علائم بزرگی خوش خیم پروستات و بهترین راه های درمان آن

پروستات با افزایش و بالا رفتن سن بزرگ می‌شود، به طوری که اکثریت مردان ۸۰ ساله دارای علائم ادراری پروستات می‌ شوند و بزرگی خوش خیم پروستات رخ می دهد. بزرگی خوش پروستات سرطانی نیست و قابل درمان می باشد.

معمولاً قبل از ۴۰ سالگی به ندرت مردان مبتلا به علائم پروستات می‌شوند و بعد از ۴۰ سالگی علائم شروع شده و بعداز ۵۰ سالگی علائم شدید می‌شود. در ادامه علائم بزرگی خوش خیم پروستات را بحث خواهیم کرد اما به طور خلاصه این علائم کاهش فشار ادرار، تکرار ادرار، سوزش ادرار، ادرار قطره قطره می‌باشند. پروستات شبیه گردو است و زیر مثانه قرار گرفته و چون در همین قسمت مجرا به مثانه وصل می‌گردد، دور مجرا قرار می‌گیرد و با بزرگ شدن روی مجرا فشار آورده و باعث تنگی مجرا می‌شود و در نتیجه مثانه باری تخلیه ادرار دچار مشکل شده و علائم پروستات ظاهر می‌شود.

علل بزرگی خوش خیم پروستات

به طور قاطع به غیر از افزایش سن، هنوز علت واقعی بزرگی خوش خیم پروستات مشخص نشده است. بسیاری از دانشمندان تصور می‌کنند که هورمون جنسی مردانه که تسترسترون می‌باشد، نقش تأثیرگذاری در بزرگی پروستات بازی می‌کند و عقیده دارند که تستوسترون باید وجود داشته باشد تا بزرگی خوش خیم پروستات به وجود آید، ولی از طرفی الزاماً به طور مستقیم باعث این وضعیت نمی‌باشد. تستوسترون از بیضه ترشح می شود و هورمون جنسی مردانه می‌باشد.

دیده شده بچه‌هایی که فاقد هر دو بیضه بوده‌اند و در نتیجه این هورمون جنسی در آن ها وجود ندارد، در سنین بالا دچار بزرگی خوش خیم پروستات نمی‌شوند. در یک مطالعه انجام شده ۲۶ کودک بدون بیضه که در کاخ بزرگان در چین هستند، مورد معاینه قرار گرفتند ۸۱ درصد پروستات قابل لمس نداشتند. هورمون جنسی دیگری که عقیده دارند در بزرگی پروستات اثر دارد دی هیدرو تسترسترون قوی‌ تر است. قرص فینتراید که بیماران برای کوچک شدن پروستات مصرف می‌کنند، باعث می شود که DHT از بین برود و پروستات کوچک گردد. یکی دیگر از عوامل، هورمون استروژن است که باعث رشد پروستات می‌گردد.

رژیم غذایی ممکن است در بزرگی خوش خیم پروستات نقش داشته باشد ولی مطالعات زیادی برای روشن شدن آن باید انجام شود.

گزارشات چنین نشان می‌دهد که خوردن زیاد پروتئین حیوانی باعث بزرگی پروستات می‌شود. مردان بالای ۶۰ سال در روستاها که کمتر مبتلا به بزرگی پروستات می‌شوند، در مقایسه با شهر نشین‌ها که پروتئین زیاد مصرف می‌کنند، کمتر دچار بزرگی پروستات می‌شوند. بزرگی خوش خیم پروستات با چاقی، فشار خون، چربی به بالای خون و دیابت ممکن است در ارتباط باشد.

خلاصه علل بزرگی پروستات

 • وجود هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون
 • دی هیدرو تستوسترون (DHT) که ۱۰ برابر قوی‌تر از تستوسترون می‌باشد.
 • استروژن
 • چاقی، فشار خون، دیابت، چربی بالای خون

پروستات خوش خیم

علائم بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات شایع‌ ترین علت علائم اداری تحت سیستم دستگاه ادراری در مردان می‌باشد. علائم به دو دسته تقسیم می‌شوند، یکی علائم تحریکی مثانه که شامل سوزش و تکرر ادرار و شب ادراری است و دسته دوم علائم انسدادی که به صورت تأخیر در ادرار کردن، به طوری که بیمار باید مدتی صبر کند تا ادرار خارج شود.

دیگر علائم به شرح زیر است:

 • قطع و وصل ادرار
 • باریک شدن ادرار
 • زور زدن برای تخلیه ادرار
 • احساس عدم تخلیه ادرار و ادرار قطره قطره احساس پری مثانه
 • درد شکم
 • سنگ مثانه
 • بند آمدن ادرار
 • ادرار عفونی
 • عفونت‌های ادراری

به طور خلاصه، تکرار ادرار و سوزش ادرار،‌ سریع به توالت رفتن، کاهش فشار ادرار، قطع و وصل ادرار، تأخیر و صبر کردن برای تخلیه ادرار، احساس عدم کامل تخلیه ادرار، شب ادراری، عفونت ادراری، بند آمدن ادرار، بی اختیاری ادرار، ادرار خونی، زور زدن برای تخلیه ادرار، آسیب کلیه از علائم بزرگی خوش خیم پروستات هستند.

بزرگی پروستات

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات بر اساس گرفتن شرح از بیمار، علائم اداری، معاینه پروستات از راه مقعد صورت می گیرد. آزمایش ادرار، برای بررسی وجود خون در ادرار و آزمایشات مربوط به کلیه و انجام آزمایش PSA برای بررسی وجود یا عدم وجود سرطان (اگر چه انجام PSA برای هر بیماری الزامی نمی‌باشد)، سونوگرافی سیتوسپکی باریک شدن فشار ادرار، عدم تخلیه کامل ادرار از مثانه، شب ادراری، به سرعت به توالت رفتن برای تخلیه ادرار از علائم مهم در تشخیص بیماری بزرگی پروستات می‌باشد.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

اصولاً درمان بزرگی خوش خیم پروستات با توجه به شدت علائم اداری، سن و وضعیت قلبی، ریوی بیمار تصمیم‌گیری می‌شود. در تعداد معدودی از بیماران با تغییر در روش زندگی روزانه علائم ادراری آنها کاهش می‌یابد. این عوامل شامل:

 • تخلیه ادراری(زودتر تخلیه کردن)
 • تخلیه ادرار در حمام، اگر احساس ادرار کردن هم نداشته باشند.
 • عدم استفاده از داروهای بدون نسخه پزشک، مثل داروهای ضد حساسیت و ضد اختناق‌ها که باعث می‌شود مثانه نتواند ادرار را تخلیه کند.
 • خودداری از خوردن کافئین، الکل، غذاهای قند
 • کاهش و کم کردن استرس و اضطراب، چون باعث تکرر ادرار می‌شود.
 • ورزش کردن علائم را کاهش می‌دهد.
 • نشستن در آب گرم

# بیمارانی که حتماً باید عمل جراحی شوند:

 • آسیب کلیه نارسائی کلیه
 • سنگ‌های کلیه
 • عفونت‌های تکرار شونده
 • بی‌اختیاری ادرار
 • عدم تخلیه کامل ادرار
 • ادرار خونی
 • علائم شدید ادراری

متأسفانه بسیاری از مردان مبتلا به علائم ادراری که مدت طولانی از آن می‌گذرد، نسبت به درمان بی‌توجهی و سهل‌ انگاری کرده و دچار آسیب کلیوی شده و ممکن است بعد از عمل بعضی از علائم ادراری بهبود نیابد. بنابراین درمان پروستات در مراحل زودرس و اولیه و مراجعه سریع به پزشک بسیاری از مردان بدون هیچ گونه عارضه بهبود می‌یابند.

درمان دارویی پروستات

در حدود ۴۰ درصد بیماران مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات ممکن است با درمان دارویی خوراکی بهبود یابند. این دسته از افراد معمولاً علائم شدید ادراری ندارند که به درمان دارویی پاسخ می‌دهند. بهترین روش درمانی دارویی که شبی یک عدد و فینستراید روی یک عدد می‌باشد.

عمل جراحی پروستات

عمل جراحی پروستات

عمل جراحی پروستات به طور متداول در دنیا به دو روش بسته و باز صورت می‌گیرد. عمل باز همان طور که از نامش مشخص است بیمار تحت عمل جراحی باز قرار می‌گیرد و لذا زیر ناف شکاف عرضی در حدود ۱۰ سانتی متر داده می‌شود، بعد از باز کردن پوست، عضلات قطع و یا جداسازی می شوند، پس مثانه به طور طولی باید باز گردد و پس از طریق گردن مثانه پروستات با رعایت نکات مهم تکنیکی برای جلوگیری از بی‌ اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات خارج می‌گردد، اگر جراح تجربه و مهارت کافی را داشته باشد و بتواند خیلی آرام قسمتی از پروستات را مجرا چسبیده است پروستات آزاد خارج کند هرگز بی‌اختیاری ادرار بعد از عمل به وجود نمی‌آید.

معمولاً از ۱۰۰ نفر مبتلا به بزرگی پروستات که باید عمل جراحی شوند، فوراً ۵ نفر باید به روش باز عمل شوند. بعداز خارج کردن پروستات، گردن،‌ مثانه در ساعت‌های ۵، ۷، ۱۱ دوخته شود و با گذاشتن یک لوله خارج در اطراف مثانه، عضلات فاسیا و پوست دوخته می‌شود و در حین عمل یک سوند فولی حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید گذشته شود.

هر جراحی در عمل بسته مهارت و تجربه کافی را دارد،عمل باز را انجام می‌دهد. در عمل باز پوست، عضلات و مثانه باز می‌شود، در حالی که در عمل بسته چنین اتفاقی نمی‌افتد. در عمل باز حداقل بیمار یک هفته باید در بیمارستان بستری باشد و لذا هزینه بیمار بسیار زیاد خواهد شد. معمولاً باید در طول یک هفته سوند مجرا؛ سوند داخل مثانه و اطراف مثانه خارج گردد. در گذشته عقیده بر این بود که پروستات اگر از ۶۰ گرم بزرگتر باشد،‌ باید به صورت عمل باز پروستات خارج شود، در حالی که افرادی که تجربه کافی در عمل بسته دارند، پروستات‌های بزرگتر از ۶۰ گرم را به راحتی عمل می‌کنند.

عمل جراحی بسته به چند روش در دنیا انجام می‌گیرد:

 • رزکسیون پروستان با TUR- P
 • لیزر
 • با سونوگرافی (HIFU)
 • بخار کردن پروستان با گرما (هیپوترمیا)

از عمل‌های بسته فوق روش رزکسیون پروستات که با دستگاهی وارد مجرا و مثانه می‌شود، پروستات به صورت قطعه قطعه خارج می‌شود.

پس از خارج کردن تمام پروستات و کنترل خونریزی و گذاشتن سوند فولی در مجرا دو روز بعد سوند خارج و بیمار مرخص می‌گردد. شرط مهم و اساسی در خصوص این روش جراحی خارج کردن تمام پروستات می‌باشد، چنان چه تمام پروستان خارج نشود، ممکن است علائم بیمار بعد از مدتی عود کند. قابل تذکر است، این روش جراحی بسیار سخت و در دست جراحان ماهر باید صورت بگیرد که تجربه و مهارت آن را داشته باشند.

از سایر روش‌های بسته که در بالا ذکر شد به طور پراکنده انجام می‌گیرد، چون متأسفانه بیمار بعد از مدتی با عود علائم مراجعه می‌کنند و نیاز به عمل جراحی TUR- P می‌گردد. در دنیا بیشتر عمل TUR- P یا رزکسیون پروستات انجام می‌گیرد و از سایر عمل‌های بسته به ندرت انجام می‌شود.

عمل بسته با توجه به طولانی بودن بستری بیمار، هزینه و عوامل هرگز با عمل بسته TUR – P قابل مقایسه نمی‌باشد. ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران مبتلا به بزرگی پروستات در دنیا با این روش مورد عمل جراحی قرار می‌گیرند. کسانی که هم زمان با بزرگی پروستان سنگ بزرگ در مثانه داشته باشند یا سرطان مثانه هم زمان وجود داشته باشد و چنان چه بیمار مبتلا به بزرگی پروستات به علت آرتروز زانوها نتواند روی تخت پاهای خود را خم کند و در نهایت اگر پروستات خیلی بزرگ باشد با این روش نباید عمل جراحی انجام شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و درود بیکران پیامک پاسخ ارسال دکتر عزیز را با کد رهگیری 812010 گرفتم ولی کد را که وارد می کنم اعلام می کند پاسخی یافت نشد !!! در صورت امکان پاسخ به آدرس ایمیل ارسا ل گردد با احترام فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   امكان ندارد

 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  پدر من پس از 15 ماه از عمل جراحی باز بزرگی خوش خیم پرستات نتیجه pSA آزمایش 10.5 بوده است که البته آزمایش پس ازمصرف آتی بیوتیک (احتمال وجود عفونت ) داده شده است .بفرمایید آیا صلاح می دانیدکه بیوبسی انجام شود ؟
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   بايد بيوپسي شود

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 18 سال دارم و خود ارضایی میکردم تا اینکه یکبار خود بعد از خود ارضایی ادرارم به صورت قطری بود و از اون به بعد بعد از تخلیه ادرار احساس میکردم تخلیه نشده و بازم هم به دستشویی میرفتم به دکتر مراجعه کردم سونوگرافی انجام دادم و آزمایش PSA و تو سونو دکتر گفت غده پروستاتم تقریبا 23 گرم هست و التهاب داره به دکتر عمومی (اینجا متخصص ارولوژیست نداریم) مراجعه کردم برام آنتی بوتیک سیپروفلوکساسین تجویز کرد تا دو هفته استفاده کردم دارو تمام شد اما بعد از یک هفته دوباره خود ارضایی انجام دادم و دوباره دچار مشکل شدم و دوباره شروع به مصرف همون دارو کردم اما روند بهبودی چندانی نداشتم الان باید چی کار کنم ؟ سلام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   بايد خود ارضايي را ترك كنيد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۳۲سالمه مجرد هستم
  ازمایش سنوگرافی دادم کلیه ها نرمال مثانه ضخامت جدار افزایش یافته وپس از تخلیه مانده ادار ۸سی سی التهاب پروستات دارم درد در الت تناسلی و پاهام درد میکنه سوزش وخارش دارم قرض امنیک میخورم بلند شدن شب خوب شده یک روز خوبم درد ندارم بعد چند روز دوباره درد سوزش تکرر ادرار دارم مثانه درد میکنه گاهی تشکر از شما اگر من راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   براي درمان التهاب پروستات به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مازیاررستمی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من یکیبارسوال کردم تمامه مشکلاتمو گفتم ولی شماگفتید باید مراجعه کنم وقتی سونو کردم ازمایشم دادم همچیز مشخصه دیگ چرا مراجعه کنم من ازرشت مزاحمتون میشم 28سالمه یه جونه بیکارهزینه واسم سخته اگه جوابه ازمایشارو میخاین همینجا عکس واستون میفرستم ورم پروستات قرصم بهم دادن خوردم ولی هنوز درد زیر شکم دارم اگه امکانش هست کمک کنین ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم بنشًينيد

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده هر سال آزمایش دوره ای انجام می دهم که در آن سطح PSA نیز سنجیده می شود از سال 1394 که مقدار آن 2 بوده اکنون به 3 افزایش یافته است آیا اقدامی باید انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 4 ماه پیش)

   سونوگرافي از راه مقعد انجام دهيد

 • تصویر کاربر موسی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .آرزوی توفیق و سلامتی برای جنابعالی و خانواده محترم دارم .تقریبا 6 ماه درگیر بیماری هستم .ابتدا بیماری با ادرار دو شاخه ای به مدت یک ماه شروع شد وسپس مبتلا به تکرر ادرار شدم .چندین پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کردم و حتی 15 روز پیش عمل سیستوسکوپی انجام دادم و تشخیص پزشک پروستاتیت مزمن بود و داروی پوترال 4 درصد و داکسی سایکلین 100 و باکلوغن 10 تجویز شده است که در حال حاضر ی این پانزده روز دو روز مجددا تکرر گرفتم .قابل ذکر استکه طی این شش ماه قبل از عمل سیستوسکوپی هم سه ماه کپسول امنیک 4 درصد و آنتی بیوتیک و وزیکر مصرف کردم .فقط تکرر دارم .هیچ درد یا سوزش ندارم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   روزي يك عدد قرص يوريناسين ده ميلي گرم ميل كنيد
 • تصویر کاربر فرزادشهرانی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام
  جناب آقای دکتر جواب نمونه برداری از پروستات حضورتان ارسال می گردد خواهشمند است درخصوص گزارش اعلام شده ارائه طریق فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   نمونه برداري مجدد انجام شود
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۶ سال سن دارم و دو سالی هست که به خودارضایی مبتلا شده ام و نمیتوانم آن را ترک کنم
  چند هفته ای هست که از ترس اینکه شاید التحاب یا سرطان پروستات داشته باشم رنج میبرم در علایمی که گفته شده من فقط کمر درد در بسیار کم مواقع و در بعد از خروج ادرار حس میکنم که در سر آلتم کمی ادرار هست و در بعضی مواقع با کشیدن انگشت از محل خروج مدفوع تا بیضه ها و بعد کمی فشار دادن آلت حل میشوم اما این کمی مرا نگران کرده میخواستم ببینم من التحاب پروستات دارم یا خیر؟؟؟؟
  چون خیلی نگران هستم
  مگر نه هیچ زوری برای خروج ادرار وارد نمیکنم...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   خود ارضايي را ترك كنيد مشكلاتان حل مي شود
 • تصویر کاربر و شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من حدود یک ماهی است تکرر ادرار دارم که با مراجعه به پزشک و انجام سونو گرافی حجم پروستاتم 36 سی سی است و پزشک گفتند التهاب پروستات داری و به من قرص تامسلوسین و قرص افلوکسین تجویز کردند در ضمن سن بنده 36 است به نظر شما تجویز دکتر درست بوده و در ضمن بعداز خوردن این داروها بعداز نزدیکی اب منی از بنده خارج نمیشه و نعوظ کامل ندارم خواهشا رانمایی فرمایید. ممنون از شما دکتر گرانقدر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   خارج نشدن مني مربوط به تامسولوزين است وقرص وياگرا براي نعوظ ميل كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر