عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

31+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mina جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من ازبچگی کلیه ام سنگ سازبوده وازهرچندسال یکباراین مشکل برام پیش میاد والان هم دوباره سنگ داره وحتی عفونت که بخاطرش تب هم میکنم میشه راهنمایی کنید من بدون لیزر وعمل ازشر این دردخلاص بشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   راه ديگري نيست

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  72 ساله هستم و داروی فشار خون تریمترین اج و متورال و امیلودیپین میخورم و ده سال قبل بای پس قلب کردهام در آزمایش روتین امسال کراتنین 1.7 و اوره 57 و بیلیروبین 1.4 و 0.4میباشد .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   • براي سن شما طبيعي است
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر
  من ۳۳ سال دارم،میزان ALT 93و میزان AST47 هست،کراتین ۱.۵،آیا بیماری کبد یا کم کاری کلیه دارم؟چه باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر تارا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در جواب آزمایش ادرار 24 ساعته ام میزان اوره 2360 است.ولی نتایج اسید اوریک و کراتین نرماله. این میزان اوره بالا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   خطرناك نيست

 • تصویر کاربر كريمي جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  شوهرم ٣٦ ساله هستن كراتين خونشون ١٨ هيجده شده و در مراحل اوليه دياليز هستن البيته ايشون فشار هم دارن متاسفانه عكس ازمايشون نميتونم براتون بفرستم اگه لطف كنيد شماره. موبايل برام بفرستيد تا بتونيم عكس ازمايش و سونوگرافي براتون بفرستم و نظر شمارو هم بدونيم ممنون ميشم من اصفهان هستم وگرنه حضوري خدمتتون ميرسيديم
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   بايد پيوند كليه شوند

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . مادرم 60 سالشه. بدون هبچ سابقه قبلی ادرارش قطع شد بردیمش بیمارستان بعد از ازمایشات کفتن کلیه هاش از کار افتاده بعد با دارو تقریبا راه افتاده ولی کراتینینش2.8 و پایین نمیاد میخان نمونه برداری کنن نمیدونم چکار کنم ببرمش تهران یا تو قزوین بمونه تا نتیجش چی میشه . لطفا راهنمایی کنید اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   در قزوين نمونه برداري شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   در قزوين

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برادر من ۲۱سالشه وبه طور مادر زاد تک کلیه مباسد چند سال پیش ازمایش داد پروتینش ۷۰۰بوده الان شده ۲۷۰وکراتینش 1.۵۴بوده الان شده۱.۷۴شده افزایش پیدا کرده داروخای تقویتی وفشار مصرف کرده الان دکتر داروهی فولیک اسیو نفروویت داده خواستم بدونم این اعداد واسه تک کلیه ای عا نرماله یا نه چطوری کاهش بدیم کراتینشو ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   دارو ها مناسب و اعداد هم طبيعي است مصرف گوشت ، نمك محدود شود

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آزمایش ۲۴.۲.۹۸ کراتین خونم 0.74بود بعد بخاطر کمردرد یکسری داروها رو مصرف کردم آزمایش بودیم 30.4.98کراتینم شد۱.۷بعد دچارم پاشدم البته داروی فشارخون وزند مصرف میکنم ودارومسکن برای درد کمر داروها گابا بنزین ۱۰۰-سلکوسیب ۱۰۰ آسپرین ماورالنهر ۵۰ آوی پنتو۴۰ پروگرام ۴ باکلوفن۱۰ لوزارتان۵۰
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   مسكن ها قطع شود

 • تصویر کاربر ایوب پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام وارادت خدمت آقای دکتر عزیز جوانی هستم 31ساله که امسال به طور اتفاقی متوجه شدم فشارخون دارم آزمایش خون وادرار دادم دفع پروتئین نداشتم اوره18وکراتینین 1/34بود آیا مشکلی دارم لازم هست به پزشک متخصص مراجعه کنم ؟باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ورم و درد شدید مفاصل دارم - CRP, ESR بالاست، اسید اوریک 6/1 ، کراتینین 24 ساعته ادرار پایین : 687، در سه آزمایش متوالی خون در ادرار، در سونوگرافی گلیه سمت چپ سنگ 3 میلیمتر، سوزش و تکرر ادارا
  ساکن کیش هستم و دردم را تشخیص نمیدهند .
  بسیار زیاد از سرطان مثانه میترسم
  دو سه روزه دکتر قرص کلشی سین تجویز نموده .
  نجاتم دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   نگران سرطان نباشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر