عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

50+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکنرخسته نباشیدجوانی27ساله ای ازمشهدهستم حدود13سال خودارضای شدیدداشتم الان یک سال هست که متاهل شدم بیشتروقتهاکه میخام نزدیکی کنم یاسفت نمیشه یااگرهم سفت بشه سریع شل میشه آقای دکترحقیقتش زمانی که خودارضای میکنم اصلامشکلی نیست یعنی سفته وشل نمیشه فقط زمانی که باخانومم میخام نزدیکی کنم اینجوری میشم اوایل ازدواجمون این مشکل کمتربودیعنی شب درمیون مشکلی نداشتم الان که نزدیکی میکنم بایدحداقل۵روزبگذره تاحسی به من دست بده والتم سفت بشه لطفاکمکم کنیدباتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رمضان چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک مرد 46ساله هستم حدود 12ساله که دیابت نوع 2 دارم از 3 سال قبل نعوظ م کم شد بطوری که برای نزدیکی باید قرص سیلدنافیل مصرف کنم اما بتازگی قرص هم کمتر اثر دارد وانزال پسگرد دارم چه کار کنم. لطفا مرا راهنمایی فرمایید درضمن پرستاتم کمی بزرگ شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   انزال پس گرد به علت ديابت است ،،. بزرگي پروستات مهم نيست ،،. براي نعوظ از قرص تادالافيل استفاده كنيد يك ساعت قبل از رابطه

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتون بخیر آقای دکتر ، شوهر بنده موقع ارضا شدن چندبار براش پیش میاد سردرد های شدید و بار اخر هم که رابطه داشتیم یهو موقع ارضا شدن دیدم داد زد و بعد از اون گفتم چی شد گفت انگار یک چیزی از توی گردنم کشیده شد پایین توی ستون فقراتم بود فقط من خیلی ترسیدم چون اصلا به فکر خودش نیست ، این میتونه نایع نخاعی باشه؟ بعد همسر من فیزیک بدنش اندومورف هست ، و اصلا توی خوراکشم دقت نمیکنه علت این درد ک براش پیش امد و این حس عجیب ک میگفت چی میتونه باشه ممنون از توجهتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   اطلاعي در اين زمينه ندارم

 • تصویر کاربر رحیم دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده یک مرد 40ساله که از سن ۱۷ سالگی درگیر خود اعضایی هستم از سن ۲۵سالگی که ازدواج کردم بازم هر موقع تنهام انجام میدم به اینصورت که به شکم میخوابم و شخصی رو تو ذهنم مجسم میکنم آلتم روی زمین جا به جا میکنم در بعضی مواقع با فشار دادن شکمم به زمین مانع خروج منی میشم حدود یک سالی هست کلیه سمت راستم یک نواخت درد ملایمی داره ایا به موضوع نگه کردن منی ربطی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   هيچ ربطي ندارد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود چند ماه همسرم دوچار مشکل شده که نمیتونم باهاش نزدیکی کنم
  اگه مدت طولانی نزدیکی نکنم دوچار مشکل باروری میشم؟؟؟
  لطفا بهم جوابشو بدین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   من ٣٠ سالمه
   و فرزندی هم ندارم
   خانمم بیماری شدیدی داره
  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   منظورم خارج نکردن منی هست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روي باروري اثري ندارد

  4. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   خیلی از شما ممنونم جناب دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   خواهش مي كم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من (خانم) در رابطه جنسی ام که دخول هم نبوده تحریک شدم و به مرحله ارضا رسیدم اما جلوگیری کردم از ارضا شدن (به دلیل ترس)و بار ها اینکارو کردم میخواستم بپرسم این آسیب زا هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   مهم نيست

  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   الان به شدت اذیت هستم باید چیکار کنم؟
  3. تصویر کاربر سارا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   الان اذیت هستم باید چیکار کنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   راهكاري وجود ندارد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضادربانیان جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ دکتر جوون من۴۲سال سن دارم یه چند مدتی هست بعد از نزدیکی آب منی کم یا اصلا نمی آید ومن را نگران کرده در ضمن ۷ماه پیش عمل کاشت مو انجام دادم داروهای متفاوت مصرف کردم و الان مدت سه ماه هست که کبدم چرب شده و دارو مصرف میکنم به نام ریول سی که فکر کنم از وقتی که این دارو مصرف میکنم این مشگل پیداشده باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   داروي كبد چرب چنين عارضه اي دارد

 • تصویر کاربر دوست چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اقای دکتر من چند وقته نامزدم و زود اتزالی دارم.
  رالان دو روز هست موقع ادراد هم قبلش و هم بعد ادرار مایعی مثل مایع منی از خارج میشه.نطر شما چیه دکترجان.
  روز قبلش تا استانه ارضا شدن پیش رفتم ولی دست کشیدم و ادامه ندادم.ممکنه علتش این باشه.
  در ضمن چند ماه پیش جوش های سر سفیدی داشتم ک رفتم پیش دکتر و تشخیص مولوسکوم دادن.الان همش رفته و فقط یکیش مونده.تشخیش شما چیه ؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   علت جلوگيري از انزال است

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ,احتراما اینجانب سنک لوله حالب رو لیزر کردم و wj داخل بدنم هس و هنگام نزدیکی منی ازم خارج نمیشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   ارتباطي به عمل نيست ،، خود به خود خوب مي شويد

  2. تصویر کاربر احمد جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)
   مشکلی برای مثانه یا سایر قسمتها ایجاد نمیکنه
   یعنی همینطوری مشکل پیدا میکنه،خود به خودهم خوب میشه!!
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   نگران  لوله كه در كليه است نباشيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مایع منی کم میاد بایک جهش کم وحس کم فقط همون جهشی که تمام حس درش هست نمیادقبلا بهتون گفتم من به خاطر درد دیسک تریاک میکشم شما گفتید حس کمش به خاطر تریاکه پس چرا جهش نداره خواهش میکنم اگه دارویی برای حس وجهشش وجودداره لطفاً بگیدمن کلا فکر وذکرم شده همین از نزدیکی فراری شدم داره زندگیم خراب میشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   هيچ دارويي براي جهش وجود ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر