خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان نشانه چیست؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا (hematospermia) یا همو اسپرمیا (hemospermia) گویند. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

1- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

2- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

3- سرطان پروستات

4- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای 40-50 سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از 40 سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای 40 یا 50 سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

علت خون در منی

علت خون امدن از دستگاه تناسلی مردان عبارتند از:

وزیکولیت

التهاب غدد تولید کننده بیشتر مایعات در انزال (وزیکولهای منی)

کیست های وزیکول منی

کیسه های کوچک و پر از مایعات در وزیکول های منی

پروستاتیت

التهاب غده پروستات، جایی که اسپرم در آن ساخته می شود

جراحی اورولوژی اخیر

مانند نمونه برداری از پروستات، سیستوسکوپی یا وازکتومی

عفونت های مقاربتی

مانند تبخال دستگاه تناسلی، کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیاز

✅ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی

این مشکلات به طور کلی جدی نیستند و بسیاری از افراد بدون درمان یا پس از گذراندن دوره آنتی بیوتیک یا مسکن ضد التهاب به خودی خود بهتر می شوند.

اعمالی که برای درمان بی اختیاری ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی 900 بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط 5/3 درصد از 900 نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علت خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عمومی به اندام‌های تناسلی یا نشانه‌ای از بیماری جدی‌تری باشد. در برخی موارد خونریزی از دستگاه تناسلی به خودی خود متوقف می‌شود، اما اگر ادامه یابد یا بدتر شود، باید برای بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به یک اورولوژیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت خونریزی از دستگاه تناسلی خود را دریابید و درمان مناسبی برای رفع خونریزی خود پیدا کنید.

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

 • در اغلب موارد، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد.
 • و اگر علت روشن باشد، معمولا خطرناک نیست.
 • بر خلاف باور عموم نشانه ای از سرطان نیست.
 • یک عفونت خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در اسپرم شود.
 • در مردان مسن، گاهی اوقات نشانه ای از غده پروستات بزرگ یا عفونت مجاری ادراری است.
مشاهده خون در منی مردان را دچار نگرانی و اضطرب می‌کند. این عارضه همیشه نشانه‌ای از یک مشکل جدی نیست.

علائم دیدن خون در منی

15 درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره 1 یا 2 ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

وجود خون در منی

چه زمانی دیدن خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر 10 نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در 4 نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر 5 نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، 4 نفر دچار این بیماری هستند.

درمان پروستاتیت با آنتی بیوتیک (التهاب پروستات)

درمان خون در منی

درمان ها علت شناخته شده را هدف قرار می دهند:

✔ از آنتی بیوتیک ها برای عفونت استفاده می شود.

✔ داروی ضد التهاب ممکن است برای برخی از انواع التهاب تجویز شود.

✔ اگر یک بیماری مقاربتی یا بیماری مانند فشار خون بالا یا بیماری کبدی در این امر نقش داشته باشد، پزشک در ابتدا آن بیماری را درمان می کند.

هنگامی که علت خون در منی به دلیل  اورولوژی اخیر، مانند نمونه برداری از پروستات باشد، معمولاً طی چند هفته به خودی خود ناپدید می شود. درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود.

اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده ۳۴ سال دارم و مجرد هستم ۲ ماهی هست که چند نوبت وقت خارج شدن منی خون مشاهده میکنم ، اوایل ۲ قطره بود ، الان بیشتر شده ولی رنگش کمرنگ گردیده ، خود ارضایی زیادی انجام نمیدم ، هیچ درد و سوزش و علائم سردردی هم ندارم فقط ترسیدم که نکنه مشکل بزرگی برام بوجود بیاد ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود درماني ندارد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر قوامی عزیز
  سلام
  احتراما اینجانب مردی هستم ۴۲ ساله که ۱۳ سال است ازدواج کردم رابطه جنسی به غیر از همسرم با شخص دیگری نداشتم البته رابطه جنسی بسیار کمی به علت سردمزاجی همسرم دارم حداکثر ماهی یک بار مدتیست که شدیدا وزن کم کردم حدود ۱۰ کیلو و استخوان درد دارم گاهی لرز میکنم احساس پری مثانه و گاهی اشکال در خالی کردن مثانه دارم یعنی تخلیه یا منقطع یا ناقص انجام میشود ۳ روز پیش در منی خود خون دیدم فکر کردم از من نیست اما وقتی توضیحات جامع شما را خواندم دیشب خودارضایی کرده و خون دیدم لطفا در صورت امکان راهنمایی نمایید
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیست؟
   مشکل دفع ادرار و لرز و عوارض دیگر را چه کنم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد طولاني مدت

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کیا شنبه ۷ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با درود فراوان
  من دو سه روزه بی حال هستم و تب و لرز کمی داشتم که باقرص دورنگی برطرف میشد و بی اختیار ازم منی میومد،کم میومد ولی مرتب بعد گفتم خودارزایی کنم ببینم تغییری ایجاد میشه یا نه که منی قرمز و خونی ازم اومد بنده سیکاری هستم و تریاک مصرف میکنم متاسفانه ، بعضی مواقع احساس میکنم ادرار دارم ولی موقع ادرار خیلی کمتر از توقع ادار میاد ، ممنون میشم راهنمایی کنید.
  کیا هستم از اصفهان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   علت خون در مني معلوم نيست و خود به خود خوب مي شود ولي عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  دکترجاان سلام
  پیرو مشاوره ده روز پیش جنابعالی داروها طبق دستور مصرف شدتب ولرز رفع قطره قطره اومدن ادرار بهتر شد ولی کماکان سوزش ادرار و باریک بودن خروجی ادارار وجود دارد توصیه حصرتعالی چیست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم  استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر عابدی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام هنگامی که کلیه هایم سرما میخورند مثلا هنگامیکه کولر خودرو روشن است خون در منی دیده می‌شود البته کلیه هایم سنگ ساز هستند پس از چند روز که گرم نگه میدارم این عارضه برطرف می‌شود به پزشک هم مراجعه کرده ام برایم آنتی بیوتیک تجویز کرده اند لطفا راهنمایی فرمایید پیگیری جدی لازم دارد سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .چند وقت پیش ازتون سوال پرسیدم راجع به درد بیضه و شما فرمودید التهاب پروستات است به پزشک مراجعه کردم معاینه کردن گفتن واریکوسل است آزینروماسین و افکلیوم ناپروکس و باکلوفن تجویز کردن و گفتن بعد از 2هفته سونو انجام بشه .ولی اینکه الان 10روز گذشته و بعضی مواقع داخل شورتم خون میبینم .به نظر شما تشخیص دکتر درست بوده یا به پزشک دیگه ای مراجعه کنم .من کرمانشاه زندگی میکنم .البته حدود 2سال پیش سنگ 12میلی از مجرا خارج کردن برام و اینکه هر بار هم سونو میدم کلیه و مثانه ام سنگ های 3و4میلی داره .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   عمل لازم نيست

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام . بنده 43 سال دارم و طی سه الی چهار مرحله و البته در مدت هشت الی نه ماه قبل خون در منی داشته ام . ولی هیچگونه درد و یا ناراحتی نداشته ام . فقط هر دو ماه یا سه ماه یکبار بمدت سه الی چهار بار نزدیکی در منی خون وجود داشته . آیا باید نگران باشم . ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد و خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر حبیب یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.چند سال پیش دچار التهاب پروستات شدم وبعد از انجام داپلرسونوگرافی مشخص شد تورم داره وپزشک گفت بزرگ شده ولی جای نگرانی نیست ولی الان 2ساله سختی وتکرر ادرار دارم ولی درد ندارم وبه توصیه شما از کپسول امنیک استفاده میکنم ولی با مصرف روزهای اول دچار تنگی نفس شدم. لطفا منو راهنمایی کنید با سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   قرص ترازوسين ٢ ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر ولی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید جناب دکتر من۴۳ سال سن دارم برای اولین بار در موقع انزال احساس سوزش در آلت تناسلی کردم که بعد از انزال قطره آخر منی با خون همراه بود البته چند روز است به خاطر عفونت دندان قرص مترونیدازول استفاده کردم که متاسفانه به قرص مترونیدازدل حساسیت شدید دارم که قبلا که استفاده کردم باعث خارش و زخم در آلت تناسلی هم شده بود لطف کنید راهنمایی کنید چکار کنم سپاسگذارم خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود دارو لازم نيست

 • تصویر کاربر ذاکر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوبید من چند وقته که نزدیکی میکنم اخر منی من خون میاد باید چکار کنم میشه من راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   خون در مني درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر