عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید آقای دکتر من 24 ساله و متاهل هستم من تقریبا یک هفته پیش امدم پیشتون برای تکرار ادرار که داشتم شما گفتین که پروتستاتت باد کرده الان وقتی با همسرم نزدیکی میکنم به ارگاسم میرسم اما ازم ابی ترشح نمیشود میشه راهنمای کنید الان قرص تامسولوسین و افلوکیم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   به علت تامسولوزين است

 • تصویر کاربر سیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید آقای دکتر من 24 ساله و متاهل هستم من تقریبا یک هفته پیش امدم پیشتون برای تکرار ادرار که داشتم شما گفتین که پروتستاتت باد کرده الان وقتی با همسرم نزدیکی میکنم به ارگاسم میرسم اما ازم ابی ترشح نمیشود میشه راهنمای کنید الان قرص تامسولوسین و افلوکیم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر عبد شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر

  بنده به جز گهگاهی آن هم در خواب انزال دارم. حدودا ماهی یا دو ماه یک بار. رابطه ی جنسی کامل هم تا کنون نداشته ام. اما هنگام عوامل تحریک و صبح ها نعوظ وجود دارد برای آزمایش اسپرم تا کنون موفق به خود ارضایی نشده ام. ۳۰ سال دارم.

  لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر عبد پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   این که انزال در خواب صورت میگیرد ولی در بیداری خیر در اثر چیست؟ با رابطه جنسی کامل حل می شود؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   با رابطه جنسي حل مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Himan شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ، بخشید من سنگ کلیه در سمت دارم ، البته سونوگرافی سنگ رو نشان نداد ، ولی سی تی اسکن گرفتم ، دکتر گفت سنگ در حالب قرار گرفته ، ولی من درد شدیدی دارم در قسمت مثانه و بیضه سمت راست ، بنده سوالم این بود ، که مثانه و بیضه سمت راستم همراه با قسمتی از لگلنم بی حس هستش ، و هنگام ارضا شدن منی از بدنم خارج نمیشه ، لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم و دلیلیش چی میتونه باشه ، باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   عدم خروج مني ممكن است به علت خوردن دارو و يا فكري است

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،بنده 32سالمه،به علل مختلفی با همسرم نزدیکی نمیکنم،خانومی رو صیغه کردم ولی مدتی هست که جدا شدم،و هیچگونه رابطه جنسی ندارم،گاهی دچار درد در ناحیه بیضه و زیر شکم میشم،بنده طبع گرمی دارم به همین دلیل فعالیت جنسی بالایی دارم،و فعلا امکان صیغه و رابطه ندارم،اگه میشه لطف کنید و بهم بفرمایید چگونه میتونم جلوی احساس و حس به سکس رو کمتر کنم،ممنون میشم با بنده تماس بگیرید چون خیلی از لحاظ روانی فشار تحمل میکنم،خیلی ممنونم،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اگه موقع سکس یا خود ارضایی موقع ک منی میخواد خارج بشه مانع بشیم و منی خارج نشه عوارض داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من یک ساله که عفونت پروستات دارم دکتر جرجانی نتونست بهبود بده انواع داروهارو مصرف کردم آخرش هم عمل سیستوسکپی را انجام دادم فایده ی نداشت چرا جواب نداد؟ در ضمن الان هم وقتی نزدیکی میکنم به ارگاسم میرسم اما منی خارج نمیشه . چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   به مطب مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر داود یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من داروی تامسولوسین حدود یکهفته هر شب دارم مصرف میکنم ولی در زمان نزدیکی یکبار انزال با خروج منی بود ولی بار دوم در شب بعد نزدیکی مجدد انزال بدون منی بود بعد از مطالعه در مورد این دارو عوارض انزال دارد ایا به نظر شما با این مورد پیش امده هنوز مصرف دارو را ادامه بدهم یا نه. ممنون میشم از راهنماییتون استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   اگر مصرف دارو لازم است ادامه دهيد

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده خیلی دیر ارضا میشوم به طوریکه شدیدا هم خودم خسته میشوم هم همسرم و شدیدا آزاردهنده است. و معمولا بیش از یک ساعت طول میشود تا انزال اتفاق بیفتد.
  دارویی وجود دارد که درمان شوم؟لطفا دوز مصرف دارو و مدت لازم تا اثربخشی را بفرمایید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده خیلی دیر ارضا میشوم به طوریکه شدیدا هم خودم خسته میشوم هم همسرم و شدیدا آزاردهنده است. و معمولا بیش از یک ساعت طول میشود تا انزال اتفاق بیفتد.
  دارویی وجود دارد که درمان شوم؟لطفا دوز مصرف دارو و مدت لازم تا اثربخشی را بفرمایید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   جواب دادم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر