عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

25+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید دکتر من 21 سالمه ۷ سالی میشه دیابت نوع 2 دارم قبلا ارضا میشدم ازم منی خارج میشد اما یه مدت خییلی سکس و خود ارضایی داشتم پشت سر هم ادامه دار بوده تا الان اما الان حدود ۴ ماه چه موقع سکس چه خود ارضایی هییچی ازم خالی نمیشه حتی یک قطره ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 روز پیش)

   به علت ديابت مني وارد مثانه مي شود و درماني هم ندارد

 • تصویر کاربر Pirooz یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  بنده ۳۱ سال دارم و مدتی است که در خواب ارضا نمی‌شوم و آب منی هم کم است و انگار وسط راه به داخل برمیگردد.
  چکار مفیدی انجام دهم برای درمان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   نگران نباشيد درماني ندارد

  2. تصویر کاربر Pirooz شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 روز پیش)
   خوب میشه؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 روز پیش)

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر قوامی
  سوال داشتم خدمتون
  چند وقتی هستش بفکر جنسی هستم
  شرمنده اینو میگم ولی ادبی منو ببخشید.
  هرچقدر آلت خودم را ماساژ میدم آب آلت همان. آب معنی بیاد اما بی نتیجه هستش آیا سیگار باعث خشک شدن آلت میشه ممنون میشم پاسخ بدید.
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   جنبه فكري ،، ذهني دارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر من 20سالمه ولاغرم و6.7ساله خودارضایی داشتم و اواخر شدید بود روزی دوسه بار بعداز ارضا احساس ضعف ودردو تیر کشیدگی تو پام ولگن وبیضم داشتم الان بیش از یک ساله ترک کردم خوب شدم ولی فیلم پورن نگاه میکنم وخیلی تفکر جنسی دارم وباعث میشه خیلی تحریک شم مایع منی ترشح میشه وحتی احساس میکنم اسپرم ساخته میشه بعضی موقع ها با دیدن پورن به مرحله ارضا نزدیک میشم اما بخاطر ترک خودارضایی جلوگیری میکنم ایا این باعث اسیب به بیضه یا پروستات میشه ؟؟ وموقع ادرار کردن بعضی موقع ها خیلی کم تکرر ادرار دارم در مواقعی که تحریک میشم سوزش دارم اخر ادرارم کمی قطره قطره خارج میشه بعضی موقع ها ادرارم با کمی مکث شروع میشه ومنی خارج میشه موقع تحریک خیلی زیاد مقدار کمی اسپرم هم خارج میشه الان یک ماهیه موقعی که تحریک میشم احساس کمی سوزش یا درد درکمی بالای الت تناسلیم مابین لگن هام دارم وهمچنین مدتیه بخاطر دیدن پورن چندبار خود ارضایی کردم ودوباره تیر کشیدگی وضعف رواحساس کردم ایا پروستات یا بیضم دچار بیماری شده ایا لازمه به دکتر مراجعه کنم .همیشه سلامت باشید اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 روز پیش)

   پروستات و بيضه ها أسيبي نديده و بهتر است به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خدمت ادمین سایت و دکتر محترم
  بنده از سال ۱۳۸۴ دیابت دارم و انسولین میزنم
  حدود ۳ سالی میشه که چه در زمان نزدیکی
  و چه حتی استمنا(جهت تست) مایع منی از بنده خارج نمیشه و این قسمت که برام جالبه که چطور تمام حس ها و لذت هاشو داره ولی مایع منی بیرون نمیاد

  من بیضه سمت چپم هم خیلی کوچکتر از سمت راست شده
  حالا میخام بدونم راهی هست که این مشکل رو حل کنیم ؟؟
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به علت ديابت است درماني ندارد

  2. تصویر کاربر حسین شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)
   ینی هیچ راه درمانی تو جهان کشف نشده برای این مشکل ،؟؟
   یا تو ایران قابل درمان نیست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير درماني ندارذ

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابوذر شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۴سال سن دارم الان حدود سه ماه هست که ازدواج دوم کردم وحدود سه هفته هست که وقتی رابطه برقرار میکنم بعضی وقتها ازم منی خارج نمیشد ولی الان یک هفه هست که اصلا هنگام رابطه منی ازم خارج نمیشه ودر هنگام نزدیکی آلت من خود به خود میخوابه وشل میشه لطفا راهنماییم کنید که مشکلم چیه دارم دیوونه میشم از این مشکلی که برام پیدا شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و عدم خروج مني درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر رامتین شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود جناب دکتر
  من به علت مشکلات و بیماری های خلقی حدود 9 سال به طور مداوم داروی سیتالوپرام رو استفاده کردم. این دارو باعث شده بود که من میل جنسیم رو کلا از دست بدم و دیگه هیچ حس جنسی نداشته باشم. بعد از 9 سال پزشکم اقدام به تجویز داروی افرودیت برای من کردندکه باعث شده میل جنسی من پس از 3 ماه مصرف این دارو کمی بهتر شود اما مشکل اینجاست که بعد از ارگاسم منی از الت تناسلی من خارج نمی شود یعنی با وجود اینکه تا حدودی - نه به طور کامل - احساس می کنم که ارضا شدم ولی منی از الت من خارج نمی شود
  با تشکر از وقتی که میذاربد برای پاسخ گویی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به مرور خوب مي شود نگران نباشيد

 • تصویر کاربر رزا یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 20 سالمه از 6 سالگی مرتب خود ارضایی داشتم الان که رابطه ی جنسی دارم با ماساژ دست (پرده دارم) نه آب میاد ازم نه از رابطه لذت می برم فقط درد می کشم چی کار باید بکنم باید برم دکتر زنان معاینه بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،ببخشید من بیست و یک سالم و به دلایل مسائل مذهبی همیشه وقتی تحریک به مرحله انزال میرسید جلوی انزال رو میگرفتم و نمیگذاشتم منی حارج بشه زمان زیادی اینکار رو انجام دادم بدون اینکه بدونم چه عوارضی برای من داره،اگر خلاصه بگم یعنی انزال و ارگاسمی صورت نمیگرفت،الان بعد از گذشت مدت ها دچار تکرر ادرار و باریکی جریان ادرار شدم و اواخر ادرار بصورت قطره قطره میاد و احساس میکنم فشار ادرارم کم شده قبلا اینطوری نبودم،قبل ادرار فشار زیادی داشت اما الان نه،آرامشم از بین رفته،آیا این مشکلم قابل حله ؟ من مدتی به دستور پزشک آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین و کوتریموکسازول مصرف کردم ولی هیچ تاثییری نداشت و جریان ادرار همچنان مثل قبله،آزمایش سونوگرافی دادم ضخامت جداره مثانه طبیعی،کلیه ها بدو سنگ و مثانه بدون سنگ و ضایعه بود ولی در تخلیه پس از ادرار مقدار هفتاد سی سی باقی ماند،پیشنهاد شما چیه ؟ مشکلم اصلا قابل حل هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 29سال سن دارم قبلا تو خواب زیاد جنب میشدم و به دلیل شرایطی که داشتم و نا آگاهی موقع خروج منی جلوی اونو میگرفتم طوری که آنقدر فشار جهشش زیاد بود به زور جلشو میگرفتم اما الان متاسفانه هیچ جهشی ندارد و آروم میاد بیرون راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   به مرور زمان حل خواهد شد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر