خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان نشانه چیست؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا (hematospermia) یا همو اسپرمیا (hemospermia) گویند. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

1- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

2- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

3- سرطان پروستات

4- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای 40-50 سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از 40 سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای 40 یا 50 سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

علت خون در منی

علت خون امدن از دستگاه تناسلی مردان عبارتند از:

وزیکولیت

التهاب غدد تولید کننده بیشتر مایعات در انزال (وزیکولهای منی)

کیست های وزیکول منی

کیسه های کوچک و پر از مایعات در وزیکول های منی

پروستاتیت

التهاب غده پروستات، جایی که اسپرم در آن ساخته می شود

جراحی اورولوژی اخیر

مانند نمونه برداری از پروستات، سیستوسکوپی یا وازکتومی

عفونت های مقاربتی

مانند تبخال دستگاه تناسلی، کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیاز

✅ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی

این مشکلات به طور کلی جدی نیستند و بسیاری از افراد بدون درمان یا پس از گذراندن دوره آنتی بیوتیک یا مسکن ضد التهاب به خودی خود بهتر می شوند.

اعمالی که برای درمان بی اختیاری ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی 900 بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط 5/3 درصد از 900 نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علت خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عمومی به اندام‌های تناسلی یا نشانه‌ای از بیماری جدی‌تری باشد. در برخی موارد خونریزی از دستگاه تناسلی به خودی خود متوقف می‌شود، اما اگر ادامه یابد یا بدتر شود، باید برای بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به یک اورولوژیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت خونریزی از دستگاه تناسلی خود را دریابید و درمان مناسبی برای رفع خونریزی خود پیدا کنید.

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

 • در اغلب موارد، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد.
 • و اگر علت روشن باشد، معمولا خطرناک نیست.
 • بر خلاف باور عموم نشانه ای از سرطان نیست.
 • یک عفونت خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در اسپرم شود.
 • در مردان مسن، گاهی اوقات نشانه ای از غده پروستات بزرگ یا عفونت مجاری ادراری است.
مشاهده خون در منی مردان را دچار نگرانی و اضطرب می‌کند. این عارضه همیشه نشانه‌ای از یک مشکل جدی نیست.

علائم دیدن خون در منی

15 درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره 1 یا 2 ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

وجود خون در منی

چه زمانی دیدن خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر 10 نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در 4 نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر 5 نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، 4 نفر دچار این بیماری هستند.

درمان پروستاتیت با آنتی بیوتیک (التهاب پروستات)

درمان خون در منی

درمان ها علت شناخته شده را هدف قرار می دهند:

✔ از آنتی بیوتیک ها برای عفونت استفاده می شود.

✔ داروی ضد التهاب ممکن است برای برخی از انواع التهاب تجویز شود.

✔ اگر یک بیماری مقاربتی یا بیماری مانند فشار خون بالا یا بیماری کبدی در این امر نقش داشته باشد، پزشک در ابتدا آن بیماری را درمان می کند.

هنگامی که علت خون در منی به دلیل  اورولوژی اخیر، مانند نمونه برداری از پروستات باشد، معمولاً طی چند هفته به خودی خود ناپدید می شود. درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود.

اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده ۴۳ ساله هستم سال ۹۷ یکبار خون در منی دیدم و سال۹۸ هم یکبار خون در منی دیدم کلی ازمایش و سونو دادم گفتند مشکلی نداری ،الان چند ماه هست که رنگ منی زرد میباشد و کلی ازمایش دادم گفتند مشکلی نداری حتی عفونت هم نداری ولی
  ازمایش اسپرم که دادم عفونت نداشتم ولی ازنظر تعداد اسپرم و حرکت اسپرم پایین بود دکتر فقط قرص کلومیفن بهم دا که فقط نثف قرص بخورم میخواستم نظر شما را بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   دستور پزشك را اجرا كنيد

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  پسرمن ۲۰ساله تست و ۳ساله که درمنی خون دسده میشه ما پیش دکترزرکر بدیمش ولی ایشون یه عکس از نوک آلت گرفتند وگفتن هیچی نیس و هیچ دارویی هم ندادند ولی یه دکتر دیگه گفت پروستات ملتهبه که اسنطور میشه و بازهم دارویی ندادند
  البته پسرم موقع ادرار هم مشکل داره یعنی صبحهها اولش ادرارش با تاخیر میاد
  میخوایتم نظرشما رو بدونم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   علت نا مشخص است ولي دو بار در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر لاله یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  همسرم 65 سال سن دارد بعد نزدیکی همراه منی ، خون دفع میکند. دوسال پیش این مشکل براش پیش اومده که با خوردن قرص بر طرف شد . پروستاتش هم دکترش گفتن که بزرگ و خوشخیمه .بیوبسی کردن قبلا.
  نگرانی ما در حال حاضر اینه که بعد دوسال دوباره این اتفاق تکرار شده .
  نزدیکی کردن ، مضر هست یا دلیل دیگری اگر هست ، لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   خون در ممني خود به خود خوب مي شود روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنند و سونوگرافي از پروستات از راه مقعد انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   خون در ممني خود به خود خوب مي شود روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنند و سونوگرافي از پروستات از راه مقعد انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اصغر شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام من 57 سالمه ازسال 95 در اسپرمم خون مشاهده شد به پزشک مراجعه نمودم وآزمایشات لازم انجام گرفت ودارو تجویز گردید ودکتر توصیه کرد نزدیکی حداقل دوهفته یکبار انجام شود کمی بهبود یافت اما رنگش کاملا شفاف نشد ومایل به قهوه ای روشن بود والان مدت یک ماهه رنگش کاملا خونیست البته هیچ دردی وجود نداردو در ادرار خون وجود ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود ب خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده ۴۹ سالمه نزدیک ۶ساله‌که با بی میلی جنسی دو برو شدم یک دوره درمان همراه با تادالافیل، تستو کپس و ویتامین د داشتم ولی به محض قطع دارو مجددا همون حالتها برام پیش اومد، ناگفته نماند که بنده نزدیک ۱۰ ساله بصورت تفریحی البته نامنظم تریاک مصرف میکردم مثلا هفته ای یکیار یا دو هفته یکبار بعضی وقتهتا هم دو سه روز یکبار
  الان نزدیک ۴ ماهه کلا تریاک رو کنار گذاشتم ولی تا قرص تادالافیل نخورم آلتم راست نمیشه
  البته من یک خانم رو هم چند ساله صیغه کردم که تقریبا هرماه یک یا دوبار باهم سکس داریم ولی حتما باید قرص بخورم
  با خانم خودم هم به دلیل بیماری ام اس و سرطانی که داشته نزدیکی خیلی کمی دارم مثلا شاید سه ماه یکبار
  چند روز پیش با خانم صیغه ایم که سکس داشتم با مقداری رگه های خون در منی م مواجه شدم که باعث نگرانیم شده، در ضمن منی من ازاون حالت سفید بودن دراومده و بعضی وقتها رقیقه و بوی خاص منی رو نمیده
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود ترياك را قطع كنيد مشكل نعوظ خوب مي شود

 • تصویر کاربر سپهر دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من در آستانه 40 سالگی هستم و در ماه گذشته به دلایلی مجبور به خود ارضایی شدم اما در مورد آخر در منی خود دیدم که قرمز رنگ شده است . ویک بار دیگر هم برای اطمینان عمل رو تکرار کردم و باز هم دیدم و البته بیشتر از دفعه قبل . احتیاج هست که به پزشک مراجعه کنم . یا با ترک عمل برطرف میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام
  من 40 سالمه الان یک هفته هستش که بعد ارضا شدن بجای منی خون خارج میشود نه درد دارم نه سوزش و هیچ علائم دیگری هم ندارم میخواستم بدونم علت این مسئله چه میباشد . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   علت نامعلوم است درمان ندارد خود به خوب مي شود

 • تصویر کاربر فرزین چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام .من ۲۸ سالمه و مجردم و تا بحال رابطه جنسی نداشتم و حدود ۱ ماه پیش متوجه قهوه ای شدن منی شدم ابتدا خیلی ترسیدم و به دکتر مراجعه نکردم و تا دو هفته انزالی نداشتم ولی متاسفانه بعد دو هفته دیدم شرایط بدتر شده و منی کاملا خونی شده الان چطوری و به چه متخصصی مراجعه کنم واینکه هنگام انزال نه درد دارم و نه سوزش .خواهشا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر فرزین جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   توضیح بدین ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   دارو ندارد خود به خود خوب مي شود

  4. تصویر کاربر فرزین شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   چه تایمی طول میکشه خوب شه ؟اصلا لازمه برم پیش‌متخصص؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   ممكن است تا دو ماه طول بكشد به متخصص هم مراجعه كنيد ضرري ندارد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم علت وجود خون در ته منی آقایان رو بدونم در ادرار نیست فقط دو بار در ته منی دیده شده۴۸ سال سن دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   علت معلوم نيست و خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر دکتر ۲۱ سال دارم و خون در ادرار و منی مشاهده میکنم خون غلیظ ،
  دوبار دکتر رفتم عکس برداری و آزمایش اما خود به خود رفع شده برای یه مدت کوتاه اما دوباره شدیدتر میشه دکتر ها هم فقط قرص تقویتی دادند الان چند وقته انتهای ادرارم خون خیلی غلیظی خارج میشه و انزال با درد دارم که بیشترش خون غلیظه تا منی لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب ميشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر