خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان نشانه چیست؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا (hematospermia) یا همو اسپرمیا (hemospermia) گویند. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

1- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

2- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

3- سرطان پروستات

4- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای 40-50 سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از 40 سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای 40 یا 50 سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

علت خون در منی

علت خون امدن از دستگاه تناسلی مردان عبارتند از:

وزیکولیت

التهاب غدد تولید کننده بیشتر مایعات در انزال (وزیکولهای منی)

کیست های وزیکول منی

کیسه های کوچک و پر از مایعات در وزیکول های منی

پروستاتیت

التهاب غده پروستات، جایی که اسپرم در آن ساخته می شود

جراحی اورولوژی اخیر

مانند نمونه برداری از پروستات، سیستوسکوپی یا وازکتومی

عفونت های مقاربتی

مانند تبخال دستگاه تناسلی، کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیاز

✅ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی

این مشکلات به طور کلی جدی نیستند و بسیاری از افراد بدون درمان یا پس از گذراندن دوره آنتی بیوتیک یا مسکن ضد التهاب به خودی خود بهتر می شوند.

اعمالی که برای درمان بی اختیاری ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی 900 بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط 5/3 درصد از 900 نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علت خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عمومی به اندام‌های تناسلی یا نشانه‌ای از بیماری جدی‌تری باشد. در برخی موارد خونریزی از دستگاه تناسلی به خودی خود متوقف می‌شود، اما اگر ادامه یابد یا بدتر شود، باید برای بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به یک اورولوژیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت خونریزی از دستگاه تناسلی خود را دریابید و درمان مناسبی برای رفع خونریزی خود پیدا کنید.

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

 • در اغلب موارد، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد.
 • و اگر علت روشن باشد، معمولا خطرناک نیست.
 • بر خلاف باور عموم نشانه ای از سرطان نیست.
 • یک عفونت خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در اسپرم شود.
 • در مردان مسن، گاهی اوقات نشانه ای از غده پروستات بزرگ یا عفونت مجاری ادراری است.
مشاهده خون در منی مردان را دچار نگرانی و اضطرب می‌کند. این عارضه همیشه نشانه‌ای از یک مشکل جدی نیست.

علائم دیدن خون در منی

15 درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره 1 یا 2 ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

وجود خون در منی

چه زمانی دیدن خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر 10 نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در 4 نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر 5 نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، 4 نفر دچار این بیماری هستند.

درمان پروستاتیت با آنتی بیوتیک (التهاب پروستات)

درمان خون در منی

درمان ها علت شناخته شده را هدف قرار می دهند:

✔ از آنتی بیوتیک ها برای عفونت استفاده می شود.

✔ داروی ضد التهاب ممکن است برای برخی از انواع التهاب تجویز شود.

✔ اگر یک بیماری مقاربتی یا بیماری مانند فشار خون بالا یا بیماری کبدی در این امر نقش داشته باشد، پزشک در ابتدا آن بیماری را درمان می کند.

هنگامی که علت خون در منی به دلیل  اورولوژی اخیر، مانند نمونه برداری از پروستات باشد، معمولاً طی چند هفته به خودی خود ناپدید می شود. درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود.

اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی0098914354163 یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 393 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام خدمتتان
  قبل از عید مشکل تکرر ادرار و ادرار قطره ای شدید داشتم و پهلوهایم درد میکرد. قبل از حس ادرار از درد پهلوها میفهمدیم که باید به دستشویی برم و البته بعد آن هم مشکل درد پهلو حل نمیشد. به دکتر مراجعه کردم و نتایج ازمایش را به پیوست خدمتتان میفرستم. دارو کپسول تامسولوسین ( پروترال 0.4 ) و ناپروکسن تجویز شد هر کدام هر روز یک عدد. در طول مدت درمان ( دو ماه ) همه مشکلات حل شده بود و هیچ مشکلی نداشتم. بعد از اتمام درمان تمام علایم برگشته است. درد پهلو دارم ولی ادرار قطره ای به شدت قبل نیست. تکرر ادرار دارم. با مراجعه مجدد پزشک پروستاتان و سرترالین تجویز کرده است که از دیروز مصرف کنم. (خودم با تجویز پزشک شش ماهی است پروپرانول میخورم) و در دو روز اول مصرف هم فرقی مشاهده نمیکنم.درد پهلو دارم و تکرر ادرار . لطفا راهنمایی کنید.
  ضمنا یکسالی هست که مشکل نعوذ دارم که پروسیال یا ویزارسین مشکل را حل کرده است. لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  باعرض سلام ۵۱ساله ام ۲۶ساله زن گرفتم واریکاسل خفیف داشتم باداروبچه دارشدم برابچه دوم جراحی واری..نمودم نتیجه نداد دکترگفت حجم آبت کمه الانم مشکل زودانزالی داشته ومایع منی نمیاد لطفاراهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر عارف دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام بیست سالمه دو روز پیش تو کارخانه خوردم زمین ضربه الت تناسلی وارد شده سریع رفتم پیش متخصص برام سوند گذاشت ولی همچنان داره خون میاد از التم هم موقع مدفع میرم دستشویی هم گاهی خود به خود میاد فقط از التم خون میاد دکتربهم گفت هفته بعد بیا عکس بگیرم استرس دارم ایا طبیعی هست خروج خون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   با سلام محل ضربه را با دست ده دقيقه فشار دهيد

 • تصویر کاربر Fa جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من آلت همسرم رو خیلی اتفاقی و اشتباهی بر آثر یک اتفاق گاز گرفتم که همسرم یک آن احساس تیر در آلت خود شد و بعد از اون از آلتش خون اومد
  میخاستم ببینم خطر ناکه و چیزی شده یا خوب میشه؟
  دکتر میشه راهنمایی کنید و درمانشو بگید و کمکم کنید

  و ادارر خود اولش خیلی کم خونی که در التش مونده بوده ابتدا خارج میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   با سلام نيازي به دارو نيست به مرور خوب مي شوند

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام.من ۲۴ سالمه مجردم. سه سال پیش متوجه خون در منی ام شدم اما بعد دو سه هفته خود ب خود خوب شدالان هم تازه دوباره متوجه خون البته الان بسیار کمتر در منی ام شدم.علتش چیه.دوباره خودش خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   علت مشخص نشده خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۱۶ سال سن دارم قبلا استمنا میکردم و الان حدود یه ماهی است که ترک کردم قبلا در منی خون مشاهده کردم ولی خون کم رنگ بود ولی الان که در خواب مایع منی جاری شد اول منی معمولی هست و بقیه ان به رنگ بژ هست و در نوک الت کمی سوزش احساس میکنم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شويد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر حکیم جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من پدرم ۵۰ سالش هست و رفته آزمایش داده وگفتن مرحله ۴سرطان پروستات رو گذرونده آیا برای همچین سنی مرحله ۴سرطلا ن پیشرفته امکان پذیر هست واگر هست چقدر میتونه عمر مفیدی داشته باشه و درصد درمان وبهبودی چقدر هستش علائم اولیه ش وجود خون در ادرار بود از استان کردستان شهرستان مریوان مزاحم میشم خیلی ممنون در ضمن پدرم سیگاری هم هستن باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ابتدا نمونه برداري از پروستات بايد انجام شود

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 354 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر جان
  دایی بنده 60 ساله سکن دانمارک هستن، طبق توصیه پزشک احتیاج به عمل TUIP دارن ولی به خاطر احتمال زیاد عارضهانزال خشک از عمل میترسن، آیا می تونن احتمال این عارضه رو از بین برد یا پایین آورد ؟آیا یک دکتر مجرب می تواند با دقت در این عمل از این عارضه پیشگیری بکند؟ با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   با سلام عارضه بعد از عمل قابل پيشگيري نيست و درمان ندارد

 • تصویر کاربر ارین دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من هفته پیش سوال کردم راجب خون در اسپرم فرمودید خودبه خود خووب میشه
  الان سه هفته گذشته از موقعی ک خون دیدم شاید یکی دو مورد دیدم رنگ قرمزش خیلی کم بود و داشت خوب میشد اما بار بعد دوباره قرمز میشد مثل قبل درد و سوزش و چیز دیگه ای ندارم میخواستم بدونم خودارضایی جهت تخلیه اسپرمم الان کار اشتباهی هست یا نه ؟ و اینکه با توجه به عرایضم راجب مشاهده خون در اسپرم مشکلی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   با سلام خود ارضايي كار اشتباهي است خون در مني درمان دارويي ندارد خوب مي شود 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی است که بهمراه منی من کمی خون مشاهده میشود
  ۵۳ سال سن دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   علت نامشخص است خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر