عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من اوره خونم دو دهم بالا تر از ماکسیمم هست و یکماهه ارنجم درد میکنه .....میخواستم ببینم ممکنه کلیه هام مشکل داشته باشه ...یا به خاطر مصرف پروتئین و گوشت سفید و قرمز هست و چه کار باید بکنم - کلا من هرروز غذای بیرون میخورم به خاطر شرایط شغلی - آزمایشات اینجانب ضمیمه است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   أزمايشات طبيعي است درد علت ديگري دارد

 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..پدرم ۵۸ساله دیابتیک..تزریق انسولین سه بار در روز..به تازگی دچار رتینوپاتی خفیف شده و پزشک دستور تزریق داخل چشمی داده..با توجه به آزمایش خون امروزش bun 33...cr 2.1...fbs 73
  و کنترل رژیم..ایا ممکن است نیاز به دیالیز باشد؟
  با تشکر از پاسخ شما🌸
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   دياليز لازم نيست

 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،پدر بنده ٥٩ سال سن دارد یکسال میشه پیوند کلیه شده حالا در آزمایش کراتینە ٣/٤ بود باید برگردیم تهران اما در شهرستان هستیم یه دو و سه روز دیگه میتوانیم بریم و نوبتمون اون موقعس آیا تا آن موقع مشکلی پیش نمیاد??? آیا بازم نیازش به دیالیز میشه یا با درمان پایین میاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   تا چند روز اشكالي ندارد و با درمان پايين بياد

 • تصویر کاربر ببراز چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر. شرمنده بیماری ۴۴ ساله و آقا هستم مدتیه که کراتینین بین ۱.۷ و ۲ متغییر هستش و بقیه آزمایشات نرماله. به نظر حضرتعالی چند جلسه ای دیالیز بشم امکان داره که مشکلم حل بشه و یا اینکه زیر نظر متخصص در بیمارستان بستری بشم و دارو بگیرم ضمنا نفروویت و الوپورینول هم مصرف میکنم. و آزمایش مربوطه پیوست میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   نيازي به بيمارستان و دياليز نداريد با رژيم غذايي مشكل حل مي شود

 • تصویر کاربر صبا چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده در کلیه سمن راست هیدونفروز خفیف و سنگ 5.5 میلیمتری در قسمت میانی حالب دارم حدود دو ماهه که هنوز دفع نشده میشه لطفا راهکار بدین با توجه به کرونا نمیخوام جراحی و سنگ شکن بشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك كپسول امنيك ميل كنيد و طناب به زنيد

 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به علت زود انزالی میل جنسی ام به مرور کم شده به طوری که در 3 ماه گذشته هیچ میلی برای برقراری ارتباط نداشته ام . هفته گذشته آزمایش خون دادم . نتیجه آزمایش به شرح زیر است ( سن 45 سال )
  قند خون 101 - اوره 44 - کراتینین 1.09 - توتال کلسترول 178 - تریگلیسیرید 148 - تستسترون 4.7 - پرولاکتین 7.4 - psa total ) 0.35 (
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   أزمايشات طبيعي است سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر Mani پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.وقتتون بخیر...ازمایش پدرم که ۷۸ سال سن دارند رو فرستادم خدمتتون،بدلیل شیوع ویروس کرونا نمی خوام که ببرمش مطب دکتر و سونوگرافی بده چون سنش بالاس..ممنون میشم بفرمایید که اوره و‌کراتین که در ازمایش بالا زده،به چه صورته اگه حاد هست و نیازه که ببرمش پیش متخصص کلیه برای درمان اگه نه که صبر کنم تا بعد از این اپیدمی ویروس...ممنون‌میشم راهنمایی ام کنید که چه کاری درست هستش با این شرایط
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   توسط نفرولوژيست بايد ويزيت شود

 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۳۰ سالمه قد ۱۸۴ و وزن ۸۰ کیلو
  در ازمایش خون
  کراتین = ۱.۴
  bun = ۱۵ می باشد
  کشت ادار نرمال بوده
  انالیز ادرار هم نرمال بوده و دفع پروتیین و گلوکوز و کتون و خون .... همه منفی است
  در ازمایش ادرار ۲۴ ساعته
  کلیرینس کراتین ۲۴ ساعته ۹۵ بوده و
  کراتین ادرار ۲۴ ساعته ۲.۱
  سرم کراتین ادرار ۲۴ ساعته ۱.۴
  اخیرا ۱۲ کیلو کاهش وزن داشتم با رژیم و پیاده روی روزانه ۲ ساعته مداوم
  ایا با وجود ازمایش لازم به اسکن هسته ای هست یا خیر چون دوز رادیو دارو نگرانم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   نيازي نيست

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  طی یه آزمایش که از کسالت وخستگی مفرط رنج می بردم،اوره54 وکراتنین 1.3
  لطفا راهنمائی بفرمائید،و در صورت لوزوم مراجعه نمایم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر اسفندیار چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو روز ادرارم دراز خون است البته صبح خوب شد دوباره خونی شد چند سالی است سنگ کلیه دارم چند وقتی پیش بعد از نزدیکی سنگ به اندازه ماش دفع کردم ولی خونریزی نداشتم.چندروز پیش از دیوارپریدم وجسم سنگینی هم از طبق سوم آوردم پایین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سونوگرافي كليه و مثانه انجام دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر