عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

52+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود فراوان جناب دکتر.
  بنده ۴۳ سالمه. چند مدتیه که کراتینین ۱.۷ دارم. و تمام آنالیت های ادرار و خونم نرماله ممنون میشم راهنمایی کنید. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   با كم كردن نمك و گوشت خوب مي شويد

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من خانمی 36 ساله به دلیل سوزش ادرار به دکتر مراجعه کردم عفونت ادراری شدید داشتم > صدهزار درتست کشت ادرارم وسه روز بستری شدم وانتیبیوتیک های فراوان مصرف کردم ازمایش بیست وچها رساعت ادرارم اسید اوریک 2400را نشان داد ایا نگران کننده است وباید نزد متخصص کلیه بروم یا به خاطر عفونتم بوده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر محمودی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما مادر بزرگ بنده با سن ۸۰ سال از یک سال قبل به علت قند خون انسولین تزریق می کرد ولی دو سه روز قبل به خاطر بی حالی و کم اشتهایی به دکتر مراجعه کردیم که با آزمایش خون معلوم شد مقدار کراتینین و اوره خیلی بالا رفته کراتینین خون ایشون در حدود ۷ بالا بود دو روز پشت سر هم دیالیز شدند ولی دکتر گفتند به علت کهولت سن امیدی به پایین آمدن کراتینین ندارند سوال بنده از شما این هست آیادکتر معالج درست میفرمایند در ضمن اصلا هیچ اشتهایی به آب و غذا ندارندوچیزی نمی خورند آیا امیدی به بهبودی ایشان هست در ضمن فشار خونشان هم بالاست و همچنین قند کلسترول بالا هم دارند ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   خير پايين نمي أيد

 • تصویر کاربر ب جمعه ۸ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکترخواهرمن به علت بیماری زونا در بیمارستان بستری بود حالامیگن کلیه هاش کراتین دفع نمیکنند. چیکارباید کرد
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   با نفرولوذيست مشاوره كنيد

 • تصویر کاربر فرشید پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهر من ۶۳ ساله است اوره اش ۲۳.۵و کراتین ۱.۷۲ وآهنش ۲۰ و گلبول سفید ۱۴۵۰۰ میباشد لطفا بفرمائید چکار بکنیم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علسرضا سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من کراتین و کربوهیدارت مصرف میکنم ۲۳ سالمه الان۳ روزه شروع کردم
  ولی الان ادرار خیلی رفته بالا و ب رنگ سفید هست ؟!مشکلی وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مشكلي وجود دارد

 • تصویر کاربر صادق سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر جوانی44ساله ام کلیه راستم سنگ سازه یکبار عمل جراحی باز داشتم دفعه دیگه اندرولوژی کردم بیمارستان محب تهران اخیرا بعد از حدود10سال دچار تهوع و سرگیجه شدید شدم با مراجعه به پزشک متخصص مقداراوره 41 و اسید اوریک خون 8/5افزایش یافته نشان می دهدو مقدار کراتین 1/26البته در سونوگرافی 2سنگ10میلی ثبت شده لطفا راهنمایی بفرمایید دچار از دست دادن کلیه نشدم ؟آیا بیم سرطان کلیه نمی رود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   كليه سالم است و سرطاني وجود ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   كليه سالم است و سرطاني وجود ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما جماب دکتر قوامی،
  سن من 54 است. میزان کراتینین و BUN خون به ترتیب 1.3 و 23 میباشد. خوشحال خواهم شد نظرتان را در باره کلیه ام بدانم.
  تشکر و سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  اگر کراتینین و اوره در فردی که بیماری قندی و قلبی دارد با سن ۷۰ سال ۲.۷۰ باشد چه خطراتی دارد و چه باید کرد
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   خطري ندارد طبيعي است

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  متن نامه دکتر سونوگرافی بعد از سونوگرافی کلیه اینجانب
  دانسیته اکوژن همراه با سایه خلفی مربوط به سنگ در قطب فوقانی کلیه راست با قطر کمتر از 5 میلیمتر دیده میشود که با اتساع در کالیس مجاور همراه است.
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه این سنگ رو دفع نمایم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   خود به خود دفع ميشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر