آیا دیدن خون در منی خطرناک است؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا گویند. شایع‌ترین علت خون در منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی  در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

۱- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

۲- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

۳- سرطان پروستات

۴- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای ۴۰-۵۰ سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای ۴۰ یا ۵۰ سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

چه زمانی دیدن  خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر ۱۰ نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در ۴ نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر ۵ نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، ۴ نفر دچار این بیماری هستند.

علل خون در منی

علل خون در منی

اعمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی ۹۰۰ بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط ۵/۳ درصد از ۹۰۰ نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علائم دیدن خون در منی

۱۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره ۱ یا ۲ ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

درمان خون در منی

درمان خون در منی

درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود. اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

44+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر و یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من الان چند وقته ک ارضا میشم منی حالت لختگی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 15سالمه خیلی وقته که خون در منی دیده میشود نیاز به درمان دارد یا خطرناک هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود درمان ندارد

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند روزی هستش که زیر شکمم ،بیضه ها ،رگی که بین مقعد و بیضه ها قرار داره درد میکنه متاهل هستم در منی هم خون دیده شده ۲۷ سالمه به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   اورولوژيست

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم دکتر سؤال من همراه نزدیکی میکنم اسپرم باخون می آید البته 6_7سال پیش هم همینجوری بودم بعضی وقتها کم رنگ وبعضی وقتها هم همرا باخون زیاد بوده مراجعه به پزشک متخصص و فوق تخصص هم کردم بعداز عکس گرفتن ام آرای آزمايشات ونمونه برداری آنها خوشبختانه گفتند مشکلی ندارم احتمالا اسرس باشد ولی الان مدتی است دوباره همينجوری هستم در ضمن دکتر حجم منی خیلی کم است لطفا مارا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.اقای دکتر حدودن 50,60روزه تو هر 4/5بار ارضا شدنم،یکبار یه لکه خون داخل منیم میبینم...اول جدی نگرفتم،بعدش مطالب یه سایتو خوندم،نوشته بود،کم کم خوب میشه.....ولی 50/60روز گذشته،و دفعه آخر که امروز این اتفاق افتاد،خیلی نگرانم کرده.....مطالب شمارو خوندم واقعا نگران شدم.....من خیلی گرم مزاجم،و در هفته،7/8بار سکسو دارم.....اقایه دکتر من جدیدن 3/4ماهه دچار یه بیماری شدم که اسمش پسوریازیسه....دستگاه ایمنی بدنم بیش از حد فعالیت داره،پوست سرم پوسته پوسته میشه.....اگه میشه راهنماییم کنید،یا اگه واجبه بیام مطبتون،از نزدیک معاینه بشم،بهم اطلاع بدین.شماره همراهمو گذاشتم براتون،لطفا کمکم کنید.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   مطب تهران ٨٨٥٠١٠٨٣

 • تصویر کاربر نسرين چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من وهمسرم مي خواهيم بچه دار بشيم بعد نزديكي متوجه شدم داخل مني همسرم جون بود ايا اين مشكل در بارداري مشكل سازه يا نه ممنون ميشم جواب بدين مرسي
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر Sarab جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من خانم هستم 35 ساله هر وقت ک ارضا میشم بعد ارگاسم خون ریزیدارم مشکل چیه؟ الان چن ساله اینجوریم برا همین تمایل ندارم دیگه رابطه داشته باشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سلمان یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.من ۲۰ سال دارم و در مدت هفته گذشته روزی یکبار تقریبا خود ارضایی کردم و امروز خون در منی خودم دیدم.واقعا ترسیدم هیچ مشکل دیگ ای مثل درد موقع ارضا شدن و درد پروستات هم ندارم.چیکار باید بکنم؟لطفا راهنماییم کنید خیلی ترسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۴۳سالم بزرگی پرستاتم ۷۳شده واز منیم کاملا خون میاد رفتم دکتر چند قرص نوشته ولی دو هفته است قطع نشده میشه راهنمایی کنی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)
   • خون در مني خود به خود خوب مي شود
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید خدمت دکتر
  مدت زیادی ک در منی خون وجود داره و دکتر هم رفتم یه مدت گفتن خودش خوب میشه یه مدت هم انتی بیوتیک و داروی پروستات مصرف کردم ولی فرقی نکرده 26 سالمه اگه ممکنه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر