عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

52+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم مشکل کلیه داره کراتین۵واوره۱۷۰ هستش دارو هست اینا روپایین بیاره وکارش به دیالیز نرسد ممنون میشم جواب بدین یعنی میشه بدون دیالیز پایین بیان بخدا گوشت ونمک استفاده نمیکنن وباز بالا میره دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   دارو نيست

  2. تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام ممنون ازپاسخگویی شما
   دکتر بردمش گفته باید بیمارستان بستری بشه امیدی هستش دیالیز نشه؟
  3. تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام ممنون ازپاسخگویی شما
   مامانمو دکتر بردم گفته باید بستری بشه امیدی هست دیالیز نشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   ممكنه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر اثرتجویز اشتباه و مصرف زیاد قرص کلسیم کلیه های همسرم(خانم25ساله) از کار افتاد و الان دوساله کراتینش بی3.3تا 3.8 و اوره 80هستش آیا امکان پایین آمدن کراتین و انجام ندادن پیوند وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   شايد پايين بياد

 • تصویر کاربر ندیم سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی.
  برادر بنده ۲۲ساله در اثر تصادف کلیه هاش آسیب دید .بعد کراتین رو ۴/۵رفت .بعد از ۷جلسه دیالیز اومد رو ۲.۵...قرض نفروویت. کاریودل ۱۲،۵مصرف میکنه ۱۲ روز بستری بود .الان خونه است حالش بهتره بعد مرخص شدن ۱۰ روز دیگه آزمایش دادیم .کراتین اومد رو ۱:۸ اوره ۲۶.اوریک اسد ۴:۵ هستش.
  میخواستم بدونم اوره ۲۶ خطر داره ی ن .
  کلا نظرتون چیه کلیه چند درصد الان کار میکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   كليه ها نود درصد كار مي كنند

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آقای دکتر من سه هفته پیش رفتم چکاب سونوگرافی و دکتر سونوگرافی گفت کلیه هات خیلی عالی کار میکنن و هیچ چی مشاهده نشد و جواب آزمایش هم نرمال نوشت ولی بعد سه هفته که چکاب آزمایشگاه رفتم جواب آزمایش اوره ۴۶ و کراتین ۱/۴ هستش از چی میتونه باشه 33 سالمه مرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آقای دکتر من سه هفته پیش رفتم چکاب سونوگرافی و دکتر سونوگرافی گفت کلیه هات خیلی عالی کار میکنن و هیچ چی مشاهده نشد و جواب آزمایش هم نرمال نوشت ولی بعد سه هفته که چکاب آزمایشگاه رفتم جواب آزمایش اوره ۴۶ و کراتین ۱/۴ هستش از چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . خوبيد . من آزمايش پدر خودم رو براي شما ميخام بفرستم و ميخام شما نظرتون رو درمورد سونوگرافي و جوابش براي من بگيد و بگيد درچه وضعيتي قرار دارن. الان آپلود ميکنم سونوگرافي رو . ممنونم ازشما و ممنون ک اين سايت رو ساختيد و امکان ارتباط باشما وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. نتیجه سونوگرافی و ازمایش مادر 59 ساله ام را خدمتتان عرض میکنم. ممنون میشم بفرمایید درمانشون به چه شکل خواهد بود. در سونوگرافی نوشته: افزایش جزئی اکوی پارانشیم کلیه ها مشهود است. و در ازمایششون هم فقط میزان کراتین به اندازه 1.6 هست که دو دهم بالاتر از حد نرمال هست. البته خرداد ماه هم ازمایش داده بودن که اون موقع کراتینشون مساوی دو بود که از اون موقع نفروویت مصرف میکنن. و اون موقع اسید اوریکشونم بالا بود که الان مساوی 5.6 شده چون الوپورینول مصرف میکردن و الان نرمال شده. داروی اتنولول 50 رو هم دکترشون با توجه به فشار خون خوبشون حدود دو هفته ای میشه که نصف کردن . و الان نصف قرص رو در روز مصرف میکنن که خوبن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   • همه چيز خوبه
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۵ ساله هستم و مدتی هست که کراتینین خونم مقداری از حد معمول بالاتر هست(۱.۳۳تا ۱.۳۹)
  ماه گذشته آزمایش ادرار و مثانه انجام دادم و دکتر بهم گفت که مشگلی فعلن وجود نداره و ۶ ماه دیگه میتونم دوباره مراجعه کنم.
  از اونجایی که به دکتر فارسی زبان دسترسی ندارم٫ سپاسگذار خواهم بود بفرمایید جه کاری میتونم انجام بدم و سوال دیگهام اینکه برای یک موقعیت شغلی نیاز هست که آزمایش خون بدم٬ بالا بودن مقدار کراتینین در نتیجه آزمایش میتونه برام مشگل ساز بشه٫ اگر در همان روز آزمایش سلامت ٫ خون اهدا کنم(چند ساعت قبل تر) امکان اینکه مقدار کراتینین در نتیجه آزمایش کمتر بشه هست؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   نگران نباشيد طبيعي است

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 29سالمه یه شب قبل ازمایش خون جوجه خوردم بعد جواب ازمایش که گرفتم کراتین 1.2بودو اوره 23نوشته بود بالاست ایا مشگلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدربزرگ بنده عمل پروتز زانو کردند و پس از گذشت دو هفته دچار تب و لرز شدید شدند و با مراجعه به پزشک و آزمایش از بالا بودن عفونت (90 درصد) مطلع شدیم.
  پس از گذشت 5 روز و استفاده از دارو های آنتی بیوتیک بسیار قوی عفونتشون 30 درصد کاهش یافت ولی کلیه ی ایشون دچار مشکل شد و دیگر فعالیت نداشت و دیروز ایشون مجبور به دیالیز شدند.
  الان کراتین خونشون از 5/7 به 5/3 بعد از دیالیز کاهش یافته است.
  متاسفانه رسیدگی بیمارستان خصوصی با وجود هزینه های بالا نیز صحیح صورت نمی گیرد و الان ما سردرگم هستیم که چطور می توان از این مشکل رهایی پیدا کرد.
  آقای دکتر، این مقدار بالا بودن کراتین خون چه تاثیری بر وضعیت سلامتی ایشون میگذاره؟
  آیا امکان فعالیت مجدد کلیه ها هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   ممكنه خوب شوند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر