عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دنيا شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير دكتر خواهش ميكنم پاسخ منو بديد پدر من ٥٠ ساله هست عفونت خون گرفته و گفتن كراتين كليه هاش بالاس بايد دياليزم بشه. جواب ازمايش رو براتون ارسال ميكنم. خواهش ميكنم پاسخ بديد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   بايد دياليز شوند

 • تصویر کاربر فرامرز دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵۶سال دارم آزمایش کراتینم ۱/۳۴ و قندم ۱۰۶ است آیا نیازمند دارو و پیگیری بیشتر هستم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   نه دارو نه پيگيري لازم است

 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر
  من پیری ۲۸ ساله تو آزمایش خون
  اوره ۵۰
  کراتین ۱.۰۰
  و اوره بالاش ستاره زده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مهران جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر. من ٥٢ سال دارم سه روز پيش آزمايش خون و ادرار دادم
  طبق آزمايش كراتين ١.٤٥ و اوره ٣٤ هست. لازمه بگم كه از يك هفته قبل از آزمايش تا روز قبل آزمايش ورزش سنگين دوچرخه سواري حدود ٢٠ كيلومتر هر روز داشتم كه فكر ميكنم آب لازم رانخوردم. به هر حال جواب آزمايش يك كمي برام نگران كننده هستش. ممنونم من را راهنمايي كنين.
  ضمنأ جواب آزمايش را براتون ضميمه كردم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   نگران نباشيد طبيعي است

 • تصویر کاربر جمال پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۵۲ساله هستم و دارای مشکل کلیه های سنگ سازدارم.۴۰سال سابقه سنگ سازی دارم.دو سنگ ۷و۸میلیمتری در کلیه چپ دارم.برای سنگ شکن اقدام کنم؟
  درضمن اوره۴۲/۶وکراتین۱/۳۳می باشد.آیا مشکل کلیه م جدیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   أزمايشات كليه ها طبيعي است و فعلا سنگ شكن نكنيد

 • تصویر کاربر ملیکا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از شما دکتر گرامی
  آقای دکتر ،دخترم 21ساله می باشد که چند وقت درد در قسمت پایین شکم داشت که خودبخود خوب میشد،سونو انجام شد،و سنگ 5میلیمتری نشان داده شد همراه فول نس ..لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   براي دفع سنگ يك عدد كپسول تامسولوزين و مايعات زياد ميل شود ده روز

 • تصویر کاربر کریم پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام واحترام۷۲ساله ومردهستم.امروز نتیجه آزمایش خون وادرار گرفتم.اوره خون۵۲وکریتینین خون۱/۴۵ است سایر موارد نرمال است.ایا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم.سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر کریم دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   آقای دکتر سلام بنده۳۱تیر ماه سوال کردم الان ۷روز میشود پاسخی داده نشه.کد پپیگیری۴۲۲۶۱۶۹۴ میباشد.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   لازم به مراجعه به پزشك نيست مصرف گوشت و نمك كم شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جواب آزمایشو براتون ارسال میکنم..تو دوهفته ۶ کیلو کم کردم .رژیمم غذایی خوبی دارم و ورزش میکنم اما باز روز به روز وزنم پایین میاد..من ۳۴ سالمه..ممنون راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   أزمايشات طبيعي است به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سلی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده مشکل مفاصل داشتم پیش دکتر روماتولوژ رفتم آزمایش خون و ادرار دادم بعد ایشون به من گفتن یه نمونه روماتیسم تو خونت مثبته و تو آزمایشم دور یک آزمایشم خط کشیدن و به‌من گفتن یه آزمایشتو باید تکرار کنی نگاه کردم اون چیزی که خط کشیدن کراتینین خون من هست که 0.81 هست و حالا میخام شما بهم بگین این یعنی مشکل کلیوی ؟؟لطفا لطفا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض ادب و احترام. ضمن تشکر فراوان از حضرتعالی بابت ایجاد چنین بستر مناسب و ساده ای جهت پاسخگویی به هموطنان، باستحضار میرساند چند روز پیش آزمایش ادواری در محل کار انجام شده که مقدار Urea اینجانب بالا H (اوره نرمال 13-43 نتیجه 58 - کراتین نرمال 0.6-1.5 نتیجه 1.2) ثبت گردیده است که موجب نگرانی شده و با توجه به شرایط کنونی و کرونا تصمیم گرفتم فعلا بصورت غیرحضوری نسبت به پیگیری آن اقدام نمایم. لذا به پیوست تصاویر مربوطه تقدیم حضور می گردد. لازم بذکر است سن اینجانب 31 سال ، قد 185 و وزن 70 می باشد که البته تا یکسال گذشته وزن من بین 60 الی 62 بود که طی یکسال گذشته افزایش یافته و به 70 رسیده است! چند ماه پیش در محل کار یکباره درد شدیدی در ناحیه زیر قفسه سینه به من دست داد که بعد از دقایقی رفع شد و پزشک محل کار احتمال کولیک و یا به احتمال کم دفع سنگ کوچک کلیه را داد. با سپاس فراوان از حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   أزمايشات طبيعي است

  2. تصویر کاربر محسن جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   یعنی اوره 58 هیچ خطر و یا هشداری ندارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   خير خطري ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر