عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر مدتی است عادت به دیدن فیلم های پورن پیدا کردم و سپس
  با تحریک شدن خود ارضايي سوالی که از جنابعالی داشتم آیا این اعمال برای سیستم جنسی بنده مشکلی به وجود نمی آورد ، و آیا خروج منی از بدن باعث مشکل برای بدن و صورت می شود یا نه ? لذا تقاضا دارم در این زمینه راهنمایی بفرمائید و یک راهنمایی پدرانه بفرمائید که چگونه این عادت بد را کنار بگذارم.
  سپاس از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   با سلام فقط مسكل روحي فكري خوهد داشت .
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  جوانی 26ساله مجرد هستم
  حدود سه ساله اختلال نعوظ دارم آلتم سفت نمیشه الانم خیلی کم شده
  هنگام رابطه جنسی ترس دارم
  زود انزال هم هستم
  واریکوسل هم دارم که میخوام عمل کنم...
  دکتر قبلا نعوظ خوبی داشتم
  کمکم کنید مشکلم حل بشه
  چیکار باید کنم؟
  اساسی ترین مشکلم نعوظه که به نظر خودم روحی روانیه کمکم کنید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   با سلام مشكل اختلال نعوظ شما منشأ روحي - رواني دارد چون اين بيماري در افراد ديابتيك و بيماري قلبي ، فشار خون واختلالات هورموني ديده مي شود. مشكل را ياخودتان حل كنيدو يا با روانپزشك مشاوره كني. براي درمان زود انزالي روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ميلي گرم به مدت دو ماه ميل كنيد
 • تصویر کاربر F:gh سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دختری هسم ۲۵ ساله .حدود دوسال قبل خودارصایی میکردم و الان یسالی بود ک ترک کردم ولی تا چنروز پیش بخاطر دیرن فیلم ارصا شدم ولی بدون هیچ گونه مالشی .میخوام بدونم میل جنسی ک کاهش یافته بر اثر خود ارصایی ایا ۶ ماه بعد ترک این کاهش میل از بین میره ؟و اینک میتوانم بعد ۶ ماه از ترک ازدواج کنم و با همسرم رابطه خوبی داشته باشم یا ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   با سلام در أينده مشكلي نخواهيد داشت اميدوارم ازدواج خوبي داشته باشيد.
  2. تصویر کاربر F:gh یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   مرسی اقای دکتر .ی سوال دیگ داشتم از کجا بفهمم ک من میل جنسیم زیاده یا کمه یا تز رابطه جنسی خوشم میاد یا ن ؟همش میترسم بعد ازدواج دچارمشکل بشم باتشکر از کمکتون
  3. تصویر کاربر F:gh یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   مرسی اقای دکتر .ی سوال دیگ داشتم از کجا بفهمم ک من میل جنسیم زیاده یا کمه یا تز رابطه جنسی خوشم میاد یا ن ؟همش میترسم بعد ازدواج دچارمشکل بشم باتشکر از کمکتون
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   مقدار لذت جنسی را من نمیتوانم برای شما تعیین کنم . غریضه جنسی در هر فرد متفاوت است. نگران نباشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من و همسرم چند مرتبه رابطه ی. جنسی داشتیم اما مایع منی از همسرم خارج نشده ممنون. میشم اگه علتش رو بهمون بگید
  ضمناً ما تو. رابطه های قبلی هی مشکلی نداشتیم جدیداً اینجوری شدن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   نگران نباشيد زودگذر است و به مسائل فكرى ذهنى بستگى دارد
 • تصویر کاربر قاسم شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سوزش ابتدای آلت خیلی زیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   قرص فنازوپيريدين هر ٨ ساعت يك عدد اگر خوب نشديد به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر صفا دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام همسر من چند باری هست که نزدیکی انجام دادیم اما ایشون به انزال نرسیدن و باعث درد شده میخواستم راهنمایی کنید ایا باعث ناباروری میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   اگر براى هميشه ترشحات منى وارد واژن نشود طبيعتا نابارورى ايجاد ميكند مگر اينكه زودگذر باشد
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  من تا سن 30 سالگی هیچ رابطه ی جنسی نداشتم ولی در خواب هم جنب میشدم هم خودارضایی داشتم تا اینکه از هفت ماه پیش رابطه ی جنسی را شروع کردم که با اختلال نعوظ روبرو شدم و به دکتر مراجعه کردم و تمام معاینات انجام شد (آزمایش پروستات، تستوسترون، قند و...) و هیچ مشکلی نداشتم اما همچنان مشکل اختلال نعوظ را دارم و حتما باید قرص مصرف کنم اما حس جنسی خیلی زیاد دارم
  به نظر شما چه عاملی باعث این اختلال میشه؟ و اینکه مصرف مداوم قرص تادالافیل قبل از هر رابطه در دراز مدت ضرری برای بدن داره؟ و آیا همراه با قرص تادالافیل مصرف مشروبات الکلی ضرری داره؟
  تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   تادالافيل را با الكل مصرف نكنيد و اين داروها براى سن شما مناسب نميباشد و مشكلات فكرى خود را حل كنيد اين دارو براى افراد ديابتيك و فشارخونىو بيمارى قلبى و اختلالات هورمونى ميباشد
 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  بالای الت تناسلیم ،سمت راست به اندازه ی یک گردو ورم داره ،قبلا عفونت ادارداشتم ادمایش دادم برطرف نشده ،لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   اين زايده ارتباطى به عفونت ادرارى ندارد فورا مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر Mohammad شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر پسری 26 ساله ام. من سطح تحریکات آلت تناسلیم بسیار بالاست. یعنی خیلی مواقع غیر ارادی نعوذ اتفاق می افتاد. الان که تو دوران عقدم وضعیت بدتر شده و اکثر اوقات آلت من نعوذ میکنه مثلا هنگام راه رفتن ...نشستن ... بدون اینکه به مسایل و محرکات جنسی فکر کنم. حالا من همین جوری وضعیتم اینه چه برسه روزی که بخوام با همسرم صحبت کنم...خیلی شرایط بدیه.
  لطفا اگه میشه این مشکلو حل کرد راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   اين غريزه نرمال است گاهى پيش مى آيد و زودگذر است به آن توجه نكنيد
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ممنون که به سوالات مخاطبان سایت پاسخ میدید انشاالله موفق باشید
  من همیشه قند خونم روی 70 یا کمتر از اون هست و اکثر مواقع بی حالی و سستی دارم و گاهی حتی بعد از کمی پیاده روی یا فعالیت به طوری خسته گی شدید دارم که گاها یک ساعت دراز میکشم و نه حرکت میکنم و نه حرف میزنم چون احساس میکنم انرزیم به صفر رسیده و گاهی با این ها عرق کردن هم همراه هست. از لحاظ تغذیه کم و کاستی ندارم و هر چی دم دستم بیاد میخورم! رنگ کف پاهام هم همیشه همیشه زرد هست و گاهی زیاد میشه گاهی کم و همیشه هم سرد هست. به نظرتون چیکار کنم و این که یه سوال هم دارم آیا با این حال و احوال من میتونم معافیت سربازی بگیرم؟ ممنون, منتظر پاسخ شما هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   خیر معاف نمیشوید
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام از بنده هست
   آقای دکتر؟! خب نمیخواین جواب اون یکی سوالم رو هم بدین!؟ (سوال قبلیم: چیکار کنم؟) برای حل این مشکل چیکار میشه کرد
  3. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام از بنده هست
   آقای دکتر؟! خب نمیخواین جواب اون یکی سوالم رو هم بدین!؟ (سوال قبلیم: چیکار کنم؟) برای حل این مشکل چیکار میشه کرد
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   به متخصص غدد مراجعه كنيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر