عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Zp شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدمن مادرم۷۴سال دارن وطی آزمایشاتی که جهت چک براشون انجام دادم متوجهurea49وکراتینین1.6براشون شدم البته مادرم چندین سال هست که بیماری فشارخون دارن وداروی والسارتان۱۶۰BDومتورال۵۰ BDوهیدروکلرتیازید۲۵روزانه وASA80روزانه مصرف میکنندوتالاسمی مینورهم هستندوکم خونی شدیدهم دارن ودرحال حاضرکپسول ففول مصرف میکنندشبی یک عددHB=10.1هستودوالی سه دوره تحت نظرپزشک مغزواعصاب آمپول اناکساپرین4000دریافت کردند وآزمایشPT=12وPTT=30وINR=1.2وPTactivity=82%وPTpatient=13.2هست الان درحال حاضروبااین وضعیت جهت کنترلureaوcrچه کاری بایدانجام بدیم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   نسبت به سنشان طبيعي است

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من 65سال داره نارسایی کلیه داشت وکراتین خونش 7بود وبه مدت یک ماه یه روز در میان دیالیز میشد الان بخاطر نامنظم بود قلبش بستری کردیم و 10روزی هست که دیالیز نشده الان در ازمایش کراتین 1.6هستش ایا بازم نیاز به دیالیز داره یا کلیه هاش کار افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   طبيعي است دياليز لازم نيست

 • تصویر کاربر Ms شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم بنده به علت کنسل تخمدان حدود یکسال است شیمی درمانی میشود واکنون فقط داروی اوستین ۴۰۰ دو عدد هر ۲۱ روز استفاده می‌کند در این مدت کراتین خون همیشه مقداری بالاتر است در آخرین آزمایش ۱.۴۳ بوده حالا این به چه علتی میتواند باشد از راهنمایی شما بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی ست ناتوانی جنسی گرفتم و بیماری کلیه(دفع کراتین و پروتئین بالا) دارم چکار باید بکنم ؟ آیا درمان دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   براي بيماري كليه به نفرولوژيست مراجعه كنيد و ناتواني جنسي علت أن فكري ،، روحي ،، استرس است

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  مبتلا به بیماری دفع کراتین می باشم و دچار ناتوانی جنسی شده ام چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   براي كراتينين به نفرولوژيست مراجعه شود و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر.بنده جوانی ۲۵ ساله هستم که یک ماه پیش تیروئید بدخیم عمل کردم.الان آزمایش خون دادم که متوجه شدم کراتین خونم ۱.۵۹ و اوره خونم ۱۷.۵ بوده.آیا به مشکل کلیوی دچارم و نیاز به مراجعه به متخصص دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   1. به نفرولوژيست مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   1. به نفرولوژيست مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر م شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  کراتینین خون پدرم 1.5 است . ایشون بیماری کولیت روده دارن . سالهاست. و قرص مصرف می کنن
  ایشون 64 سالشونه
  آیا لازم است به پزشک اورولوژیست مراجعه شود؟ یا با همان رعایت رژیم غذایی و نخوردن نمک و گوشت قابل حل است؟
  ایشون اون علائمی که ذکر کرده بودین مثل سرگیجه و .... رو ندارن. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   رژيم كافي است

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان
  پدرم سه روز تو بیمارستان به خاطر کرونا بستری و چندین سال مشکل کلیه داره و کراتین خونش معمولا روی ۲ بوده ولی این چند روز تو بیمارستان تا ۲/۷ رفته و وضعیت تنفس پدرم بدتر شده اکسیژن خونش رو ۸۵ البته با دستگاه اکسیژن و bipap اینکه داره بدتر میشه ممکن از کراتین بالا باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   خير از كراتينين نيست

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ٤١سالمه در سونوگرافي كليه ضخامت پارانشيمال كاهش يافته كليه راست ١٧mmكليه چپ ١٣mmواوره خون ٩/٨وكراتين ١/٣ميباشد فشار خون هم روي ١٤يا١٥ ميباشد لطفا نظرتون بفرماييد نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   أزمايشات و كليه ها طبيعي هستند

 • تصویر کاربر آریان جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام ، آقایی ٤٢ سالە هستم ، از آذر ماه ٩٨ فهمیدم سنگ کلیه دارم ، چند تا سنگ ریزه تا حالا دفع کرده‌ام ، چند روز پیش یعنی حدود ١٠ مرداد ٩٩ ، باز درد داشتم ، سونوگرافی گرفتم ، میگه یک سنگ ٥میلیمتری در حالب راست نزدیک مثانه‌ام گیر کرده و یک سنگ ٥ و نیم میلیمتری در کلیه چپ دارم ، راستی اینا دفع میشن؟ آزمایش ٢٤ ساعتهٔ ادرار هم دادم ، برای اسید اوره نوشته ٢٣٠ ولی دکتر قرص آلوکیم ١٠٠ واسم نوشته ، یعنی اسید اوره‌ام بالاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   براي دفع سنگ روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و مايعات هم زياد خورده شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر