هر آنچه که باید درباره ی داروی تامسولوسین بدانید

تامسولوزین برای درمان علائم بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی مصرف کپسول تامسولوسین از جمله موارد مصرف و منع مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی بدانید، آمده است.

تامسولوسین چیست؟

 تامسولوسین یا همان امنیک یک کپسول خوراکی است که با نام تجاری فلومکس موجود می باشد. این دارو با نام ژنریک خود نیز موجود است. داروهای ژنریک معمولا هزینه ای کمتر از انواع خود با نام تجاری دارند. این دارو می تواند به عنوان جزئی از یک درمان ترکیبی استفاده شود و این یعنی فرد ممکن است به مصرف این دارو همراه با دارو های دیگر نیاز داشته باشد.

قرص تامسولوسین برای چیست؟

تامسولوزین برای درمان علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) استفاده می شود. BPH یک بیماری است که در مردان رخ می دهد. در این بیماری، پروستات بزرگ شده اما سرطانی نمی شود. علائم بزرگی پروستات شامل مشکل در ادرار کردن و احساسی شدید و مکرر برای دفع ادرار می باشد که اغلب در هنگام شب رخ می دهد.

چگونگی عملکرد تامسولوسین

تامسولوزین به دسته ای از دارو ها تعلق دارد که مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک نامیده می شوند. دسته دارویی، گروهی از دارو ها می باشد که به روشی یکسان، اثر می کنند. این دارو ها اغلب برای درمان شرایط و بیماری های مشابه استفاده می شوند. کپسول تامسولوزین با شل کردن عضلات مثانه و پروستات اثر می کند، این کار سبب بهبود جریان ادرار فرد می شود.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

عوارض قرص تامسولوسین

کپسول خوراکی تامسولوسین سبب خواب آلودگی نمی شود اما می تواند عوارض جانبی دیگری را ایجاد کند.

❇ عوارض جانبی شایع تر

✔ سر درد

✔ گیجی

✔ آبریزش بینی

✔ اسهال

✔ سرفه

✔ کاهش حجم منی

✔ از دست دادن انرژی و قدرت عضلانی

✔ گلو درد یا مشکل در بلع

✔ درد قفسه سینه یا کمر

✔ خستگی

✔ حالت تهوع

در صورتی که این عوارض جانبی خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که این عوارض شدید تر بوده و برطرف نشوند، باید با پزشک یا دارو ساز خود در این مورد صحبت کنید.

❇ عوارض جانبی جدی

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورتی که علائم، تهدیدی برای زندگی احساس شده یا تصور بر داشتن یک وضعیت پزشکی اورژانسی باشد، باید فورا با 115 تماس گرفته شود. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

✔ انزال غیر عادی

✔ پریاپیسم (نعوظی بلند مدت و دردناک)

✔ علائم شبیه به علائم آنفلوآنزا

✔ تاری دید

✔ کاهش فشار خونی که در هنگام تغییر وضعیت بدنی سبب ایجاد احساس سبکی سر، غش کردن یا گیجی شود.

✔ واکنش های حساسیتی که با سختی تنفس، تب، تورم گلو یا زبان، راش، خارش یا کهیر همراه باشند.

تامسولوسین

تداخلی دارویی امنیک با سایر داروها

ممکن است امنیک با داروهای دیگر تداخل داشته باشد. کپسول خوراکی امنیک می تواند با دیگر دارو ها، ویتامین ها یا دارو های گیاهی که بیمار مصرف می کند تداخل داشته باشد. تداخل هنگامی اتفاق می افتد که یک ماده طریقه عملکرد دارو را تغییر دهد. این تغییر می تواند مضر بوده و یا از عملکرد مناسب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به اجتناب از تداخلات، پزشک فرد باید تمامی داروها را با دقت تجویز کند. فرد باید مطمئن شود که پزشک خود را از تمامی دارو ها، ویتامین ها یا دارو های گیاهی مصرفی خود مطلع ساخته است. مثال های دارو هایی که می توانند با تامسولوسین تداخل داشته باشند در پایین لیست شده اند.

# دارو های ضد اسید

مصرف سایمتدین به همراه تامسولوسین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی تامسولوسین را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.

# آنتی بیوتیک

مصرف آزیترومایسین به همراه تامسولوزین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوزین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی امنیک را افزایش می دهد. مصرف همزمان این داروها باید با احتیاط صورت گیرد.

# دارو های ضد افسردگی (SSRI)

مصرف پاروکستین به همراه تامسولوسین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی امنیک را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.

# دارو های ضد قارچ

مصرف برخی دارو های ضد قارچ به همراه تامسولوزین می تواند سبب افزایش سطوح تامسولوسین در بدن شود. این مورد خطر عوارض جانبی تامسولوسین را افزایش می دهد. مثال های این داروها شامل موارد زیر می شوند:

✔ تربینافاین (مصرف همزمان این دارو ها باید با احتیاط صورت گیرد.)

✔ کتوکنازول (این دارو نباید به همراه تامسولوسین مصرف شود.)

# دارو های اختلالات نعوظ

مصرف دارو های اختلالات نعوظ به همراه تامسولوسین می تواند سبب پایین آمدن شدید فشار خون شود. مثال های این داروها شامل موارد زیر می شوند:

✔ سیلدنافیل

✔ تادالافیل

✔ وردنافیل

# دیگر دارو های بزرگی خوش خیم پروستات

مصرف آلفوزوسین به همراه تامسولوسین می تواند سبب بدتر شدن فشار خون پایین (یکی از عوارض تامسولوسین) شود. علائم می توانند شامل گیجی، غش کردن و افتادن شوند.

# آلفا بلاکر ها

مصرف دارو هایی به نام آلفا بلاکر به همراه تامسولوسین می تواند سبب کاهش شدید فشار خون شود. مثال های این دارو شامل موارد زیر می شوند:

✔ دوکسازوسین

✔ پرازوسین

درمان پروستات با دارو

تامسولوسین برای چه کسانی مناسب یا نامناسب است؟

این دارو را تنها افراد بزرگسال (دارای 18 سال یا بیشتر) می توانند مصرف کنند. کودکان مگر در صورت توصیه پزشک، مجاز به مصرف این دارو نیستند. مصرف تامسولوسین برای همه افراد مناسب نبوده و برای اطمینان از ایمنی این دارو باید موارد زیر را به اطلاع پزشک رساند:

 • سابقه واکنش حساسیتی به مصرف تامسولوسین یا دیگر دارو های مشابه در گذشته
 • تجربه افت فشار خون اورتواستاتیک: در این نوع افت فشار خون فرد پس از برخاستن از زمین دچار احساس گیجی و سبکی سر می شود.
 • ابتلا به مشکلات شدید کلیوی یا کبدی
 • انجام جراحی چشم برای درمان آب مروارید یا گلوکوم

چگونگی مصرف تامسولوسین

این اطلاعات در ارتباط با مقدار مصرف دارو برای کپسول خوراکی تامسولوسین می باشند. ممکن است در این مطلب تمامی مقادیر و اشکال مصرف ممکن ذکر نشده باشند. پزشک فرد به او خواهد گفت که چه مقدار مصرفی برای او مناسب می باشد. مقدار، شکل و دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

☑ سن فرد

☑ بیماری تحت درمان

☑ شدت بیماری

☑ دیگر شرایط یا بیماری هایی که فرد دارد

☑ چگونگی واکنش او به مقدار اولیه مصرف

مقدار مصرف برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

نام ژنریک: تامسولوسین

 • شکل دارویی: کپسول خوراکی
 • قدرت: 0.4 میلی گرم

نام تجاری: فلومکس

 • شکل دارویی: کپسول خوراکی
 • قدرت: 0.4 میلی گرم

مقدار مصرف در بزرگسالان (سن 18 تا 64 سال)

مقدار مصرف معمولی: کپسول 0.4 میلی گرمی در روز

افزایش مقدار مصرف: در صورتی که بدن پس از دو تا چهار هفته به مقدار مصرف 0.4 میلی گرم پاسخگو نباشد، مقدار مصرف می تواند تا 0.8 میلی گرم در روز افزایش یابد.

مقدار مصرف در سالمندان (65 سال و بالاتر)

ممکن است بدن فرد این دارو را با سرعت کمتری پردازش کند. پزشک می تواند درمان را با تجویز مقادیر کمتری برای فرد شروع کند تا دارو به صورت بیش از حد در بدن تجمع نیابد. سطوح بالای این دارو در بدن می تواند خطرناک باشد.

بهترین زمان مصرف تامسولوسین

تامسولوسین با شل کردن عضلات مثانه و پروستات به کاهش علائم بزرگی غده پروستات کمک می کند. افراد در این حالت می توانند آسان تر ادرار کنند. در اولین مرتبه مصرف تامسولوسین امکان دارد فرد احساس گیجی یا سبکی سر را تجربه کند. در صورت بروز این وضعیت باید تا هنگام بهبود یافتن در حالت نشسته یا دراز کش قرار گرفت.

این دارو یک بار در روز و معمولا صبح هنگام بعد از صرف صبحانه یا اولین وعده غذایی روز مصرف می شود.

پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

هشدار های مهم

# هشدار در ارتباط با فشار خون پایین

تامسولوسین می تواند سبب ایجاد احساس گیجی شده و یا در هنگام ایستادن پس از حالت نشسته یا دراز کش سبب کاهش فشار خون شود. پس از مصرف اولین مقدار مصرف یا مقدار مصرف افزایش یافته این دارو، فرد باید قبل از انجام هر گونه فعالیتی که می تواند سبب آسیب شود از چگونگی اثر تامسولوسین بر خود آگاهی داشته باشد.

# هشدار در ارتباط با پریاپیسم

به ندرت، تامسولوسین می تواند سبب پریاپیسم شود. این مورد یک نعوظ دردناک و مداوم است که به فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. در صورتی که فرد به پریاپیسم مبتلا شود، باید فورا با پزشک خود تماس گیرد. در صورتی که پریاپیسم درمان نشود می تواند به ضعف دائمی جنسی (عدم توانایی نعوظ) منجر شود.

# هشدار در ارتباط با واکنش های پوستی

با اینکه این مورد نادر است اما این دارو می تواند سبب ایجاد واکنش های شدید پوستی از جمله یک بیماری جدی به نام سندرم استیون جانسون شود. این واکنش های پوستی می توانند سبب افزایش تاول ها، تورم صورت، تب، و مشکل در تنفس شوند. در صورتی که فرد پس از مصرف این دارو به نشانه های یک واکنش پوستی شدید یا ناگهانی مبتلا شود باید فورا با یک پزشک ملاقات کرده و یا با 115 تماس بگیرد.

# هشدار در ارتباط با سندرم فلاپی عنبیه در حین عمل (IFIS)

این سندرم، عارضه ای است که در حین عمل های جراحی برای درمان آب مروارید یا گلوکوم رخ می دهد. با اینکه این مورد نادر است، این مشکل در افراد مصرف کننده تامسولوسین گزارش شده است. در صورتی که فرد عمل جراحی درمان آب مروارید یا گلوکوم داشته باشد، باید پزشک یا جراح را از اینکه تامسولوسین مصرف می کند مطلع کند.

هشدار هایی در ارتباط با تامسولوسین

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند.

# هشدار هایی در ارتباط با حساسیت

تامسولوسین می تواند سبب ایجاد واکنش های حساسیتی شدید از جمله یک بیماری جدی به نام سندرم استیون جانسون شود. این واکنش ها می توانند سبب ایجاد علائمی از جمله موارد زیر شوند:

✔ سختی در تنفس

✔ تورم گلو یا زبان

✔ راش، خارش یا کهیر

در صورت ابتلا به یک واکنش حساسیتی باید با پزشک خود تماس گرفت. در صورت شدید بودن علائم، باید با 115 تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه شود.

در صورت داشتن واکنش حساسیتی به این دارو یا سولفا (سولفانامید)، باید از مصرف دوباره این دارو خودداری شود. مصرف دوباره این دارو می تواند کشنده باشد. سولفا ماده ای است که در داروهایی مشخص یافت می شود. در صورت داشتن واکنش های حساسیتی جدی یا تهدید کننده زندگی به سولفا در گذشته، باید این موضوع با پزشک مطرح شود.

در صورت قطع مصرف چه اتفاقی می افتد؟

قطع ناگهانی مصرف این دارو می تواند سبب بازگشت علائم و بدتر شدن وضعیت جسمی فرد شود.در صورت تمایل به قطع مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت کرد. در صورت احساس ناراحتی در اثر عوارض جانبی پزشک می تواند داروی دیگری را به جای تامسولوسین تجویز کند. دفع کامل این دارو از بدن 2 تا 3 روز پس از قطع مصرف به طول می انجامد.

 

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من ۳۳ سالمه و دکتر برای دفع سنگ کلیه تامسولوسین تجویز کردن. ۶ روزه که روزی یک عدد چهاردهم میلی مصرف میکنم. الان متوجه شدم که در انزال مشکل پیدا کردم بطوری که انزال کامل انجام میشه ولی هیج مایع منی ازم خارج نمیشه. و بعدش درد بیضه میگیرم. میشه منو راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   به علت تامسولوزين است

 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 572 مشاهده پرسش
  باسلام
  پزشک پدر بنده که 72 ساله اند بعلت بزرگ شدن پروستاتشان قرصهای امنیک و تولرین 1 و فیتوپروست و گیاهی پروستاتان تجویز کردندکه در اولین مصرف و با گذشت یک روز از مصرفشان دچار سرگیجه و استفراغ شدند دکتر شان گفتن فیتوپروست و و پروستاتان قطع شود
  ایشان کمی نارساییی قلبی دارند
  1. آیا امنیکک روی عضلات قلب اثر دارد
  2.استفراغ ایشان بعلت عوارض کدام دارو بوده
  و آیا تداخل دارویی بوده ؟
  همچنین ایشان بعلت استندگذاری در قلب قرصهای پلاویکس و زالربان و لوزارتان و ائوترواستاتین مصرف میکند و به همین علت فعلا نمیتواند فعلا عمل برداشتن پروستات را انجام دهد ضمنا اندازه پروستات 52*40*39 mmو vlm=42 است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   تداخل دارو بوده و روي قلب اثر ندارد

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام ایابرای درمان پروستات تامسولوسین وفیناید5 هردوباهم استفاده میشود.؟ ضمن اینکه بنده هردوراستفاده میکنم وازنظرجنسی مشکل دارم.ایافقط بامصرف تامسولوسین مشکل پروستات رفع میشه. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   فينسترايد قطع شود

 • تصویر کاربر پیام جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۷سالمه و از ۴ماه پیش به درد پهلو و کم شدن فشار تخلیه ادرار مبتلا شدم
  تا الان ۳۰عدد قرص پروترال و ۳۰ عدد لووفلوکساسین مصرف کردم که نتیجه ای نداشت
  از هفته قبل بیماری شدت گرفت ک با مراجعه به دکتر به وسیله تزریق ماده حاجب در مجرا عکس گرفتن و گفتن پروستات بزرگ شده انقدر درد پهلو و پشت زیاد بود ادرار بزور میومد ک رفتم سوند ادراری زدم
  الان مجدد تامسلوسین مصرف میکنم با قرص پروستاتان
  اما درد پهلوم هست و متخصص دیگری هم مراجعه کردم گفتن باید جراحی با لیزر بشم
  میخاستم بدونم با توجه به سنم عوارضی نداره این جراحی منجر به بی اختیاری ادرار یا عدم نعوظ یا ناباروری نمیشه این جراحی؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   نياز به عمل نداريد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز. من جوان 28 ساله هستم که بیماری ام اس دارم و چند روزه که دچار مشکل عدم دفع ادرار و ادرار قطره چکانی شدم.میشه یه راهنمایی بکنید؟ قبلا هیچ مشکل کلیه و مجاری ادراری نداشتم.میتونم قرص تامسولوسین مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   بله مي توانيد

 • تصویر کاربر د.ن چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 476 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر متخصص اورولوژی امنیکس (تامسولوسین) تجویز کرد.
  پس از مصرف اولین قرص دچار تنگی نفس ودرد در قفسه سینه شدم. اضافه کنم که تعدادی استنت در قلب دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   قرص پرازوسين ١ميلي گرم هر ١٢ يك عدد ميل كنيد

 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب آقای دکتر
  بنده ۲۸ سالم هست و برای مشکل درد در ناحیه بیضه چپ و سوزش و درد ادرار به پزشک فوق تخصص اورولوژی در شهر خودمون اراک مراجعه کردم ایشون داروی امنیک رو تجویز فرمودن،بعد از خوردن این دارو با مشکل قطع شدن کامل انزال روبرو شدن بطوری که بعد از ارضا شدن کاملا احساس رفلاکس مایع منی و درد در زیر شکم هر دو طرف رو دارم و عجیب اینکه بعد از اون حتی در ادرار هم مایع منی رو چشمی مشاهده نمیکنم
  متاسفانه پزشک بنده مدتی ایران نیستن و من به شدت برای مشکل پیش آمده نگرانم
  لطفا راهنمایی بفرمایید که دارو رو قطع کنم یا صبر و تحمل رو توصیه میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   به علت امنيك است

  2. تصویر کاربر رامین جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما جناب آقای دکتر
   توصیه میفرمایید تا زمان امکان ویزیت مجدد توسط پزشک مصرف دارو رو قطع کنم؟
  3. تصویر کاربر رامین جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   با تشکر از شما بابت پاسخ جناب آقای دکتر
   توصیه میفرمایید تا زمان امکان مجدد ویزیت توسط دکترم مصرف دارو رو قطع کنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   بله

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیدعلی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 696 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما.من به مدت دو هفته هست که درد خفیفی در ناحیه پهلوها کمر و زیر شکم دارم.ضمنا درد از پهلوها شروع شد .درد در حال حرکت است.یک روز چند ساعتی پهلو.یک روز پایین کمر. بعد خوب میشود و یک روز چند ساعتی در زیر شکم احساس درد دارم و بعد خوب میشود.یک نصفه روز هم درد در ناحیه بیضه ها داشتم که خوب شد.با عمل نزدیکی درد این قسمت ها کاهش پیدا میکند.تکرر ادرار شبانه هم داشتم که الان بهتر شده.ادرارم طبیعیه و سوزشی ندارم.فقط بیشتر در کمر و زیر شکم قسمت مثانه و پروستات احساس درد گاهگاهی دارم که باعث نگرانی ام شده .آقای دکتر لطفا راهنمایی فرمایید.ضمنا آزمایش خون و کشت ادرار دادم سالم بود.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 5 سال پیش)

   مشكلات شما زود گذر است خوب مي شود 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر