عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

creatinine چیست؟ کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از 50 سالگی مقدار این دو ماده هر 10 سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین 15-45 mg/dl و در کودکان 10-40 mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتین خون و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از 30 درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا 30 درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین 2-3 دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند.

علائم کراتین بالا

علائم کراتین خون بالا می تواند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی پوست، تنگی نفس و ورم باشد.

کراتین خون بالا چه خطراتی دارد ؟

در بالا رفتن کراتین خون کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی (کراتین و اوره) نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت 10 دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که 10 درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان 8/0 تا 6/0 می رسد و 6 هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام:
  آقای دکتر، خداوند به شما سلامتی و شادی و خیر فراوان بدهد. ممنون که اینقدر احساس مسئولیت پذیری و سعه ی صدر کافی دارید و با دقت بسیار، مشکل بیماران را بررسی کرده و راهکار ارائه می فرمایید⚘. بیماران بعد از خدا، امیدشان به شما است. درواقع خدا شما را انتخاب کرده که واسطه ی خیر باشید.
  متاسفانه این روزها پزشک با ویژگی های شما کمیاب است...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 روز پیش)

   با تشكر فراوان

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۸ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض خسته نباشید ،من کراتین خونم در جواب آزمایش اخیرم ۱/۳۸ می باشد و دفع پروتیینم ۳+ میباشد ،لازم به ذکر است که من دارای فشار خون کنترل شده هستم و دارو می خورم ولی با تشخیص پزشکم من دچار کم کاری کلیوی هستم که در اثر فشار خون بالا بوده که قبل کنترل نشده بوده ،آیا وضعیت حادی دارم که حتما باید به پزشک مراجعه کنم یا فقط با رژیم غذایی مشکلم حل می شود،ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   نگران نباشيد أزمايش طبيعي است

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۸ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من چندین ساله دیابت داره و از طرف دیگه به خاطر سرطان قرص مصرف میکنه. مرتبا در آرمایشات سطح کرانتنین و اوره بالا بوده. آخرین سطح کراتنین ۵/۴ و اوره ۵۰ است. هیچ علامتی ندارند. به خاطر کرونا مایل به دیالیز نیستیم. آیا با قطع قرص شیمی درمانی و رعایت رژیم میتوان موقتا دیالیز نکرد؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   درمان دياليز است

 • تصویر کاربر اکبری سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  آیا مصرف قرص والسارتان موجب کاهش کراتینین خون می شود و در صورتیکه فرد مبتلا به فشار خون بالا نباشد مصرف این قرص زیان آور است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   زيان أور است و روي كراتينين اثري ندارد

 • تصویر کاربر سجادی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام. پدرم ۵۵ ساله است . سابقه بیماری نقرس و جراحی تیروئید سمت چپ به دلیل بزرگی دارند. در آزمایش جدید کراتینین ۱.۵ میباشد . البته آزمایش سال پیش هم دادند و کراتینین همین مقدار بود که دکتر روماتولوژی نفروویت دادند فقط. قرص آلوپورینول ۱۰۰ هم روزانه مصرف میکنند. آیا این کراتینین بالا خطری دارد؟ و چه اقدامی کنیم که پایین بیاید یا بالاتر نرود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   خطري ندارد مصرف گوشت محدود شود

 • تصویر کاربر آذر یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام بیمار اوره و کراتینین بالا و دیابت دارند از دیروز حالت تهوع دارند هر چیزی که می خورند تا آب هم بالا میارند سرم هم نمی شه نه نمک نه قند چی پیشنهاد می فرمایید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   ممكن است به دياليز نياز باشد

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  من دخترم ۷ سال دارد می خاستم بپرسم کراتین او ۷ دهم است ایا خوب است از نظر شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر فضه یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۸۲ ساله امروز جواب اوره ۹۹ و کراتین۲/۱
  است در ۲۴ ساعت شبانه روز دقیقا ۲۰ ساعت خوابه
  سرو صورتش به خاطر خواب پف کرده دستش به هفته هست که پرش داره چیزی دستش میدیم می افته
  یک ماه پیش اوره ۵۵ بود لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص نفروديت ميل كنند ،،. كراتين در اين سن طبيعي است

 • تصویر کاربر قلمبران شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  يه مدته كراتيين خون پسر داييم بالا رفته تقريبا چهار پنج ساله پيوند كليه انجام داده الان بردنش بيمارستان باز دارن دياليزش ميكنن ولى كراتين پايين نمياد چه كارى بايد انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   كراتينين پايين نياد بايد دياليز شود

 • تصویر کاربر یگانه دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر من اردیبهشت امسال رفتم چکاب کلی دادم که در همانجا دکتر آزمایشگاه از من سوالاتی کردن که مشکل کلیه یا سنگ کلیه که نداری گفتم نه هیچ مشکلی ندارم گفت حتما یه سونو برو رفتم پیش دکتر پزشکی دو هفته یه بار آزمایش نوشت و یه دونه یه دونه نیومد پایین تا اینکه یه ماه پیش داروهای ویتامین و کلسیم و لوزارتان تجویز کردن و برای این هفته آزمایش نوشته بودن که من دیروز آزمایش دادم و کراتینم ۲٫۲شده و یوریک اسید ۱۲و گذشته حالا من چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   أزمايش به مقدار خيلي كم ،، كم كاري كليه را نشان مي دهد كه بايد مصرف نمك و گوشت را كم كنيد و روزي يك عدد قرص ألوپرينول هم ميل كنيد يك ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر