عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید بابت کانل خوبتون من جوانبه تازگی ۳۰ ساله شدم چند روز پیش نزدیکی انجام دادم منی از من خارج شد ولی مشکل سنگ کلیه و دیسک کمر داشتم به ۲تا دکتر مراجعه کردم قرص های لیتوریکس -بی هر ۸ ساعت و تامسولوسین هر شب و سنگ کل ۲۰قطره در روز برای کلیه و همراه این قرص ها سلکوکسیب هر ۱۲ ساعت و فول سپکترام b روزی یک عدد و قرص امگا ۳ روزی یک عدد مصرف میکنم الان پس از گذشت ۴ روز ۲ بار ارضا شدم اما منی از من خارج نشده و با توجه به اینکه گفتید مال ناباروری هست و دایمی ایا ممکنه دیگر از من منی خارج نشه؟ قرص هارو قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر حامد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)
   میشه لطفا پاشخ بدین
  2. تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)
   الان برای بار سوم که ارضا شدم کمی خارج شد اما مقدارش بسیار کم بود
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   علت كپسول تامسولوزين است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مدتی است بعد از نزدیکی ،خروج منی هیچ گونه جهشی ندارد. ودر بعضی مواقع بعد از خروج منی سر آلت تناسلی دچار سوزش میشود . احساس لذت وارضاع شدن بعد از نزدیکی خیلی کم شده واحساس می کنم در مجاری اداری مقداری منی باقی می ماند .
  که پس از جند بار ادرار خارج میکردد.
  خواهشمند است راهنمایی فرمایید برای رفع مشکل چه اقدامی باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر کامران جمعه ۲ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  ۶۶ ساله هستم و تازگی مشکل انزال پیدا کردم.حدود چند ماهیست کپسول تامسولوسین مصرف میکنم.قرص سیلدنافیل هم دیگه در من اثر نداره.آیا طبیعیست یا میتونم معالجه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   از قرص تادالافيل استفاده كنيد

 • تصویر کاربر Hamid سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب پسری سی ساله که چند ساله درگیر مشکل استمنا هستم و البته مجردم و اصلا رابطه جنسی نداشتم تا به حال
  دو تا سوال خیلی مهم از دکتر داشتم
  اول اینک من بیشتر از ده سال با مشکل خودارضایی درگیر بودم آیا زمانی که قصد ازدواج داشته باشم به مشکل جنسی نمی خورم ؟
  قبل ازدواج آزمایش تست کیفیت اسپرم لازمه یا خیر ؟
  و سوال دوم بنده
  من تصمیم گرفتم که عمل استمناء رو کلا کنار بذارم اما به مشکلی که هست من از یه متخصص اعصاب و روان سوال کردم گفتند که اگه خودارضایی کامل کنار بگذارید و چون مجردی و انزالی نداری هیچ جوره، دچار مشکل احتباس پروستات میشی
  خاستم در این مورد راهنمایی کنید
  که آیا میتونم کنار بذارم ؟ مشکلی پیش نمیاد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 10 ماه پیش)

   با ترك استمنا هيچ مشكلي براي شما پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من ۳۵ سال سن دارم و ۷ سال هست که بیماری ام اس دارم
  تازه ازدواج کردم و هنگام رابطه جنسی با همسرم انزال نمیشوم در صورتی که قبل از ازدواج مشکلی نداشتم و با خودارضایی ارضا میشدم اما حالا حتی با خود ارضایی هم انزال نمیشم در ضمن الان ۲ماه است که قرص تادالافیلد و زینگولایف مصرف میکنم
  حالت نعوظ دارم اما ارضا نمیشم
  لطف میکنید منو راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   درمان دارويي ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر Davin سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بی پرده بگم ۳۴ ساله هستم در دوران نوجوانی زیاد خودارضایی انجام میدادم ۶ ساله ازدواج کردم ۲ ساله واسه بچه دار شدن اقدام کردم اما نتیجه نگرفتم احتمال از بین رفتن اسپرم بخاطر خودارضایی هست به نظر شما
  1. تصویر کاربر Davin دوشنبه ۲۱ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)
   دکتر جوابی به من ندادید ممنون میشم جواب سوالم را بدید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   ازمايش. آسپرم انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام بنا برتوصیه یکی از پزشکان که فعلا به ایشان دسترسی نیست جهت پایداری نعوظ و دوام زمان نزدیکی از داروی کلومیپرامین ۲۵ صبح و شب به مدت دو روز و تیافیل ۲۰ ایرانی ۱عدد قبل از عمل جنسی استفاده کردم ولی پس دو روز کلا جریان انزال منی قطع شده و هر چقدر هم زمان را طولانی کنم فایده ندارد لطفا بفرمایید این از عوارض دارو اول یا دوم یا هردومیباشد راهکار چیست؟با تشکر. سنم ۵۸
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از عمل جنسي يك عدد قرص سيلدنافيل ميل كنيد دار ها قبلي را قطع كنيد

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من سال گذشته عمل واریکوسل انجام دادم و بعد از عمل دیگر در خواب جنب نمیشوم. آیا طبیعی است؟ آیا همه بعد از عمل واریکوسل دیگر در خواب جنب نمیشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   عمل واريكوسل باعث جنب شدن نمي شود

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۹سال دارم متاهلم دارای یک فرزند درمواقع جنسی منی خارج ولی دربعضی مواقع خارج نمیشه حتی یک قطره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر Sis شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  سن ۳۰ وزن ۹۵ قد ۱۷۸
  بنده ۶ ماهی میشه دچار کاهش میل جنسی شده ام و آلتم به سختی راست میشود و به شدت رنج میبرم ....خروج منی هم بدرستی صورت نمیگیره و مقدار منی کم است ...احساس میکنم به داخل برمیگردد.
  آیا اگه ازدواج کنم مشکل حل میشود؟ میترسم بعد ازدواج دچار مشکل زناشویی شم
  چه راه حلی پیشنهاد می کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   كاهش ميل جنسي دارويي ندارد نگران أينده هم نباشيد

   ينده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر