عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر پژمان جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده ۲۹ سالمه آقا و مبتلا به بیماری ام اس ، مشکلی از لحاظ جسمانی ندارم، ۶ ساله ازدواج کردم و تا بحال بچه نخواستیم ، در حال حاضر با همسرم اقدام به فرزند کرده ایم اما در حالی که در ۵ سال اخیر مشکلی نبوده و از لحاظ انزال مایع منی زیادی خارج میشده چند ماهی هست که هنگام انزال مایع منی بسیار کم شده و اصلا غلظت قبل را ندارد!
  درود بر شما و تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. من مرد هستم و ۲۷سالمه و ۵بار رابطه جنسی داشتم در فاصله زمانه ای ۷ماه ک بجز بار اول که خیلی دیر به انزال رسیدم در ۴بار بعد اصلا نداشتم . و تحریک میشم و سکس میکنم ولی احساس میکنم لذت نمی‌برم از سکس اونقدری ک از فیلمای پورن و خودارضایی لذت میبرم ارضا میشم ولی در سکس ن . اینم بگم دچار خودارضایی زیاد بودم و کمش کردم ولی همچنان هست و نرمال نیست همینم ک کم کردم . آیا عدم انزالم بخاطر همین خودارضایی هاست؟ آیا ترک کامل خودارضایی و نگاه نکردن ب فیلمای پورن باعث درمانم میشه؟
  1. تصویر کاربر M جمعه ۲۴ فروردین ۳( 2 ماه پیش)
   کلا در سکس ب انزال نمیرسم حالا هرچقدر که بخواد طول بکشه
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام مشكل اساسي شما خود ارضايي است ترك كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر.همسرم ۳۷ساله هستن حدود یک سال ازدواج کردیم .دور از هم هستیم و حدود ماهی یک بار همو میبینیم .همسرم موقع رابطه کامل تحریک میشه ولی خروج منی خیلی طول می‌کشه ممکنه دو سه ساعت طول بکشه که خودش هم خسته میشه .و دو سه بار اخیر با این که زمان زیادی گذشت ولی خروج منی نداشت با این که به شدت تحریک میشه ولی انزال ندارن.دارو استفاده نمیکنه و بیماری خاصی هم ندارد.ناراحت هست از این قضیه . و سعی میکنه اصلا سمت رابطه نره .ولی اصلا راجبش صحبت نمیکنه .ممنون میشم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز با شكم پر ميل شود

 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۸ ساله هستم دو فرزند دارم و حدود دوماه است که میل جنسی به شدت کم شده و حجم مایع منی هم رفته رفته کم شد و امروز کامل قطع شده داور متادون مصرف میکنم و جدیدا ۱۰ روزه که آسنترا ۵۰ چرا اینجوری شده !!!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام أزمايشات تستسترون توتال و پرولاكتين خون انجام شود و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  من بیماری ام اس دارم ولی کنترول شده هست از بچگی هم تنگی مجاری ادراری داشتم که دو بار هم عمل کردم ولی باز هم هنوز تنگی مجاری رو دارم من خیلی رابطه داشتن با همسرم رو دوست دارم و دلم میخواد که بتونم رابطه بر قرار کنم این عمل صورت میگیره ولی در حین انجام رابطه آلت شل میشه و نه اسپرم میاد و نه من خودم بقول معروف کیف میکنم من الان 51 ساله هستم خیلی رابطه رو دوست دارم من که گفتم خدمت شما من بیماری ام اس دارم که به واسطه این بیماری من هردو گوی پایم پروتوز شده ولی باهاش مشکلی ندارم و این رو هم بگم که من اصلا به بیماریم هیچ فکری نمیکنم و حتی از این که دوتا گوی پای من پروتز هست اصلا فکر نمیکنم میشه گفت که نمونه یک فردی که هیچ مشکلی نداره زندگی روز مره خودم رو سپری میکنم ولی خواهش میکنم به من کمک کنید از راه دور دستان پر مهر و زحمت کش شما رو می بوسم ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام معاشقه با همسرتان طولاني باشد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر مشکل اسپرم دارم موقع رابطه حس میکنم دارم ارضا میشیم ولی بیرون نمیاد قرص تامسولین هم میخورم سونگ هم گرفتم پروستات میگه یزرگ سنگ کلیه هم هستم میشه راهنمایی کنی چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام تامسولين را قطع كنيد روزي يك عدد قرص ترازوسين دو ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام،آقای دکتر من 30سالمه، الان آلت بزور نعوض داره یا سریع میخوابه یا به سختی نیمه راست میشه وبزور ارضا میشم وقتی ارضا شدم یه آب رقیق وآبکی بیرون میاد و اصلا منی بیرون نمیاد، قرص تادالافیل خوردم توی نعوض تاثیری نداشت وخوابید، واسه نعوض و بیرون اومدن منی چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ٥٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام،آقای دکتر من 30سالمه، الان آلت بزور نعوض داره یا سریع میخوابه یا به سختی نیمه راست میشه وبزور ارضا میشم وقتی ارضا شدم یه آب رقیق وآبکی بیرون میاد و اصلا منی بیرون نمیاد، قرص تادالافیل خوردم توی نعوض تاثیری نداشت وخوابید، واسه نعوض و بیرون اومدن منی چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ٥٠ ميلي ميل شود 

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و درود
  ببخشید آقای دکتر بنده واریکوسل گرید 2دارم قبلاً هنگام رابطه آب منی خوب بود و مایع قبل از انزال که باعث لیز شدن میشه هم نیومد اما الان مایع قبل انزال کا باعث لیز شدن آلت میشه نمیاد و آب منی هم کم شده به طوری که حتی بعضی وقتها فکر میکنم نیومده.ضمنا آیا با درمان واریکوسل امکان بارداری هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام امكان باروري با عمل جراحي واريكوسل وجود دارد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر حمید، شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید ببخشید بنده ۳۶سالمه ده ساله ازدواج کردم یه بچه ۸ساله دارم چند ماهی هست باعدم ریزش منی مواجه شدم میل جنسی دارم سکس انجام میشه ولی ارضانمیشم ومنی خارج نمیشه ودرددرزیرشکم میگیرم ممنون میشم راهنماییم کنیین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

     با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم ده روز ميل شود 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر