عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من پسری ۲۴ ساله و مجرد هستم که وارد یک رابطه شدم و در هنگام عشق بازی حالت نعوذ بهم دست میده اما در اوج رابطه که میخوام به مرحله ارضا برسم منی خارج نمیشه و حس بدی بهم دست میده . تا دست از بوسیدن یا عشق بازی برمیدارم آلت تناسلیم میخوابه و دیگه حالت نعوذ را نداره .البته اینو بگم که هیچ نوع دخولی انجام نمیدم و با دست در کنار طرف مقابلم میخوام که ارضا بشم
  هیچوقت هم خودارضایی انجام ندادم چند وقتی هم هست که در خواب ارضا نشدم
  میشه لطفا بهم بگید مشکل از چیه ایا حل شدنی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام جنبه فكري ،،، ذهني اضطراب  و استرس دارد

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  باسلام. جوانی سه ساله و مجردو کم تحرک هستم که تقریبا اوایل بهمن 99 به طور ناگهانی کاملا غریزه جنسیم رااز دست دادم و پاهایم کاملا شل شد و به طور کامل نعوظ را هم از دست دادم وتمام مایعات جنسیم خشک شد. پس از چند مدت هر روز خود به خود بهبود پیدا کرده ام تا به امروز که فقط مشکلم کمبود میل و برانگختگی جنسی است و مایع جنسیم هم بدون بو و رقیق است. البته آقای دکتر من در اوایل زمستان کرونا گرفتم که احساس میکنم شاید این مشکلات عوارض کرونا باشد. و هر روزی که فعالیت بدنی شدید دارم و حرارت بدنم بالا میرود خیلی وضعیتم بهتر میشود. میخواهم ازدواج کنم چی, دستور میفرمایید آقای دکتر تا این دو مشکل من حل شود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 روز پیش)

    با سلام جنبه فكري ،،،، ذهني دارد نگران نباشيد

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام.39 ساله هستم و مجرد.در روز شاید تا 3 بار هم خود ارضایی دارم.تا یک ماه گذشته خروج منی کامل و طبیعی داشتم .الان مدت یک تا دو ماه هست که یا به کل نی خارج نمیشود و یا در حد یک تا دو قطره.تحریک و بزرگی آلت هم رخ نمیدهد و همیشه کوچک است.استرس زیاد و اعصاب ناراحت هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام علت مشكل شما خود ارضايي مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من در سال 93تکررادرار داشتم با انجام سونوگرافی متوجه شدم که در داخل مثانه سنگ بزرگی وجود داردکه باید عمل باز انجام شودکه انجام دادم ولی اینبار انسداد ادراری داشتن از اون موقع به بعد که حدود 7سال میگذرد دکتر برای من کپسول پروترال تجویز کرد که مصرف میکردم ولی الان با آزمایشاتی که انجام دادم متوجه شدم که اسپرم من خشک شده و سن این جانب 38میباشد لطفاً مرا راهنمایی کنید که چیکار بکنم اگه دستور بدهید تا خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام اسپرم خشك به علت كپسول پروترال و عمل جراحي مي باشد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴۷سالم خیلی زودانزالی میشم و چند سال که قرص سیتالوپرام ۲۰وقرص بوسپیرون ۱۰ مصرف میکنم ولی فرقی نکردم ممنون میشم ازشما که راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بنده 30 سالمه و 7 ساله که ازدواج کردم اوایل گاها روزی 3،4 بار رابطه جنسی با همسرم داشتم و توی همه دفعات منی از من خارج میشد تا این اواخر هم همیشه رابطه هامون با خروج منی همراه بوده ولی الان چند ماهی هست که اگه امروز رابطه داشته باشیم و منی خارج بشه دیگه فرداش که نزدیکی کنیم منی خارج نمیشه تا دو سه روز بعدش اگه رابطه داشته باشیم بدون ارضا شدن و خروج منی هست و باید حتما چند روز بگذره مثلاً 3 روز تا روز سوم که رابطه برقرار کنیم در اون صورت منی خارج میشه،
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام اين حالت طبيعي است و درماني ندارد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه بیمار ازواسپرم هستم مادرزادی لوله های اسپرم بر ندارم میتونم عمل جراحی کنم مثل همه مردا عادی بچه دار بشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام عملي براي مشكل شما وجود ندارد

 • تصویر کاربر nazeer جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقایی دکتر اقایی دکتر من جوون ۲۵ ساله هستم

  ۶ ماهه ازدواج کردم طی ۶ ماه دیدن بچه دار نشدم رفتم پیش دکتر دکتر گفتن مشکل ببضه سمت چپ دارین ولی نشکل خاصی نیس میتونین عمل سرپایی انجام بدین ولی قرص تجویز کزدن گفتن تا ۳ ناه استفاده کنین ان شالله بچه دار میشین اما الان چقند وقته موقع رابطه اب منی ازم خارج نمیشه لطفا راهنمایی کنین

  قزص ها : ماکویت ام و زینک پلاس ۱۰۰

  داری دیه هن استفلده میکنم لاموبیوژین و پرفنازین و بایووکسامین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام عدم خروج مني جنبه فكري ،، ذهني دارد خوب مي شويد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام من ۴۳سال دارم چند ماهه که زمان انزال یا خون‌آلوده یا اینکه به جای منی یک مایع سفید رنگ و فاقد لیزی خارج میشه داروهای آنتی بیوتیک زیادی تجویز کردن برام از جمله تاوانکس سیپروفبوکساسین داکسی سایکلین و آخرینش هم افلوکساین ولی متاسفانه هیچ تاثیری نداشتن تست free psa هم برام نوشتن که دکتر گفتن احتمال کنسر کاملا رد هست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام انزال خوني خود به خود خوب مي شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم ۳۴ ساله است و چند سالی است دیابت داره و قرص گلی بنکلامید مصرف می‌کنه تقریبا چندماهی میشه موقع رابطه آب به سختی خارج میشه و خیلی کم و نیاز جنسیش کم شده باید چه دارویی مصرف کنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنند

درحال دریافت اطلاعات