آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به 30 درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال 1971 متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت 2 تا 3 روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح 1 تا 3 هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا 2 تا 21 روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در 40 درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر بهروز یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من امروز ٤روزە عمل کڕدم ولی از شدت سرگیجگی و درد گردن و سر نمیتوانم از جا بلند شوم و هیچ داروی هم برام تجویز نکردم نمیتوانم سر بلند کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  چندماهی هست که یک توده سفتی بالای بیضه چپم ایجادشده وتاچندوقت اصلامشکلی نداشتم.ولی الان حدودیکماه میشه که موقع ارضاشدن یه دردخفیفی دربیضه چپم احساس میکنم.آیاراه درمانی وجوددارد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   فورا سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر S.r یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 376 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر.بنده30سال سن دارم بعد از ازمایش سونوگرافی جواب این بود که همه چی نرمال بود بغیر از اینکه وجود تصویر کیست به ابعاد16×8
  Mm در سر اپیدیدیم چپ مشهود بود.
  دکتر مربوطه دو ورق قرص افلوکساسین300 تجویز کرد هر12سالت یک عدد...
  اقای دکتر بعد از خوردن قرصها هنوز حس میکنم این کیست وجود داره و خوب نشده..حتی دوباره این قرصو یک بسته ادامه دادم بخوردن ولی بی فایده.
  ایا شما تجویز دیگه ای دارید برای بهبودم؟؟ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید
  فایل جواب ازمابش هم براتون پیوست کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   كيست اهميتي ندارد درماني لازم نيست

 • تصویر کاربر نامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر .ببخشید بنده از ناحیه بیضه راست درد و باد بیضه دارم .سنوگرافی دادم گفتن سنگ بیضه دارید.بعد چند روز دوبار سنوگرافی دادم گفتن غده خوش خیم هستش .دردم زیاد ببخشید چیکار کنم.چند مدت پیشم کلاه هک باد کرده بود.و دور کلاهک و کلاهک کبود بود.یه زخم و ورمی داشه ک کم کم خوب شد.ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   غده با جراحي خارج شود

 • تصویر کاربر فرشا جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من بیضه سمت راستم کوچکتر است و می‌خوام اقدام به فرزند آوری کنیم لطفاً آزمایشات و سونوگرافی من رو با دقت بررسی کنید و در صورت وجود مشکل آن را بیان بفرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   أزمايش طبيعي است و واريكوسل داريد كه عمل لازم نيست

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود دوساله بالای بیضه سمت راستم یه برآمدگی اندازه نوک ناخن دراومده رفتم سونوگرافی زده بود اپیدیمیت فوکال را مطرح می‌نماید ولی هنوز اون برجستگی هست آیا این خطرناکه؟ بعضی اوقات درد میگیره آیا سرطانه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   سرطان نيست و بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر حنیف دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام پشت بیضه سمت چپم توده ای پرمایع وبدون دردوجوددارد که چندروزی یکبار ازسه نقطه آن خون سیاه وچرکی بسیاربدبو خارج میشود که بافشاردادن به تخلیه آن کمک میکنم امامتافسانه مجددا ورم میکند وپس ازچندروز تکرارمیشود بیضه سمت راستم هم توده ای اندازه نخوددارد که مایع سفیدرنگی شبیه منی وبسیاربدبودارد لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   توده عمل شود

 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. بنده چندین سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم که الان منجر به هیدورسل شده. الان بیضه سمت دیگه هم درد میکنه. آیا ممکنه بخاطر بیضه ای که عمل کردم و بزرگ شده وبیضه سمت دیگه تحت فشاره؟ خطر داره؟ ممنون میشم بفرمایید تا باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   بيضه در خطر و فشار نيست

 • تصویر کاربر عیسی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده مدتی است احساس میکنم داخل کیسه بیضه کیست دارم خصوصاً وقتی کیسه بیضه جمع میشود و حالت انقباضی دارد سمت چپ بالای کیسه کاملا متورم به نظر میاد و هنگامی که کیسه بیضه اصطلاحا شل و آویزان میشود اثری از آن تورم و کیست را نمی بینم ... بنده را راهنمایی فرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي انجام شود و معاينه شويد

 • تصویر کاربر Reza جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،بنده یک هفته ای هست که یک توده را در بالای بیضه احساس میکنم و مشاهده میشود،کمی درد دارم،شب ها درد بیشتر حس میشود،میخواستم بدونم دلیلش چیه چکار باید بکنم،ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر Reza جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   توضیحات تکمیلی:روی بیضه سمت چپ قرار داره،کمی کیسه بیضه سمت چپ قرمز شده و جم شده،دردش قابل تحمل اما اذیت کننده هست،نسبت به روزای اول سفت تر شده و کمی بزرگتر
  2. تصویر کاربر Reza جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   خیلی قبل تر از وجود این توده هم درد داشتم که سونوگرافی رفتم گفتن مشکلی نیست
  3. تصویر کاربر Reza چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر لطفا جواب بنده رو هم بدین،با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   ممكن است كيست باشد روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر