هر آنچه که باید درباره ی داروی تامسولوسین بدانید

تامسولوزین برای درمان علائم بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی مصرف کپسول تامسولوسین از جمله موارد مصرف و منع مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی بدانید، آمده است.

تامسولوسین چیست؟

 تامسولوسین یا همان امنیک یک کپسول خوراکی است که با نام تجاری فلومکس موجود می باشد. این دارو با نام ژنریک خود نیز موجود است. داروهای ژنریک معمولا هزینه ای کمتر از انواع خود با نام تجاری دارند. این دارو می تواند به عنوان جزئی از یک درمان ترکیبی استفاده شود و این یعنی فرد ممکن است به مصرف این دارو همراه با دارو های دیگر نیاز داشته باشد.

قرص تامسولوسین برای چیست؟

تامسولوزین برای درمان علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) استفاده می شود. BPH یک بیماری است که در مردان رخ می دهد. در این بیماری، پروستات بزرگ شده اما سرطانی نمی شود. علائم بزرگی پروستات شامل مشکل در ادرار کردن و احساسی شدید و مکرر برای دفع ادرار می باشد که اغلب در هنگام شب رخ می دهد.

چگونگی عملکرد تامسولوسین

تامسولوزین به دسته ای از دارو ها تعلق دارد که مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک نامیده می شوند. دسته دارویی، گروهی از دارو ها می باشد که به روشی یکسان، اثر می کنند. این دارو ها اغلب برای درمان شرایط و بیماری های مشابه استفاده می شوند. کپسول تامسولوزین با شل کردن عضلات مثانه و پروستات اثر می کند، این کار سبب بهبود جریان ادرار فرد می شود.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

عوارض قرص تامسولوسین

کپسول خوراکی تامسولوسین سبب خواب آلودگی نمی شود اما می تواند عوارض جانبی دیگری را ایجاد کند.

❇ عوارض جانبی شایع تر

✔ سر درد

✔ گیجی

✔ آبریزش بینی

✔ اسهال

✔ سرفه

✔ کاهش حجم منی

✔ از دست دادن انرژی و قدرت عضلانی

✔ گلو درد یا مشکل در بلع

✔ درد قفسه سینه یا کمر

✔ خستگی

✔ حالت تهوع

در صورتی که این عوارض جانبی خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که این عوارض شدید تر بوده و برطرف نشوند، باید با پزشک یا دارو ساز خود در این مورد صحبت کنید.

❇ عوارض جانبی جدی

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورتی که علائم، تهدیدی برای زندگی احساس شده یا تصور بر داشتن یک وضعیت پزشکی اورژانسی باشد، باید فورا با 115 تماس گرفته شود. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

✔ انزال غیر عادی

✔ پریاپیسم (نعوظی بلند مدت و دردناک)

✔ علائم شبیه به علائم آنفلوآنزا

✔ تاری دید

✔ کاهش فشار خونی که در هنگام تغییر وضعیت بدنی سبب ایجاد احساس سبکی سر، غش کردن یا گیجی شود.

✔ واکنش های حساسیتی که با سختی تنفس، تب، تورم گلو یا زبان، راش، خارش یا کهیر همراه باشند.

تامسولوسین

تداخلی دارویی امنیک با سایر داروها

ممکن است امنیک با داروهای دیگر تداخل داشته باشد. کپسول خوراکی امنیک می تواند با دیگر دارو ها، ویتامین ها یا دارو های گیاهی که بیمار مصرف می کند تداخل داشته باشد. تداخل هنگامی اتفاق می افتد که یک ماده طریقه عملکرد دارو را تغییر دهد. این تغییر می تواند مضر بوده و یا از عملکرد مناسب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به اجتناب از تداخلات، پزشک فرد باید تمامی داروها را با دقت تجویز کند. فرد باید مطمئن شود که پزشک خود را از تمامی دارو ها، ویتامین ها یا دارو های گیاهی مصرفی خود مطلع ساخته است. مثال های دارو هایی که می توانند با تامسولوسین تداخل داشته باشند در پایین لیست شده اند.

# دارو های ضد اسید

مصرف سایمتدین به همراه تامسولوسین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی تامسولوسین را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.

# آنتی بیوتیک

مصرف آزیترومایسین به همراه تامسولوزین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوزین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی امنیک را افزایش می دهد. مصرف همزمان این داروها باید با احتیاط صورت گیرد.

# دارو های ضد افسردگی (SSRI)

مصرف پاروکستین به همراه تامسولوسین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی امنیک را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.

# دارو های ضد قارچ

مصرف برخی دارو های ضد قارچ به همراه تامسولوزین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی تامسولوسین را افزایش می دهد. مثال های این داروها شامل موارد زیر می شوند:

✔ تربینافاین (مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.)

✔ کتوکنازول (این دارو نباید به همراه تامسولوسین مصرف شود.)

# دارو های اختلالات نعوظ

مصرف دارو های اختلالات نعوظ به همراه تامسولوسین می تواند سبب پایین آمدن شدید فشار خون شود. مثال های این داروها شامل موارد زیر می شوند:

✔ سیلدنافیل

✔ تادالافیل

✔ وردنافیل

# دیگر دارو های بزرگی خوش خیم پروستات

مصرف آلفوزوسین به همراه تامسولوسین می تواند سبب بدتر شدن فشار خون پایین (یکی از عوارض تامسولوسین) شود. علائم می توانند شامل گیجی، غش کردن و افتادن شوند.

# آلفا بلاکر ها

مصرف دارو هایی به نام آلفا بلاکر به همراه تامسولوسین می تواند سبب کاهش شدید فشار خون شود. مثال های این دارو شامل موارد زیر می شوند:

✔ دوکسازوسین

✔ پرازوسین

درمان پروستات با دارو

تامسولوسین برای چه کسانی مناسب یا نامناسب است؟

این دارو را تنها افراد بزرگسال (دارای 18 سال یا بیشتر) می توانند مصرف کنند. کودکان مگر در صورت توصیه پزشک، مجاز به مصرف این دارو نیستند. مصرف تامسولوسین برای همه افراد مناسب نبوده و برای اطمینان از ایمنی این دارو باید موارد زیر را به اطلاع پزشک رساند:

 • سابقه واکنش حساسیتی به مصرف تامسولوسین یا دیگر دارو های مشابه در گذشته
 • تجربه افت فشار خون اورتواستاتیک: در این نوع افت فشار خون فرد پس از برخاستن از زمین دچار احساس گیجی و سبکی سر می شود.
 • ابتلا به مشکلات شدید کلیوی یا کبدی
 • انجام جراحی چشم برای درمان آب مروارید یا گلوکوم

چگونگی مصرف تامسولوسین

این اطلاعات در ارتباط با مقدار مصرف دارو برای کپسول خوراکی تامسولوسین می باشند. ممکن است در این مطلب تمامی مقادیر و اشکال مصرف ممکن ذکر نشده باشند. پزشک فرد به او خواهد گفت که چه مقدار مصرفی برای او مناسب می باشد. مقدار، شکل و دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

☑ سن فرد

☑ بیماری تحت درمان

☑ شدت بیماری

☑ دیگر شرایط یا بیماری هایی که فرد دارد

☑ چگونگی واکنش او به مقدار اولیه مصرف

مقدار مصرف برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

نام ژنریک: تامسولوسین

 • شکل دارویی: کپسول خوراکی
 • قدرت: 0.4 میلی گرم

نام تجاری: فلومکس

 • شکل دارویی: کپسول خوراکی
 • قدرت: 0.4 میلی گرم

مقدار مصرف در بزرگسالان (سن 18 تا 64 سال)

مقدار مصرف معمولی: کپسول 0.4 میلی گرمی در روز

افزایش مقدار مصرف: در صورتی که بدن پس از دو تا چهار هفته به مقدار مصرف 0.4 میلی گرم پاسخگو نباشد، مقدار مصرف می تواند تا 0.8 میلی گرم در روز افزایش یابد.

مقدار مصرف در سالمندان (65 سال و بالاتر)

ممکن است بدن فرد این دارو را با سرعت کمتری پردازش کند. پزشک می تواند درمان را با تجویز مقادیر کمتری برای فرد شروع کند تا دارو به صورت بیش از حد در بدن تجمع نیابد. سطوح بالای این دارو در بدن می تواند خطرناک باشد.

بهترین زمان مصرف تامسولوسین

تامسولوسین با شل کردن عضلات مثانه و پروستات به کاهش علائم بزرگی غده پروستات کمک می کند. افراد در این حالت می توانند آسان تر ادرار کنند. در اولین مرتبه مصرف تامسولوسین امکان دارد فرد احساس گیجی یا سبکی سر را تجربه کند. در صورت بروز این وضعیت باید تا هنگام بهبود یافتن در حالت نشسته یا دراز کش قرار گرفت.

این دارو یک بار در روز و معمولا صبح هنگام بعد از صرف صبحانه یا اولین وعده غذایی روز مصرف می شود.

پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

هشدار های مهم

# هشدار در ارتباط با فشار خون پایین

تامسولوسین می تواند سبب ایجاد احساس گیجی شده و یا در هنگام ایستادن پس از حالت نشسته یا دراز کش سبب کاهش فشار خون شود. پس از مصرف اولین مقدار مصرف یا مقدار مصرف افزایش یافته این دارو، فرد باید قبل از انجام هر گونه فعالیتی که می تواند سبب آسیب شود از چگونگی اثر تامسولوسین بر خود آگاهی داشته باشد.

# هشدار در ارتباط با پریاپیسم

به ندرت، تامسولوسین می تواند سبب پریاپیسم شود. این مورد یک نعوظ دردناک و مداوم است که به فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. در صورتی که فرد به پریاپیسم مبتلا شود، باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورتی که پریاپیسم درمان نشود می تواند به ضعف دائمی جنسی (عدم توانایی نعوظ) منجر شود.

# هشدار در ارتباط با واکنش های پوستی

با اینکه این مورد نادر است اما این دارو می تواند سبب ایجاد واکنش های شدید پوستی از جمله یک بیماری جدی به نام سندرم استیون جانسون شود. این واکنش های پوستی می توانند سبب افزایش تاول ها، تورم صورت، تب، و مشکل در تنفس شوند. در صورتی که فرد پس از مصرف این دارو به نشانه های یک واکنش پوستی شدید یا ناگهانی مبتلا شود باید فورا با یک پزشک ملاقات کرده و یا با 115 تماس بگیرد.

# هشدار در ارتباط با سندرم فلاپی عنبیه در حین عمل (IFIS)

این سندرم، عارضه ای است که در حین عمل های جراحی برای درمان آب مروارید یا گلوکوم رخ می دهد. با اینکه این مورد نادر است، این مشکل در افراد مصرف کننده تامسولوسین گزارش شده است. در صورتی که فرد عمل جراحی درمان آب مروارید یا گلوکوم داشته باشد، باید پزشک یا جراح را از اینکه تامسولوسین مصرف می کند مطلع کند.

هشدار هایی در ارتباط با تامسولوسین

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند.

# هشدار هایی در ارتباط با حساسیت

تامسولوسین می تواند سبب ایجاد واکنش های حساسیتی شدید از جمله یک بیماری جدی به نام سندرم استیون جانسون شود. این واکنش ها می توانند سبب ایجاد علائمی از جمله موارد زیر شوند:

✔ سختی در تنفس

✔ تورم گلو یا زبان

✔ راش، خارش یا کهیر

در صورت ابتلا به یک واکنش حساسیتی باید با پزشک خود تماس گرفت. در صورت شدید بودن علائم، باید با 115 تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه شود.

در صورت داشتن واکنش حساسیتی به این دارو یا سولفا (سولفانامید)، باید از مصرف دوباره این دارو خودداری شود. مصرف دوباره این دارو می تواند کشنده باشد. سولفا ماده ای است که در داروهایی مشخص یافت می شود. در صورت داشتن واکنش های حساسیتی جدی یا تهدید کننده زندگی به سولفا در گذشته، باید این موضوع با پزشک مطرح شود.

در صورت قطع مصرف چه اتفاقی می افتد؟

قطع ناگهانی مصرف این دارو می تواند سبب بازگشت علائم و بدتر شدن وضعیت جسمی فرد شود.در صورت تمایل به قطع مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت کرد. در صورت احساس ناراحتی در اثر عوارض جانبی پزشک می تواند داروی دیگری را به جای تامسولوسین تجویز کند. دفع کامل این دارو از بدن 2 تا 3 روز پس از قطع مصرف به طول می انجامد.

 

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر احد سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض سلام و ادب بنده 54 ساله هستم اخیرا یک یا دوباره در منی خود خون دیده بودم بعداز مراجعه به دکتر و سونا و آزمایش گفتند کمی پروستات شما بزرگ شده و نگرانی نداره در دو سه روز گذشته صبحها وقتی به دستشویی می روم ادرارم کم دفع میشه لطفا راهنمایم فرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز. و خون درمني خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر farid دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 432 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکترقوامی
  ایا مصرف تامسولوسین به تنهایی (روزانه ۱ عدد) اثر کاهشی در فعالیت جنسی و نعوط دارد و استفاده از سیندنافیل یا ویزارسین در طول هفته ۲ تا ۳ بار با همراه تامسولوسین اشکال دارد. ضمنا استفاده همزمان از روغن کدو طبی (پپونن) که داروی گیاهی میباشد مانعی ندارد. با تشکر وافر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   تامسولوزين روي كاهش نعوظ اثري ندارد و هفته اي چند بار نزديكي اشكالي ندارد روغن كدو هم خوب است

 • تصویر کاربر ضرغام جمعه ۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت تان بخیر و ممنون از قبول زحمات.
  من طبق دستور هر شب یک کپسول امنیک ۴/. هلندی استفاده می کنم. درجه پروستات من ۸/۵ بوده که با آزمایش اخیر کمی کمتر شده است.
  الانه می خواهم کپسول تامسوور ۴/. شرکت اکتوور استفاده کنم.
  خواستم بفرمایید که تغییر مصرف این دو کپسول با هم که امروزه تفاوت قیمت زیادی دارند، اشکالی ندارد؟
  آیا از نظر کیفیت و اثر بخشی با هم متفاوتند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   اثر بخشي فرق داره

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من دو سال پیش
  سنگ شکن کردم ولی متاسفانه بازهم درداین بیماری به سراغم امده سونوگرافی کردم گفتند که ابعاد سنگ شما 4 ویکی هم3میلی است دکتر به من قرصهای هید
  روکلر وتیازید .هیوسین . مدالوسین داده ولی زیاد تاثیر ندارد . برحسب گذشته از داروی سنگل استفاده میکنم تاحدودی دردم را تسکین میدهد ولی متاسفانه ادرام کم شده واز مایعاجات نیز زیاد استفاده میک ممنون میشوم که راهنمایی نمایید.. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   داروها را قطع كنيد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۴۵ سال سن دارم و حدود ۳ ال ۴ سال هست کپسول پروترال ۴ درهم استفاده میکنم بخاطر بزرگی پروستات و الان بابت این موضوع وضعیتم خوبه و سایز پروستات ۱۸ شده ولی میل جنسی ام خیلی کم شده و آلت در حالت نعوظ بسختی و یا کم باقی میماند که این موضوع خیلی نگرانم کرده است و در واقع آسیب روحی به همسرم وارد شده. خواستم بپرسم مربوط به مصرف کپسول در این چند سال میباشد یا اینکه ربطی به پروترال ندارد و بایستی چکار کنم . اگر راهنمایی نمایید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   ربطي به پروترال ندارد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سن = 38
  افزایش ضخامت مثانه
  ضخامت مثانه 5 میلی متر است
  حجم مثانه پس از تخلیه 110 سی سی است
  PVR = 30
  پس از ادرار مجدد ، دوباره احساس ادرار می کند
  ابعاد پروستات 38 * 37 * 31 و ابعاد آن 30 سی سی است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر نجفی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  اینجانب ۶۷ ساله به علت بزرگی حجم پروستات ۱۳۰=۶۱*۶۰*۶۷ به تاریخ قبل از مصرف قرص فن استراید بوده و PCA در سال ۹۷ :۲.۵ در سال ۹۸ :۲.۸ در سال ۹۹ : ۲.۸ قبل از مصرف فن استراید و تامسولوسین بوده است و قبل از مصرف داروها مشکلی در دفع ادار نداشته ام الان ۳ ماه است که به گفته پزشک داروهای ذکر شده را مصرف میکنم و از عوارض آن خیلی نگران میباشم لطفا بنده را جهت ادامه مصرف یا قطع آن راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   مصرف داروها قطع شود

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  سلام
  ۵۷ سالمه حدود۲۰ ساله مقداری از ادرارم تخلیه نمیشه تکرر و سوزش عفونت ندارم پرستات ندارم
  آزمایش ادرار و خون سالمه خیلی دکتر متخصص رفتم
  دارو ترازوسین امیک بناکل مصرف کردم
  ولی نتیجه‌ای نگرفتم نتیجه نگرفته ام
  فشار خون حدود ۱۰ است
  تذکر cbk خونم ۴۰۰تا۵۰۰ می‌باشد برایcbk
  متخصصی رفتم نوار عظله سالمه دکتر داروی خاصی نداده
  قبلاً اوکسی بوتیتن مصرف کردم بدتر شدم
  العان فقط بتاناکل ۱۰ روزی ۲ عدد وامیک شبی ۱عدد
  مصرف میکنم ولی نتیجه‌ای نگرفتم
  با سپاس ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   نوار مثانه بايد گرفته شود

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  بنده دارای علایم زیر هستم.
  تکرر ادرار،فشار و درد آلت،سوزش مقعد،درد پایین شکم،جریان ضعیف ادرار،قطع شدن ادرار در وسط ادرار کردن،ادرار قطره قطره در پایان ادرار و گاهی ادرار دو شاخه.
  چند سال پیش این جوری شدم رفتم دکتر بهتر شدم.ولی حدود نه ماه پیش دچار همان حالت شدم.رفتم دکتر قرص تاوانکس و امنیک و یه قرص دیگه که اسمش یادم نیست داد.تا چند ماه بهتر بودم.حالا با وجود اینکه امنیک هم مصرف می کنم اصلا خوب نشدم.چکار کنم.لطفا راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  پنجاه سال دارم.‌قبل‌تر به دلیل تکرر ادرار به پزشک مراجعه کردم و داروهایی مثل اومنیک و ویسول تجویز شد. مدتی اثر کرد و حالم خوب شد. حالا مدتی‌ست مشکل فشار و تجمیع ادرار و نیاز به تخلیۀ مداوم دارم. حالت تکرر ندارد ولی مدام حس تخلیه و گاهی تخلیه با تأخیر دارم. مانع خواب عمیق شده. دیگر نزد پزشک معالجم نرفتم و شروع کرده‌ام به مصرف اومنیک و یوریناسین. تا کنون از هر کدام دو ورق مصرف کرده‌ام ولی مشکل همچنان باقی‌ست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   پروستات بايد عمل شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر