خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلال شنبه ۸ آذر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت اقای دکتر. من ۵۸ سالمه وحدود سه ساله که نزدیکی ندارم. هفته قبل در خود ارضایی خودم منی همراه با خون بود وبعدش دو دفعه تکرار کردم همون بود. لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 8 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر .بنده پسر ۳۴ ساله هستم مجرد چندین ساله ۳ عدد سنگ کلیه ریز دارم و نمیدونم تا الان دفع شده یا نه ولی امروز در ادرار دو لخته خون ریز دیدم و حس میکنم در مدفوع هم داشته باشم خونریزی رو یه وقتایی به شکم میخوابم سمت چپ زیر شکم انگار باد داره و یه وقتایی عصبی میشم سمت راست شکم دقیقا وسط سمت راست اندازه گردو باد میکنه و بادش میخوابه موضوع چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 8 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر Asal8695 شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید همسر من از یک سال پیش درگیر تومور مغزی شده یک جراحی در آذر سال گذشته و یک جراحی خیلی سنگین در تیر ماه امسال داشتن چون هوشیاری پایینی دارن سوند داره الان تقریبا سه ماه میشه که سوند داره و هر ۱۳روز تعویض میشه الان چند روز که داخل سوند لخته خون کمرنگ دیده میشه خواستم ببینم آیا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)

   خير خطري ندارد به علت سوند است

 • تصویر کاربر ardalan شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام .من چند روزه سوزش ادرار دارم .روز ی بار دستشویی میرم شب چندبار .امروز بعد از ادرار چند قطره خون ازم امد.۴۰ ساله .لطفا دارو بفرمایید .یا بفرمایید چکار کن .علائم چه بیماریه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر سهیل شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشیدخدمت آقای دکتر

  دو هفته من مشکل دارم..... اول مثانه اذیت میکرد زود پر میشد و خوب خالی نمیشد..قرص عفونت خوردم فرقی نکرد..مدت زیادی هم یبوست داشتم...حالا مثانه اذیت نمیکنه ولی یک زمانهایی بود احساس پور بودن داشتم... حالا یک احساس درد کمی قلقلکی در بین مقعد و مثانه دارم همش هست.... خیلی ممنون میشم کمک کنید بدون مراجعه اگه میشه.... مرسی......
  1. تصویر کاربر سهیل دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   37 سالمه ... یکی زمانهاییم نردیک کلیه هام تیری میکشه....اول این اتفاقات پایین نافم یک نقط درد میکرد... که بقشو نوشتم... مرسی....
  2. تصویر کاربر سهیل دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   .....
  3. تصویر کاربر سهیل جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر..... مشکل من نوشتم جواب ندادین..... این درد قلقلکی که دارم.... همرو نوشتم؟؟!؟!؟!؟!
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahjam جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  همسر من ۶ روز پیش با رویت ادرار پر رنگ وبعد ادرار خونی بدون هیچ درد وفشار وسوزش وتکررادرار به بیمارستان مراجعه وروز وانجا سیستوسکوپی ونمونه برداری کردن وتشخیص پروستات خونریزی دهنده بسیار بزرگ فعلا دادن تا جواب پاتولژی بیاد والان هم درمنزل سوال ازشون میکنم میگن ادرار در طول روز روشن فقط آخرا کمی صورتی میشه خواستم ببینم تاچه حد خطرناکه وچه عاملی باعث این پروستات خونریزی دهنده میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   گاهي بدون دليل خونريزي مي كند

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من چند ساله که سنگ کلیه دارم. یکی از کلیه هام سنگ 8 میل و دیگری 3 میل. هر از چند گاهی در ادرارم لخه های خون مشاهده میکنم به گونه که بعد از دستشویی شرتم از خون قرمز میشه. می خواستم بپرسم دلیلش سنگ هست یا می تواند دلیلی دیگر داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   ممكن است علت ديگري باشد بايد سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر ببخشید دکتر 2الی3روزه در ادرارم کمی خون قرمز رنگ میبینم البته من کارم خیلی سنگینه کمر دردهم دارم خیلی وقتها پاهایم دردهم میکنه ولی این ادرار از خون الان چند روز میبینم میخوام بدونم دلیلش چیه آیا نشانه سرطان یا نه چیکار باید بکنم ممنون از زحماتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر شیرین شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  یه دختر ۱۴ ساله دارم،امروز ادرارش کاملا خونی بود،بدون کوچکترین دردی.از صب تا الانم سه بار این اتفاق افتاده.علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سونوگرافي و سيستوسكوپي بايد انجام شود

 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، من ۲۲ سالمه و دو روز پیش چندساعت بعد از انجام ورزش در ابتدای ادرارم خون به رنگ صورتی مایل به تیره دیدم بدون سوزش و بعد از آن دیگ تکرار نشد و خون ندیدم ، کلیه‌ راستم گاهی اوقات کمی درد میکرد اما حالا میشه گفت یا درد نداره یا خیلی کمه، اما از اون روز به بعد بیضه‌ام چپم درد خفیف داره و گاهیی قطع میشه دردش میخواستم بدونم دلیلش چه میتونه باشه و چه کنم ،،آیا نشانه سرطان؟؟
  فکرنکنم ورم داشته باشه یا چیز دیگ مشاهده نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   علت كار سنگين بوده و سرطان نيست

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   علت كار سنگين بوده و سرطان نيست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات