کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

کوچک شدن بیضه یک حالت و وضعیت پزشکی است که طی آن اورگان‌های تولید مثل که در اسکروتوم قرار دارند، اندازه شان کاهش یافته و این ممکن است همراه با کاهش عملکرد آن‌ها نیز باشد. لطفا با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی علت کوچک شدن بیضه ها بپردازیم.

بیضه چیست؟

بیضه ها،غدد جنسی مردان هستند. آنها در پشت آلت در کیسه ای از پوست به نام کیسه بیضه قرار دارند. بیضه ها اسپرم را تولید و ذخیره می کنند و همچنین منبع اصلی هورمون های مردانه (تستوسترون) بدن هستند.

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بيضه كوچك شود. بیضه ها دو غده ى تولید مثل مردانه هستند که در ناحیه خارج از آلت تناسلی مرد قرار دارند. اين غده ها مسئول ایجاد اسپرم هستند. دلایل احتمالی زیادی برای کوچک شدن بیضه ها از جمله كهولت سن، شرایط پزشکی خاص یا عفونت وجود دارد. کوچک شدن بیضه ها یا آتروفی بیضه به دنبال چند علت بوجود می‌آید که شامل:

 • ژنیتیک
 • ضربه
 • بیماری
 • در معرض قرار گرفتن بعضی مواد سمی

آتروفی بیضه چیست؟

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بیضه كوچك شود. در رابطه با کوچک شدن بیضه، بیضه ها به دلیل از بین رفتن برخی از سلول های توليدى و سلول های لیدیگ، كوچك می شوند. سلول هاى توليدى اسپرم توليد مى كنند و سلول هاى ليديگ مسئول توليد تستوسترون هستند.

اگر بيضه ها كوچك شوند، در نتيجه فرد اسپرم و تستوسترون كمترى توليد خواهد كرد، چرا كه سلول هاى توليدى و ليديگ كمترى دارد. آتروفی بیضه با کوچک شدن بيضه ها به دلیل دمای سرما فرق دارد.  در هواى سرد كيسه بيضه جمع مى شود و يا كوچك تر مى شود و بيضه ها را به سمت بدن مى كشد تا گرماى آنها را حفظ كند. در دماهای گرمتر كيسه بيضه شل مى شود، با اين كار بيضه ها از بدن فاصله مى گيرند و خنك مى شوند.

علائم کوچک شدن بیضه

اگر چه علامت اصلی کوچک شدن بیضه یا دو بیضه می‌باشد، ولی بر حسب سن علائم دیگری اضافه می‌گردد. یکی دیگر از علائم  این بیماری درد و ورم شدید بیضه‌ها است که با حالت تهوع و تب همراه می‌باشد. بیضه‌‌ها ورم می‌کنند و بزرگتر به نظر می‌رسند و این ورم منجر به کوچک شدن بیضه‌ها می شود.

علائم قبل از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم قبل از بلوغ که علائم ثانوی جنسی بوجود نمی‌آیند:

 • عدم وجود مو در صورت
 • عدم وجود مو در ناحیه ژنیتال
 • بزرگی آلت تناسلی

التهاب پروستات

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه عبارت اند از:

 •  کاهش میل جنسی
 • ناباروری
 • کاهش توده عضلانی
 • عدم رشد مو در صورت
 • عدم یا کاهش مو در ناحیه ژنیتال
 • بیضه‌های بسیار نرم

علت کوچک شدن بیضه

اورکیت که به عنوان التهاب یا عفونت بیضه یا بیضه‌ها تلقی می‌شود، ممکن است همراه با تورم و درد بیضه سمت چپ و راست یا بیضه‌ها و تهوع و استفراغ باشد. پس از بهبودی بیضه‌ها کوچکتر از حد طبیعی شده و باعث ناباروری می‌گردند. دو نوع اصلی اورکیت وجود دارد:

 اورکیت ناشی از ویروس اوریون

بیشتر مردانی که مبتلا به اوریون می‌شوند بعد از بلوغ دچار اورکیت نیز می‌شوند. اورکیت سه تا چهار روز بعد از گرفتن اوریون ظاهر می‌شود.

اورکیت عفونی

این نوع اورکیت بیشتر به دنبال بیماری‌های مقاربتی مثل گنوره و کلامیدیا بوجود می‌آید. در بعضی از افراد که مبتلا به عفونت مجاری ادراری هستند نیز بوجود می‌آید. 

سن

مردان با افزایش سن دچار آندروپوز می‌شوند. آندروپوز باعث کاهش ترشح تستوسترون می‌شود. این امر می تواند علت کوچک شدن بیض.

واریکوسل

واریکوسل عبارتست از واریس ورید بیضه و بیشتر در بیضه چپ دیده می‌شود. واریکوسل با افزایش درجه حرارت بیضه باعث تخریب و اختلال عملکرد هر دو بیضه می‌شود که این می تواند در نهایت منجر به کبیضه شود.

پیچش بیضه

پیچ خوردن بیضه یا تورشن

اگر طناب بیضه پیچ بخورد، بیضه بدنبال آن می‌چرخد و گردش خون بیضه کاهش یا قطع می‌گردد و باعث درد و تورم بیضه می شود و اگر بیشتر از 4 ساعت بگذرد بیضه میمیرد و باید خارج شود. بنابراین درمان پیچ خوردگی بیضه فوری و اورژانسی است و اگر درمان صورت نگیرد آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

جایگزینی تستوسترون از طریق آمپول یا خوراکی

افرادی به دلایلی تحت درمان تستوسترون قرار می‎گیرند، بدنبال آن ترشح هورمون‌های هیپوفیز قطع گردیده و باعث کوچک شدن می شود.

الکل

مصرف زیاد الکل باعث کاهش تستوسترون شده و در نهایت آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

شل شدن بیضه ها نشانه چیست ؟

معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر با علائم دیگری مانند درد در یک طرف بیضه یا در پروستات همراه شود، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

گرما یکی از عوامل شل شدن پوست کیسه بیضه (اسکروتوم) است  و در این هنگام پیدا کردن هر چیز غیر معمول در بیضه ها آسان تر می شود. این روش فقط چند دقیقه زمان می برد و بسیار ساده است.

اگر نگران بیضه های کوچک هستید همین حالا برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید

اندازه متوسط بیضه ها

تولید سالم تستوسترون و اسپرم در طیف گسترده ای از اندازه هاى مختلف بیضه می تواند رخ دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که بیضه های بزرگتر در بین برخی از پستانداران با سطح تستوسترون بالاتر همراه است، وهمچنين بیضه هاى کوچک تر اسپرم كمترى توليد مى كنند.

اگر به یک بیماری مانند سندرم کلاینفلتر (كه به دليل داشتن یک کروموزوم X اضافی رخ مى دهد)، مبتلا باشيد ممكن است سطح تستوسترون براى شما نگران كننده شود. علائم این بیماری شامل بیضه های کوچک یا بیضه های کم تحرک و برخی از خصوصیات زنانه مانند بدن و صورت بدون مو، و رشد بافت پستان است. داشتن سندرم کلاینفلتر معمولاً به معنای پایین آمدن سطح تستوسترون و کاهش فعالیت اسپرم است و در نتيجه فرد دچار نابارورى خواهد شد.

درمان قطعی میکروپنیس در کودکان

اصطلاح بالینی براى تعريف سطح پايين تستوسترون به طور غیر طبیعی، هیپوگنادیسم است.

علائم هیپوگنادیسم به شرح زير است:

 • بیضه های کوچک تر از حد متوسط
 • رشد بافت پستان
 • موهاى بدن و صورت فرد كمتر از همسالان او است.
 • ساير علائم شبیه به علائم کلاینفلتر است.

هیپوگنادیسم اغلب با درمان جایگزینی تستوسترون قابل درمان است و معمولا در دوران بلوغ رخ مى دهد.

یک مطالعه در سال ٢٠١٣ نشان داد که بیضه هاى کوچک با کیفیت تغذیه پدران فرد رابطه مستقيم دارد.

کاهش سطح تستوسترون و حجم بیضه ها هم با مراقبت هاى والدين در ارتباط است. اگر متوجه تورم بیضه های خود شده اید، حتما پزشك خود را در جريان قرار دهيد. رشد بیضه ها در بزرگسالی می تواند نشانه ى سرطان بیضه یا بروز مشکلى در رابطه با سلامتى شما باشد.

بیضه بزرگ بهتر است یا بیضه کوچک؟

اندازه بیضه مانند قسمت های دیگر بدن در هر شخص متفاوت است، اما نکته مهم این است که بیضه کوچک یا بزرگ تأثیر کمی بر سلامتی دارد یا هیچ تاثیری ندارد.

طول متوسط یک بیضه بین 4.5 – 5.1 سانتی متر (در حدود 1.8 تا 2 اینچ) است. بیضه هایی که طول آنها کمتر از 3.5 سانتی متر (حدود 1.4 اینچ) باشد، کوچک در نظر گرفته می شوند.

به دلیل اینکه اسپرم در بیضه تولید می شود، در صورت داشتن بیضه کوچکتر، احتما اینکه اسپرم کمتری از حد متوسط ​​تولید کند بیشتر است.

زمان رشد بیضه ها

بیضه یک مرد در بدو تولد حدود ١ سانتیمتر مکعب است و تا حدود ٨ سالگی به همان اندازه باقى مى ماند، سپس از سن ٨ سالگى دوباره شروع  به رشد می کند. بیضه ها به طور منظم و پيوسته رشد مى كنند تا در زمان بلوغ به اندازه بيضه هاى يك مرد بالغ برسند. در اين زمان موهاى مربوط به ناحیه ى اسکروتوم (كيسه بيضه) و اطراف دستگاه تناسلی شروع به رشد می کنند. گرچه بیضه ها با سرعت يكسان رشد می کنند، ولى ممکن است يكى از آنها کمی بزرگتر و کمی طولانی تر از دیگری رشد کند، همچنین به طور معمول یک بیضه کمی پایین تر از دیگری قرار مى گيرد.

علت کوچک شدن بیضه

آیا اندازه بیضه ها تغییر می کند؟

با افزايش سن، تولید تستوسترون كاهش مى يابد چرا كه بيضه ها شروع به كوچك شدن مى كنند، این توصيف به عنوان آتروفی بیضه شناخته شده است.

این تغییر در اندازه به طور معمول خيلى تدریجی رخ مى دهد و ممکن است خيلى هم به چشم نيايد. هنگامی که اين اتفاق به طور طبیعی رخ دهد، هیچ تهدیدی برای سلامتی محسوب نخواهد شد.

پایین آمدن سطح تستوسترون می تواند منجر به کاهش میل جنسی و كاهش توده عضلانی شود، اما بروز این تغييرات در روند افزايش سن كاملا طبيعى است.

برخی از مشکلات بهداشتی و پزشكى نيز ممكن است باعث بروز کوچک شدن بیضه شوند، از جمله:

 • بیمارى های مقاربتی مانند سوزاک و سفلیس
 • اوریون، سل و برخی عفونت های ویروسی مربوط به بیضه ها
 • تروماى شدید بیضه ها

عوامل بی خير ديگرى نيز وجود دارند كه می توانند باعث ایجاد تغییرات موقتی در بیضه و كيسه بیضه شوند، به خصوص كاهش دما كه می تواند باعث کوچک شدن كيسه بيضه ها به طور موقت شود و این هیچ تاثیری در اندازه بیضه ها ايجاد نخواهد كرد.

در صورت قرار گرفتن در معرض آب سرد یا هواى سرد، ممکن است بیضه ها به طور موقت منقبض شده و به سمت بدن جمع شوند كه به آن انقباض کرماستریک گفته مى شود، دليل رخ دادن اين واكنش اين است که بیضه ها همواره سعی می کنند دمای معینی که برای تولید اسپرم ایده آل است را حفظ کنند. این دما کمی خنک تر از میانگین دمای بدن است، به همین دلیل بیضه ها از بدن فاصله دارند. اما هنگامی که در معرض آب سرد یا دمای سرد قرار مى گيريد، عضله كروماتر جمع مى شود و بیضه ها را برای گرم كردن به سمت بدن می کشد.

آیا اندازه بیضه ها متفاوت است؟

اين که یک بیضه کمی بزرگ تر از دیگری باشد كاملا طبيعى است. معمولاً هیچ توضیح پزشکی یا بهداشتی برای اختلاف اندازه بيضه ها وجود ندارد. اما اگر متوجه تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو بیضه شدید، حتما پزشک خود را در جريان قرار دهيد.

سرطان بیضه یا پیچ خوردگی بیضه که به دليل پیچ خوردگی بند ناف (بند اسپرماتیک) است، باعث بروز درد و تورم می شود و باید به سرعت پس از بروز علائم توسط پزشک مورد بررسى و درمان قرار گيرد.

تشخیص کوچک شدن بیضه

پزشک معمولا با طرح سؤالاتی در مورد سبک زندگی و سابقه پزشکی، تشخیص کوچک شدن بیضه را آغاز می کند و همچنین در مورد هر نوع دارویی که فرد مصرف می کند هم سؤال خواهد کرد، پزشک همچنین با نگاه به خصوصیات زیر می تواند بيضه ها را به صورت فيزيكى معاينه كند:

 • اندازه
 • شكل
 • بافت
 • سفتى

تشخیص کوچک شدن بیضه

و بالاخره یک پزشک ممکن است آزمايش هاى ديگرى را هم انجام دهد تا علت ایجاد آتروفی مشخص شود.

اين آزمايش ها به شرح زير است:

 • سونوگرافی بیضه ها برای دیدن ناهنجاری ها و جریان خون
 • ازمايش خون براى يافتن نشانه هايى ازعفونت
 • آزمایش سواب یا آزمایش ادرار برای بررسى عفونت هاى مقاربتى
 • تست های سطح هورمون

درمان کوچک شدن بیضه

چه کار کنیم که بیضه هایمان بزرگ شود؟ چگونگی درمان کوچک شدن بیضه بستگی به علت اصلی آن دارد. درمان های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی بیوتیک برای عفونت
 • تغییر در سبک زندگی
 • هورمون درمانى
 • جراحى ( خصوصا در مورد پیچ خوردگی بیضه)

اگر فرد به موقع آتروفی بیضه را تشخيص دهد و در اسرع وقت درمان كند، ممکن است بتواند از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كند.

برخی از شرایط، مانند پیچ ​​خوردگی بیضه، به درمان فوری نیاز دارند تا از آسیب دائمی بیضه جلوگیری شود.

درمان سنتی کوچک شدن بیضه

برخی افراد ادعا می کنند که درمان سنتی کوچک شدن بیضه وجود دارد. هیچ شواهد بالینی اى وجود ندارد که نشان دهد هرگونه داروی طبیعی می تواند آتروفی بیضه یا علل اصلی آن را بر طرف کند.

بزرگ کردن بیضه

چه کار کنیم که بیضه هایمان بزرگ شود ؟ لازم به ذکر است که هیچ روش اثبات شده پزشکی برای افزایش اندازه بیضه وجود ندارد. وقتی خون در اندام تناسلی شما جاری می شود، بیضه ها به طور موقت بزرگ می شوند. پس از اوج گرفتن، اندازه آنها به اندازه طبیعی برمی گردند.

توصیه پزشک برای کوچک شدن بیضه

افراد باید هميشه اندازه و شکل بیضه های خود را به طور منظم بررسى كند.

اگر یکی یا هر دو بیضه بطور قابل توجهی کوچکتر شود، بهتر است در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید.

در صورت تسخيص و درمان در مراحل اوليه، مى توان از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Fred چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 460 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ۳۵ساله و مجرد هستم در ۱۸سالگی واریکوسل بیضه چپ در بیمارستان ناجا عمل کردم هیچگونه ازمایش اسپرم و سونوگرافی هم انجام ندادم تشخیص معاینه پزشک واریکوسل درجه۳بود
  در سال ۹۴ازمایش اسپرم و سونوگرافی دادم تعداداسپرم ۸۰میلیون بود
  الان متوجه شدم بیضه چپم کوچیک شده و میل جنسیم نسبت به قبل کمتر شده مراجعه کردم سونوگرافی و ازمایش اسپرم و هورمون دادم در سونوگرافی دربیضه چپ اتروفی نوشته شده
  تعداد اسپرم ۳۵میلیون شده
  دکتر گفتن بیضه چپم از بین رفته و عفونت پروستات یمقداری دارم
  خواستم ازشما جناب دکتر بپرسم که ایا ببضه چپ من از کار افتاده و این باعث چه مشکلاتی در من میشود
  باتشکر از زحمات شما و وقتی که میزارید
  1. تصویر کاربر Fred یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   دکتر برام داروهای زیر را گرفته
   سیپروفلوکساین۵۰۰
   تامسوور۰.۴
   پروستا باریچ
   من هنوز استفاده نکردم
  2. تصویر کاربر Fred یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   داروهای تجویز شده که هنوز استفاده نکردم
   تامسوور۰.۴
   سیپروفلوکساسین۵۰۰
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اگر أتروفي شده باشد نطفه تشكيل نمي شود و لي هورمون مردانگي از بيضه ترشح مي شود

  4. تصویر کاربر Fred سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   با توجه به ازمايشات و سنو شما جه تشخيصي و درماني داريد
   وايا عفونت يروستات دارم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام عفونت پروستات نداريد و هيچ دارويي استفاده نكنيد و كاهش ميل جنسي جنبه فكري،،، ذهني و استرس و اضطراب است

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Omid جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  سلام 30 سالمه ، 85 کیلو وزنمه بیضه ها کوچکتر از حد نرمال حدود 2/25 سانت میل جنسی متوسط به بالا،ولی موهای بدنم به نسبت بقیه کمی کم پشت ،ولی رشد پستان و ... ندارم ،اسپرم زیر 5 میلیون و کم تحرک، تستسترون حدود 300 و ال اچ اف اس اچ و پرولاکتین هم نرمال بودن ، سونوگرافی بیضه و معاینه هم شدم واریکوسل ندارم، انواع اقسام مولتی ویتامین های گیاهی و شیمیایی و یه دوره هم امپول hcg مصرف کردم ولی بی فایده بود ivf هم کردیم به زور دوتا جنین تشکیل شد که متاسفانه منفی شد، تو رو خدا کمکم کنید چیکار کنم که اسپرم بهتری ساخته بشه و بتونم بچه دارشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك گرم قرص ويتامين c  سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی آقای دکتر من نزدیک به ۱۰ سال هست که بیضه سمت راستم کوچک شوده و بیضه سمت چپم حست می کنم نیست دکترهم زیادی رفتم وآزمایش های زیاد هم دادم ولی جواب منفی گرفتم می خاهستم بدام فاده دارد دونبال درمان باشم یا نباشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  سلام.حدود دو روزی هست بیضه سمت راستم درد میکنه و به هر تماسی حساس شده ینی تا دست بزنم درد میگیره بعد از روز اول یه حالت افتادگی به خودش گرفت و در اواسط روز دوم احساس کردم کمی کوچک شده ، مشکلی در ادرار پیش نیومده و عادیه اگر لازمه براتون عکس بفرستم
  فعالیت بدنی ندارم و مدام پشت میز میشینم
  17 ساله ام
  وزنم 100 کیلو
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر. بنده 29سالمه وچندسال پیش واریکوسل گ 2داشتم وعمل کردم والان سه ساله متاهلم ونزدیکی دارم بچه دارنمیشم و باید چیکارکنم، دکترم رفتم ازمایش دادن گفتن نرماله وقرص ال کارنیتین500میلی واوومید50 سه چهارماهه مصرف میکنم اما تاثیرنداشته، ازمایشات پیوست ارسال گردید.ممنون ازلطفتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   أزمايش شما طبيعي است خانم شما بررسي شوند و أزمايش را هم تكرار كنيد

 • تصویر کاربر على دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان؛ بنده بىضه سمت چپم بزرگتر است بىضه سمت راستم خىلى کوچولو شده هىچ دردى ندارم ولى خىلى نگرانم کرده سنم 41 سالم؛ متاهل هستم فرزندم دارم شکل گلابى خىلى بزرگ است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر سهراب دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با درود، پسر بیست و یک ساله هستم. آقای دکتر چند وقتی است که دیربه‌دیر خودارضایی می‌کنم، شاید ده روز یک‌بار یا سیزده روز یک‌بار. در این بازه‌ی ده‌روزه یا سیزده‌روزه، خیلی کم حالت نعوظ برایم پیش می‌آید، بیشترش هم در اول صبح. کلاً جدیداً خیلی کم تحریک می‌شوم (دکتر چند وقتی است که کتابخون شدم، آیا ربطی به کم تحریک شدنم داره؟!). پس از آن بازه‌ی ده یا سیزده هنگامی که خودارضایی می‌کنم مایع منی یه‌جورایی حالت ژله‌مانند و کمی زردرنگ دارد. بار دوم هم همینجور و کم‌کم از روزهای بعد و بارهای بعد دوباره به حالت طبیعی برمی‌گرده. دکتر این کم‌تحریکی، این رنگِ زرد و این ژله‌ای بودنِ منی پس از ده روز طبیعی است؟! مگر همیشه درحال اسپرم‌سازی نیستیم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   رنگ و ژله اي بودن مني طبيعي است

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام وقتتون بخیر بنده ۳۱سالمه و همونطور که میدونید چند ماهی میشه که با علائم درد و سوزش در زیر شکم بیشتر چپ و سوزش در ناحیه تناسلی و تورم رگ مانند در کنار بیضه چپ و همچنین نامتقارن بودن بیضه ها و سوزش و خارش در بیضه و سفت شدن و درهم تنیده شدن طناب بیضه چپ مخصوصا در هنگام ادرار می‌باشم که شما فرمودید التهاب پروستات دارم ده روز اول دستوردادید در آب گرم بنشینم روزی دوبار هر بار ۱۵ دقیقه و شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ روزی یکی استعمال کنم که انجام شد و دوباره از شما پرسیدم ده روز دوم علایمم تقریبا بود که شما دوباره دستور دادید بعلاوه دستوراتتون در ده روز اول هر ۱۲ساعت یک قرص بکلوفن ۱۰ میل هم میل کنم که تقریبا ده روز دوم هم داره تموم میشه ولی هم چنان درد در زیر شکم بیشتر سمت چپ وقتی می دوم وجود داره و با اینکه بیضه چپم اون تورم اول رو نداره ولی هنوز طناب بیضه چپم که سفت میشه و تورم رگ مانند که هی بزرگ و کوچک میشه و کاملا جدا از بیضم می‌باشد وجود داره و نامتقارن بودن بیضه هام هم کمتر شده ولی نه به طور کامل دستور شما چیست جناب دکتر ، آیا دستوراتتون رو دوباره ادامه بدم یا دارویی دیگه تجویز میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   عمل جنسي داشته باشيد و دستورات قبلي را يك ماه تكرار كنيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  33سال سن دارم. ازمایش قبل سطح تسترون 2 بود والان بعد از تزریق دوز 250 تستوسترون به 1.5 رسیده. چربی بدنم زیاد شده و بیضه هام روز ب روز کوچیکتتر میشه بهتون بگم تقریبان به 1.5 و 1 رسیده. بدجور کلافه شدم اصلان حس جنسیم از بین رفتنه. ازمایش رو براتون میفرستم. امپول اچ سی جی جواب میدهد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   چون أزواسپرم هستيد به مركز باروري شهر خودتان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر۲۳ ساله هستم از ۱۳سالگی یه سوراخ زیرسر التم ایجاد شده که موقع ادرار از اونجاهم ادرار خارج میشه ولی تا الان به بخاطر خجالتی بودن و استرس از عمل و ...تاحالا به کسی یا خانواده ام نگفتم. الان چندوقته گاهی اوقات وقتی ادرار میکنم برمیگردم انگار دوباره ادرار دارم و دوباره هم میرم باز انگار دارم واگه دستشویی نرم یه حالتی ناخوشایندی بهم دست میده .بعد یکی دوروز خوب میشه.اما الان سه چهار روزه که بیضه سمت چپم درد میکنه و انگار بزرگتر و کج شده و انگار روی بیضه چپ چیزی هست که دست میزنم درد میگیره و وقتی ادار میکنم گاهی اوقات انگار چیز علیظ قهوه ای رنگی خارج میشه.الان رفتم دیدم زیر پوست الت یه دونه سفید رنگی هست.بخاطر همینا خیلی استرس دارم و باعث کم اشتهاییم شده.
  برا مورد اول نیاز به جراحی هست؟ من خیلی از عمل میترسم؟و اشکال داشت که تا الان به کسی نگفتم؟
  ممنون میشم درمورد هرکدوم راهنمایی کنید و باید به چه دکتری مراجعه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم استعمال ده روز و به پزشك اورولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر