عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین چیست؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتینین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

اوره چیست

اوره نخست به صورت آمونیاک بوده که از تجزیه آمینواسید ها ساخته شده، آمونیاک به دلیل سمیت زیاد برای بدن مضر است؛ آمونیاک ها در کبد با دی اکسید کربن (توسط یاخته های کبد ایجاد شده) واکنش نشان می دهند و به اوره تبدیل میشود. این عمل باعث کم شدن سمیت آن می شود تا بدن آن را بتواند در خود نگه دارد و در کلیه توسط نفرون ها دفع می شود. اوره، در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می‌کند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتينین بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتینین بالا

علائم کراتینین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتینین خون بالا چه خطراتی دارد؟

در بالا رفتن کراتینین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتینین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

کراتینین چند نیاز به دیالیز دارد؟

بیماران به‌طور معمول زمانی که مواد زائد بدنشان زیاد می‌شود، نیاز به انجام دیالیز پیدا می‌کنند؛ سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزایش می‌یابد، پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می‌کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می‌شود.

۲ مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می‌شوند، کراتینین و نیتروژن اوره خون است؛ وقتی مقدار این ۲  ماده در خون بالا می‌رود، نشاندهنده این است که توانایی کلیه‌ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.

علت بررسی میزان کراتینین خون

کلیه ها میزان کراتینین خون را در سطح نرمال نگه می دارند. از این‌ رو میزان کراتینین نمایانگر عملکرد کلیه ها است. بالا بودن میزان کراتینین دلیلی از اختلال در عملکرد کلیه یا بیماری های کلیوی است.

آسیب به کلیه ها باعث افزایش سطح کراتینین در خون می شود. این امر به خاطر عدم دفع کراتینین توسط کلیه اتفاق می افتد. بالا بودن میزان کراتینین که به وسیله آزمایش خون مشخص می ‌شود، علتی از نارسایی های کلیه است.

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام بیمار ۶۸ ساله میزان اوره رسیده به ۱۸۰ و کراتین ۵در حال حاضر دیالیز میشه ولی میزان اوره خیلی پایین نمیاد و با بالا رفتن اوره هوشیاری هم کاهش پیدا میکنه امکان بهبود وضعیت بیمار هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام دياليز بيشتر كراتينين را پايين مي أورد ولي بمرور اوره هم پايين مي أيد

 • تصویر کاربر فریدونی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با سلام، خانم ۴۳ ساله هستم کراتینین خونم تو آزمایش ۱‌.۷ هست، قبلا هم کلیه راستم توی سونوگرافی شن نشان داده بود و در آزمایشات هم خون در ادرار دیده شده بود ولی هیچ درد ومشکلی نداشتم، که البته در آزمایش اخیرم خون دیده نشده وفقط کراتینینم ۱.۷ هست، آیا این مقدار برای من بالاست وکلیه هام مشکل یا نارسایی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام أزمايش را يك بار ديگه تكرار كنيد و از خوردن گوشت و نمك زياد خودداري شود

 • تصویر کاربر موسوم پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  پسر ۲۲ ساله ام مشکل شبکیه (شبکوری)وسنگ کلیه دارم ۲۰ و۸ میلی درکلیه به ترتبب چپ وراست البته هیچ دردی ندارم هر ۶ماه ازمایش میدم ازمایش طبیعی است دکترا فقط پودر پتاسیم سیترات روزی ۲با با۲لیوان اب مصرف میکنم ایا ممکنه بعدا برام مشکل ساز باشه البته پدر وماددم فامیلند لطفا راهنمایی کنید متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر M.nik چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما همسرم سابقه سنگ کلیه داره چندروزی درد شدید تو پهلو واطراف ستون فقراتش داره باتوجه به سونو ۴ماه پیش سنگ ۳.۵ میلی که داشته دیروز سونو مجدد گرفتند سنگی دیده نشده احتمال کنده شدن سنگ رادادند خواستم ببینم میتونه از کپسول رواتینکس استفاده کنه چون قبلا با همین دارو سنگاش دفع شده و روزی چندتا بخوره ممنونم
  1. تصویر کاربر M.nik دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   ببخشید جواب سوالم رو کجا باید ببینم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام هر ١٢ ساعت يك عدد ميل شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یگانه سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 42سالمه برای سیتی انژیویو آزمایش اوره و کراتین دادم .میزان اوره 20و میزان کراتین 1.57هست آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام کلیه پلی کیستیک دارم سنگ داره و همینطور کراتین و اوره بالاست کراتین ۵ و اوره ۴۴،برای دفع سریعتر سنگ از کلیه چی پیشنهاد میکنید درد دارم فشارم هم ۱۵. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سنگ خود به خود دفع مي شود دارو لازم نيست

 • تصویر کاربر احمدلو شنبه ۹ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید ببخشید مادر من 66 سالشونه وکراتین خونشون 5.4و اوره 90هست آیا باید دیالیز بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بله بايد دياليز شوند

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  سلام پدرم بیحال هست ومدام انرژی کم میاره ونیاز به سرم میشه سنشون ۷۸ هست و برای آزمایش بردیم گفتن کراتین واوره بالاست به نظر شما این دو مورد از جانب کلیه هست همچنین تو سونوگرافی گفتن مقداری در کلیه شن دارن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بله علت أن كليه ها مي باشد بايد توسط نفرولوژيست ويزيت شوند

 • تصویر کاربر Rr پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من 25 سالمه ورزش حرفه ای انجام میدم،آزمایش خون دادم کراتین1.6 اسید اوریک 7.4 و bun 27 بوده حدود یک ماه پیش برای بهبود عملکرد ورزشی رفتم متخصص ورزشی قرص گاباپنتین 300 برام نوشت بعد سه چهار روز مصرف احساس یک کم سوزش در گلو و خواب آلودگی شدید داشتم بعد چند روز خوب شدم بعد دوباره همون اعلائم اومد سراغم ،حدود بیست روز این قرص رو مصرف کردم ولی الان شیش روزه که نمیخورم ولی اون علائم هنوز هستن.الان به نظر شما چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام كراتينين با هيچ دارويي پايين نمي أيد

 • تصویر کاربر بهرام یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام 64 ساله بیماری فشار خون دارم ،فشار خونم تحت کنترل هست ، ضمنا پروستاتم بزرگ هست حدود 5/5 و تکرر ادرار و سوزش دارم اخیرا در آزمایش کراتین خونم 1/6 و آوره 35 است ، آیا این وضعیت برآیم خطرناک هست ، چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام وضعيت خطرناك نيست كراتنين براي سن شما طبيعي است روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر