عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکترقوامی و عرض خسته نباشید جناب دکتر من با تجویز پزشک متخصص چهار سال است از کپسول تامسولوسین0.4 استفاده میکنم. هرشب راحت میخوابم فقط صبح زود بیدار میشوم .گاهی هرشب یکبار جهت رفع ادرار بیدار میشوم. دوماه پیش که جهت معاینه مجدد در تبریز به دکتر مراجعه کردم برای ازمایش و سونوگرافی نوشت نتیجتا اندازه پروستات از 45 به 76 با مثانه پر ودر حالت خای 28 میلیمتر است دکتر گفت با عملت کنم فعلا نرفتم... واز گپسول استفاده میکنم.یکی از ناراحتی های من ضعف میل جنسی و ریزش مایع منی در هنگام ارگاسم به درون مثانه است. نظر جنابعالی برای عمل و اصلاح نارسایی چیست؟ راهنمایی فرمایید. سنم نزدیک 70سال است ولی بدنم خدارا شکر سالم و کارشناس ارشد معدن هستم. ضمنا فشار خونم یعنی فشار دیاستولیم زیاد است و از قرص لوزار25 هرشب استفاده میکنم. با تشکر و احترام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   عمل لازم نيست

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من ۲۳ سالمه و تا الان هیچ رابطه ی جنسی نداشتم ولی به مدت ۶ تا ۷ ساله که خودارضایی می کنم.
  هر از گاهی بین خودارضایی و خروج مایع منی ، گاهی جلوی خروجش رو با دست مسدودمی کردم و یا به صورت درازکش و دمر به زمین فشار می آوردم و جلوی خروجش رو می گرفتم .
  الان می خوام بدونم که عوارضی داره یا نه و اگه داره راه درمانش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   عارضه اي ندارد

 • تصویر کاربر مج شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتو بخیر
  من زیر شکمم درد میکرد و میزد بیضه چپم رفتم پیش متخصص اورولوژی ایشون به استناد به گفته خودم گفتن پروستات عفونت کرده چندتا قرص نوشتن و گفتن دو هفته استفاده کن خوب نشدی بیا بنویسم سونوگرافی ولی من ترسیدم و همون موقع رفتم سونوگرافی رفتم دکتر دیگه و گفتن تو حالب چپت سنگ ۴الی۵میلی هستش و پوستات وهمه چی نرماله ویه قطره به اسم سنکل مصرف میکنم با قرصایی که دکتر اورلوژی برا پرستات نوشته بودن و الان منی خارج نمیشه خیلی استرس گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   زود گذر است نگران نباشيد

 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  ببخشيد همسر من مشكل نعوظ و عدم انزال دارن ايشون ميگفتن كه نوك آلتشون هيچ حسي نداره و هيچ لذتي نميبره
  آزمايشات انجام داديم و مشخص شد كه سطح تستوسترون خون پايين هست و با تستوسترون درماني مشكل نعوظ ايشون تا حدودي برطرف شد و گفتن نوك آلتشون حس پيدا كرده
  مشكل اصلي من اينه كه همسر من فقط با خودارضايي ارضا ميشن و آب مني ازشون خارج ميشه و اصلا با سكس ارضا نميشن ميخوام بدونم اصلا ايشون درمان ميشن؟ براي درمان بايد چيكار كنيم؟ ما الان عقد هستيم و اين مسئله دغدغه بزرگي براي من شده خواهش ميكنم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   زود گذر است بهبود حاصل مي شود

 • تصویر کاربر اردشیر چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من درسن 50 سالگی میباشم وتقریبا دراکثر مواقع در 22 سال گذشته که زندگی مشترکم را شروع کرده ام حالت زود انزالی وبعد از ان عدم نعوض راداشته ام ولی الان اولا اون حالت تحریک جنسی خیلی کم برام اتفاق میفتد دوما نعوض وزود انزای بدون اختیار بیشتر شده است ضمنا من در 15 سال گذشته ازقرصهای امپرازول ومتورال 50 نصف صبح ونصف شب استفاده میکنم در2 سال گذشته چربی خون دارم که از قرص اتروواستاتتین شبی یک عدد استفاده میکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   هفته اول روزي نصف قرص و سپس روزي يك عدد به مدت سه ماه و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

    

   ي

 • تصویر کاربر مهر جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقت بخير
  من ٣٣ سالمه و در حدود ٢ ساله كه ازدواج كردم در بيشتر مواقع كه رابطه دارم مني خارج نميشه حس خارج شدن بهم دست ميده اما چيزي بيرون نمياد خواستم بدونم بايد چيكار بكنم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   جنبه فكري و ذهني دارد و زود گذر است

 • تصویر کاربر محمدعلی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  سوالی دارم بنده بیمار تالاسمی ماژر هستم که الان یک ماهه ازدواج کردم مشکلی که دارم آبمنی درحده یک قطره است و رنگ شفاف سفید است ولی از لحاظ خود ارضایی مشکلی ندارم خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   اگر به اوج لذت جنسي برسيد أب مني زياد مي شود

 • تصویر کاربر Imankh2000 شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشی بنده کاملا خوب ارضا میشدم با منی ولی الان سنگ کلیه گرفتم از فرداش ارضای بنده بدون منی است به دلیل دارو ها است یا این مشکل را همیشه دیگر به همراه دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   از دارو و مسايل روحي و رواني است

 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر - من مشکل انزال دارم و آب منی من موقع انزال خارج نمیشه - فقط یکی دو قطره آب بی رنگی بیرون میاد اونم خیلی کم - گاهی وقتا همونم خارج نمیشه - آیا درمان یا داروی خاصی هست که من تهیه کنم و خوب بشم ؟ ممنون از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . پسری 19ساله هستم آب منی از من خارج نمی شود ن با خودارضایی و ن با نزدیکی فقط آب مذی که سفید رنگ است و مقدار آن هم بسیار کم است خارج می شود تو رو خدا راهنمایی بفرمایید مشکل چیست خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   استرس،، اضطراب ،،نگراني است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر