عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Farzaneh پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ، مامان من ماه مهر و تیر آزمایش ادرار دادن و دفع ی اول هیچ دفع پروتئینی تو آزمایش ثبت نشد، ولی دفعه ی دوم عدد ۱۱۷ میلی گرم رو نشون داد ک چند روز قبل آزمایش داروی گیاهی داخل رحمی استفاده کرده بودن ک دهانه ی رحم زخم شده و خون میاد، داخل رحمشون هم چندتا فیبروم دارن، ممکنه دفع پروتئین ب این خاطر باشه و کلیه ها مشکلی نداشته باشن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بايد به دكتر نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام ، ممنونم از وقتی که جهت پاسخ تختصاص میدهید ،دکتر جان از۱۷\\۱۰\\۹۷تا امروزکراتنین من از۲۳\\۱به۵۶\\۱،و ۲۹\\۱،وهم اکنون به ۳۱\\۱ متغیر میشود و البته یه مقداری سنگینی در قسمت پهلوی سمت راست گاهی احساس میکنم ، بنده استنت دارم و داروهای لوزارتن ۲۵ ومتورال ۵۰ و پلا ویکس و آسپیرین مصرف میکنم ،باید مراجعه کنم یا دستور میفرمائید ، من ۷۰ساله هستم و اخیرا فتق سمت راست عمل کرده ام ،، با عرض پوزش از تصدیع ، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   اين مقدار كراتنين با توجه به سن و فشار خوني كه داريد طبيعي است

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۵۴ سال دارم کراتین، ۱/۵۰
  اوره ۳۲ دارو فشار خون میخوام لیبرال برای قلب اپیراگس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   مصرف گوشت و نمك كم شود

 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  دکتر جان من مرد ۳۹ ساله قبلا سابقه سنگ کلیه داشتم حدود ۱۰ سال قبل جراحی از طریق مجرا برای دفع سنگ انجام دادم.الان درد خاصی ندارم ، یک آزمایش خون دادم مقدار اره خونم بالاست
  راهکار شما چیست ؟ طبیعی هستش یا پیگیری کنم؟
  عکس آزمایش پیوست میباشد.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   اوره طبيعي است

 • تصویر کاربر خسرو جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  کیستی نبستا نامنظم حاوی کانون کلسیفیکاسیون جداری به قطرتقریبی 24میلی متردرپل میانی کلیه سمت نشانه چیست سنم 52سال
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   كيست مادر زادي است اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر منصور شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  آیا بالا بودن کراتین و اوره موجب خارش پوست در تمام بدن میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   بله مي شود

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  من کراتینین خونم طبیعی است ولی اوره خونم ۳نمره بالا تر از حد طبیعی است یعنی ۴۳است ادرار هم سالم است علت و درمان چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر Zp شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدمن مادرم۷۴سال دارن وطی آزمایشاتی که جهت چک براشون انجام دادم متوجهurea49وکراتینین1.6براشون شدم البته مادرم چندین سال هست که بیماری فشارخون دارن وداروی والسارتان۱۶۰BDومتورال۵۰ BDوهیدروکلرتیازید۲۵روزانه وASA80روزانه مصرف میکنندوتالاسمی مینورهم هستندوکم خونی شدیدهم دارن ودرحال حاضرکپسول ففول مصرف میکنندشبی یک عددHB=10.1هستودوالی سه دوره تحت نظرپزشک مغزواعصاب آمپول اناکساپرین4000دریافت کردند وآزمایشPT=12وPTT=30وINR=1.2وPTactivity=82%وPTpatient=13.2هست الان درحال حاضروبااین وضعیت جهت کنترلureaوcrچه کاری بایدانجام بدیم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   نسبت به سنشان طبيعي است

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من 65سال داره نارسایی کلیه داشت وکراتین خونش 7بود وبه مدت یک ماه یه روز در میان دیالیز میشد الان بخاطر نامنظم بود قلبش بستری کردیم و 10روزی هست که دیالیز نشده الان در ازمایش کراتین 1.6هستش ایا بازم نیاز به دیالیز داره یا کلیه هاش کار افتاده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   طبيعي است دياليز لازم نيست

 • تصویر کاربر Ms شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  خانم بنده به علت کنسل تخمدان حدود یکسال است شیمی درمانی میشود واکنون فقط داروی اوستین ۴۰۰ دو عدد هر ۲۱ روز استفاده می‌کند در این مدت کراتین خون همیشه مقداری بالاتر است در آخرین آزمایش ۱.۴۳ بوده حالا این به چه علتی میتواند باشد از راهنمایی شما بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   اهميتي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر