آیا دیدن خون در منی خطرناک است؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا گویند. شایع‌ترین علت خون در منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی  در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

۱- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

۲- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

۳- سرطان پروستات

۴- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای ۴۰-۵۰ سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای ۴۰ یا ۵۰ سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

چه زمانی دیدن  خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر ۱۰ نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در ۴ نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر ۵ نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، ۴ نفر دچار این بیماری هستند.

علل خون در منی

علل خون در منی

اعمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی ۹۰۰ بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط ۵/۳ درصد از ۹۰۰ نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علائم دیدن خون در منی

۱۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره ۱ یا ۲ ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

درمان خون در منی

درمان خون در منی

درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود. اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

41+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mr شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۲۳ سال دارم و چن باری منی من به رنگ خون بوده ولی هیچ علام سوزش ویا... رانداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر تقی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت به خیر
  چند ماه پیش معده درد شدید داشتم که به دکتر متخصص داخلی مراجعه کردم بعد از کونولوسکوپی گفتن که چند تا پولیپ داشتید که برداشتیم و دارو دادن ...اما الان با یک فشار عصبی پهلو درد شدید میگیرم که همراه با درد شدید و عرق کردن و تار شدن چشم هاش که درد ادامه پیدا میکنه و الت تناسبی و بیضه هام به شدت درد میگیره و منی هم موقع خروج خونی رنگ شده و چند روز روز ادامه پیدا میکنه ...
  ممنون میشم راهنمایی کنید از چیه و باید چیکار کنم الان یک ماه که تا صبح از شدت درد نمیتونم بخوابم
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود ،، خون در مني خود به خود خوب مي شود روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  32 سالم هست
  من ماه 12 پارسال و 8 امسال به دلیل عفونت ادراری در بیمارستان بستری شدم،و بعد دوره درمان دو ماه انتی بیوتیک داشتم،در هر دو دفعه پروستات به شدت بالا رفته بود،بار اول 9 و بار دوم 8 بود،که در هر دو دفعه با تب و لرز در بیمارستان بستری شدم،دفعه اول خوب شدم،دوباره ماه 8 امسال مبتلا شدم،حالا بعد از دوماه درمان که چند روز اول در بیمارستان و انتی بیوتیک امیپینم بود،و حدود 51 روز استفاده از نیتروفرونتویین 100،بعد از 48 ساعت از قطع داروی نیتروفرونتویین،عفونت در ازمایش بسیار بالا گزارش شد،در طول این مدت مصرف نیتروفرونتویین،psa ازمایش دادم که پایبن و حدود 2/5 شده بود،و عفونت اصلا وجود نداشت،حالا بعد از قطع دارو دوباره همه چی از اول شروع شد.
  حساسیت شدید فاویسم هم دارم،که همه دارویی نمیتوانم بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ميل كنيد به مدت دو هفته

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقتتون به خیر
  اقای دکتر من مردی ۴۵ ساله هستم که مشکل واریکوسل از سالها قبل داشتم و بهبود پیدا کرده و مشکل خاصی برام ایجاد نکرده اما در اخرین نزدیکیم همین هفته، بعد انزال همراه منی خون از مجاری ادراری مشاهده کردم و خیلی زیاد بود و نکرانم کرده
  الانم سوزش دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامی انجام بدم؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شويد

 • تصویر کاربر تیمورنژاد دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر پدر من ۶۳سال دارن دوسال هست که بزرگی پروستات داشتند وباعلایم خون درمنی تشخیص داده شد با قرص فینیستراید رفع میشه ولی دوباره بعد هر6یا5ماه باز این علایم خون درمنی دیده میشه البته هر سه ماه که قرص فینیسترایدو قطع میکنن دوباره خون درمنی میبینن ودکتر باز فینیستراید تجویز میکنن ایا این طبیعیه ؟یاباید نیاز به بررسی های بیستر بشه ،؟ایا فینیستراید مدام مصرف کردن ضرر نداره ؟؟؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر shayan شنبه ۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب من ١٧ سالمه و امروز بار دومي بود ك درون اسپرم خودم رگه هاي خوني كمي ديدم خواستم بدونم اگه خطرناكه سريع تر دست ب درمان بزنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   خطري ندارد خود به خود خوب مي شود  نگران نباشيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت جناب آقای دکتر قوامی من جوانی هستم 40 ساله که حدود 6 سال پیش به علت درد شدید به پزشک مراجعه کردم که اعلام نمودن شما واریکوسل دارید و باید عمل بشه که بعد از یک سال از عمل سمت چپ که عمل کردم متورم شد و بعضی مواقع هم درد میکنه ودرد به بیضه ها و داخل شکم وارد میشه و لازم به ذکر است که بعد از عمل چندین بار منی مقدار کمی خون داشت که زود خوب میشد ولی الان یک سالی هست که بیشتر این مورد رو میبینم و مقدار خون داخل منی بیشتر شده و چندین نوبت هم آزمایش اسپرم انجام دادم ولی پزشک چیز خاصی نگفت وچون من سنگ کلیه دارم وسنگ سازه کلیم فکر میکردم علتش مال داشتنه سنگ کلیه است ولی این موضوع داره نگرانم میکنه ممنون میشم اگر راهنمایی لازم رو بهم پیشنهاد کنید ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   خون در مني درماني ندارد و خود به خود خوب مي شود 

 • تصویر کاربر امير چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ، خسته نباشيد، بنده ٣٠ سالم هست و دوبار تاكنون متوجه خون در مني شدم، دفعه نخست حدود يكسال پيش بود كه به سرعت دكتر رفتم ( دكتر حبيب اله رجايي) و ايشون هم از طريق مقعد معاينه كردند و گفتند به دليل فعاليت جنسي زياد ديواره كيسه هات خشك شده و چيز مهمي نيست و يه دوره انتي بيوتيك نوشتن. امروز دوباره دچار خون در مني شدم و كاملا مايع مني حالت خوني داشت، توضيح اينكه بنده هيچگونه دردي هنگام ادرار يا فعاليت جنسي ندارم و همينطور اصلا حالت تكرر ادرار و ... ندارم و عادي هست. فقط يه مشكل اساسي كه دارم متاسفانه فعاليت جنسي من بسيار زياد هست كه تقريبا روزانه نياز به انزال دارم يا حتي روزي دو الي سه بار . ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه ايا نياز به ازمايشات خاص ديگري هست. باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   خون در مني درماني ندارد و خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر و یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من الان چند وقته ک ارضا میشم منی حالت لختگی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 15سالمه خیلی وقته که خون در منی دیده میشود نیاز به درمان دارد یا خطرناک هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود درمان ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر