بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر فرحناز دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام. شوهر من با مشکل کوچک شدن یک کلیه مواجه شده و هم زمان هم دچار پولیپ دو طرفه حنجره مواجه شده و دکتر ها احتمال سرطان حنجره دادند آیا این دو بیماری با هم مرتبط هستند؟ و چه عواقبی پیش روی اوست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   اين دو بيماري با هم ارتباطي نداردوكليه كوچك شده ممكن است مادرزادي بوده كه اشكالي ندارد در مورد حنجره اطلاعي ندارم .
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام
  در تاریخ 7 شهریور آزمایش چک آپلود دادم. کراتینین 1.33 و بی یو ان 15 و پی اس آی معادل 0.180
  این که کراتینین یک مقدار بالا هست باید نگران باشم یا این که اعتنا نکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   نگران نباشيد مقدار كراتنين طبيعي مي باشد .
 • تصویر کاربر شمسی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  من یه کیست پروپالویک درکلیه راستم دارم میخواستم بدونم چیکار کنم ک بزرگتر نشه وراه درمانش چطوره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   هيچ راهي براي جلوگيري از بزرگ شدن وجود ندارد
 • تصویر کاربر محمدعلي چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  بإسلام وخسته نباشيد
  بنده با٦٥سال سن باازمايش جديد خون نشان ميدهد كراتينين بك دهم وbun يكى بالاست آيا اين مقدار بالا خيلي مهم است؟يا قابل إغماض ميباشد
  درضمن فشارخون دارم وقرص دياون ٨٠ روزى يكعدد مصرف ميكنم .قند ندارم وپروستاتم ٢برابروpsa 3/99 ميباشد
  ازآنجاكه فعاليت زياد برأى كراتنين بالأخوب نيست آيا فوتبال كه هنوزم بازي ميكنم مضر است؟خواهشمندم درصورت امكان پاسخ جامع بفرماييد باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   هيچگونه مشكلي نداريد و ورزش هم ضرر ندارد .
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  با سلام...پدرم 80 ساله است وسکته خفیف داشته وخطر گذشته...مشکلی که هست خون به کلیه نمیرسه ودیابت دارن وفشار خونشون 9بر 5 میباشد..کراتنین 2واوره 100 است...آیا با توجه به شرایط ایشان میتوانند مشکل کلیه را حل کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   بايد ديابت را كنترل كنند كه بدتر نشوند
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما آقای دکتر مادر بنده مدتی است که کراتین و اوره ایشان بالا رفته ودر حال حاضر کراتین شان 4 می باشد که به ایشان گفته اند باید دیالیز کند در ضمن مبتلا به دیابت هم می باشند که اکنون انسولین استفاده می کند به نظر شما راه دیگری برای کنترل بیماری ایشان وجود دارد یا حتما باید دیالیز کنند.
  قبلا از لطف و زحمات شما متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام دياليز به ايشان كمك مي كند .
 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام پدر من همراه ادرارش خونریزی داشت گفتیم شاید از پروستاتش باشه ولی بعد از سونوگرافی و سی تی اسکن تشخیص داده شد که در کلیه چپش کیستی به اندازه 4 سانتیمتر وجود دارد الان دکتر متخصص گفتند که باید کلیه چپش خارج بشه تا بیماری عود نکرده ولی پدرم قبول نمیکنه الان موندیم چیکار کنیم تو رو خدا آقای دکتر ممنون میشم یک راهنمایی داشته باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام كليه نبايد خارج شود كيست بايد عمل شود مراجعه كنيد فقط كيست ايشان خرج خواهد شد .
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  عبارت ذیل در جواب CT به چه معنی است ؟
  7mm stone in 1/3 proximal part of left ureter causing proximal stasis and slight hydronephrosis is present.
  ممنون میشم پاسخ بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام وجود سنگ در قسمت فوقاني حالب چب كه باعث ورم كليه شده است .
  2. تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   تشکر فراوان از بابت پاسخ دهی.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   خواهش مي كنم .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضي سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد حدود سه ماه پيش خانم بنده زايمان اجباري غير طبيعي داشت بعد از هشت روز به يكباره دچار خونريزي شديد ادراري شد كه پزشك عمومي اورژانس عفونت ادراري تشخيص داد وانتي بيوتيك قوي تجويز كرد كه حال مريض بدتر شد يك روز بعد به بيمارستان برديم پزشك زنان هم بامشورت متخصص آمولي زد كه خانم من حساسيت داشت وبدن و صورت او ورم كرد با آمبئلانس به بيمارستان شهيد بهشتي همدان اعزام شد انجا در سي سي يو با تشخيص دكتر عباسي چند كيسه خون زدند بعد يك هفته وارد بخش شد و با تشخيص دكتر غلياف هفت جلسه دياليز شد و كراتين او به سه رسيد كه در مجموع پس از بيستو يك روز مرخص شد الان بعد حدود دو ماه و نيم كراتين مريض يك و سه دهم است خواستم بدانم مريضي خانم من چيست و علت آن چه بوده است و احتمال برگشت به مريضي وجود دارد يا نه خواهش مي كنم جواب من را بدهيد و راهنمايي لازم را بفرماييد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام خونريزي بدنبال زايمان به علت تستكاري شديد روي مثانه و عفونت ادراري بوده وعلت بالا رفتن كراتنين اثر سمي دارو بر روي كليه بوده كه بعد از دياليز به حد نرمال رسيده است واكنون كراتنين طبيعي مي باشد و عود نمي گردد .
  2. تصویر کاربر مرتضي سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنونم واسه جواب و وقتي كه گذاشتين
  3. تصویر کاربر مرتضي سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنونم واسه جواب و وقتي كه گذاشتين
  4. تصویر کاربر مرتضي سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنونم واسه جواب و وقتي كه گذاشتين
  5. تصویر کاربر مرتضي سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنونم واسه جواب و وقتي كه گذاشتين
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر کیمیا پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 15 سالمه و اورم و کرتیینم 96 نشون میده از صبحم سرگیجه دارم نمیتونم تعادلمو حفظ کنم غذا هم به زور میخورم معدم نمیتونه نگه داره فقط مایعات خوردم گفتن نتیجه ی آزمایش کلیم هم منفی بوده دوباره دارن آزمایش میکنن لطفا بگید این بیماری کلیم تو کدوم دسته هست و دلیلش چیه و چمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   منظور از ٩٦ چيست .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر