عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت.

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جمال سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من مشکل پروستات دارم داروی تامسولوسین ویوریناسین وفینوپروست استفاده کردم هیچ نتیجه ای نداشته آزمایش گرفتم خوشبختانه پروستاتم زیره چهاره باید چیکار کنم خیلی عزیتم میکنه یه ربع یابیست دقیقه تو توالت موندگار میشم ادرارم نمیاد تاآب نریزم رو آلت تناسلیم ادرارنمیادبلند میشم میخوام بیام بیرون باید دوباره بشینم روکاسه هی ادرار میاد تمومی نداره قطره قطره میاد لرزش داره مثانه ام کامل تخلیه نمیشه شاید روزی بیست بار توالت برم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   چند سال داريد

 • تصویر کاربر حمیدرضایی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ۳۸سالمه مجردم هرهفته چندبار خودارضایی دارم ولی یکی دوماه اخیر مایع منی خارج شده خیلی کمه چون درحال ازدواجم نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   طبيعي مي باشد

 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید واس درمان زودانزالی میشه راهنمایی کنید
  زودانزالیم درحدیه ک قبل از دخول و با مالش ارضا میشم و درزمان خودارضایی بیشتراز۳۰ثانیه طول نمیکشه و این خیلی عذابم میده میشه راهنمایی کنید زودانزالیم برطرفشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Mri شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده الان خیلی وقته(۲-۳ماه)هس ک اکثرشبا خودارضایی میکنم و مانع خروج منی میشم...میخاستم بدونم عوارضش چیه و راه های درمانش چیه...

  ممنون میشم زودتر رسیدگی بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   درماني ندارد ترك كنيد

  2. تصویر کاربر Mri شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)
   عوارضش چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   عوارضي ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علوی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  همسر من ۳۴ سالشه.ما ۹ ماه ازدواج کردیم.اوایل مشکل زود انزالی داشت و من و به شدت اذیت میکرد.همش میگفت استرس دارم،ذهنش هنگام سکس اروم نبود و هواسش به سکس نبود.بعد به دکتر متخصص مراجعه کردن یه سری دارو دادن به نام های"تیاگریکس ۱۰ و پاروککستینا ۲۰ این دارو هارو مصرف میکنن نغوظ خیلی بهتر شده ولی توی ارضا شدن مشکل داره و مایع منی ازش خارج نمیشه.هم من و هم خودش خیلی اذیت میشیم.م ماهی یه دونم امپول استرژن میزنه.
  میخواستم بدونم این دارو هایی که مصرف میکنه برای بارداری مشکل پیش نمیاره.و چند وقت باید دارو هارو مصرف کنه تا مشکل زود انزالی و مشکل داشتن نغوظ کاملش بر طرف بشه.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   أمپول استروژن تزريق نشود درمان زود انزالي روزي يك قرص پاروكستين به مدت سه ماه مي باشد 

  2. تصویر کاربر علوی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   ببخشید دکتر امپول تستسترون میزنه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   تستوسترون هم قطع شود 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سنگ کلیه در چپ وراست و سنگ مثانه و بزرگی پروستات دارم به مدت دوسال و در ادرار اینجانب خون و سوزش شدید دارم سن اینجانب 43 سال است .با مراجعه به پزشک و درمان سه ماه ادامه می دهم و قرص فیناید5 وکپسول تامسولوسین استفاده میکنم .الحمدالله در دفع ادرار و پاک شدن ادار از خون بهتر شدم .ولیکن در ارتباط جنسی مایع منی ندارم .
  با تشکر از رهنمایی دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   برگشت مني درمان ندارد ولي خود به خود خوب مي شود 

 • تصویر کاربر عیسی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من مردی۴۹ساله ام برای سوزش مجاراداری به پزشک مراجعه کردم پساز ازمایش چکاپ و سونو کلیه ها ومجاری ادراری پزشک اعلام کردمشکل عفونتی نداری و کلیه ها سالم ودونوع قرص به من دادند ۱_افلوکساسین۳۰۰ و ۲_ پروترال
  حالا پس از نزدیکی باهمسرم منی ازمن خارج نمی شود واحساس لذت نمی کنم لطفا بفرمایید چکارباید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   علت كپسول پروترال مي باشد

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنون میشم به تمامی سوال ها پاسخ دهید
  1- از میان قرص های کلومی پرامین و سیتالوپرام و فلوواکستین وسرترالین و فلوکستین و پاروکستین، داپوکستین که دارو های ضد افسردگی است که برای زود انزالی هم استفاده می شود کدام یک از این ها از همه در درمان زود انزالی بهتر و عوارض کمتر و با چه دوزی و نحوه مصرف موثر تر است ؟
  2-ایا داروی تخصصی برای درمان زود انزالی دارم در دنیا یا خیر ؟
  3-بهترین دارویی جهت درمان شل شدگی و عدم نعوظ و برای نعوظ کامل استفاده کنیم دوز دارو و نحوه مصرف را بفرمایید .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   سرترالين،،،،، سرترالين،،،،، تادالافيل

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک هفته هست که در زمان نزدیکی حالت ارگانیسم میشوم و اون حالت لذت میشوم ولی اصلا منی بیرون نمیاد و خودم هم قرص تامسولین استفاده میکنم الان نزدیکه ۸ ماهه پروستات اندازه اش هم ۲۷ هستش ولی تو این ۸ ماه کلا خوب بود هیچ مشکلی نداشتم ولی الان یه هفته هست که منی بیرون نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   به علت تامسولوزين است

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۵ روزه عمل تنگی مجراری کرده ام الان هم مثانه ام تنبل شده است الان برگشت انزال دارم ۲۶ سالمه و مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   جنبه فكري و ذهني دارد خود به خود خوب مي شود 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر