عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  آقای دکتر من سوزش ادرار دارم و درد پهلو و درد شکمی دارم حتی کمرم هم درد میکنه در بعضی مواقع حالت تهوع دارم بوی عفونت خیلی واضح از من میاد خستگی و خواب زیاد هم دارم آزمایش ادرار دادم (کمی باکتری داشتم و موکوس هم مثبت بود.) سونوگرافی هم کلیه ها و حالب و مثانه همه نرمال بود. قرص های فنازومکس، سیپرو، آمپول سفتریاسکون هم استفاده کردم اما متاسفانه تاثیری نداشت
  شما چی مصلحت میدونید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   مراجعه شود

 • تصویر کاربر داریوش جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام با درد شدید کلیه سمت چپ مواجه پس از سونو اول مشخص شد سمت چپ سنگ 3 میل کالیس فوقانی سنگ 10میل کالیس میانی و هیدرونفروز خفیف در حالب سنگی دیده نشد پس از آزمایش خون مشخص شد کراتینه خون 2.5 شده سونو چند روز بعد 3 سنگ به طول های 5 تا 8 در کالیس تحتانی و میانی کلیه و در دیستال حالب چپ سنگ 5 میل مشاهده شد بنده به توصیه متخصص کلیه عمل tul انجام دادم و الان بعد از 3 روز کراتینه به 1.5 رسیده مشگل خاصی هم ندارم دکتر والا مقام چکار مراقبتی باید انجام بدهم بهچه متخصصی مراجعه کنم اگر کلیه سمت راست من سالم بئده پس چرا انسداد در کلیه سمت چپ باعث بالا رفتن این میزان کراتینه من شده ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   مصرف كم گوشت و نمك و خوردن مايعات زياد

 • تصویر کاربر maral پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام همسرم به بیماری iga مبتلا شده و ۲۰٪از کلیه اش از بین رفته و تحت درمان هست میخواستم ببینم ایا امیدی به درمان هست ؟یا باید پیوند انجام بشه؟من خیلی نگرانم لطفا کمک کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   درمان دارد

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،
  ۳۴ ساله هستم، مذکر، شبها مشکل تکرر ادرار دارم، کراتینین ۱.۵ ، قند ۱۰۱، سونوگرافی کلیه و مثانه و پروستات کاملا نرمال، آیا ممکن است بخاطر کراتینین باشد؟ آیا اصلا کراتینین من بالا هست؟ رفرنس آزمایش حد ۱.۴ رو مشخص کرده، گراویتی ادرار هم ۱۰۳۵ بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر دورانديش جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من ٦٥ سالشونه و كليه چپ سنگ ٣/٥ سانتي دارن و عملكرد كليه چپ در اسكن ايزوتةپ ٤٦ درصد هست
  و كليه سمت راست دو عدد سنگ دو و يك سانتي دارن با عملكرد ٥٦ درصد
  ايا عملكرد كليه هاشون با وجود اين سنگها طبيعيه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب دکتر ازمایش خون دادم اوره خون 49 و کراتین 0/88 است تکرر ادرار هم دارم مشکل خاصی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر Raspina.gh64 چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرم‌دیابتیه چندروزپیش آزمایش داده گفتن‌آنزیم کلیه اش بالاس البته حدود یکماهی میشه که یکی ازپاهاش بشدت ورم کرده امکان داره این ورم ازکلیه هاش باشه؟ لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   ممكن است از كليه ها باشد به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛
  بعد از سه بار آزمایش درصد کرآتین ۱.۵ شده،فشارشم بالاست و روی کلیه کیست هم داره،سن ۶۴؛آیا مشکلش جدیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   مشكل جدي نيست

 • تصویر کاربر Zeynab پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهر من قبلا کراتین کلیه ش ۲.۵ بود بعد از مدتی میزانیش ب ۲ رسید و الان بعد چند ماه آزمایش داده میزان کراتینش۲.۹ بوده.آیا مشکلش جدیه؟با رژیم غذایی کراتینش ممکنه به میزان نرمال برگرده یا به دیالیز و دارو نیاز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   به نفرولوژيست  مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر دلبری دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۵۶ سالمه ازمایش اوره گرفتم ۶۰بود کراتین1.7پتاسیم5.6میخواستم ببینم مشکل داره یا باید بر دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   به نفرولو ژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر