عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اکبر سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  بنده ۳۷ سال سن دارم و دوتا فرزند دارم یه مدت پیش دوچار مشکل ادراری و عدم میل جنسی (خوب سفت نمیشد) پیدا کردم بعد از مراجعه به پزشک مشکل ادراری حل شد. اما موقع نزدیکی به اورگاسم میرسم ولی آب منی نماد داروی تستومیل و تامسولوسین مصرف میکنم.
  این موضوع خیلی نگرانم کرده ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   از تامسولوزين است آنرا قطع كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   از تامسولوزين است آنرا قطع كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه مرد۳۴ساله هستم ویه بچه هم دارم ولی الان ۳سال هست فهمیدم دیابت دارم چنی باری هم هست دکتر رفتم فرقی نمیکند ابم نمیاد واریکسلم دارم پروستاتم۳۱ هست فشارخون هم دارم باید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام مشكل شما به علت ديابت مي باشد روزي يك عدد قرص ايمي پرامين ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده بعد از معاشقه اگر دخول صورت نگیرد و یا منی خارج نشود یکی از بیضه هایم کمی بزرگ شده و درد می کندبعد از چند ساعت خودبخود خوب می شود آیا خطرناک است ؟ . ممنون از پاسخگویی شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام نگران نباشيد خود به خود خوب مي شويد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من هنگام ارضا شدن بعضی مواقع آبم خارج نمیشه و هر وقت هم که خارج می‌شود سوزش تا چند دقیقه پیدا میکنم و هنگام نزدیکی نیز یک دفعه آلت تناسلی از حالت نعوظ خارج می شود انسولین نیز مصرف دارم من رو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتربنده ۴۲ساله هستم متاهل .حدودیکماه هست که ارضانمیشم یعنی به محض اینکه آب منی میخوادخارج بشه آلتم شل میشه وآب منی خارج نمیشه درصورتیکه قبل ازاین مدت هفته ای ۳الی۴بارمقاربت جنسی بارضایت بالاداشتم.جهت اطلاع حدود۶سال پیش عمل وازکتومی انجام دادم.سابقه بیماری خاصی هم ندارم.
  ازاین موضوع نگرانم لطفاراهنمایی کنید.ممنونم ازبرنامه خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ميل كنيد

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مردی۳۲ساله هستم/۶سال است رابطه جنسی دارم(ازدواج کرده ام)
  ماهی یک الی ۲مرتبه
  مشکل زود انزالی دارم/از کاندوم تاخیری استفاده میکنم ولی خب بازهم تاثیر کمی دارد و رابطه برای من و همسرم لذت کافی ندارد
  انزال مرد باید چند دقیقه بعد از دخول انجام شود
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من برای بار سوم است که رابطه جنسی دارم ولی اصلا انزال صورت نمی گیره و حتی آلت تناسلی هم خیلی زود از حالت نعوذ خارج می شود
  ولی هر موقع خود ارضایی می کنم انزال صورت می گیرد ممنون میشم اگه کمکم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام مشكل جنبه فكري ،، ذهني دارد خود به خود خوب مي شويد روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام وحسته نباشیدبنده۶۳سال سن دارم وازعمل خودراضی هستم امابدازانزال منی خارج نمیشود وخیلی توروحیه بنده اثرگذاشته اگرراهی برای درمان وجودداردلطفابنده راراهنمای کنیدباتشکرازراهنمای شمابنده منتظرجواب هستم خداحفظ ونگهدارشماباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   بعد از عمل مني وارد مثانه مي شود

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام.مدتی است در هنگام مقاربت انزال ندارم ولی به اورگاسم می رسم.البته این موضوع بعضی وقت ها اتفاق می افتد و دربعضی از دفعات نیز انزال صورت می گیرد.نگرانم وموضوع عدم انزال بارروانی برام ایجاد کرده .57سال سن دارم ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   احتمالا ورم پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  سال نو رو خدمت حضرتعالی تبریک عرض میکنم و امیدوارم سال خوبی پیش رو داشته باشین.
  بنده بابت سنگ کلیه و پروستات به متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کردم که ایشون بعد از دیدن نتیجه سونوگرافی من مبنی بر وجود سنگ با سایر ۲ و ۳ میلیمتر در کلیه چپ و راست و همچنین سایز ۲۹ پروستات برام کپسول تامسولوسین و قطره گیاهی سنکل و قرص گیاهی پروستاباریج و یک ورق قرص ویتامین b6 تجویز کردند که مدت ۲ هفته هست که مصرف میکنم ولی زمان نزدیکی جنسی علیرغم اینکه ارضا شدم مایع منی از مجرای ادرار خارج نشد.
  ممنون میشم اگر این حقیر رو راهنمایی بفرمایید.
  لازم به ذکر است سن من ۳۶ ساله.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   علت كپسول تامسولوزين است قطع شود و به جاي أن از قرص ترازوسين دو ميلي گرم روزي يك عدد استفاده كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر