بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جمالی شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر. مادر بنده 47 سالشون هست کیست کلیه ارثی دارند. تا حالا مشکلی نبوده الان چند هفتس که کلیه درد شدید دارن تب خفیف و همچنین بدن درد دارند آیا نیاز به عمل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   بعد از انجام سونوگرافي بايد تصميم گرفت

 • تصویر کاربر سیدمحمد دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر چند روز درد کلیه دارم و تب و لرز و حالت تهو سونوگرافی انجام شده گویا کیست کلیه دارم چند روز خیلی دارم اذیت میشم چکار باید کرد.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   كيست هاي كوچك در كليه مهم نيست ،،، روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکترخسته نباشید.کلیه های من پرکیست هست کراتین 3.5واوره8.5.پروتئین 24ساعتم 540هست لطفانظرتون رادرباره وضعیتم شرح بدید .20روزکه قرص مصرف میکنم.
  فرق قرص فشارخون لوزارتان وفوروزمایدچیست وکدومش رامن باید مصرف کنم باچه دوزی.خیلی ممنون...
  رژیم غذایی را هم لطف کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   مصرف كم نمك و گوشت فعلا وضع خوب است لوزار و فروزمايد هر دو بايد ميل شود

 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید. جناب دکتر قوامی؛ مادرم 67 ساله هستن و در جواب سونوگرافیشون تعدادی کیست کورتیکال ساده حداکثر 6 mm در کلیه راست و در کلیه چپ کیستهای کوچک 6mm و بعضا دارای رسوبات کلسیمی در پل تحتان و فوقانی مشاهده شده. همچنین مقداری خون و موکوس و کریستال در جواب آزمایش ادرارشون مشهوده که من جواب سونو و آزمایش خون رو براتون ارسال کردم. البته مادرم علائمی از قبیل سوزش و درد و تکرر ادار ندارن. ممنون میشم نظرتون رو بگید. سپاس از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   مهم نيست هر سه ماه سونوگرافي انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   مهم نيست هر سه ماه سونوگرافي انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر روح جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من آقای ۴۹ ساله دارای کیست ساده نسبتا بزرگ ۷میلیمتر مدت ۶ماه است دچار لرزوسردی بدن شده‌ام واین عارضه زندگی را برایم سخت نموده چه دستور می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   كيست ساده خطري ندارد هر سه ماه سونوگرافي انجام شود

 • تصویر کاربر کریم دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من دوسال پیش یک سنگ بیست میلیمتری تو کلیه راستم بود که چهار یا پنج بار سنگ شکنی کردم تا کامل دفع شد و دوسال بیشتره که الان سونوگرافی کردم گفت یک سنگ پنج میلیمتری درکالیس میانی کلیه سمت راستم هست درد هم ندارم گفتم دفعش کنم تابزرگتر نشه و درد سر ساز نشه و قطره سنکول خوردم فایده نداشت واز دو سال پیش مرتب کوهنوردی و پیاده روی هفته ای سه بار داشتم دکتر فقط یه قرص قوی بهم معرفی کنی که دفعش کنم و اگه قرص معرفی کردی چجور بخورم و تا چه مدت و مایعات هم زیاد می خورم نمی دونم چجور دفع نمیشه و دکتر قرصی وجود دارد که جلوی سنگ سازی را بگیره دکتر ورم شکم و معده حالت گرفتگیه ربطی به سنگ کلیه داره چون قطره سنکول استفاده کردم بهتر شدم آخه دکتر معده رفتم گفت مال اسپاسم هست دکتر تورو خدا یه قرص خوب بهم معرفی کن که دفعش کنم ببخشید که طولانی شد ممنونم دکترخواهشا یک قرص خوب بهم معرفی کن که زود دفعش کنم چهل سالمه بچه ایلامم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   هيچ دارويي براي دفع سنگ كليه وجود ندارد

  2. تصویر کاربر کریم یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   دکتر پس اینهمه دارو دفع سنگ کلیه چجور تو داروخانه ها وجود دارد ممنون که جواب میدی
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   براي دفع سنگ حالب است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر behnaz جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام پدر من ٥٥ سالشون هست و فشارخون دارند به تازگي سونوگرافي انجام دادن و اين نتيجش بوده در شرايط حال حاضر بايد چيكار انجام بدهند
  كليه سمت چپ حاوي يك كيست كورتيكال ساده به سايز ١٦ م م در پل تحتاني
  شواهد افزايش اكوي پارانشيم هر دو كليه رويت گرديد كه ميتواند مطرح كننده AKI باشد
  ممنونم از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر شادکام جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  یک خانم ۴۵ ساله هستم و مدت چند ماه هست که از دست ها و پاهایم بخصوص از مچ به پایین ورم می کنند همچنین در ناحیه پهلو ها درد دارم و سابقه سنگ کلیه هم دارم .با مراجعه به پزشک داخلی و انجام سونوگرافی متوجه یک کیست کورتیکال با قطر ۲۴ میلیمتر در کلیه سمت چپ شدند . بیشتر وقت ها در پهلو ها درد دارم .می خواستم بدونم درمانی داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درد شما عضلاني است

 • تصویر کاربر ugd جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشید.پسرم یک ماهی هست شکم درد داره بردمش پیش پزشک اونم سونوگرافی وآزمایش برای پسرم نوشت.اوناروکه انجام دادیم.معلوم شده که کلیه پسرم نعل اسبی هستش.آقای دکتر این کلیه یعنی چی آیا خطری واسه پسرم داره لازم هست بیارمش پیش شما.خواهش میکنم جواب بدین ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   خطري ندارد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان کلیه بنده سنگ ساز است وهردو سال یک بار به سنگ شکن مراجعه مکنم وانها را خرد اما زیاد سنگ درست میکند لطفا چه دستوری برای درمان ان دارید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   مايعات روزي سه ليتر ،،. مصرف گوشت و نمك كم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر