عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

52+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رجبی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، پدرم ۸۹ سال سن دارد اخیرا آزمایش خون رفته ،اوره: ۵۳ و کراتینین: ۱.۱۶ دفع پروتئین ندارد ولی پای راستش کمی ورم دارد که نمی دانیم از چیست ؟ آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   اصلا جاي نگراني نيست ، أزمايش هم در اين سن طبيعي است

 • تصویر کاربر كيانا سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانم من ٥١ ساله هستم حدود ده ساله مرتب مبتلا به سنگ كليه ميشوم كه مخصوصا در ناحيه كليه راستم البته خودش دفع ميشه ولي مرتب درد دارم و از زمان ايجاد مجدد سنگ كه ممكن از فاصله زماني اش كمتر از يك روز باشد تا دفع سنگ مينيموم فشارم وگاهي هم ماكزيموم و مينيموم فشارم بالا ميره و حالت تهوع ميگيرم تا سنگ كه معمولا در سونو دو يا سه يا چهار ميليمتر هست دفع بشه متوجه دفع سنگ نميشوم در دستشويي و در ضمن ادرار بيست وچهار ساعته هم دادم فقط يه كم كلسيم ادرارم بالا ست و چيز خاصي در ادرارم مشاهده نشده اوره وكراتينينم هم نرماله من چه كنم كه دچار نارسايي كليه نشوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   روزانه سه ليتر مايعات خورده شود مصرف نمك گوشت هم محدود شود

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کراتنین خون من ۱.۱۵ هست با وزن ۱۰۰ قد ۱۹۱ و ۲۰ سال سن چاقم نیستم زیاد که توده بدنیم بزرگ باشه من درد کلیه دارم زمانی که مواد پرتیینی مصرف میکنم مثل گوشت و حتی پرتیین های ورزشی دو ساله اینجوری شده قبلا این مشکل نبود و حتی مولتی ویتامین هم که میخورم کلیم درد میکنه داخل ازمایش کلیه تمام موارد نرمال بود و دکتر گفت مشکل نداره کلیت حالا من دنبال اینم بفهمم چرا نمیتونم دیگه پرتیین مصرف کنم و هیچ مشکلی هم در دفع ادرار و یا سوزش اینا ندارم کلا سالمه بدنم اما به پرتیین کلیم حساس شده لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر با توجه به نتجه سونوگرافی امکانش هست راهنمایی کنید؟
  لازم به ذکر بنده ۳۶ سالمه و سه سال قبل به علت پلاکت خون بالا دچار MI شدم. و در حال حاضر هیدروکسی اوره و پلاویکس مصرف می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر Ph.gh سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت دکتر..
  پدر بنده ۶۵ سال سنشون هستش حدود 20 سال پیش یکی از کلیه های ایشون کوچیک شده و کلیه دیگه سنگ ساز هست اخیرا به دلیل سنگ حالب tul و pcnl شدند دکتر برای ایشان لولهdj قرار دادند
  Bun و cr ایشان روی عدد 23 و 1.8 ثابت مونده
  ایا این مقدار خطرناک هستش و دچار کم کاری کلیه شدند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   كم كاري خفيف

 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنون ازپاسخگویی شما
  مادرم۵۹سالشه بخاطرکراتینین۵.۲ واوره ۱۷۰دکتر براش بستری نوشته آیا بستری بشه امیدی هست پایین بیان وکارش به دیالیزنکشه
  اگه خدای نکرده دیالیز بشه این دیالیز همیشگی هستش یا باچند جلسه میشه کراتینین واوره پایین بیان ودیگه نیازی به دیالیز نباشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   پايين مي أيد

 • تصویر کاربر مرجان پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آزمایش چکاب دادم کراتین۰.۹۹و bun23/1 نرمال آزمایشگا ۷_۲۰ بود شب قبل آزمایش هم مرغ خوردم سونو کلیهام سالم بودن آیا مشکلی هست که بیشتر پیگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت خدمت آقای دکتر قوامی.
  جناب دکتر بنده 43 سالمه. چند روز پیش جهت چکاپ کامل شکمی سونوگرافی کردم دکتر گفت که کلیه چپ کوچک شده اندازه اش ۸.۵ هستش. ممنون میشم راهنمایی کنید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مادر زادي است

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر بنده بعضی از شب ها به فاصله زمانی دو تا سه ماه از هم با درد پشت پهلو از خواب بیدار میشم
  درد به صورتی هستش که چند لحظه میگیره و ول میکنه و بعد از چند ساعت دوباره همین منوال تکرار میشه
  بنده هم با خوردن مسکن درد رو درمان میکردم
  این درد ۴ بار به فاصله چند ماه به چند ماه برام تکرار شده
  اخیرا طی ازمایشی که برای طب کار انجام دادم میزان کراتین خون رو ۱.۵۴ ذکر کرده
  می خواستم بدون این درد ها ربطی به این ازمایش داره یا نه و ایا بنده باید برای پیگیری به دکتر مراجعه کنم یا مهم نیست؟
  در ضمن بنده اقا هستم و ۲۵ سال سن دارم
  پیشاپیش ممنون از مشاوره و پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مهم نيست ارتباطي به أزمايش ندارد

 • تصویر کاربر فرزانه جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم مشکل کلیه داره کراتین۵واوره۱۷۰ هستش دارو هست اینا روپایین بیاره وکارش به دیالیز نرسد ممنون میشم جواب بدین یعنی میشه بدون دیالیز پایین بیان بخدا گوشت ونمک استفاده نمیکنن وباز بالا میره دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   دارو نيست

  2. تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام ممنون ازپاسخگویی شما
   دکتر بردمش گفته باید بیمارستان بستری بشه امیدی هستش دیالیز نشه؟
  3. تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام ممنون ازپاسخگویی شما
   مامانمو دکتر بردم گفته باید بستری بشه امیدی هست دیالیز نشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   ممكنه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر