری مثانه دیده شده.. الان مجدد سنگ شکن کنم یا راه دیگری دارم؟؟ چون درد و گرفتگی در کلیه چپ مداوم دارم ( البته هیدرونفروز مشاهده نشده)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۱۹ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  با سلام ،
  سنگ ۱۸ میلی در بالای حالب گیر افتاده بود که با سنگ شکن به دو سنگ ۱۴ و ۱۵ تبدیل شده و عنوان شده کلیه ورم کرده و سنگ جایی قرار گرفته که امکان عمل UTL نیست و چون خیلی بالا هم نیست نمیشه سنگ شکن کرد، آیا با ورزش و آب خوردن امکان اینکه پایین تر بیاد ؟ چه باید کرد ؟در ضمن درد وجود نداشت با توجه به سابقه سنگ سونو گرافی اول انجام شده ، عکس دو سونوگرافی ارسال شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ آذر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام اگر امكان Tul نمي باشد بايد عمل باز انجام شود

  2. تصویر کاربر کریمی دوشنبه ۱۴ آذر ۱( 1 سال پیش)
   آقای دکتر هنوز کامل به من این رو نگفتن ، گفتن که ورزش کن شاید بیاد پایین تر.
   لطفا سونو رو ببینین نظرتون رو بفرمایین که با سنگ شکن یا tul امکان پذیر هست یا خیر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ آذر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام سنگ بزرگ است پايين نمي أيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۱ مهر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر،حدود ۱ ماه پیش متوجه شدم سنگ کلیه دارم،سیتی اسکن گرفتم سنگ ۵ میل داخل کلیه سمت چپم دارم،پزشکی که رفتم امنیک و رواتینکس تجویز کردن،الان قرصام تموم شده و سنگم حرکت کرده داخل حالبم
  حدود ۱ هفته میشه درد و خون داخل ادرارم بعضی وقت ها دارم و فقط مثانم درد میگیره،میخواستم بدونم احتمال داره سنگم با ادرار دفع بشه،تردمیل زیاد میرم و فعالیتم و بیشتر کردم،،ممنون میشم ازتون راهنماییم کنین🙏
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 1 سال پیش)
   و اینکه ۱۰ روز بعد سیتی اسکن،سونوگرافی رفتم،گفتن حرکت کرده کرده سنگ،به جز ۱ شب که کلیم درد شدیدی ۱ ساعت گرفت،الان چندروز یکبار فقط مثانم درد میگیره و کلیم اصلا،و اینکه تو موقعی ک مثانم درد میگیره خون داخل ادرارم میاد و تکرر ادرار و ادرار بریده بریده دارم،
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ مهر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي سه ليتر مايعات ميل كنيد و طناب بزنيد و كپسول امنيك را ادامه دهيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر [email protected] دوشنبه ۳۱ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام بنده بعد از شش بار مراجعه به لیزر برون اندامی و شکستن سنگ کلیه و خارج کردن فنر دبل جی ، بعد از حدود چهار ماه سی تی اسکن نوشته مجدد سنگ مجموع ۱۵ mm در کلیه هست .در حالب قسمت uvjورودی مثانه دوتا سنگ به اندازه ۷و ۷٫۵ در کنار هم وجود داره و درد دارم اما به مثانه نمیافته تامسولوسین و فروزماید هم تجویز شده لطفاً راهنمایی کنید که با ورزش طناب کش میافته یا باید عمل بشه ؟؟ سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام تامسولوزين را ده روز ميل كنيد و طناب هم بزنيد اگر دفع نشد تي يو ال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر