بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر روح جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام من آقای ۴۹ ساله دارای کیست ساده نسبتا بزرگ ۷میلیمتر مدت ۶ماه است دچار لرزوسردی بدن شده‌ام واین عارضه زندگی را برایم سخت نموده چه دستور می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   كيست ساده خطري ندارد هر سه ماه سونوگرافي انجام شود

 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من دوسال پیش یک سنگ بیست میلیمتری تو کلیه راستم بود که چهار یا پنج بار سنگ شکنی کردم تا کامل دفع شد و دوسال بیشتره که الان سونوگرافی کردم گفت یک سنگ پنج میلیمتری درکالیس میانی کلیه سمت راستم هست درد هم ندارم گفتم دفعش کنم تابزرگتر نشه و درد سر ساز نشه و قطره سنکول خوردم فایده نداشت واز دو سال پیش مرتب کوهنوردی و پیاده روی هفته ای سه بار داشتم دکتر فقط یه قرص قوی بهم معرفی کنی که دفعش کنم و اگه قرص معرفی کردی چجور بخورم و تا چه مدت و مایعات هم زیاد می خورم نمی دونم چجور دفع نمیشه و دکتر قرصی وجود دارد که جلوی سنگ سازی را بگیره دکتر ورم شکم و معده حالت گرفتگیه ربطی به سنگ کلیه داره چون قطره سنکول استفاده کردم بهتر شدم آخه دکتر معده رفتم گفت مال اسپاسم هست دکتر تورو خدا یه قرص خوب بهم معرفی کن که دفعش کنم ببخشید که طولانی شد ممنونم دکترخواهشا یک قرص خوب بهم معرفی کن که زود دفعش کنم چهل سالمه بچه ایلامم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   هيچ دارويي براي دفع سنگ كليه وجود ندارد

  2. تصویر کاربر کریم یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر پس اینهمه دارو دفع سنگ کلیه چجور تو داروخانه ها وجود دارد ممنون که جواب میدی
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   براي دفع سنگ حالب است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر behnaz جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام پدر من ٥٥ سالشون هست و فشارخون دارند به تازگي سونوگرافي انجام دادن و اين نتيجش بوده در شرايط حال حاضر بايد چيكار انجام بدهند
  كليه سمت چپ حاوي يك كيست كورتيكال ساده به سايز ١٦ م م در پل تحتاني
  شواهد افزايش اكوي پارانشيم هر دو كليه رويت گرديد كه ميتواند مطرح كننده AKI باشد
  ممنونم از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر شادکام جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  یک خانم ۴۵ ساله هستم و مدت چند ماه هست که از دست ها و پاهایم بخصوص از مچ به پایین ورم می کنند همچنین در ناحیه پهلو ها درد دارم و سابقه سنگ کلیه هم دارم .با مراجعه به پزشک داخلی و انجام سونوگرافی متوجه یک کیست کورتیکال با قطر ۲۴ میلیمتر در کلیه سمت چپ شدند . بیشتر وقت ها در پهلو ها درد دارم .می خواستم بدونم درمانی داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   درد شما عضلاني است

 • تصویر کاربر ugd جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشید.پسرم یک ماهی هست شکم درد داره بردمش پیش پزشک اونم سونوگرافی وآزمایش برای پسرم نوشت.اوناروکه انجام دادیم.معلوم شده که کلیه پسرم نعل اسبی هستش.آقای دکتر این کلیه یعنی چی آیا خطری واسه پسرم داره لازم هست بیارمش پیش شما.خواهش میکنم جواب بدین ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   خطري ندارد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان کلیه بنده سنگ ساز است وهردو سال یک بار به سنگ شکن مراجعه مکنم وانها را خرد اما زیاد سنگ درست میکند لطفا چه دستوری برای درمان ان دارید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   مايعات روزي سه ليتر ،،. مصرف گوشت و نمك كم

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام‌و عرض ادب
  چند ماه پیش در پهلوی سمت راست و قسمت پایینی شکم و بالای ران احساس درد کردم که چند روز هم همراه کبودی و درد همراه لمس بود. سی تی اسکن گرفتم که نشون داد هیدرونفروز و کم شدن‌ضخامت کلیه. (البته هیدرونفروز در سونوی سال ۹۳ هم داشتم ولی متاسفانه پیگیری نکردم) عکس رنگی هم نشون داد تنگی اتصال به کلیه رو. اسکن هسته ایی گرفتم که نشون داد عملکرد کلیه شمت راست ضعیف شده. بعضی پزشکها گفتن که باید عمل باز انجام بدم برای اصلاح تنگی. بعضیها همگعتن فعلا دو سه ماه اسنت بذارم. اگر عملکرد بهبود پیدا نکرد عمل باز انجام بدم.
  حالا بعد مدت چند ماه سمت چپم‌ هم همون دردایی رو که در سمت راست احساس میکنم،پیدا کرده البته فعلا به صورت خفیف. حتی کبودی و احساس درد هنگام لمس قسمت کبود شده.
  نظرتون رو میخواستم بدونم.
  عکس ها و مدارک رو هم ارسال میکنم.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل جراحي لازم است

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  با سلام‌و عرض ادب
  چند ماه پیش در پهلوی سمت راست و قسمت پایینی شکم و بالای ران احساس درد کردم که چند روز هم همراه کبودی و درد همراه لمس بود. سی تی اسکن گرفتم که نشون داد هیدرونفروز و کم شدن‌ضخامت کلیه. (البته هیدرونفروز در سونوی سال ۹۳ هم داشتم ولی متاسفانه پیگیری نکردم) عکس رنگی هم نشون داد تنگی اتصال به کلیه رو. اسکن هسته ایی گرفتم که نشون داد عملکرد کلیه شمت راست ضعیف شده. بعضی پزشکها گفتن که باید عمل باز انجام بدم برای اصلاح تنگی. بعضیها همگعتن فعلا دو سه ماه اسنت بذارم. اگر عملکرد بهبود پیدا نکرد عمل باز انجام بدم.
  حالا بعد مدت چند ماه سمت چپم‌ هم همون دردایی رو که در سمت راست احساس میکردم،پیدا کرده. حتی کبودی و احساس درد هنگام لمس قسمت کبود شده.
  نظرتون رو میخواستم بدونم.
  عکس ها و مدارک رو هم ارسال میکنم.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل كنيد

 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر. ببخشید خواستم تصویرسونوگرافی رو برای شما ارسال کنم ببینم نظرمحترم شما چیست؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   كيست كليه دارد كه مهم نيست

 • تصویر کاربر قاسمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام، پدر اینجانب 75 سال سن دارند و دارای سابقه عمل قلب (دریچه و گرفتگی عروق) می باشند.در آخرین گزارش سونوگرافی کلیه و مجاری اداری ایشان، کیستی 12 میلیمتری در پل تحتانی به شرح گزارش فایل پیوست مشاهده شده است. لطفا راهنمایی فرمایید با توجه به اینکه تهران زندگی نمی کنند آیا در شرایط کرونایی فعلی نیاز به مراجعه حضوری می باشد یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   كيست كليه درماني نياز ندارد 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر