عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین چیست؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتینین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

اوره چیست

اوره نخست به صورت آمونیاک بوده که از تجزیه آمینواسید ها ساخته شده، آمونیاک به دلیل سمیت زیاد برای بدن مضر است؛ آمونیاک ها در کبد با دی اکسید کربن (توسط یاخته های کبد ایجاد شده) واکنش نشان می دهند و به اوره تبدیل میشود. این عمل باعث کم شدن سمیت آن می شود تا بدن آن را بتواند در خود نگه دارد و در کلیه توسط نفرون ها دفع می شود. اوره، در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می‌کند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتينین بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتینین بالا

علائم کراتینین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتینین خون بالا چه خطراتی دارد؟

در بالا رفتن کراتینین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتینین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

کراتینین چند نیاز به دیالیز دارد؟

بیماران به‌طور معمول زمانی که مواد زائد بدنشان زیاد می‌شود، نیاز به انجام دیالیز پیدا می‌کنند؛ سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزایش می‌یابد، پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می‌کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می‌شود.

۲ مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می‌شوند، کراتینین و نیتروژن اوره خون است؛ وقتی مقدار این ۲  ماده در خون بالا می‌رود، نشاندهنده این است که توانایی کلیه‌ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.

علت بررسی میزان کراتینین خون

کلیه ها میزان کراتینین خون را در سطح نرمال نگه می دارند. از این‌ رو میزان کراتینین نمایانگر عملکرد کلیه ها است. بالا بودن میزان کراتینین دلیلی از اختلال در عملکرد کلیه یا بیماری های کلیوی است.

آسیب به کلیه ها باعث افزایش سطح کراتینین در خون می شود. این امر به خاطر عدم دفع کراتینین توسط کلیه اتفاق می افتد. بالا بودن میزان کراتینین که به وسیله آزمایش خون مشخص می ‌شود، علتی از نارسایی های کلیه است.

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ستاره سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  باسلام.سال 94 متوجه شدیم مادرم دفع پروتین دارد.با انجام بیوبسی.
  بعد از ان تا کنون دارو مصرف میکرد.مدتیه که کراتینش هم بالاست.ولی دکتر کاری نکرد تا اینکه دکترو عوض کردیم.ایشان به محض دیدن ازمایشات دستور بستری و بیوبسی جدید داد.و گفت کراتین بدنشون خیلی بالاست.والان پروتین دفع شده هفت هزاره.
  آیا این مسئله قابل درمانه؟چیکار باید کنیم؟ خدا نکرده که کلیه هاش رو ازدست نمیده؟اگرخدا نکرده از دست داد چیکار باید کنیم؟
  ممنون میشم جواب بدین.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)

   با دارو شانس بهبودي است

 • تصویر کاربر ارسلان یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 689 مشاهده پرسش
  باسلام ایا داروی کلردیازپوکساید می تواند اختلال در ازمایش خون cBcوBunوcrوura ایجاد بکند سوالی دیگر سوزش در پا و شکم و کمر دو روز در میان می تواند علائم بیماری کلیه باشد.بنده استرس دارم باعث تپش قلبم میشود.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 5 سال پیش)
   كلرديازپوكساد اثري ندارد و مواردي كه ذكر كرديد ارتباطي به كليه ندارد
 • تصویر کاربر م.اکبری چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  کیستهای متعدد پاراپلویک باحداکثر ابعاد نورده ونه mmدرپلهای میانی وتحتانی کلیه چب.مرد37ساله سابقه خانوادگی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   اكثر افراد مبتلا هستند مهم نيست
 • تصویر کاربر منوچهر شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 405 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام. وقتتون به خیر. بنده آزمایش خون برای تست سلامتی دادم که در نتیجه آزمایش اوره خون ( blood orea) 46 و کراتینین 1.1 می باشد. ضمن تشکر از حضرتعالی خواستم بدونم چه تفسیر جزئی می توان داشت؟ چه عللی رو باید جست و مهم تر از همه پیشنهاد چه اقداماتی دارین؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   هر دو جواب طبيعي است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 426 مشاهده پرسش
  مادر من کراتین رو1.9 هست قبلا بستری بود اومد پایین دوباره رفته بالا باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   علت را نمي دانم به نفرولوژيست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مهلامیرزاپور دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  خب این برگشت ادرار ب کلیه یا تنگی upjo مشکل سازنمیشه؟لازم نیس ازالان تودوران حاملگیم تحت نظر پزشک متخصص خاصی باشم؟ یا بعداززایمان چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام بعد از ختم حاملگي بايد تصميم گرفت .
 • تصویر کاربر فرحنازفولادتن پنجشنبه ۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بپرسم علائم نارسایی کلیه چیه .من مدتی هستش که پاهایم بخصوص از ساق به پایین بشدت ورم میکنه و اینکه فشار که میدم تو میره البته مشکل تیروئید کم کار هم دارم اما پاهایم خیلی شدید متورم و سنگین میشه انگار بهش وزنه اويزون هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   براي تشخيص نارسايي كليه آزمايش اوره و كراتينيين بدهيد ، اگر طبيعي بود ممكن است ادم لنفاتيك باشد كه به متخصص قلب مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام من 33 سال سن دارم از بچگی میگیرن دارم رفتم بیمارستان mri بدم گفتن قبلش باید ازمایش اوره و کراتین بدی این ازمایشو دادم رفتم میزان کراتنین خونم 1/33 بود و اوره هم 31 دکتر گفت میزان کراتنین خونت بالاست میخواستم بدونم برام مشکل سازه اگه بالاست چی کار باید بکنم ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام ميزان اوره وكراتنين شما طبيعي مي باشد به مطلب اوره وكراتنين در سايت اينجانب مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 498 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر یه سنگ 8 میل تو چقدر زمان ممکنه ایجاد بشه ؟ و اینکه امکان دفع سنگ 8میل وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   امکان دفع وجود دارد ولی زمان تشکیل آن نامشخص است
 • تصویر کاربر منیره شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  من کرانتینم 7هس واوره 100حدود 8ماه هس که دیالیز میشم امکان داره که کلیه من برگرده با دارویی خارجی هس که کمکم کنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   متاسفانه جواب منفى است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر