عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر N.t دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر . بنده ۳۲ساله هستم یک سال ازدواج کردم اوایل در رابطه ارضا میشدم ولی الان چند وقت هست نمیتونم ارضا بشم قرصی و دارویی هم استفاده نمیکنم . قبل ازدواج خودارضایی داشتم ولی الان نه ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   ارضا نشدن به علت استرس،، اضطراب ،، فكري و روحي و رواني مي باشد و درمان داويي ندارد

 • تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین من مرد هستم ۴۰ساله حدودا ۵ماه پیش سنو دادم پروستات به حجم ۲۸سیسی دارم از یه سالم بیشتره کپسول تامسولین وقرص فیناید مصرف میکنم شبها یک عدد از هرکداام یه چند مدتی حدودا ۸بار دچار عدم خروج مایه منی شدم که اخیرا سه بار پشت سر هم مواجه شدم وقبلا به خاطر اینکه احساس میکردم ادرارم خوب تخلیه نمیشه رفتم دکتر که الان کمی بهترم ولی بیشتر نگران عدم خروج مایع منی هستم ممکنه که به علت مصرف تامسولین وقرص فیناید باشه ممنون اگه منو از نگرانی دربیارین تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   به علت گپسول تامسولوزين مي باشد

 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.بنده ۳۲سال سن دارم.چند سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم.و از لحاض جنسی هیچ مشکای نداشتم.و به مدت ۱۲ روزم هست هیچ نزدیکی با همسرم نداشتم.چون اقدام به بارداری کردیم الان ۲روزه درد در بیضه سمته چپم دارم روز اول دردم کم بود روز دوم بیشتر شده وخیلی نگرانم.البته کیسه آب گرم گذاشتم وتسکین میده دردشو.ممنون میشم راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام بیمارتونم
  بعد ۳ ماه پروکسیتین ۲۰ میل کردم
  تو این ۳ماه زودانزالی درست شد و رازی بودم
  تا این که دیروز ۳ ماه قرص پروکسیتین ۲۰ تمام کردم و یک هقته بعد نزدیکی کردن زود انزال شدم دوباره دنیا رو سرم خراب شد دوباره
  شما گفتین بعد قرص دیگه زود انزالی برنمیگرده
  حالا من چکار کنم نزدیکی کنم دویاره زود انزال بشم واسه بار دوم
  دکتر یعنی من تا آخر عمرم باید روزی یک پروکسیتین ۲۰ میل کنم تا دیگه زودانزالی نداشته باشم
  البته این زود انزالی اولین رابطه بعد از اتمام دوره قرص بود چکار کنم دکتر زودانزالی برطرف میشه یا دوباره قرص مصرف کنم تا ابد یا وایسم دوباره نزدیکی انجام بدم ببینم چی میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر نعیم دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  من در زمان سکس قبل از اینکه انزال صورت بگیرد الت از حالت نعوظ خارج شده و به همین دلیل انزال صورت نمیگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر حیدر دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام 46ساله هستم دیابت دارم چند ماهه التم دچار پلاک و خمیده شده ونعوظ خیلی کم شده راهنمایی کنید چه دارویی باید مصرف کنم وراه درمان چیست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   پلاك درماني ندارد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر متی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،من ۲۱ سالمه و از نوجونی درگیر اعتیاد ب خودارضایی شدم با یک عادت بد اونم اینکه هنگام انزال جلوگیری میکردم از خارج شدن اسپرم از بدنم و با فشار اجازه نمیدادم خارج بشه،میخاستم بدونم این کار چ عوارضی داره؟ و اینکه اگه این کارو ترک کنم عوارضی ک از قبل گذاشته برطرف میشه؟ نیازی ب مصرف دارو برای رفع عوارض هست؟نگرانی در این زمینه داشته باشم؟ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   خارج نشدن مني عارضه اي ندارد و ترك خود ارضايي تمام مشكلات حل مي شود

 • تصویر کاربر بیوک دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  آقای دکتر
  سلام و خسته نباشید
  من بیوک هستم 5روز قرص ویزارسین100میلی مصرف کردم و نتیجه ای نگرفتم نمیدونم بازم تایک ماه مصرف کنم یانه نمدونم مشکل ازقرص هایی که میخورم ضمنا قرص ولرامیگس 85 واسه فشارم میخو رم لطفا راهنمائیم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   از قرص تاداگرا٢٠ استفاده كنيد

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  در هنگام رابطه جنسی یک بار دچار انزال و عدم خروج منی شدم. آیا مورد نگران کننده ای وجود دارد؟ در حال استفاده از قرص های Tavanexو Celexib و Protal opas هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   به علت كپسول protal مي باشد

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من ۴۰ سال سن دارم.
  در چند دفعه اخیر که به اورگاسم رسیدم مایع منی از من خارج نمیشه . و حین اورگاسم درد هم دارم.در دفعات اول پس از چند دقیقه منی از من خارج میشد ولی در دو دفعه اخیر حتی پس از گذشت زمان هم هیچ مایعی خارج نمیشه .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   گاهي اتفاق مي افتد نگران نباشيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر