عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین چیست؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتینین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

اوره چیست

اوره نخست به صورت آمونیاک بوده که از تجزیه آمینواسید ها ساخته شده، آمونیاک به دلیل سمیت زیاد برای بدن مضر است؛ آمونیاک ها در کبد با دی اکسید کربن (توسط یاخته های کبد ایجاد شده) واکنش نشان می دهند و به اوره تبدیل میشود. این عمل باعث کم شدن سمیت آن می شود تا بدن آن را بتواند در خود نگه دارد و در کلیه توسط نفرون ها دفع می شود. اوره، در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می‌کند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتينین بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتینین بالا

علائم کراتینین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتینین خون بالا چه خطراتی دارد؟

در بالا رفتن کراتینین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتینین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

کراتینین چند نیاز به دیالیز دارد؟

بیماران به‌طور معمول زمانی که مواد زائد بدنشان زیاد می‌شود، نیاز به انجام دیالیز پیدا می‌کنند؛ سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزایش می‌یابد، پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می‌کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می‌شود.

۲ مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می‌شوند، کراتینین و نیتروژن اوره خون است؛ وقتی مقدار این ۲  ماده در خون بالا می‌رود، نشاندهنده این است که توانایی کلیه‌ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.

علت بررسی میزان کراتینین خون

کلیه ها میزان کراتینین خون را در سطح نرمال نگه می دارند. از این‌ رو میزان کراتینین نمایانگر عملکرد کلیه ها است. بالا بودن میزان کراتینین دلیلی از اختلال در عملکرد کلیه یا بیماری های کلیوی است.

آسیب به کلیه ها باعث افزایش سطح کراتینین در خون می شود. این امر به خاطر عدم دفع کراتینین توسط کلیه اتفاق می افتد. بالا بودن میزان کراتینین که به وسیله آزمایش خون مشخص می ‌شود، علتی از نارسایی های کلیه است.

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ازاده سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدرم ۸۶ ساله و الان یک‌ ماه هست انسولین مصرف میکنن و نتایج ازمایش :
  اوره ۳۳
  کراتینین ۲/۱۲
  Gfr ۲۸
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزانه بيشتر از ٥٠ گرم گوشت مصرف نكنند و نمك هم مصرف أن محدود شود

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .پارسال کراتین خونم ۷/بود امسال کراتین خونم(دو ماه قبل) 1/1 شد و خیلی استرس گرفتم که چرا بالا رفته دوباره امروز رفتم ازمایش دادم کراتین خونم ۱/۲ شده(این اخری در حالت ناشتا نبود) ازمایش bun در هر سه ازمایش ۱۴ میباشد.دکتر جان خیلی استرس دارم کلیه هام مشکلی دارند؟؟
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   سن ۳۷ سال وزن ۹۵ کیلو و مرد هستم در ضمن فشارخونی روپوش سفید هستم و روزی یک عدد قرص املودیپین ۵ میخورم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام كليه ها سالم هستند جاي نگراني نيست

  3. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   دکتر جان ممنونم از پاسخگویی.فقط من فشار خونی هستم قرص املودیپین ۵ میخورم.از این ترسیدم که کراتینم سال های بعد بالاتر بره
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام اگر فشار خون كنترل شود بالا نمي رود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیاری دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  پدرم ۷۸ ساله دچار بیماری دیابت،خرداد ماه tul مثانه بابت سنگ داشتند،کلیه راست نارسا،کلیه چپ پراز سنگ،۲۰ تیرماه سنگ در حالب حرکت کرد،مجدد اتاق عمل و خروج سنگ از مجرا،بطور ناگهانی کراتنین از ۳.۴به ۱۰ رسید ۱۰ روز در icu آتیه بستری شدند.تا امروز که ۴ مرداد ماهه ۵ بار دیالیز شدند.کراتین از ۶ پایین نمیآید.راهکاری برای پایین آوردن کراتنین وجود دارد؟سپاس از پاسخگویی جناب دکتر بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام تنها راهكار دياليز 

 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده پسر هستم و ۱۹ سالمه و کراتینم ۱.۱۷ هستش
  چند ماه قبل در طی آزمایشات هم حدودا همینقدر بود ۱.۱۱ و .۱.۱۴ خواستم بدونم که این مقادر برای سنم نرماله؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   با سلام بله طبيعي است

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده در حدود 5 سال پیش یه کلیه خودم رو اهدا کردم و الان یک ازمایش کامل انجام دادم سطح اوره 22 و کراتینین خون هم 1.33 هست و اینکه 38 سال سن دارم،ایا این سطح برای من طبیعی هست؟
  و اینکه ایا درست است که کسانی که یک کلیه دارند سطح کراتینین تا ۱.۹ طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   با سلام كراتينين  ٣٣-١ طبيعي است و مقدار ١/٩ طبيعي نيست

 • تصویر کاربر سمیرا سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقتتون بخیر
  مادر من ۶۲ سالشونه.. چندسال پیش عمل باز کردن.. فشار خون و دیابت هم‌دارن.. تحت نظر دکتر نفرولوژیست هم هستن.. ماه دی ازمایش کراتین ۲ و اوره۶۰ بود .. درمان بهمن سرما خوردن دارو استامینفن و ازیترومایسن استفاده کردن و شربت سرفه.. ازمایش مجددی که دادن در ماه بهمن کراتین ۳/۱۰ و اوره ۱۲۵ شده و من خیلی نگران شدم.. بدلیل مصرف دارو بوده؟ راهکار چیه؟ دکترشون اواخر اسفند نوبت دادن
  1. تصویر کاربر سمیرا شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   کمی احساس سرگیجه هم دارن
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فورسمايد ميل كنند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  پروتئین ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام أزمايش جمع أوري ادرار ٢٤ ساعته توسط أزمايشگاه براي اندازه گيري مقدار دفع پروتيين و كراتنين

 • تصویر کاربر Eh جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 428 مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام خدمت دکتر قوامی همشهری گرام
  کراتینین خونم زیر یک کراتینین ادرارم نزدیک به ۲۰۰
  غلظت خون دارم قرص ا اس ا و گهگاهی ویاگرا استفاده میکنم اضافه وزن دارم
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مقدار كراتينين طبيعي است  أ،،س. ،أ هم مصرف كنيد 

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر همسرم 40 سالشه یدفعه ای احساس خستگی کردن آزمایش خون رفتن اوریک اسید 7.6 و کراتینین 3.25 باید چکار کنن؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد سونوگرافي از كليه ها انجام شود و هفته اي دو بار گوشت بيشتر  مصرف نكند و مصرف نمك را محدود كند و به پزشك نفرولوژيست مراجعه كند

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 411 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم 84سال دارد بعلت خونریزی مغزی عمل شدن الان در ای سی یو هستن دکترش میگه اوره خونش بالا هست و ضریب هوشی پایین هست میخواستم بدون احتمال پایین اومدن اوره خونش با مصرف دارو هست و ضریب هوشی بالا میرود یا نه ممنون میشم جواب منو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام امكان پايين أمدن اوره وجود دارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر