بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر شرمنده آقای دکتر. من سنگ 5میلی درلگنچه کلیه سمت چپ دارم فعلاقطره سنکل وقرص لیتورکس استفاده می کنم همراه بااب وورزش .ایااین داروهاتاثیری درحرکت سنگ دارندوایادفع سنگ 5میلی خیلی دردداره؟ خیلی نگران درد دفع هستم.باتشکرازشمادکترگرامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 سال پیش)

   ممكن است درد داشته باشد و ممكن است نداشته باشد

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  کلیه خانم بنده دوبار سنگ شکن شد و دیروز که سونو گرافی کردم دوباره (بعد از یکسال) سنگ ریزه مشاهده شد و ضمنا درد دارد که گفتند احتمالا یک سنگ در حالب گیر کرده است
  1- چطور میشه از ایجاد سنگ جلوگیری کرد آیا دارویی هست؟
  2- در کلیه چپ ایشان هیدرونفروز متوسط مشاهده شد آیا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 4 سال پیش)

   راه جلوگيري نيست و هيدرونفروز به علت سنگ حالب است 

 • تصویر کاربر fh دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من در هفته 31 بارداری هستم در سونوگرافی من دیامتر لنگنچه کلیه چپ جنین نرمال همراه با مختصری fullness کالیس های چپ ، این موضوع مشکلی برای جنین بعد از بدنیا امدن بوجود نمی اورد؟ البته دکترم میفرمایینددر جنین های پسر این موضوع شایع هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 4 سال پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر فرناز یکشنبه ۲ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من 9ساله پیوند شدم. تا بحال خداروشکر مشکلی نداشتم. به تازگی آزمایش دادم. کراتینینم 1/98 و اوره 60 بود. (البته شب قبل آزمایش ساعت 11 شام غذای گوشتی مصرف کردم و ساعت 9 صبح آزمایش دادم.) دکتر برام اسکن نوشت. اسکن رو انجام دادم. توی اسکن نوشته بود کلیه پیوندی کاهش حداقلی خونرسانی و دفع و جذب رو داره. خیلی خیلی نگرانم.آقای دکتر این مقدار کراتینین خطرناکه؟ بامصرف مایعات و پرهیز غذایی کاهش پیدا میکنه؟؟ توروخدا جوابم رو بدین. خیلی خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 4 سال پیش)

   بهتر است به متخصص پيوند كليه مراجعه كنيد در ضمن رعايت رژيم غذايي 

 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  کلیه راست با دیامتر طولی 105 میلیمتر وضخامت پارانشیم آن 12 میلیمتر است در مورد کلیه چپ این اعداد به ترتیب 97 میلیمتر و ضخامت پارانشیم آن 11 ملیمتر است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 4 سال پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر سیمین جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  باسلام.خانمی هستم 55ساله با سابقه ارثی پلی کیستیک
  13سال است دارو مصرف می کنم در آخرین آزمایش کراتینین 1/1 و اوره 37 وپروتیین در ادرارم Traceبوده.چربی خون 250 ،کلسترول 209بوده .لیست داروهایی که مصرف می کنم لوزارتان 25 روزی سه عدد.کارودیلول 6/25 روزی دو عدد، پیو گلوتازیون15 روزی یک عدد، اولوکیم 100روزی یک عدد، هیدروکلروتیازید 50 روزی نصف قرص مصرف میکنم .آیا این داروها برای بیماری بنده مناسب است و به خوردن آنها ادامه بدهم یا خیر.لطفا مرا راهنمایی کنید .از شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)

   دارو ها را ادامه دهيد

 • تصویر کاربر آفاق دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر.لطفا در مورد آزمایش نظر تخصصی خود را بفزمایید آیا برای دو مورد اوره وکراتین خون چه اقدام پزشکی لازم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش)

   بايد مصرف گوشت و نمك را محدود كنيد 

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش)

   بايد مصرف گوشت و نمك را محدود كنيد 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  درمان آبسه کلیه
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   من خودم پاسخ بدم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش)

   أبسه كليه نداريد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارش دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با عرض سلام اقای دکتر کراتین و پروتئین ازمایش بیست و چهار ساعته بنده که کراتنین سیصدو خورده ای و پروتئین دوهزار بوده در ضمن بنده تنگی لوله حالب دارم مادر زادی و قرص فشار هم می خورم مشکل حادی هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 5 سال پیش)

   فورا به پزشك مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر صفدرنادری شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  کلیه چپ ام سنگ شاخ گوزنی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 5 سال پیش)

   بايد جراحي بسته انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر