بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر عسل شنبه ۱۹ خرداد ۳( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام آقای دکتر
  من پدرم 67 سالشون هست هفته پیش جسارتا داخل ادرارشون خون بود که فقط یک بار دیدند خوراکی که باعث قرمز شدن رنگ ادرار و همین طور دارویی که باعث این موضوع بشه مصرف نمی‌کنند 😔😥
  من خیلی نگران شدم امروز سونوگرافی انجام دادند این جواب سونوگرافی ایشون هست میشه خواهشاً بگید این جواب خطر ناک هست یا خیر؟ 🙏🙏😔
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ خرداد ۳( 1 هفته پیش)

   با سلام كيست هاي كليه ها مهم نيستند اندازه پروستات هم طبيعي است ولي بايد سيستوسكوپي كنند

 • تصویر کاربر ولی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  پدر بنده ۵۸سالشون تو سونوگرافی متوجه شدیم در کلیه سمت چپ کورتکس ۳۰میلی وجود دارد میخواستم ببینم نگران کننده است ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام طبيعي است نگران نباشيد

 • تصویر کاربر داودی یکشنبه ۹ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد ارجمندجناب دکترقوامی
  در کلیه چپ خانم بنده یک کیست از سال 1390وجود دارد که آن موقع تقریبا 40میلی بوده که چند سال هر سالی مقداری بزرگ شده وامسال 1402برابر جوابیه سی تی اسکن 110میلی شده در سالهای قبل هم سی تی اعلام نموده بوسنیاک 2 هست خواهشمند است راهنمایی فرمایید برابر سی تی اسکن ضمیمه شده (که گویا در جوابیه اعلام کرده می تواند بوسنیاک 3باشد) نیاز به اقدام خاص یاتخلیه با سرنگ یا جراحی (لاپاراسکوپی) دارد .ممنون میشوم در صورت امکان پاسخ دهید . باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام بايد عمل لاپاروسكوپي كنند 

 • تصویر کاربر مقدم جمعه ۵ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  دو کیست کورتیکال اگزوفتیک دارای سپتاهای ظریف داخلی به دیمتری ۱۸ و ۱۰ میلی متر در پل تحتانی کلیه چپ و کیست پزی کالیسیل دارای سپتامبر طریق داخلی به دیامتر ۱۹ میلیمتر در کلیه چپ مشاهده شده، آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   با سلام كيست هاي كوچك در كليه اهميتي ندارد و اكثرا اين كيست ها در انسان ديده مي شود و درماني ندارد

 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۱۹ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خانم ۳۸ ساله هستم یک ماه پیش به علت درد پهلو چپ سونوگرافی و سی تی شدم و تشخیص یه کیست ۶ سانتی با بوسنیاک ۳ تشخیص دادن . علایمی جز احساس سنگینی بعضی وقتا در سمت چپ ندارم ایا باید جراحی کنم و کلیه مو از دست میدم اگر جراحی نکنم احتمال متاستاز دارد خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اسفند ۱( 1 سال پیش)

   با سلام نيازي به عمل جراحي نيست

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  درهردوکلیه ازحدود۱۷سال هست که کیست کلیه دارم وپیش متخصص شهرستان رفتم گفتند که ارثی هست وممکن هست سبب نارسایی کلیه بشود اقای دکتر لطفامرا راهنمایی کنید که اگر داروی گیاهی دارد استفاده کنم وایا خطرنا ک هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام كيست كليه درماني ندارد و گوشت كمتر مصرف كنيد

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۲۱ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من 43 سال دارد در کلیه سمت چپ کیستی به اندازه 39 میلی متر موجود است آیا بسیار خطرناک است؟ یا احتمال خارج کردن کلیه وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۱ آبان ۱( 1 سال پیش)

   با سلام خطري ندارد نيازي به عمل جراحي ندارد

 • تصویر کاربر کیهانی چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خانم ۵۵ساله ای هستم تو سونوگرافی در پل تحتانی کلیه چپم کیست به سایز ۱۹ mm دیده شده که دارای یک سپتوم نازکه،آیا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 سال پیش)

   با سلام خطري ندارد

 • تصویر کاربر م.ر یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  پدر بنده حدود 10 سال پیش آنژیو قلب انجام دادند و بعد از آن کلیه هاشون با مشکل مواجه شد و کراتینشون رفت بالا تحت مراقبت پزشک بودند و کنترل شد ضمنا کلیه راستشون یه کیست کوچک داشت تا حدود یک سال پیش این کیست بزرگ شد و الان حدود 10 سانتی متر است و متاسفانه بوسنیاک 4 هم تشخیص داده شده است پزشکشون میگه باید جراحی بشه و کلیه رو در بیارند از طرفی با این سن بالا و ریسک های بالای عمل و اینکه اون کلیشون هم کیست داره و ضعیف است میترسیم عمل کنیم به نظر شما بهترین کار چیه ؟ البکته شکل کیستشون هم خیلی بد شکل نیست و دیواره منظمی داره فقط در سه نقطه کوچک enhanced شده است .آیا صلاح میدانید تا شش ماه دیگه یه سونو یا ام آر آی جدید انجام بشه و فعلا عمل نکنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام عمل لازم نيست ٦ ماه بعد ام أر اي كنند 

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام ودرود سنوگرافی تاریخ ۳/۸انجام دادم از سال های قبل کیست کلیه در قسمت سطح بالای کلیه وجود داشت به علت درد کلیه ها تاریج ۳/۱۹یعنی ۱۱روز بعد انجام دادم که اینبار دو کیست گزارش شده کیست قبلی که سالهاست بوده ودردی هم نداشتم و کیست که در سنوی قبلی نبود کیست ۱۳میل قسمت میانی کلیه گزارش شده .البته کلیه هم چند روز هست که درد دارد سنگ کلیه هم که از قبل داشتم ۴میل سوال اینکه آیا در این مدت ۱۱روز کیست به این سرعت تشکیل شده وعلت درد آیا همین کیست هست ؟داخل مثانه هم علاوه بر سنگ وبزرگی پروستات متورم شدن پروستات گزارش شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   با سلام كيست به اين سرعت تشكيل نمي شود احتمالا اشتباه سونوگرافي بوده و چون كيست ها كوچك هستند درد كليه ايجاد نمي كند 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر