عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

10+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدر شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.من یه سنگ پنج و نیم میلیمتری دارم که تو حالب راست گیر کرده.کولیکهای خیلی شدید دارم.الان دو روزه پرل رواتینکس خارجی می خورم.که شدید عوارض گوارشی داده.به نظر شما قرص و ادامه بدم یا همون کولیکها رو تحمل کنم.ممنون از لطفتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   كپسول تامسولوزين روزي يك عدد ميل كنيد

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر
  بنده اهدا کننده کلیه هستم رنج کراتینین من 0.84
  و اوره 44 است
  ایا این رنج ها~ میتونه در اینده برا اون یکی کلیه م مشکل ساز بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكل ساز نيست

 • تصویر کاربر محمدرضاایهامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت آقای دکتر.پزشک به من گفته به خاطربالا بودن اوره و برگشت کلیه ها به به حالت قبل از گوشت قرمزو نمک پرهیز کنم و نیز آب زیاد مصرف کنم آیا میتوان امیدوار بود که دوباره کلیه ها به حالت طبیعی برگرده؟باتشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   امكان داره

 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلا م وخسته نباشید
  بنده جوانی 30 ساله هستم cr=1.69 bun=30 - asidoric=9.1 مشکل خاصی هست یانه؟ بنده زیر نظر نفرولوژیست هستم وکراتنین
  از2.5 به این مقدار رسیده است -داروهای درحال مصرف=سدیم بیکربنات /آلوپرینول- دیلتیازم60 رژیم غذایی هم رعایت میکنم
  فشار خونم هم کمی بالاست =16
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكل  جدي است تحت نظر باشيد

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پدر من ۵۷سالشه و چندساله کلیه هاش سنگ سازه تو یه ماه اخیر خیلی بی حال شدن و دکتر رفتن و آزمایش دادن کراتینینش ۸،۲ بود،به دستور پزشک آزمایش تکرار شد و بعد از ۵روز به ۷،۴ رسید و به علت بی حالی و حال تهوع بستری شد و تو بیمارستان کراتینینش به ۶،۶ رسید و اوره ۲۱۷،ابعاد کلیه ها هم ۸۸ و ۸۳ میل، دکتر احتمال دیالیز و پیوند دادن و گفتن سه هفته بعد دوباره آزمایش بده و فیستول تو دستشون تعبیه شه.ممکنه با دارو و پرهیز کراتینین و اوره کم شه و نیازی به دیالیز و پیوند نباشه؟یا بعد از چند جلسه دیالیز خوب شه کلا؟و اینکه فعلا لازمه فیستول تعبیه شع؟؟در ضمن حدود ده سال پیش قلبشون آنژیو شد و پراپرانول مصرف میکنن و مدتیه فشارخون و قندشون یه مقدار بالاست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   فيستول لازم است

  2. تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممکنه تو این سه هفته با پرهیز و دارو کراتینین و‌ اوره پایین بیاد و نیازی به دیالیز و پیوند نباشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   فكر نمي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر fanikar جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مادر بزرگم چندماه پیش یه عمل روده داشتند که خوب پیش رفته وفقط کمی ورم پا داشتند که پزشکان علت رو مشکل خفیف قلبی میدونستن آزمایش کلیه هاوکراتینش هم عالی بود اما پس از بهبودی الاچند روزه بدنش باد کرده وخروجی ادرارش ناچیز وکراتینش بالای ۲ حدود ۲/۵ است پزشک بستریش کرده برا دیالیز ایا احتمال کارکرد مجدد کلیه ایشان وجود داره ممنون از زحماتتون وبزرگواریتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ممكنه

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دخترمً ٣سالش هست و دكتر ازمايشگاه ميگه اوره خون بالاست ويتامين d پايين نميدونم چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه به دكتر نفرولوژيست

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حدود 2 هفته است در ناحیه کلیه چپ احساس درد شدید داشتم سی تی اسکن انجام شده موردی رویت نشد درد تغییر مسیر داده و به سمت شکمی آمده خیلی آزارم میدهد لطفا مرا راهنمایی کنید مرد هستم و 36 ساله با وزن بالا ،تحرک کم به دلیل شرایط کاری با تشکر ضمنا ساکن تهران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مارال دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید،همسرم با دادن ازمایش اتفاقی متوجه شدن که کراتین خونش بالاست و سریعا به پزشک مراجعه کرد اول ۲ بود بعد ۱.۹۷ شد طی دوروز بعد ۱.۶۷ و بعد یک هفته ۱.۷۷ با توجه به این که سابقه سنگ کلیه داره و اینبار هم شن پیدا شده داخل کلیه ایا این کراتین خون خطرناکه؟باید چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جابر یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادرم ۷۲ سال سن دارد ، ازمایش سه ماه قبل اوره ۳۵ بود کراتینه ۱.۵۹ ... ازمایش جدیدش اوره ۲۷ و کراتینه ۱.۸۹ ،(هر دو ازمایش در یک ازمایشگاه و‌دوبار تست شده)
  ایا نتیجه کراتینه و اوره نرمال هس یا نه؟؟؟
  بالا رفتن اوره خطری بیشتری دارد یا کراتینه ؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر