بیماری سوزاک چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری سوزاک یک بیماری مقاربتی (STD) نسبتا شایع است. بیماری سوزاک معمولا نواحی مرطوب و گرم بدن را درگیر می کند. در این نوشتار به بررسی علائم سوزاک در زنان و مردان، عوارض آن و همچنین درمان بیبماری سوزاک می پردازیم.

اندام هایی که در بیماری سوزاک درگیر می شوند عبارت اند از:

 • مجرای اداری
 • گلو
 • واژن
 • دستگاه تولید مثل خانم ها
 • مقعد
 • چشم ها

بیماری سوزاک چیست؟

بیماری سوزاک یک بیماری شایع و منتقل شونده از راه جنسی است که گاهی اوقات با نام گنوره نیز شناخته می شود. این بیماری هر ساله ده ها هزار زن و مرد را در ایران به خود مبتلا می کند.

به طور جهانی، هر ساله نزدیک به 78 میلیون مورد جدید ابتلا به بیماری سوزاک تشخیص داده می شود. با این حال، تمامی موارد ابتلا تشخیص و گزارش داده نمی شوند.

سوزاک به آسانی درمان شده اما می تواند عوارضی جدی و گاهی دائمی را ایجاد کند. بیماری التهابی لگن هنگامی ایجاد می شود که عفونت سوزاک رحم یا لوله های فالوپ را در زنان آلوده می کند. جدی ترین عارضه مرتبط با بیماری التهابی لگن، ناباروری است. عوارض سوزاک در مردان شامل اپی دیدیمیت و نا باروری هستند. اپی دیدیمیت، التهاب لوله اسپرم بر می باشد.

علائم بیماری سوزاک

امکان دارد در عین فعال بودن عفونت سوزاک، علائمی وجود نداشته باشند. علائم می توانند در هر زمانی از روز اول تا چهاردهم قرار گیری در معرض عفونت بروز دهند. مردان و زنان علائم را با اندکی تفاوت تجربه می کنند. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

علائم بیماری سوزاک در مردان

علائم بیماری سوزاک در آقایان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشند. اولین علامت قابل توجه در آقایان اغلب سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار کردن می باشد.  برخی از علائم بیماری سوزاک در آقایان شامل موارد زیر است:

✳ ترشحات ادراری سفید، زرد یا سبز که بیانگر عفونت هستند.

✳ التهاب و تورم پوست آلت تناسلی

✳ درد در بیضه یا کیسه آن

تکرر ادرار و دردناک

✳ خارش، درد، خونریزی و ترشحات مقعدی و یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

علائم بیماری سوزاک در زنان

علائم بیماری سوزاک در زنان

بیماری سوزاک در زنان ممکن است علائمی شبیه به قارچ واژن یا عفونت های تناسلی و بیماری های باکتریایی باشد. برخی از علائم بیماری سوزاک در خانم ها شامل موارد زیر است:

✳ درد در هنگام مقاربت جنسی

✳ تب

✳ ترشحات زرد یا سبز رنگ از واژن

✳ تورم در ناحیه فرج

✳ خونریزی در بین عادات ماهیانه

✳ خونریزی های شدید ماهیانه

✳ خونریزی پس از مقاربت

✳ ادرار مکرر یا دردناک

✳ گلو درد، خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

 عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم سوزاک مقعدی

علائم سوزاک مقعدی شامل موارد زیر می شوند:

✳خارش، خونریزی یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ترشحات مقعدی

احساس خارش یا سوزن در چشم ها می تواند نشانه ای از ورم ملتحمه یا کنژکتیویت باشد. در صورتی که منی یا دیگر مایعات آلوده با چشم ها تماس پیدا کنند، امکان دارد فرد به کنژکتیویت مبتلا شود.

درمان بیماری سوزاک

درمان بیماری سوزاک 

آنتی بیوتیک ها بخشی از درمان سوزاک را تشکیل می دهند. 

پس از ظاهر شدن علائم، پزشک می تواند علاوه بر انجام آزمایش جهت تشخیص دیگر بیماری ها، انجام آزمایش سوزاک را توصیه کند. آزمایش سوزاک می تواند با استفاده از یک نمونه ادرار یا برداشت یک سواب (مانند گوش پاک کن) از ناحیه عفونی انجام شود. نمونه های سواب معمولا از آلت تناسلی مردانه، دهانه رحم، میزراه، مقعد و گلو گرفته می شوند.

کیت های خانگی نیز برای زنان در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به سواب های واژینال اشاره کرد. این کیت ها به یک آزمایشگاه ارسال شده و نتایج مستقیما به بیمار گزارش داده می شود. در صورتی که جواب این آزمایش برای عفونت سوزاک مثبت باشد، فرد و شریک جنسی او نیاز دارند تا تحت درمان قرار گیرند.

این درمان معمولا شامل موارد زیر می شود:

درمان دارویی با آنتی بیوتیک ها

برای اغلب افراد که درگیر بیماری سوزاک می شوند ممکن است سوال پیش بیاید که چه قرصی برای سوزاک خوبه؟

آیا آزیترومایسین برای سوزاک خوبه؟ یا قویترین انتی بیوتیک برای درمان سوزاک چیست؟ پزشکان اغلب هر دوی داروهای تزریقی (سفتریاکسون) و خوراکی (آزیترومایسین) را برای بیمار تجویز خواهند کرد.

اجتناب از داشتن مقاربت جنسی

تا زمانی که درمان پایان نیافته است خطر ابتلا به علائم و انتشار عفونت وجود دارد.

تکرار آزمایش در برخی موارد

همواره جهت اطمینان از موثر بودن درمان نیازی به انجام دوباره آزمایش نیست. با این حال، مرکز کنترل بیماری ها انجام دوباره آزمایش را به برخی بیماران توصیه می کند. پزشک در ارتباط با الزامی بودن این مورد تصمیم گیری می کند. انجام دوباره آزمایش باید 7 روز پس از درمان صورت گیرد.

در صورتی که یک زن باردار بوده و به سوزاک ابتلا داشته باشد، به نوزاد یک پماد چشمی داده می شود تا از انتقال سوزاک به او جلوگیری شود. با این حال، در صورت ابتلا به عفونت چشمی امکان دارد به مصرف آنتی بیوتیک ها نیاز باشد.

درمان سوزاک چند روز طول میکشد؟

بعد از درمان علائم، عفونت تا چند هفته درون بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، ادامه یافتن سوزاک میتواند به دیگر اندام های بدن مانند مجرای ادراری و بیضه ها آسیب بزند. همچنین ممکن است درد به رکتوم (انتهای روده) نیز انتشار یابد.

عوامل ایجادکننده بیماری سوزاک در آقایان و خانم ها

عوامل ایجادکننده بیماری سوزاک در آقایان و خانم ها

سوزاک یک عفونت است که به وسیله باکتری نایسریا گونورآ ایجاد می شود. این باکتری تنها مجاری تناسلی را تحت تاثیر قرار نداده و می تواند غشاهای مخاطی دهان، گلو، چشم ها و مقعد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

این عفونت از طریق ارتباط جنسی با فردی مبتلا منتقل شده و می تواند آلت تناسلی مردانه، واژن، مقعد و دهان را آلوده کند. مردان جهت انتقال یا ابتلا به سوزاک نیازی به انزال منی ندارند. سوزاک می تواند در حین زایمان از یک مادر آلوده به نوزاد او منتقل شود. با اینکه تمامی افراد فعال از نظر جنسی در معرض خطر ابتلا به سوزاک قرار دارند اما بالا ترین میزان ابتلا در نوجوانان، بالغین جوان و آمریکاییان آفریقایی تبار وجود دارد.

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بیماری سوزاک

 

 

تست تشخیص سوزاک

تست سوزاک برای تشخیص این که فرد به عفونت سوزاک مبتلا است یا خیر انجام می گیرد. این تست برخی مواقع به همراه تست کلامیدیا (نوع دیگری از عفونت های مقاربتی) انجام می شود. سوزاک و کلامیدیا علائم مشابهی دارند و هر دو اغلب هم زمان فرد را درگیر می کنند. تمام خانم  و آقایان زیر 25 سال که فعالیت جنسی دارند باید سالانه تست سوزاک را انجام دهند.

بیشتر اوقات می توان از ادرار برای تست تشخیص سوزاک استفاده کرد. با این حال، اگر رابطه جنسی دهانی و یا مقعدی داشته اید ممکن است از سواب برای جمع آوری نمونه از گلو استفاده شود. در برخی موارد، ممکن است از سواب برای جمع آوری نمونه از مجرای ادرار مرد (کانال ادرار) یا دهانه رحم زن (باز شدن به رحم) استفاده شود.

علت بوجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چه روش هایی برای درمان قطعی وجود دارد؟

 آزمایش ادرار برای تشخیص سوزاک 

اگر به عفونت واژن یا مجرای ادرار مبتلا باشید، در ادرار نشان داده می شود، اما عفونت در سایر قسمت های بدن ظاهر نمی شود. اگر رابطه جنسی مقعدی یا دهانی داشته اید، آزمایش سواب برای تست و تشخیص سوزاک ضروری است.

بیماری سوزاک چگونه منتقل میشود؟

مهم ترین سوالی که از سوی افراد پرسیده می شود این است که چرا به این مبتلا می شوند. در پاسخ به این سوال می توان گفت، یک باکتری ای وجود دارد به نام نیسریا گونورا. این باکتری خاصیتی که دارد این است که در نواحی مرطوب تکثیر می شود و تمام مناطق اطراف را آلوده می کند.

همانطور که گفته شد این بیماری از طریق تماس با مایعات بدنی دیگری می تواند ما را آلوده کند و زمانی که این باکتری در بدن شخصی ایجاد شود بیماری رو به گسترش است.

❇ سوزاک توسط یک باکتری به نام نایسریا گنورآ ایجاد می شود.

❇ سوزاک می تواند در حین زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود.

❇ امکان دارد فرد به صورت همزمان به سوزاک و کلامیدیا دچار شود.

❇ در صورت عدم درمان، سوزاک می تواند خطر ابتلای اکتسابی فرد به ویروس ایدز را افزایش دهد.

اکثر آزمایشات  در طی 5 روز تا 2 هفته پس از مواجهه، عفونت را تشخیص می دهند. اگر زمان کوتاهی از قرار گرفتن در معرض ابتلا به بیماری سوزاک آزمایش داده باشید و جواب آن منفی باشد، پزشک ممکن است 2 هفته بعد آزمایش مجدد را توصیه کند، به خصوص اگر شخصی علائمی هم داشته باشد. علائم سوزاک معمولاً از 1 روز تا 2 هفته پس از مواجهه با بیماری ظاهر می شود و این زمان برای تست تشخیص سوزاک مناسب تر می باشد.

پیشگیری از انتقال سوزاک

راه های بسیاری جهت پیشگیری از ابتلا یا انتقال سوزاک وجود دارد. این راه ها شامل موارد زیر می شوند:

⚜ اجتناب از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به سوزاک

⚜ استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی از راه واژن یا مقعد

⚜ استفاده از کاندوم ها یا پوشش های دهانی در ارتباط جنسی دهانی

⚜ مبتلا نبودن و داشتن تنها یک شریک جنسی و همچنین داشتن یک شریک جنسی که خود شریک جنسی متعدد نداشته و آلوده نمی باشد.

⚜ در صورتی که فرد یا شریک جنسی او در معرض سوزاک قرار گرفته باشند و یا هر گونه علائم سوزاک را تجربه کرده باشند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

عوارض بیماری سوزاک

عوارض بیماری سوزاک

عوارض احتمالی جدی و متعددی وجود دارند که نیاز به یک تشخیص و درمان زود هنگام (در صورت بروز علائم) را پر رنگ می کنند.

اگر بیماری سوزاک درمان نشود منجر به عوارض عمده ای از جمله موارد زیر شود:

✅ ناباروری در زنان

سوزاک می تواند به رحم و لوله های رحم گسترش یابد و باعث بیماری التهاب لگن  شود. در صورت زخم شدن لوله های رحم، خطر ناباروری در پی دارد که باید سریعا درمان شود.

✅ ناباروری در مردان

سوزاک می تواند باعث التهاب یک لوله کوچک و پیچ خورده در قسمت عقب بیضه ها شود که مجاری اسپرم در آن قرار دارد (اپیدیدیم). اپیدیدیمیت درمان نشده می تواند منجر به ناباروری شود.

✅ انتقال عفونت به مفاصل

باکتری عامل سوزاک می تواند از طریق جریان خون پخش شده و سایر قسمت های بدن شما از جمله مفاصل را آلوده کند. تب، بثورات پوستی، زخم های پوستی، درد مفاصل، تورم و سفتی از عوارض احتمالی است.

✅ افزایش خطر ابتلا به ایدز (HIV)

در افرادی که مبتلا به بیماری سوزاک هستند به دلیل نقص ایمنی بدنی که منجر به ایدز می شود، ممکن است هم مبتلا به سوزاک و هم اچ آی وی شوند و هر دو بیماری را با سرعت بیشتری به شریک زندگی خود منتقل کنند.

✅ انتقال بیماری به نوزادان

نوزادانی که در هنگام تولد مادرانشان سوزاک دارند، ممکن است در معرض کوری، زخم در پوست سر و عفونت شوند.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر من از سه روز پيش با همسرم رابطه محافظت شده با كاندوم داشتم ولى دو روزه كه اخساس سوزش و خارش دارم و امروز از سر التم مايع سفيد رنگى خارج ميشه و شديدا ميخاره چكار بكنم خوب بشم
  لطفا راهنمايى كنيم آقاى دكتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   درمان ندارد و يك حالت طبيعي است خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سوال اول اینکه آیا سوزاک و کلامدیا در ازمایش پاپ اسمیر مشخص میشود؟ و اینکه من و شریک جنسیم یا سوزاک داشتیم یا کلامدیا که با مراجع به دکتر بهمون 1 دوز سفتریاکس سرمی داد بعد دیدیم خوب نشدیم باز بهمون داکسی ساکلین 100 و آزیترومایسین داد و به مدت 6 روز روزی یکبار آزیترو مایسین و 10 روز 12 ساعته یک بار داکسی سایکلین مصرف کردیم و من که مرد هستم خوب شدم ولی شریک جنسیم هنوز ترشح داره و هنوز پریود نشدن با وجود اینکه بعد دوره آزمایش خون دادن باردار نیستند چیکار کنیم؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   مشخص نمي شود ترشح همسرتان مربوط سوزاك نيست به متخصص زنان مراجعه كنند

 • تصویر کاربر حسني جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  پريود رابطه بدون دخول داشتم،چند ساعت بعد از رابطه دچار لكه بيني به اندازه يه انگشت شدم و الان ٤ روز هست كه ادامه داره و بعضي وقت ها با همراه لخته هاي خوني همراه ميشه،مدتي قبل سابقه تبخال تناسلي داشتم و طبق دستور پزشك دارو مصرف كردم،ولي الان علت اين لكه بيني رو نميدونم چي هست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر حسني چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   با تشكر از پاسخ شما
   مشكل بيماري مقاربتي ملاحظه كرديد شما؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  همسرم مدت دوهفته هست که سوزش ادرار و کمی درد داره و بیشتر صبح هاست این مشکلش ولی علایم دیکه ای مثل ترشح و تورم غدد لنفاوی و... نداره آیا میتونه سوزاک باشه؟ و اینکه چه دارویی باید مصرف کنه؟
  و اینکه خودم تحت درمان عفونت واژینال هستم با داکسی سایکلین و فلوکونازول و کلوتریمازول
  با اینکه روش جلوگیری ما کاندوم هست امکان انتقال عقونت هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنند ده روز عفونت هم منتقل نمي شود

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 434 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۶ سالمه حدود ۶ ماه پیش بعد رابطه جنسی دچار التهاب پروستات شدم(سوزش هنگام ادرار نداشتم یا تغییر رنگ ادرار یا بوی ادرار و ترشح از الت نداشتم)ناحیه بین بیضه و معقدم درد میکرد
  به دکتر مراجعه کردم سه ورق کوتریماکسازول و سه ورق مترونیدوزول نوشتن
  بعد باز رفتم دکتر سفیکسیم و ازیترومایسن هر کدوم یک ورق نوشتن سری بعد سیپرو فلوکساسین ۱۲ روز دادن
  چون شهر ما متخصص ارولوژیست نداره رفتم متخصص داخلی که ۱۵ روز تاوانکس دادن باز تاثیری نداشت
  بعد دوباره رفتم مختصص داخلی افلوکساسین و فنارومکس دادن ۲۰ روز مصرف کردم
  اخرین سری ۳۰ روز تاوانکس دادن که روز ۱۹ ام بدنم حساسیت داد و راش پوستی داد و قطع کردم
  همچنین بعد مصرف تاوانکس دچار گزگز دست و پا شدم که هنوز بعد یک ماه از قطع دارو باز گزگز میکنه پام
  قبل عید رفتم رفتم مرکز استان متخصص ارولوژیست داکسی سایکلین و کوتریماکسازول دادن که به هر دو حساسیت (راش ) دادم
  مشکل اصلی من درد در ناحیه پروستات که حتی با مصرف مسکن الفنکس هم درد دارم
  حتی وقتی سر پا می ایستم پروستاتم درد میکنه و دردش میزنه پاهام ادرارم هم دوشاخه میاد اولش
  لطفا راهنماییم کنید روحیه م خیلی اومده پایین
  1. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   البته چهار بار ازمایش کشت ادرار و خون دادم و psa هر دو نرمال بود
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شويد ده روز. و روزي يك شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

  3. تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر از پاسخ و کمکتون

   اقای دکتر پاهای من گزگز میکنه و بعضی موقع ها دست هام هم گزگز میکنه بنظرتون مربوط به پروستاتم میشه ؟؟
  4. تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   ایاع گزگز دست و پام میتونه علایم وجود عفونت باشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   خير مربوط به پروستات نيست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه رابطه داشتم که دقیقا توی روز آخر پریودی پارتنرم بوده یعنی هنوز پریود بوده!
  الان بعد ۲هفته علائم هرپس رو دارم، شایدم سوزاک تو این شرایط هم متخصصین توی شهرمون حضور ندارن، تقریبا ۳،۴روز قسمت رونم خارش گرفت بعد روی بیضه‌ام یه چیز حالت دونه زد بعد روی آلتم خودشو نشون داد، تورم‌های کوچیکی خیلی میسوزن! میشه راهنماییم کنین چون شنیدم سوزاک میتونه به پریود بودن پارتنر ربط داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   هر ١٢ساعت يك عدد كپسول داكسي سيكلين بعد از غذا يك هفته ميل كنيد

 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  یکماه قبل رابطه پر خطر داشتم و بعدش فهمیدم شریک رابطه جنسی من ترشح داره و پماد و دارو مصرف میکنه به فاصله دوهفته ترشح من شروع شده (از روی لکه روی شرتم فهمیدم) که کم و بی رنگ است و زمان مشخص ندارد وهر ساعت ادرارم میگیره هیچ علامتی دیگری ندارم چه دارو یا آزمایشی باید بدم الان دوروز هست که ۸ ساعت یکبار قرص مترانیدازول ۲۵۰ میخورم به توصیه شریک جنسی مریضیم اونم دکتر نرفته و خود درمانی کرده گویا توی این امراض پر سابقه بوده راستی لک کوچکی بصورت خشکی پوست هفته قبل پهلوی التم اومد که پماد بتامتازون زدم ۳ روزه خوب شد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   مشكل شما خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   مشكل شما خود به خود خوب مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، من 1 ماه بود متوجه شدم ترشحاتی از التم دارم ولی هیچ علائم و سوزش نداشتم که با مراجعه به دکتر و معاینه تشخیص دادن سوزاک دارم 10 روز هر 12 ساعت افلوکسین 200 و داکسی سیکلین 100 مصرف کردم الان 3 روز بعد از این دوره مجدد یکم ترشح دارم . چیار باید بکنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر Amir123 پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام من دیشب تو خواب خود به خود الرزا جنسی شدم و صبح که پاشدم دیدم شرتم کمی سبزه
  نشونه چیست باید چکار کنم ؟؟ من ۱۸ سالمه و رابطه جنسی هم ندارم
  لطفا هم زود تر جواب بدین چون خیلی استرس دارم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   نگران نباشيدگاهي اتفاق مي افتد 

 • تصویر کاربر ارسلان سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام و درود
  دکتر حدود ۲هفته پیش طی رابطه با پارتنر جنسی ، به سوزاک مبتلا شدم ، که با مراجعه به پزشک درمان شدم. حال سوال اینجاست که ایشان به عنوان معشوقه من از کجا مبتلا شدن؟ باتوجه به اینکه این بیماری فقط از آمیزش جنسی بوجود میاید ، ایا نشانگر این هست که طرف مقابل من با نفر سومی ارتباط داشته و از اون طریق مبتلا شده و بعد به من رسیده ؟
  ضمن اینکه ارتباط ما در روزهای آخر پریودی ایشون بود و کاملا تمام نشده بود .
  متشکرم از وقتی که گذاشتید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سوزاك نبوده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر