عدم خروج منی

عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت.

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرصادق جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من22ساله هستم و مجرد چند باری که سکس داشتم در حد نیم ساعت منی ازم خارج نمیشه و در حالت نعوظ میمونم و با خودارضایی هم خارج نمیشه ولی هر دو سه شب در خواب منی خارج میشه .این بیماری هست؟؟ مشکل افرین هست یا نه؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵( 1 هفته پیش)

   بيماري نيست زود گذر است جنبه فكري است 

 • تصویر کاربرامیراسکندری سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید.من و همسرم در حال اقدام برای بارداری هستیم و از طرفی من قرص های کلردیازپوکساید و آسنترا مصرف میکنم.میخواستم بدونم این قرص ها اختلالی در بارداری بوجود میاره یا در صورت بارداری جنین مشکل پیدا میکنه؟با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۱( 1 هفته پیش)

   اختلالي ايجاد نمي كند 

 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان ببخشید سوال دیگه داشتم ک دوز مصرف کرم یا اسپره لیدوکایین برای الت رو افزایش بدیم مدت اثر اون طولانی تر میشود مثلا اگر تانیم ساعت تاثیر دارد اون رو ب یک ساعت برسونیم با دوز بیشترمصرف ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۸( 2 هفته پیش)
   اين روش خطرناك است ادامه ندهيد
 • تصویر کاربرحامد یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوالات دیگر
  من بعد ارگاسمم همون یه ذره منی که میاد دیگه آلت رو تکونش نمیدم منی نمیاد دیگه .
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 2 هفته پیش)
   علاجي ندارد
 • تصویر کاربرمارال یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من 20سالمه چندروزی بود که اطراف واژن و مقعد خارش داشتم امروز مایع آبکی رنگی از مقعدم خارج شد.خیلی میترسم نکنه سرطان مقعد باشه .😔😔لطفا زودتر اگه میشه بگید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲( 2 هفته پیش)
   به متخصص زنان مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۱( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر عزیز.دکتر جان من شنیدم حنا برای ضخامت بخشیدن ب آلت تناسلی مردان مفید هست و باعث میشه انزال ب تاخیر بیفته چنین چیزی صحت داره اگر داره ممنون میشم راهنمایی کنید دستور مصرفشو؟دکترجان من ورزشکارم بدنسازی کارمیکنم یه قرص خوب جهت تاخیر انداختن انزال ک ب ورزشم لطمه نزنه معرفی کنید بم با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۱( 2 هفته پیش)
   اثري ندارد
 • تصویر کاربرمحمدفیروزی سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام
  چند ماهی است بطور تصادفی بعدازخروج منی گاها" درد شدیدی در ناحیه پشت ساق پای چپم ایجاد میشه که مانند دردسیاتیک یدفعه و بسیار وحشتناک است چند لحظه بیشتر نیست ولی خیلی شدید و دردناک است نزد متخصص درد رفتم فتق دیسک و فشار به سیاتیک تشخیص داده ولی خودم میبینم هر موقع انزال دارم احتمال بیشتر داره تا موارد غیر آن (در اون روز بیشتر احتمال این حمله دردناک به پام وجود داره )میخواستم ببینم ارتباطی بهم داره و اگه با استمنا و انزال ارتباط داره راه حل چیست؟ ممنون وسپاس از راهنماییتون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۳۰( 1 ماه پیش)
   ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربرسارا سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پسرمن 9 سال دارد.وبرای شب ادراری دکتربردم.ازمایش وسونوگرافی بردم.ولی خداروشکرگفتن مشکلی نداره.فقط اسپری برای شب ادراری دادن....اما اثری نکرده.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۵( 1 ماه پیش)
   جواب داده شد
 • تصویر کاربرشهرزاد یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  @:
  با سلام
  کم کاری تیروئید دارم با
  TSH 0.014
  FREE T4 1.38
  قرص LEVOTIROXIN مصرف میکنم
  روزی یک قرص و یک چهارم قرص
  آیا زیاد است؟
  من شنیده ام در آمریکا این قرص منسوخ شده و دیگر استفاده نمیکنند .
  ممنون میشم نظر خود را بنویسید
  با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۳( 1 ماه پیش)
   مربوط به رشته من نيست
 • تصویر کاربرمرادی شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۱۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 29سالمه مجردم سه سالی هست مشکل نعوظ دارم ماهی شاید یکی دوبار سکس داشته باشم من موقع سکس بدون قرص نعوظ ندارم وجدیدا با مصرف حتی دو عدد تالادفیل بازم دیرتر به نعوظ میرسم و این باعث میشه که گاها کلا بی خیال سکس
  میشیم آقای دکتر من سابقه خودارضایی دارم و الانم هم. بعضی مواقع خود ارضایی دارم البته خیلی به ندرت و ضمنا من موقع تماشای فیلم سکس نعوظ کامل دارم و قشنگ سفت میشه ولی دست مالی نکنم زود شل میشه ولی موقع همخوابی برای سکس بدون قرص نعوظ کامل ندارم من میخام بدون قرص نعوظ داشته باشم اگه نیاز می بینید حضوری برسم خدمتتون برای معاینه اگه نه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم ضمنا من به دکتر مراجعه کردم آزمایش نوشتن گفتن سالمی برام آفرودیت و اورامین اف و زینک دادن که راضی کننده نبود
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 2 ماه پیش)
   مراجعه كنيد تلفن ٨٨٥٠١٠٨٣
  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۱۲( 2 ماه پیش)
   تهران
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات