علائم بزرگی خوش خیم پروستات و بهترین راه های درمان آن

پروستات با افزایش و بالا رفتن سن بزرگ می‌شود، به طوری که اکثریت مردان 80 ساله دارای علائم ادراری پروستات می‌ شوند و بزرگی خوش خیم پروستات رخ می دهد. بزرگی خوش پروستات سرطانی نیست و قابل درمان می باشد.

معمولاً قبل از 40 سالگی به ندرت مردان مبتلا به علائم پروستات می‌شوند و بعد از 40 سالگی علائم شروع شده و بعداز 50 سالگی علائم شدید می‌شود. در ادامه علائم بزرگی خوش خیم پروستات را بحث خواهیم کرد اما به طور خلاصه این علائم کاهش فشار ادرار، تکرار ادرار، سوزش ادرار، ادرار قطره قطره می‌باشند. پروستات شبیه گردو است و زیر مثانه قرار گرفته و چون در همین قسمت مجرا به مثانه وصل می‌گردد، دور مجرا قرار می‌گیرد و با بزرگ شدن روی مجرا فشار آورده و باعث تنگی مجرا می‌شود و در نتیجه مثانه باری تخلیه ادرار دچار مشکل شده و علائم پروستات ظاهر می‌شود.

علل بزرگی خوش خیم پروستات

به طور قاطع به غیر از افزایش سن، هنوز علت واقعی بزرگی خوش خیم پروستات مشخص نشده است. بسیاری از دانشمندان تصور می‌کنند که هورمون جنسی مردانه که تسترسترون می‌باشد، نقش تأثیرگذاری در بزرگی پروستات بازی می‌کند و عقیده دارند که تستوسترون باید وجود داشته باشد تا بزرگی خوش خیم پروستات به وجود آید، ولی از طرفی الزاماً به طور مستقیم باعث این وضعیت نمی‌باشد. تستوسترون از بیضه ترشح می شود و هورمون جنسی مردانه می‌باشد.

دیده شده بچه‌هایی که فاقد هر دو بیضه بوده‌اند و در نتیجه این هورمون جنسی در آن ها وجود ندارد، در سنین بالا دچار بزرگی خوش خیم پروستات نمی‌شوند. در یک مطالعه انجام شده 26 کودک بدون بیضه که در کاخ بزرگان در چین هستند، مورد معاینه قرار گرفتند 81 درصد پروستات قابل لمس نداشتند. هورمون جنسی دیگری که عقیده دارند در بزرگی پروستات اثر دارد دی هیدرو تسترسترون قوی‌ تر است. قرص فینتراید که بیماران برای کوچک شدن پروستات مصرف می‌کنند، باعث می شود که DHT از بین برود و پروستات کوچک گردد. یکی دیگر از عوامل، هورمون استروژن است که باعث رشد پروستات می‌گردد.

رژیم غذایی ممکن است در بزرگی خوش خیم پروستات نقش داشته باشد ولی مطالعات زیادی برای روشن شدن آن باید انجام شود.

گزارشات چنین نشان می‌دهد که خوردن زیاد پروتئین حیوانی باعث بزرگی پروستات می‌شود. مردان بالای 60 سال در روستاها که کمتر مبتلا به بزرگی پروستات می‌شوند، در مقایسه با شهر نشین‌ها که پروتئین زیاد مصرف می‌کنند، کمتر دچار بزرگی پروستات می‌شوند. بزرگی خوش خیم پروستات با چاقی، فشار خون، چربی به بالای خون و دیابت ممکن است در ارتباط باشد.

خلاصه علل بزرگی پروستات

 • وجود هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون
 • دی هیدرو تستوسترون (DHT) که 10 برابر قوی‌تر از تستوسترون می‌باشد.
 • استروژن
 • چاقی، فشار خون، دیابت، چربی بالای خون

پروستات خوش خیم

علائم بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات شایع‌ ترین علت علائم اداری تحت سیستم دستگاه ادراری در مردان می‌باشد. علائم به دو دسته تقسیم می‌شوند، یکی علائم تحریکی مثانه که شامل سوزش و تکرر ادرار و شب ادراری است و دسته دوم علائم انسدادی که به صورت تأخیر در ادرار کردن، به طوری که بیمار باید مدتی صبر کند تا ادرار خارج شود.

دیگر علائم به شرح زیر است:

 • قطع و وصل ادرار
 • باریک شدن ادرار
 • زور زدن برای تخلیه ادرار
 • احساس عدم تخلیه ادرار و ادرار قطره قطره احساس پری مثانه
 • درد شکم
 • سنگ مثانه
 • بند آمدن ادرار
 • ادرار عفونی
 • عفونت‌های ادراری

به طور خلاصه، تکرار ادرار و سوزش ادرار،‌ سریع به توالت رفتن، کاهش فشار ادرار، قطع و وصل ادرار، تأخیر و صبر کردن برای تخلیه ادرار، احساس عدم کامل تخلیه ادرار، شب ادراری، عفونت ادراری، بند آمدن ادرار، بی اختیاری ادرار، ادرار خونی، زور زدن برای تخلیه ادرار، آسیب کلیه از علائم بزرگی خوش خیم پروستات هستند.

بزرگی پروستات

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات بر اساس گرفتن شرح از بیمار، علائم اداری، معاینه پروستات از راه مقعد صورت می گیرد. آزمایش ادرار، برای بررسی وجود خون در ادرار و آزمایشات مربوط به کلیه و انجام آزمایش PSA برای بررسی وجود یا عدم وجود سرطان (اگر چه انجام PSA برای هر بیماری الزامی نمی‌باشد)، سونوگرافی سیتوسپکی باریک شدن فشار ادرار، عدم تخلیه کامل ادرار از مثانه، شب ادراری، به سرعت به توالت رفتن برای تخلیه ادرار از علائم مهم در تشخیص بیماری بزرگی پروستات می‌باشد.

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

اصولاً درمان بزرگی خوش خیم پروستات با توجه به شدت علائم اداری، سن و وضعیت قلبی، ریوی بیمار تصمیم‌گیری می‌شود. در تعداد معدودی از بیماران با تغییر در روش زندگی روزانه علائم ادراری آنها کاهش می‌یابد. این عوامل شامل:

 • تخلیه ادراری(زودتر تخلیه کردن)
 • تخلیه ادرار در حمام، اگر احساس ادرار کردن هم نداشته باشند.
 • عدم استفاده از داروهای بدون نسخه پزشک، مثل داروهای ضد حساسیت و ضد اختناق‌ها که باعث می‌شود مثانه نتواند ادرار را تخلیه کند.
 • خودداری از خوردن کافئین، الکل، غذاهای قند
 • کاهش و کم کردن استرس و اضطراب، چون باعث تکرر ادرار می‌شود.
 • ورزش کردن علائم را کاهش می‌دهد.
 • نشستن در آب گرم

# بیمارانی که حتماً باید عمل جراحی شوند:

 • آسیب کلیه نارسائی کلیه
 • سنگ‌های کلیه
 • عفونت‌های تکرار شونده
 • بی‌اختیاری ادرار
 • عدم تخلیه کامل ادرار
 • ادرار خونی
 • علائم شدید ادراری

متأسفانه بسیاری از مردان مبتلا به علائم ادراری که مدت طولانی از آن می‌گذرد، نسبت به درمان بی‌توجهی و سهل‌ انگاری کرده و دچار آسیب کلیوی شده و ممکن است بعد از عمل بعضی از علائم ادراری بهبود نیابد. بنابراین درمان پروستات در مراحل زودرس و اولیه و مراجعه سریع به پزشک بسیاری از مردان بدون هیچ گونه عارضه بهبود می‌یابند.

درمان دارویی پروستات

در حدود 40 درصد بیماران مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات ممکن است با درمان دارویی خوراکی بهبود یابند. این دسته از افراد معمولاً علائم شدید ادراری ندارند که به درمان دارویی پاسخ می‌دهند. بهترین روش درمانی دارویی که شبی یک عدد و فینستراید روی یک عدد می‌باشد.

عمل جراحی پروستات

عمل جراحی پروستات

عمل جراحی پروستات به طور متداول در دنیا به دو روش بسته و باز صورت می‌گیرد. عمل باز همان طور که از نامش مشخص است بیمار تحت عمل جراحی باز قرار می‌گیرد و لذا زیر ناف شکاف عرضی در حدود 10 سانتی متر داده می‌شود، بعد از باز کردن پوست، عضلات قطع و یا جداسازی می شوند، پس مثانه به طور طولی باید باز گردد و پس از طریق گردن مثانه پروستات با رعایت نکات مهم تکنیکی برای جلوگیری از بی‌ اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات خارج می‌گردد، اگر جراح تجربه و مهارت کافی را داشته باشد و بتواند خیلی آرام قسمتی از پروستات را مجرا چسبیده است پروستات آزاد خارج کند هرگز بی‌اختیاری ادرار بعد از عمل به وجود نمی‌آید.

معمولاً از 100 نفر مبتلا به بزرگی پروستات که باید عمل جراحی شوند، فوراً 5 نفر باید به روش باز عمل شوند. بعداز خارج کردن پروستات، گردن،‌ مثانه در ساعت‌های 5، 7، 11 دوخته شود و با گذاشتن یک لوله خارج در اطراف مثانه، عضلات فاسیا و پوست دوخته می‌شود و در حین عمل یک سوند فولی حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید گذشته شود.

هر جراحی در عمل بسته مهارت و تجربه کافی را دارد،عمل باز را انجام می‌دهد. در عمل باز پوست، عضلات و مثانه باز می‌شود، در حالی که در عمل بسته چنین اتفاقی نمی‌افتد. در عمل باز حداقل بیمار یک هفته باید در بیمارستان بستری باشد و لذا هزینه بیمار بسیار زیاد خواهد شد. معمولاً باید در طول یک هفته سوند مجرا؛ سوند داخل مثانه و اطراف مثانه خارج گردد. در گذشته عقیده بر این بود که پروستات اگر از 60 گرم بزرگتر باشد،‌ باید به صورت عمل باز پروستات خارج شود، در حالی که افرادی که تجربه کافی در عمل بسته دارند، پروستات‌های بزرگتر از 60 گرم را به راحتی عمل می‌کنند.

عمل جراحی بسته به چند روش در دنیا انجام می‌گیرد:

 • رزکسیون پروستان با TUR- P
 • لیزر
 • با سونوگرافی (HIFU)
 • بخار کردن پروستان با گرما (هیپوترمیا)

از عمل‌های بسته فوق روش رزکسیون پروستات که با دستگاهی وارد مجرا و مثانه می‌شود، پروستات به صورت قطعه قطعه خارج می‌شود.

پس از خارج کردن تمام پروستات و کنترل خونریزی و گذاشتن سوند فولی در مجرا دو روز بعد سوند خارج و بیمار مرخص می‌گردد. شرط مهم و اساسی در خصوص این روش جراحی خارج کردن تمام پروستات می‌باشد، چنان چه تمام پروستان خارج نشود، ممکن است علائم بیمار بعد از مدتی عود کند. قابل تذکر است، این روش جراحی بسیار سخت و در دست جراحان ماهر باید صورت بگیرد که تجربه و مهارت آن را داشته باشند.

از سایر روش‌های بسته که در بالا ذکر شد به طور پراکنده انجام می‌گیرد، چون متأسفانه بیمار بعد از مدتی با عود علائم مراجعه می‌کنند و نیاز به عمل جراحی TUR- P می‌گردد. در دنیا بیشتر عمل TUR- P یا رزکسیون پروستات انجام می‌گیرد و از سایر عمل‌های بسته به ندرت انجام می‌شود.

عمل بسته با توجه به طولانی بودن بستری بیمار، هزینه و عوامل هرگز با عمل بسته TUR – P قابل مقایسه نمی‌باشد. 90 تا 95 درصد بیماران مبتلا به بزرگی پروستات در دنیا با این روش مورد عمل جراحی قرار می‌گیرند. کسانی که هم زمان با بزرگی پروستان سنگ بزرگ در مثانه داشته باشند یا سرطان مثانه هم زمان وجود داشته باشد و چنان چه بیمار مبتلا به بزرگی پروستات به علت آرتروز زانوها نتواند روی تخت پاهای خود را خم کند و در نهایت اگر پروستات خیلی بزرگ باشد با این روش نباید عمل جراحی انجام شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمدرضاحیدری دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  من 82سال سن دارم آزمایشی که انجام دادمPSA=9.3و PSA free=2.3 رو نشون داده وکراتینم2.3هست
  آیا پروستات بنده نیاز به عمل جراحی دارد با توجه به اینکه در حالب ومثانه نیز به این واسطه سنگ دارم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   نمونه برداري از پروستات بايد انجام شود
 • تصویر کاربر سمیه دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام؛
  طبق سونو انجام شده کیست به ابعاد 8*6 در خط وسط پروستات با احتمال اوتریکی (اگر اشتباه ننوشته باشم)مشهود است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   مهم نيست نگران نباشيد
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با سلام 48 سالمه حدود 2 سالی است که مداوم سوزش (سوزاک )مجرای ادرار دارم هرچه دکتر رفتم بهتر نشدم . 6 ماه قبل سنو دادم اندازه پروستات 58 سی سی بود ومشکل دیگری در مثانه و... نبو د . عکس تنگی مجرای ادرارهم سالم است. 9 ماهی افلوکساسین 200 و 300 مصرف کردم ومدتی پرازوسین - تامسولوسین و در حال حاضر ترازوسین 1گرم . خلاصه دوسه هفته ای بهتر بودم اما مجددا شروع به سوزش کرده و لبا س زیر بو می گیرد .خیلی اذیت می شم .لطفا در صورت صلاحدید داروهای مربوطه را با دوز مصرفی تجویز فرمایید.ضمنا قبلا نیز از حضرتعالی سوال داشته ام که شما فرمودید خلاصه گویی کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سيتولوژي ادرار داده شود
 • تصویر کاربر سام جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام دکتر-من رفتم دکتر برام سونو پروستات و کلیه و مجاری نوشت-تکرر ادرار دارم-نتیجه سونو پروستاتم 37 سی سی بودش-دکتر بم گفت خطرناکه و زیاد نزدیکی کنید و سیپروفلاکسسین برام نوشت-نظر شما چیه؟
  در ضمن 29 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   اصلا خطري ندارد
 • تصویر کاربر محمدایمانی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من بخاطر عدم خوب تخلیه مثانه به دکتر رفتم منو به سونوگرافی فرستادجوابش این اومد.کلیه ها واکوزنیسیته طبیعی است و طول کلیه راست 111 میلیمتر وضحامت پارانشیم 18میلیمتر طول کلیه چپ 129میلیمتر وضحامت پارانشیم کلیه 20-مثانه با دیوار ضحیم وحاوی دبری ها اکوزن شناور دیده میشود -پروستات به حجم 22سی سی ونرمال-pvr به حجم 112 سی سی و بیش از حد نرمال است میشه لطف کنید بگید چی اقای دکتر در ضمن گفت پروستاتت بزرگه-ممنون میشم با پیامک بگید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  دکتر من چند وقتی بود که دچار سووزش ادرار پس از دفع آن بودم ، با آزمایش ادرار مشخص شد کمی خون در ادرار وجود دارد اما با چشم قابل دیدن نبود(عفونت دیده نشد)
  پس از سونوگرافی از کلیه و مجاری و پروستات مشخص شد که ۲۰ سی سی ادرار در مثانه باقی میماند(غده و یا سنگ در کلیه وجود نداشت) و دکتر تشخیص التهاب پروستات را داد و داروهای Tamsulosion و ciprofloxacin 250 و celecoxib و یک آمپول ضد التهاب داد ، بعد از ۳ روز مصرف دارو ها امروز مشاهده کردم که هنگام انزال مایع منی از من خارج نمیشه
  آیا عوارض داروهای شل کننده پروستات یا مشکل جدی پیدا کردم ؟ ممنون میشم پاسخ بدین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   علت تامسولوزين است

 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام، دکتر من 23 ساله هستم 1سالی میشه که گاهی اوقات هنگام انزال ناحیه بین آلت تناسلی و مقعدم(فکر میکنم پروستات باشه) درد میگیره قبلا رابطه جنسی خیلی انجام میدادم، چندین بار تو چند ساعت در 1روز، خواستم بدونم پروستاتم مشکل نداره؟؟ مشکل حادی نیست؟؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 408 مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر قوامی
  با عرض سلام و ادب
  بنده 52 ساله مدت دو سالی است که مشکل ادراری پیدا کردم. در ابتدا مشکل بیشتر به صورت تکرر و سوزش ادراری نمود پیدا کرد و در یک سال اخیر مشکل عمده عدم تخلیه کامل و گاهی سوزش ادراری است. بر اساس ازمایشات بعمل امده مقدار psa توتال در شهریور 95 یک ممیز هفت دهم (17) و در بهمن 96 مقدار psa توتال چهل و شش صدم (046) و psa ازاد هفده صدم (017) و نسبت psa ازادبه psa توتال سی و هفت صدم (037) اعلام شده است. در سونوگرافی سال 95 اشاره گردیده که ندول منفی و حجم پروستات 25 سی سی و رشد پروستات به داخل مثانه است‌. کمی درد در قسمت کمر دارم البته همیشگی نیست. در نتایج سونوگرافی سال 96 نیز امده است سنگ سه میلی متری قسمت قدامی فوقانی پروستات در مدخل مجرای خروجی ادرار نمایان است. اندازه پروستات در ابعاد 34*31*36 میلی متر با حجم 20 سانتی متر مکعب طبیعی است. نتایج ازمایشات و سونوگرافی در سالهای 95 و 96 به پیوست ارسال میگردد. موحب امتنان خواهد بود که اینجانب را در روند درمانی راهنمایی بفرمایید
  با تشکر از وقتی که در اختیار بنده قرار داده اید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   لازم است كه بيوپسي پروستات انجام شود حتي اگر جواب منفي شود
  2. تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   جناب اقای دکتر قوامی
   با سلام و احترام
   و تشکراز پاسخی که به سوال قبلی بنده ارایه فرمودید
   مبنی بر اینکه بیوپسی پروستات انجام شود
   با توجه به مقدار psa توتال که در سال ۹۵ عدد یک ممیز هفت دهم (1/7) و در سال ۹۶ Psa توتال مقدار چعل و شش صدم (0/46) می باشد و با در نظرگرفتن نتایج سونوگرافی و ازمایشات که در سوال قبلی برای جنابعالی ارسال نمودم
   ایا انجام بیوپسی را با توجه به عوارضی که به همراه دارد توصیه اکید می فرمایید؟
   این موضوع بنده را نگران ساخته است
   با تشکر
  3. تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۴ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   جناب آقای دکتر قوامی
   با سلام و احترام
   و تشکراز پاسخی که به سوال قبلی بنده ارایه فرمودید
   مبنی بر اینکه بیوپسی پروستات انجام شود حتی اگر جواب متفی شود

   با عنایت به اینکه مقدار psa توتال درشهریور سال ۹۵ یک ممیز هفت دهم (1/7)

   در بهمن سال ۹۶: Psa توتال چهل و شش صدم (0/46) ، psa آزاد هفده صدم (0/17)
   و نسبت psa آزاد به توتال سی و هفت صدم (0/37) اعلام شده است،
   و علایم هم عدم تخلیه کامل ادرار و گاهی سوزش ادراری است (حدود دو تا سه سال سابقه بیماری و ۵۲ سال سن) و با در نظرگرفتن نتایج سونوگرافی و آزمایشات که در سوال قبلی برای جنابعالی ارسال نمودم .
   ایا انجام بیوپسی را با توجه به عوارضی که به همراه دارد توصیه اکید می فرمایید؟
   این موضوع بنده را نگران ساخته است
   با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   بنابراين توسط يك پزشك راديولوژست با تجربه سونوگرافي از راه مقعد انجام دهيد كه مشخص شود ندول در پروستات وجود دارد يه خير اگر نبود نيازي به بيوپسي نخواهد بود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعودبیگی جمعه ۱۱ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام من درباره جوابی که برای سوال با این کد رهگیری m50ed61965 برای من دادید سوال داشتم... 👇
  لطفا به ترتیب جواب بدید با شماره...

  1-با توجه به علایم و بیماری من چه خوراکی و غذاهایی را مصرف نکنم.

  2-قرص سیپروفلوکساسین دوز چند درصد بخورم 250 یا 500 یا بیشتر.

  3-همانطور که گفتم من شبی یکی کپسول تامسولوسین 0.4 می خورم آیا این دارو را همراه با نسخه شما ادامه دهم یا قطع کنم.

  4-آیا آزمایش ادرار من را مشاهده کردید فرستادم نتیجه اش خوب است.

  5-آیا شیافت ایندومتاسین برای آرام شدن درد هایی که دارم است اگر مصرف نکنم ایراد داره چون برای من درد ناراحت کننده نیست طبیعی است برای من.

  6-بعد چهار هفته باز دوباره مراجعه کنم به رباط پرسش
  با تشکر از محبت و مهربانی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   خوراك تند نبايد به خوريد ، سيپرو ٢٥٠ ميلي گرم ، تامسولوزين بايد ميل كنيد ، ايندومتاسين هم ضروري است ،مراجعه كنيد بهتر است
 • تصویر کاربر عطاالله دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  یا تغییر وافزایش ظرف یکماه ونیم psaبر اساس آزمایش از دو آزمایشگاه مختلف دچار نگرانی شده ام .در تاریخ 9آذر 96 ازمایشگاه مسعود psa بنده 1.3 بوده است .سپس آزمایش در 28 دیماه 96 در آزمایشگاه آریا در تهرانپارس قنات کوثر psa بنده به 3.85افزایش یافته است که موجب نگرانی شده است . توضیخ اینکه سالها psaبنده در آزمایشگاه مسعود بین 9. (نه دهم )تا 1.3(یک ممیز سه ) بوده است لطفا ارشاد فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 5 سال پیش)
   بعد از سن ٥٠ سالگي هر فرد بايد آزمايش psa را سالي يكبار انجام دهد و چنانچه لازم باشد براي يك بيمار دو بار در سال اين آزمايش را انجام دهيم حتما هر دو آزمايش در يك آزمايشگاه انجام شود حال در مورد شما ١- روزي دو بار هر با ١٥ دقيقه در آب گرم بنشينيد - عمل جنسي داشته باشيد٣- قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم به مدت دو هفته و سپس بعد از دو هفته آزمايش را دوباره چك كنيد و اطلاع دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر