برای بهبود عفونت مثانه چی بخوریم؟

در این مقاله در رابطه با مواد غذایی که باعث می شود تا حدودی عفونت مثانه یا همان عفونت ادراری کاهش پیدا کند صحبت شده است.

بیشتر زنان تجربه ابتلا به عفونت مثانه داشته‌اند. البته ممکن است مردان نیز به این نوع عفونت دچار شوند اما این مشکل بیشتر برای زنان پیش می‌آید.

پس از ابتلا به عفونت ادراری می‌توان به راحتی نشانه‌ها و علائم مربوط به آن را تشخیص داد. نشانه‌ها و علائم این بیماری عبارت‌اند از:

اگر این علائم و نشانه‌ها درمان نشوند؛ خیلی سریع تبدیل به نشانه‌هایی آزاردهنده و دردناک می‌شوند.

اگر نشانه‌های مشکوکی از ابتلا به عفونت مثانه مشاهده کردید؛ برای مراجعه با پزشک و مشورت با او صبر نکنید! هر چه سریع‌تر مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کنید، بهتر است. به جز مصرف آنتی‌بیوتیک برای کمک به تسریع بهبود، مواردی که می‌نوشید و می‌خورید هم اهمیت دارند.

علائم عفونت مثانه

چه عواملی سبب ایجاد عفونت ادراری می شود؟​

عوامل دیگری که می‌توانند در ابتلا به عفونت مثانه (عفونت ادراری) دخیل باشند (به جز نگه داشتن ادرار)؛ شامل موارد زیر هستند: 

 • برقراری رابطه جنسی (به خاطر داشته باشید که همیشه قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی به دستشویی بروید)، 
 • سنگ کلیه یا کمبود استروژن (استروژن از رشد باکتری‌های مضر در مثانه زنان جلوگیری می‌کند). 

مصرف نوشیدنی برای بهبود عفونت مثانه

حتی اگر تشنه نیستید؛ باز هم مقدار زیادی آب بنوشید. این موضوع به خارج کردن باکتری از بدن کمک می‌کند. تا زمانی که عفونت از بدن خارج نشده‌ است؛ قهوه، الکل یا کافئین مصرف نکنید. مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها باعث تحریک مثانه می‌شود.

مقدار زیادی آب زغال‌اخته بدون شکر بنوشید (اگر به نوشیدن آن علاقه دارید). این نوشیدنی با عفونت بدن مبارزه می‌کند. اگر چه هنوز دانشمندان راجع به تاثیر آن در حال تحقیق و پژوهش هستند.

مصرف آب برای بهبود عفونت مثانه

مصرف خوراکی های مناسب برای بهبود عفونت مثانه

زغال‌اخته بخورید. این خوراکی مانع از چسبیدن باکتری به لایه درونی مجاری ادرار می‌شود.

غذاهای تند نخورید! مصرف این گونه غذاها باعث تحریک مثانه می‌شوند.

مواد غذایی مصرف کنید که حاوی پروبیوتیک باشند؛ ماست یونانی خالص و غذاهای تخمیرشده‌ای مانند کلم ترش و ترشیجات می‌توانند از جمله این خوراکی‌ها باشند. این‌گونه خوراکی‌ها حاوی باکتری‌های «مفیدی» هستند که باعث می‌شوند باکتری از مجاری ادراری فرد دفع شود.

در دوران ابتلا به عفونت؛ مصرف میوه‌های اسیدی مانند پرتقال، لیمو، لیمو ترش و … را کم کنید. این گونه میوه‌ها باعث تحریک مثانه می‌شوند. 

البته پس از بهبود عفونت؛ مصرف میوه‌های اسیدی حاوی ویتامین سی به پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ کمک می‌کند. مصرف گریپ‌فروت، توت‌فرنگی، اسفناج و فلفل‌سبز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اگر مصرف آنتی‌بیوتیک را شروع کرده‌اید، تا پایان دوره درمان عفونت ادراری به مصرف آن ادامه دهید. حتی اگر حالتان بهتر شد، مصرف آن را قطع نکنید.

در دوره ابتلا به عفونت مثانه (و پس از آن) زیاد آب بنوشید (حداقل 8 تا 12 لیوان در روز). با انجام این کار عفونت را از بدنتان خارج خواهید کرد و از ابتلای دوباره به آن نیز پیش‌گیری خواهید کرد.

اگر فکر می‌کنید باید به دستشویی بروید، حتما این کار را انجام دهید! برای دفع ادرار صبر نکنید چون هر چقدر زودتر نسبت به دفع ادرار اقدام کنید؛ سریع‌تر از شر باکتری‌ها خلاص خواهید شد. نگه داشتن ادرار باعث می‌شود محیط بسیار خوبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد شود.

🛑 این مقاله را حتما بخوانید: آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

در ادامه به بیان دقیق تر برخی از این مواد غذایی می پردازیم.

مصرف ویتامین c برای بهبود عفونت مثانه

1- آب

نوشیدن آب زیاد یکی از مواردی است که به سیستم دفع و گوارشی بدن کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب بنوشید، به خروج باکتری از مجاری ادراری کمک می‌کنید. این موضوع نیز به پیشگیری از ابتلا به عفونت و کمک به عملکرد منظم دستگاه گوارشی کمک می‌کند.

می‌توانید آب را با میوه، قطعه‌های خیار یا شاخه‌های نعنای تازه مزه‌دار کنید.

2- توت

مصرف توت‌هایی مانند زغال‌اخته، تمشک و انواع دیگر توت باعث بهبود عملکرد مجاری ادراری می‌شود و با ترکیبات مهمی که دارند، از ابتلای این دستگاه و مجاری به عفونت مثانه پیشگیری می‌کنند. هم‌چنین این میوه‌ها نمی‌گذارند باکتری‌ها به دیواره مجاری ادراری بچسبند. 

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن میزان زیادی توت در رژیم غذایی خود بگنجانید، این است که آن‌ها را تبدیل به اسموتی کنید. مهم نیست که در چه فصلی از سال باشید، توت‌های تازه یا فریزشده همیشه می‌توانند طعم بسیار خوبی داشته باشند.

3- ماست

مصرف منظم ماست و دیگر محصولات لبنی فرآوری‌شده (محصولات مخمری که حاوی باکتری‌های «مفید» هستند) می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را تا 80 درصد کاهش دهد. 

در هنگام خرید ماست دقت کنید که روی بسته‌بندی آن نوشته شده باشد: «حاوی مخمرهای زنده و فعال». ماست حاوی باکتری‌های مفید است، این مخمرهای فعال از ابتلا به عفونت‌های خاص پیش‌گیری می‌کنند و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشند. 

مصرف ماست یکی از روش‌های موثری است که باعث می‌شود سیستم گوارشی بدن به خوبی کار کند.

تهیه بستنی ماست راهی سالم و لذیذ است که می‌توانید آن را امتحان کنید. روند منجمد کردن ماست به مخمرهای فعال آسیب زیادی نمی‌زند. 

در واقع در مدت زمان انجماد، مخمرها غیرفعال می‌شوند. پس از خوردن بستنی ماست؛ این مخمرها وارد بدن شده و در دمای بدن گرم می‌شوند، درنتیجه آن‌ها دوباره فعال خواهند شد و نقش مثبتی در بهبود سیستم ایمنی و گوارشی بدن ایفا خواهند کرد.

مصرف ماست برای بهبود عفونت مثانه

4- فیبر

عدم حرکات منظم روده می‌تواند منجر به ایجاد فشار در دستگاه ادراری شده و با ایجاد انسداد در مجاری ادراری، باعث رشد باکتری‌ در این محیط شود. 

اگر به اندازه کافی فیبر و آب مصرف کنید؛ این کار به روند هضم مناسب و حرکات منظم روده کمک می‌کند. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، مصرف فیبر به تنهایی تاثیر چندانی نخواهد داشت. 

بهترین منابع فیبر نان‌های سبوس‌دار، سیب، موز و حبوبات (لوبیای خشک، عدس و…) هستند.

5- مصرف موز 

صرف موز و غذاهای دیگری که میزان فیبر بالایی دارند، می‌تواند برای سلامت مجاری ادراری فرد مفید باشد. این گونه غذاها با تحریک منظم حرکات روده و کاهش فشار جریان ادراری به سلامت این دستگاه کمک می‌کنند.

6- ویتامین c

مصرف پرتقال، لیمو، توت‌فرنگی و سبزیجات با برگ سبز که حاوی ویتامین سی هستند؛ باعث اسیدی شدن ادرار می‌شود و از رشد باکتری در مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. 

هم‌چنین ویتامین سی به بهبود زخم‌ کمک می‌کند، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد، باعث سالم ماندن لثه‌ها می‌شود، مانع از ابتلا به عفونت می‌شود و به جذب آهن از منابع غذایی مختلف نیز کمک می‌کند.

یکی از اصول بسیار خوبی که می‌تواند به انتخاب میوه‌ها و سبزیجات غنی از ویتامین سی کمک کند این است که آن مواردی را انتخاب کنید که رنگ روشن‌تری دارند. 

ویتامین سی، محلول در آب است پس میزان اضافی آن با ادرار از بدنتان دفع می‌شود اما اگر این ویتامین را بیش از حد مصرف کنید؛ ممکن است دچار دل‌درد، تهوع و استفراغ شوید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 340 مشاهده پرسش
  سلام
  خدا خیرتون بده آقای دکتر
  ببخشید من موقعی که کمی ادرارم جمع میشه زیر شکمم شروع میکنه به سوزش و بی قرار میشم برا رفتن به دستشویی
  درحین ادرار کردن یه سوزش لذتبخشی احساس می کنم در ته شکمم و بعد تخلیه ادرار هم همش احساس میکنم ادرار باقیمونده توی بدنم
  گاهی هم بعضی وقتا ادراری که از بدنم بیرون میاد تموم مجرای ادرار رو میسوزونه
  اینم بگم که من سالها ست متاهل هستم و خب مرتب چندروز یکبار تخلیه جنسی داشتم ولی یکسالی هست که جدا شدیم و تخلیه جنسی نداشتم. بنظرتون فشار اومده به پروستاتم؟ و در این یکسال کلا پنج شیش بار توی خواب ارضا شدم یکی دوبارم جلوی خودمو گرفتم موقع تخلیه جنسی در خواب

  مشکل من چیه آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام التهاب پروستات داريد روزي يك عدد گپسول امنيك ميل كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود 

 • تصویر کاربر حدیث چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام‌من دو هفته است علائم سوزش وتکرر ادار دارم ده تا قرص سیپروفلوکساسین ومترونیدازول مصرف کردم بعد چند روز دوباره علائمم‌برگشته چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام. خانمی 46 ساله هستم. قرص متورا، لوزارتن اچ، لووکسین سدیم، نورو تریپتیلین10، کلردیاپوکساید5، فنوفیبرات200 مصرف می کنم. دوسال ونیمه عادت ماهیانه نا منظم 20 تا 40 روزه اکثرا شدید دارم. نزدیک پایان درد شدید مثانه، تکرر ادرار همراه درد و سوزش که باعث درد انگشتان دست هم می شود دارم. بارها دکتر رفتم درمان نشدم. لطفا راهنماییم کنید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نصیری جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب دکتر من ادارم زود ب زود می یاد شبی شاید چهار بار بیدار بشم سوزش ادرار ندارم فقط درد خفیف در ناحیه شکم وپشت در سمت چپ بدن دارم واگه نوشابه یا شربت بخورم ادارم بیشتر تکرار می شود مشکل چیست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مشكل التهاب پروستات است روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر کیانوش پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۲۰ ساله هستم مجرد حدود ۶ ماه هست که در سر الت تناسلی بعد از ادرار احساس ادرار دارم شب ها مشکلی ندارم و رنگ ادرار هم طبیعی هست گاهی اوقات ادرارم دو شاخه هست چند سالی هست که متاسفانه خودارضایی انجام میدهم و روز قبل از شروع این موضوع تا مرز انزال رفتم اما ادامه ندادم الان مشکلم این هست که بعد از ادرار در سر الت احساس ادرار دارم اقای دکتر ایا مربوط به خودارضایی هست و پروستات ملتهب شده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   مربوط به پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر حبیب سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  سلام به خدمت آقای دکتر
  بنده ۴۱ ساله می باشم
  حدود ده ساله سابقه سنگ کلیه دارم تو اویل بد جوری درد داشتم الان مدتی که درد ندارم یهویی میاد دفع میشه ولی حدود یه ماهه فشار ادرام کم شده احساس میکنم درد خفیف در مثانه احساس میکنم و همچنین ران پا احساس میکنم سنگ تو مثانه مونده یا لوله ادار بنده کدوم دارو رو مصرف کنم در ضمن قطره سنگل و رودیورتیک هم از داروخانه گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استخمال كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استخمال كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استخمال كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شهناز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرمن چندمدت پیشعفونت ادراری گرفتم .وبه پزشک مراجعه کردم وقرص سیپروفلکسایس مصرف کردم وعفونتم برطرف شدولی الان کلیه دردخفیف دارم وتکررادرار.البته سونووازمایش دادم وهیچ مشکلی ندارم .قبلاهم تکررگرفته بودم که دکترمعالج قرص ویزیکربرام تجویزکردندوحدودشش ماه استفاده کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در آب گرم نشسته شود ده روز و ده روز روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد

 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام .خانم ۵۰ ساله هستم ‌.علائم عفونت ادراری داشتم داروی سیپرو فلوکساسین وفنازومکس گرفتم واز دیروز مصرف میکنم .رنگ ادرارم تغییر کرده و زرد تیره شده .مشکلی داره؟ وایا با مصرف این داروها با ویتامین ای و سایر مکمل ها مشکلی پیش نمیاد .چون من فیبروز کبد دارم و ویتامین ای روزانه مصرف میکنم.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   تغير رنگ ادرار به علت فنازومكس مي باشد داروهايي كه مصرف مي كنيد با ويتامين اي اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر A.m.t دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من ۱۴ سالمه چند روز قبل سوزش هنگام ادرار داشتم ازمایش ادرار دادم پزشک گفت برای اطمینان سونوگرافی بدید دادم گفت یکم مختصر عفونت مثانه دارم قرص چی چی بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  با سلام ، آقای دکتر لطفا بفرمایید درد مثانه و درد آپاندیس چه تفاوتی میتوانند داشته باشند تا باعث تمییز شوند ؟؟ در خانمها
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   درد أپانديس بالاي مثانه و سمت راست است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر